Заев на видео средба со Вучиќ и Рама


Премиерот Зоран Заев денес ќе одржи трилатерална средба со своите колеги од регионот: претседателот на Република Србија – Александар Вучиќ и премиерот на Република Албанија – Еди Рама, во рамките на иницијативата за напредна регионална соработка. Состанокот ќе се одржи преку видео-конференција.

Медијапул: Скопје категорично ја одби „понудата“ на Софија


Бугарскиот портал „Медијапул“ напиша денес дека Скопје категорично ја одбило понуддата на Софија според која Бугарија треба да го прифати македонскиот јазик и идентитет, но Македонија да признае дека тие имаат бугарска основа.Така, оценува медиумот, станува сè поверојатно дека Бугарија ќе го блокира усвојувањето на рамката за преговори на Северна Македонија следниот месец и првата …

Медијапул: Скопје категорично ја одби „понудата“ на Софија Read More »

Министерот Нуредини во самоизолација, ќе работи од дома


Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини преку својот фејсбук-профил соопшти дека е во самоизолација поради контакт со лице позитивно на Ковид-19. – Би сакал да ве известам дека заради претпазливост од вчера изутрина сум во самоизолација. Бев информиран дека лице со кое имав работна средба во вторникот добило позитивен резултат од тестот …

Министерот Нуредини во самоизолација, ќе работи од дома Read More »

Скопје очекува поддршка од Софија за ЕУ, за јазикот и идентитетот не се преговара


Преговори за идентитетот на македонскиот народ и за македонскиот јазик немало и ќе нема. Тоа се ноторни и меѓународно потврдени факти и наши црвени линии од кои не може да има отстапки. Бугарија ни е пријател и очекуваме да ја признае таа реалност. Ова го порача македонскиот државен врв по вчерашната седница на Советот за …

Скопје очекува поддршка од Софија за ЕУ, за јазикот и идентитетот не се преговара Read More »

Чешка најави дека ќе организира нов самит ЕУ-Западен Балкан


Министерот за надворешни работи на Чешка најави дека неговата земја ќе организира нов самит на Европската унија и Западен Балкан кога таа ќе претседава со Унијата во втората половина на 2022 година. Тоа можеби изгледа далеку, но министерот Томаш Петричек, вели дека неговата земја е еден од најголемите поборници за проширување на Унијата и затоа …

Чешка најави дека ќе организира нов самит ЕУ-Западен Балкан Read More »

Бучковски: Ако Бугарија стави вето ќе се скрати можноста заедничката Комисија да најде заедничко решение


Скопје и Софија треба да дадат поголема шанса на заедничката комисија да ги реши отворените прашања. Јас сум поборник на тезата дека ако Бугарија ако го искористи правото на вето, ја пропушта историската шанса да докаже на сите оние кои ги оддалечуваат двата народа во изминатите 60 години, дека нашите врски се нераскинливи. Ова во …

Бучковски: Ако Бугарија стави вето ќе се скрати можноста заедничката Комисија да најде заедничко решение Read More »

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или спојуваме институциите


Се работи на сите анализи за спојување и намалување на бројот на институции и 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или укинуваме чекор по чекор институциите кои сметаме дека може да бидат споени со останати институции, агенции, фондови и слично, изјави денеска вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој …

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или спојуваме институциите Read More »

Пендаровски: За идентитетот немало ниту ќе има преговори


„Преговори за идентитетот на македонскиот народ немало ни во време на преговорите за Преспанскиот договор. Од тие позиции нема да отстапиме“, рече претседателот Пендаровски   Околу пишувањето на „Политико“ дека Бугарија понудила компромис да го признае македонскиот јазик и народ, а за возврат Македонија да признае бугарски историски корени, претседателот Стево Пендаровски по седницата на …

Пендаровски: За идентитетот немало ниту ќе има преговори Read More »

Филипче: Никој нема да остане без лекарска заштита


Претседателот Стево Пендаровски по состанокот на Советот за безбедност  апелираше да се почитуваат сите мерки за заштита од корона вирусот, зошто ситуацијата, како што рече, е исклучително сериозна, човечките и материјални ресурси се искористени до максимум и во отсуство на вакцина или лек нема друга алтернатива. Тој  нагласи дека сите корисни предлози во справување со …

Филипче: Никој нема да остане без лекарска заштита Read More »

