Атина се надева дека набргу ќе се свика меѓувладината конференција со Македонија


Надеж дека набргу ќе свика првата меѓувладина конференција ЕУ – Северна Македонија, како и поддршка за европската перспектива на нашата земја, но и на останатите од регионот, изрази портпаролот на грчкото МНР Александрос Папајоану на денешниот брифинг со новинарите. Додаде дека интеграцијата на Западен Балкан, за Атина, е пат  во една насока, бидејќи е „во …

Атина се надева дека набргу ќе се свика меѓувладината конференција со Македонија Read More »

Заев за оставките: Секој е заменлив, но нема разрешувања пред избори


Никој не е венчан за ниедна функција ниту, пак, од татко му е наследена. Секој е заменлив, но истовремено не смееме да се поставуваме несоодветно затоа што некој поради скриени политички побуди или други скриени намери бара нешто. Треба чесно, транспарентно, отворено да дискутираме, рече премиерот Зоран Заев во коментар на прашањето што треба да се случи за да се разбуди …

Заев за оставките: Секој е заменлив, но нема разрешувања пред избори Read More »

Фон дер Лајен доаѓа во Македонија на 28 септември 


Белгија– Од дипломатските служби во Брисел за МИА потврдија дека претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ќе ја посети и Северна Македонија до крајот на овој месец, јави дописничката на МИА од Брисел. Според првичните информации што ги доби МИА, претседателката ќе ја посети Северна Македонија на 28 септември, на ист ден со …

Фон дер Лајен доаѓа во Македонија на 28 септември  Read More »

Заедничка владина седница со Косово утре во Скопје


Владите на Република Северна Македонија и Република Косово утре во Скопје ќе одржат заедничка седница, на која ќе се потпишат низа договори и меморандуми со кои ќе се продлабочи и зајакне соработката меѓу двете држави. Договорите, како што информираше на денешната прес-конференција владиниот портпарол Муамет Хоџа, се од областа на инфраструктурата, дијаспората, енергетиката, економијата, туризмот …

Заедничка владина седница со Косово утре во Скопје Read More »

Заев: Пендаровски е наш коректив, да учиме од неговите критики


Претседателот на државата Стево Пендаровски одлично ја врши својата функција. Тој е наш коректив и неговите критики секогаш ги сфаќам најдобронамерно, рече денеска премиерот Зоран Заев, во врска со последното интервју на шефот на државата во кое, меѓу другото, зборува и за трагедијата во Тетово. -Не си дозволувам длабински анализи на интервјуа на претседател на …

Заев: Пендаровски е наш коректив, да учиме од неговите критики Read More »

Каматата не смее да биде поголема од долгот, предлог на група пратеници


  Група пратеници од парламентарното мнозинство  предлагаат измени на Законот за облигационите односи со кои се одредува каматите, кога ќе го достигнат износот на долгот, да престануваат да растат. Предлотот во скратена постапка е на дневен ред на денешната собраниска седница.Според предложеното нов член кој гласи: „Кога износот на стасаната, а неисплатена договорна камата ќе …

Каматата не смее да биде поголема од долгот, предлог на група пратеници Read More »

Прва цивилна НАТО вежба „Северна Македонија 2021“


Во организација на НАТО Евроатлантскиот центар за координација на одговор при катастрофи (EADRCC) и Центарот за управување со Кризи (ЦУК), на подрачјето на Охрид и Струга, од 20 до 24 септември годинава ќе се одржи вежбата „Северна Македонија 2021“. Центарот за управување со кризи како домаќин, на оваа прва цивилна НАТО вежба во земјава, што …

Прва цивилна НАТО вежба „Северна Македонија 2021“ Read More »

Урсула Фон дер Лајен најави посета на Западен Балкан


Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави дека во септември ќе го посети Западен Балкан, нагласувајќи дека инвестирањето во иднината на тој регион е инвестирање во иднината на Европската унија. – Пред крајот на месецот, ќе одам во регионот за да испратам јасен сигнал за нашата посветеност кон процесот на проширување, рече Фон …

Урсула Фон дер Лајен најави посета на Западен Балкан Read More »

Димитров: Ветувањето на ЕУ кон регионот најблаго и најдипломатски кажано е разнишано


Грција на некој начин го иницира ветувањето на ЕУ кон регионот на Самитот во 2003, меѓутоа Грција по решавањето на проблемите што ги имавме со нив сега се однесува најприродно и најнормално како што треба да се однесува земја што се граничи со овој период. Земјите членки на ЕУ кои се дел од нашиот регион, …

Димитров: Ветувањето на ЕУ кон регионот најблаго и најдипломатски кажано е разнишано Read More »

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени


Директорот на Државниот завод за статистика  Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување, кои успешно биле одбиени. -Постојано е хакирана нашата веб страница. Веројатно целта е корисниците да не бидат во можност да ги следат нашите информации. Во два …

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот за попишување, но успешно се одбиени Read More »

