МНР: Вандалскиот акт во Солун нема да влијае на односите со Грција


  Во врска со вчерашниот инцидент во кој на вандалски начин беше опожарено возило од Генерален Конзулат на Република Северна Македонија во Солун, Министерството за надворешни работи соопшти дека е во редовна комуникација со нашиот Конзулат и со надлежните институции на Република Грција. -Нашиот Конзулат е известен дека грчките власти направиле соодветен увид и ги …

МНР: Вандалскиот акт во Солун нема да влијае на односите со Грција Read More »

Мијалков оди во „Шутка“, Тони Јакимовски во куќен притвор


Кривичниот совет го прифати предлогот на обвинителката Ленче Ристоска и веднаш по изрекувањето на пресудите за случајот „Таргет-Тврдина“ му определи мерка ефективен притво на Сашо Мијалков. Судот ја задолжи полицијата за да ја спроведе мерката. Ристоска во својот предлог тврдеше дека постои опасност за бегство поради тоа што Мијалков бил многу богат, имал постојан престој …

Мијалков оди во „Шутка“, Тони Јакимовски во куќен притвор Read More »

Македонско-бугарската комисија го одржува 12. состанок, Скопје и Софија го координираат датумот за меѓувладината конференција


Македонските и бугарските историчари од Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања помеѓу Северна Македонија и Бугарија денеска во рамки на 12 состанок, втор ден ќе разговараат за отворените прашања. И додека историчарите се обидуваат да најдат решенија за она што е во нивна надлежнот, политичарите на двете земји, според соопштенијата на двете …

Македонско-бугарската комисија го одржува 12. состанок, Скопје и Софија го координираат датумот за меѓувладината конференција Read More »

Продолжуваат подготовките за пописот, власта ја повикува опозицијата на обединување


Патриотска партија која се залага за македонштината го повикува својот народ  да се попише за да бидат бројките толку колку што се во реалноста. Пописот ниту ќе даде плус право, ниту ќе одземе некому право. Само ќе ги констатира состојбите во државата, порача вчера премиерот Зоран Заев, повикувајќи ја повторно опозициската ВМРО-ДПМНЕ да учествува во …

Продолжуваат подготовките за пописот, власта ја повикува опозицијата на обединување Read More »

Османи: ОАЕ е и ќе остане еден од нашите клучни партнери во регионот на Блискиот исток


Присуството на Обединетите Арапски Емирати на Западен Балкан има позитивно влијание, поттикнувајќи го економскиот раст и благосостојбата во целиот регион, оценува шефот на дипломатијата Бујар Османи кој на почетокот од неделата беше во посета на Абу Даби. -Присуството на ОАЕ во регионот на Западен Балкан, особено нејзиниот придонес и учество во мисијата на НАТО во …

Османи: ОАЕ е и ќе остане еден од нашите клучни партнери во регионот на Блискиот исток Read More »

Заев: Вистински патриоти се грижат за својата земја, а не го бојкотираат пописот


Одговарајќи на прашањето на пратеникот Александар Николоски (ВМРО-ДПМНЕ) на кој начин ќе се бираат попишувачите, дали тие ќе се одбираат според партиска припадност и предност ќе имале членовите на СДСМ, премиерот Зоран Заев дека повикот е отворен за сите, а не за партиски членови. Николовски изјави дека тоа ќе било партиски попис. „Ги повикувам сите …

Заев: Вистински патриоти се грижат за својата земја, а не го бојкотираат пописот Read More »

Чудо: Албанци останале без работа во јавната администрација


Пратеникот од Алтернатива, Скендер Реџепи  запраша денес од собраниската говорница „како да им се помогне“ на околу 80 Албанци вработени во јавната администрација со договор на дело, чии договори истекле во декември 2020 година и не им се продолжени за време на пандемијата. На прашањето одговори премиерот Зоран Заев потсетувајќи дека една од мерките беше …

Чудо: Албанци останале без работа во јавната администрација Read More »

Спасовски: Нема никаков договор за Мијалков


Апсолутно, тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се исклучуваат една од друга. Ако некој со некого се договарал, за што се договарал, да избега или да се врати повторно пред лицето на правдата, кој е тој договор што е …

Спасовски: Нема никаков договор за Мијалков Read More »

Јанчев: Не сум за предвремени избори


Јас лично се уште не сум вклучен во Иницијативниот одбор за вонреден Конгрес. Немам информации колку делегати има. Амбициите на секој еден член на ВМРО-ДПМНЕ и кој што мисли дека може да направи подобро за партијата, мислам дека треба да направи програма и да и помогне на партијата, вели градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев во „Утрински …

Јанчев: Не сум за предвремени избори Read More »

Кој смее да употребува Македонија?


Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, на седницата за пратенички прашања ги отфрли толкувањата на министерот за правда Бојан Маричиќ дека, откако е влезен во сила Преспанскиот договор, терминот Македонија не смее да се употребува во надворешна и внатрешна комуникација „од сите“, што значи не само државни институции туку и приватни.  -Како правник, можам да кажам …

Кој смее да употребува Македонија? Read More »

Захариева: ЕУ не е Југославија, не попуштам на притисоци од Северна Македонија


Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева денеска гостуваше во утринската емисија на БТВ, каде повторно го даде своето мислење за европската интеграција на Македонија. – Ниту една земја членка на ЕУ, ниту пак САД може во иднина да ја притисне Бугарија да попушти и да дозволи пристапни преговори на Северна Македонија со ЕУ. …

Захариева: ЕУ не е Југославија, не попуштам на притисоци од Северна Македонија Read More »

И Павле Трајанов најавил во Собранието дека ќе дејствува самостојно од СДСМ


Претседателот на Собранието, Талат Џафери, околу критиките на опозицијата дека цел месец нема седница бидејќи владеечкото мнозинство не може да обезбеди кворум, порача дека не е негова одговорност  да обезбеди мнозинство туку пратениците треба да дојдат на работа. -Сите имаат обврска да дојдат, работата им е професионална и за тоа примаат плата, а друго се …

И Павле Трајанов најавил во Собранието дека ќе дејствува самостојно од СДСМ Read More »

Во Собранието денеска пратенички прашања, закажани седници и на две комисии


Собранието денеска треба да ја одржи 35-та седница на чиј дневен ред единствена точка е Поставување на пратенички прашања. Во исто време закажани се и заседанија на Комисијата за финансирање и буџет и на Законодавно-правната комисија. Комисијата за финансирање и буџет треба да ја продолжи 16-та седница на чиј дневен ред се предлог-законите за изменување …

Во Собранието денеска пратенички прашања, закажани седници и на две комисии Read More »

Села: Некој посилен од Заев му наредил на Мијалков да се врати


Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села вечерва во дебатниот магазин „Клик плус“ на ТВ21 рече дека некој посилен од Заев и Мијалков наредил токму тој сам да се пријави во Обвинителството. За Села ова е скандалозен чин, а Мијалков контроверзна личност. „Мијалков е човекот кој даде оставка веднаш по настаните во Диво Насеље. Ова …

Села: Некој посилен од Заев му наредил на Мијалков да се врати Read More »

Османи во Софија: Прво усвојување на нацрт-протоколот од двете страни, па состанок на меѓувладината комисија


Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на својот Фејсбук-профил објави дека попладнево во Софија се сретнал со неговата бугарска колешка Екатерина Захариева, со која разговарал за секторската соработка и подготовките за одржување на состанокот на меѓувладината комисија. „На враќање од посетата на Париз, застанав во Софија и се сретнав со министерката за надворешни работи Екатерина …

Османи во Софија: Прво усвојување на нацрт-протоколот од двете страни, па состанок на меѓувладината комисија Read More »

Захариева: Се бара начин да се достават ветените вакцини за С. Македонија


Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес, на враќање од посетата на Париз оствари средба со Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во Софија. На средбата беа разгледани актуелностите поврзани со кризата од КОВИД и начините на кои двете земји остваруваат соработка во справувањето со овие предизивици. Во оваа прилика Захариева потврди дека …

Захариева: Се бара начин да се достават ветените вакцини за С. Македонија Read More »

Министерот Османи пристигна во Софија


Министерот за надворешни работи Бујар Османи попладнево пристигна во Софија, јави допосникот на МИА од бугарскиот главен град. Според дипломатски извори на МИА во Софија, македонската делегација предводена од Османи веднаш по пристигнувањето се упатила на средба со бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева во владината резиденција во Бојана. Бугарската национална телевизија …

Министерот Османи пристигна во Софија Read More »

Алијанса за Албанците и Алтернатива поднесоа интерпелација за Спасовски


Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива поднеле барање за гласање доверба за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Причина за тоа се бегството и појавувањето на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков. Тие  исто така, најавија дека ќе го поддржат и предлогот за интерпелација на Владата и за создавање ново парламентарно мнозинство. „Два дена се …

Алијанса за Албанците и Алтернатива поднесоа интерпелација за Спасовски Read More »

Османи ненајавен во Софија, го очекувале наредните денови?


Шефот на македонската дипломатија Бујар Османи денеска пристигнува во Софија на ненајавена посета, која се очекуваше во наредните денови, според коментарите на политичарите во двата главни града, пишува бугарски „Дневник“. Медиумот го цитира притоа портпаролот на Владата Душко Арсовски, дека Османи ќе разговара со неговиот колега, вицепремиер и министер за надворешни работи Екатерина Захариева и …

Османи ненајавен во Софија, го очекувале наредните денови? Read More »

Македонските власти ги потопија надежите за бугарски пасоши врз основа на пописот


Македонските власти ги потопија надежите на културниот центар во Битола – што ги поздрави  претседателот Румен Радев – дека секој што ќе се регистрира како Бугарин на претстојниот попис во земјата, може да добие бугарско државјанство по скратена постапка, пренесува бугарски „Дневник“, посочувајќи дека тоа е епилог на пораките од Заводот за статистика во Македонија.  …

Македонските власти ги потопија надежите за бугарски пасоши врз основа на пописот Read More »