Власта ја кочи редовната работа и процесите во Собранието, обвинува ВМРО-ДПМНЕ


Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека како резултат на коалициско несогласување помеѓу СДСМ, БЕСА и ДУИ не се избрани составите на клучни органи во Собранието и оти со тоа власта ја кочи редовната работа и процесите во законодавниот дом. -Поминаа веќе три месеци откако Собранието на Република Македонија започна со работа, а сеуште се …

Власта ја кочи редовната работа и процесите во Собранието, обвинува ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Спасовски хоспитализиран на Инфективна клиника


Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е примен на ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – Скопје поради висока температура, потврдија за МИА од Министерството за внатрешни работи. Од МВР истакнаа дека здравствената состојба на министерот е стабилна. Имено, Спасовски на неговиот фејсбук-профил во понеделникот соопшти дека е позитивен на Ковид-19. – …

Спасовски хоспитализиран на Инфективна клиника Read More »

Џафери: Да го донесеме светот тука, а не да ни заминат младите во светот


Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска се обрати на работната средба за пратеници „Вовед во улога и функција на Клубот за младински прашања и политики“, на која треба да се основа новиот Клуб за младински прашања и политики на овој парламентарен состав. Овој настан, рече Џафери, е всушност почеток на продолжението на една иницијатива која …

Џафери: Да го донесеме светот тука, а не да ни заминат младите во светот Read More »

Илхан Ќучук: Ако сега кажеме „не“, ги затвораме вратите


Слободанка Јовановска Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, бугарскиот либерал, Илхан Ќучук, очекува до крајот на декември сепак да се одржи првата меѓувладина конференција меѓу ЕУ и Македонија. Тој не гледа јасна бугарска позиција дека ќе се блокира Македонија, порачувајќи дека е важно прво да се донесе одлука за преговорите, а потоа да следи процес …

Илхан Ќучук: Ако сега кажеме „не“, ги затвораме вратите Read More »

Постигнат „компромис“ во ЕУ за барањата на Бугарија?


„Политико“ утринава јавува дека на вчерашниот состанок на амбасадорите на ЕУ во Брисел наводно бил постигнат некаков „компромис“ за да почне првата меѓувладина конференција меѓу Унијата и Македонија. Тоа го изјавил за „Политико“ еден висок дипломат на ЕУ. Што има во договорот? Според „Политико“ вака наводно изгледа постигнатиот  компромис што го понудила Софија: „Бугарија ќе …

Постигнат „компромис“ во ЕУ за барањата на Бугарија? Read More »

Германија инсистира на одржување на меѓувладината конференција до крајот на годинава, Бугарија не попушта


Германија повторно потенцира дека цел на германското претседателство со ЕУ е одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија до крајот на годинава и оти тоа е во интерес на сите вклучени страни. Бугарија пак, нема да ги промени позициите од Меморандумот донесен во нивниот Парламент и смета оти Преговарачката рамка, во формата во која …

Германија инсистира на одржување на меѓувладината конференција до крајот на годинава, Бугарија не попушта Read More »

Мицкоски: Македонија заслужува преговори со ЕУ без условувања


  Вечерва на штипска телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што посочи дека Македонија како држава заслужува да ги отпочне преговорите со ЕУ и дека Европа не смее да дозволи Бугарија да ја блокира земјава кон европскиот пат. „Ние во 90-тите години бевме оазата на мирот, Владите на ВМРО-ДПМНЕ. Ние во 99-тата година …

Мицкоски: Македонија заслужува преговори со ЕУ без условувања Read More »

Илија Димовски: ВМРО-ДПМНЕ не е ничија лична сопственост


Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, не кажува дали Христијан Мицскоски треба да си поднесе оставка од лидерската позиција во партијата.Димовски во вечерашнното гостување на Телевизија 24 рече дека немало да се појави ниту на протестот на Митко Јанчев за оставка на Христијан Мицкоски, ниту на контрапротестот на Александар Пандов против оставка на Мицкоски. „Статутот …

Илија Димовски: ВМРО-ДПМНЕ не е ничија лична сопственост Read More »

Захариева вели: Не бараме промена на уставот, но рамката за преговори нема да ја одобриме


Договорот за пријателство меѓу Бугарија и Северна Македонија ги има сите гаранции да се применува во добра волја и од двете страни. Нам целта не ни е да ја блокираме, туку напротив, во изминатите 30 години сме ѝ помагале на Република Северна Македонија, изјави во интервју за БГНЕС шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева. „Договорот …

Захариева вели: Не бараме промена на уставот, но рамката за преговори нема да ја одобриме Read More »