Пописот го доби посакуваниот интензитет, ДЗС не очекува потешкотии до крајот


Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од темпото и од работата на попишувачите, а Владата очекува пописот да продолжи со предвидената динамика и сите активности успешно да завршат до 30 септември. Заклучно со завчера до 20 часот попишани …

Пописот го доби посакуваниот интензитет, ДЗС не очекува потешкотии до крајот Read More »

Димитров на конференција за Западен Балкан во Солун


Грција – Со учество на претставници од земјите од Западен Балкан, меѓу кои и заменик-претседателот на Владата на Северна Македонија задолжен за европски прашања Никола Димитров, попладнево во Солун ќе се одржи специјална конференција за регионот „Западниот Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“ во организација на алтернативниот шеф на грчката дипломатија Милтиадис Варвициотис, јави …

Димитров на конференција за Западен Балкан во Солун Read More »

Бугарија не учествувала во изготвувањето на нон-пејперот за Северна Македонија


Министерството за надворешни работи на Бугарија соопшти дека властите во земјата на никаков начин не учествувале во подготвувањето на нон-пејперот за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. Дописникот на МИА од Софија, повикувајќи се на соопштението од бугарското Министерство за надворешни работи, информираш дека оттаму истакнале дека не се официјално известени за таков документ, …

Бугарија не учествувала во изготвувањето на нон-пејперот за Северна Македонија Read More »

Бибер: Пораките на Меркел за Северна Македонија го покажуваат германското влијание врз проширувањето


Kоментирајќи ја прошталната посета на регионот на канцеларката Ангела Меркел, Флоријан Бибер, професор во Центарот за југоисточни студии на Универзитетот во Грац, оцени дека главна порака што Ангела Меркел би сакала да ја испрати е дека се надева дека Западен Балкан ќе остане важна тема за Германија по изборите, јави дописникот на МИА од Белград. …

Бибер: Пораките на Меркел за Северна Македонија го покажуваат германското влијание врз проширувањето Read More »

Заев – Меркел: Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ


Канцеларката Меркел се согласи дека ЕУ интеграцијата и на Северна Македонија и на регионот не смее да продолжи да се одложува   Премиерот Зоран Заев на денешната билатерална средба со германската канцеларка Ангела Меркел, ги изнесе позициите на Република Северна Македонија во однос на потребата за забрзување на евроинтеграциските процеси и за што побрзо решавање …

Заев – Меркел: Северна Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ Read More »

Меркел од Тирана: Северна Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство


Германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рама, рече дека Албанија и Северна Македонија ги исполниле условите за членство во Европската Унија.  – И Албанија и Северна Македонија ги исполнија поставените услови за да започнат преговори за членство. За жал, тоа  не беше постигнато поради бугарското вето, но ние ветивме дека …

Меркел од Тирана: Северна Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство Read More »

ДИК: Изборните органи да ги почитуваат одредбите од Законот за заштита на лични податоци


Деновиве во општинските изборни комисии (ОИК) согласно Изборниот законик веќе се поднесуваат листи за кандидати за советници во советите на општините и за градоначалници. Сите ОИК во својство на изборен орган должни се да ги почитуваат одредбите од Законот за заштита на личните податоци, согласно кој децидно се уредува заштитата на лични податоци и правото …

ДИК: Изборните органи да ги почитуваат одредбите од Законот за заштита на лични податоци Read More »

Невладини организации со забелешки за Предлог законот за минерални суровини, најавувуваат амандмани


Институтот за комуникациски студии (ИКС) денеска организираше јавна расправа за Предлог законот за минерални суровини којшто е во собраниска процедура. Претставници на невладини организации  изнесоа забелешки за законот кои според најавите ќе бидат доставени до Собранието во форма на амандмани. Претставникот на ИКС, Дејан Андонов во своето излагање истакна дека дебатата е од причина што Министерството …

Невладини организации со забелешки за Предлог законот за минерални суровини, најавувуваат амандмани Read More »

Димитров во Солун на регионална конференција посветена на европската перспектива на Западниот Балкан


На покана на алтернативниот министер во грчкото Министерство за надворешни работи, Милтиадис Варвициотис, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров,утре (среда, 15.9.2021 год.) ќе биде дел од специјалната дискусија „Западниот Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. Преку учеството на вицепремиерот Димитров заедно со министрите за европски и надворешни работи од регионот, како …

Димитров во Солун на регионална конференција посветена на европската перспектива на Западниот Балкан Read More »

За власта не постои т.н. нон-пејпер, официјален предлог е оној на претседателството со ЕУ, за САД прашањето меѓу Скопје и Софија мора веднаш да се реши


Од Софија не е пристигнат никаков документ, бидејќи со месеци наназад не се водат никакви преговори за надминување на прашањето со Бугарија, соопшти вчера Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во врска со т.н. нон-пејпер за решавање на спорот меѓу двете земји, што вчера циркулираше во одредени медиуми. За Владата на Северна Македонија, пак, официјален е …

За власта не постои т.н. нон-пејпер, официјален предлог е оној на претседателството со ЕУ, за САД прашањето меѓу Скопје и Софија мора веднаш да се реши Read More »