Апелација ќе објави одлуки за притворените од 27 април


Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, на поранешниот …

Апелација ќе објави одлуки за притворените од 27 април Read More »

Колку е опасен опасниот отпад од увоз?


Правилното собирање и транспорт на медицинскиот отпад и зголемениот број приватни здравствени установи се причината поради која континуирано се зголемува количеството ваков отпад што се согорува на „Дрисла“. Според д-р Михаил Кочубовски, раководител на Секторот за здравствена екологија при Институтот за јавно здравје, болниците се добро обучени за третман на медицинскиот отпад. Една од работите …

Колку е опасен опасниот отпад од увоз? Read More »

Антикорупциска не казнувала непријавување анкетни листови


Државната комисија за спречување на корупцијата не ги санкционирала функционерите што не го пополниле анкетниот лист со доаѓањето на функција, не ги заштитила укажувачите и не информирала редовно за своите активности, но ја подобрила соработката со државните органи. Ова е заклучокот од новиот квартален извештај „Следење на работата на Државната комисија за спречување на корупцијата“ …

Антикорупциска не казнувала непријавување анкетни листови Read More »

Скопје и Атина в среда очекуваат предлог од Нимиц


Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк. Шефовите на дипломатиите на двете земји, Никола Димитров и Никос Коѕијас, на вчерашната целодневна средба во Солун, изразија оптимизам дека …

Скопје и Атина в среда очекуваат предлог од Нимиц Read More »

Десет години од хеликоптерската несреќа кај Блаце


Со полагање цвеќе на спомен – обележјето кај катлановско Блаце, денеска ќе се одбележат десет години од хеликоптерската несреќа во која загинаа 11 припадници на воздухопловната бригада (вбр) на АРМ. Цвеќе ќе положат делегации од Министерството за одбрана (МО), Генералштабот (ГШ) на АРМ, Кабинетот на претседателот на Република Македонија, здружената оперативна команда, вбр, 1. механизирана …

Десет години од хеликоптерската несреќа кај Блаце Read More »

Касами: Јас сум претседател на Беса


Билал Касами, претседател на Движењето Беса, вечерва изјави дека партијата ќе ги поддржи сите реформски зафати на Владата за зачленување во НАТО и почнување преговори за членство во ЕУ и оти во тој правец не калкулира дали ќе влезе во Владата. Касами, кој беше гостин во Топ тема на телевизија Телма, рече дека на средбата …

Касами: Јас сум претседател на Беса Read More »

Нимиц во Њујорк ќе предложи рамка за името


  Очекување дека на претстојниот состанок на 17 јануари во Њујорк медијаторот Метју Нимиц ќе стави на маса инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликата околу името изразија попладнево шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на средбата во Солун. Двајцата министри, како што информираа од …

Нимиц во Њујорк ќе предложи рамка за името Read More »

Одобрено обвинението против Ивона Талевска


Совет за оценка во  скопскиот Кривичен суд го одобри обвинителниот акт за предметот на Специјалното јавно обвинителство наречен „Тифани“, а кој се однесува на Ивона Талевска, јави порталот „ПРАВОСУДСТВО.МК“. „Судија за оценка на обвинител акт при Основниот суд Скопје 1- Скопје донесе решение со кое приговорите се одбиваат, а обвинението се одобрува во целост. Откако, …

Одобрено обвинението против Ивона Талевска Read More »

Каменос: Македонија е грчка, прифатливо решение е Вардарска


Македонија е една и грчка, неколку пати повтори претседателот на Независни Грци во обраќањето на Националниот совет на партијата. Панос Каменос, кој воедно е и министер за одбрана, а неговата партија коалициски партнер во грчката влада, како прифатливо решение го предложи името Вардарска, кое го изговори исто како што се изговара на македонски, и го …

Каменос: Македонија е грчка, прифатливо решение е Вардарска Read More »

Над 100 штипски лекари бараат да им се исплатат дежурствата


Над сто лекари од штипската Клиничка болница се закануваат дека ќе тужат, а некои од нив и почнале судски постапки во Основниот суд во Штип, бидејќи околу десет години не им се исплаќани пари за дежурства согласно колективниот договор. Раководството на Клиничка болница-Штип одржало состаноци со лекарите на сите одделенија, кои испратиле и официјален допис, …

Над 100 штипски лекари бараат да им се исплатат дежурствата Read More »

Кадриу: Функцијата уставен судија носи голема одговорност


Новоизбраниот судија во Уставниот суд Осман Кадриу денеска по неговиот избор во Собранието на Република Македонија изјави дека покрај привилегиите што ги има оваа функција, таа носи и голема одговорност. – Оваа функција е одговорна дотолку повеќе што и надлежностите на Уставниот суд се мошне значајни. Преку нив се остварува главниот интерес – интересот на …

Кадриу: Функцијата уставен судија носи голема одговорност Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е неуставен и беше донесен со измама


Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата, за неа е само мртво слово на хартија, велат од ВМРО-ДПМНЕ по повод денешното носење на Законот за употребата на јазиците. „Овој закон беше донесен со измама, односно лажно исцртување на европско …

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е неуставен и беше донесен со измама Read More »

Груби: Очекувам Иванов и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците


Пратеникот од ДУИ Артан Груби изјави дека со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се заокружува нормативниот дел од Охридскиот рамковен договор. – Петнаесет години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, денеска со гласањето за Законот за употребата на јазиците го заокруживме нормативниот дел од овој мировен договор со кој што заврши војната во …

Груби: Очекувам Иванов и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Законот за јазиците Read More »

Нема прекршување на Законот за основно образование со бадникарските поворки


Со учеството на учениците во бадникарските поворки во саботата не е прекршен Законот за основно образование бидејќи децата во таа верска манифестација не биле организирани  во училиштата што е казниво со законот. Инспектори од Државниот просветен инспекторат (ДПИ) завчера и вчера извршиле надзор и досега добиле записници од 162 градски училишта од повеќето градови низ …

Нема прекршување на Законот за основно образование со бадникарските поворки Read More »

ЕУ: Македонија да продолжи со исполнување на договорот од Пржино


Европската унија од власта и од опозицијата на Македонија очекува да продолжат со исполнување на политичкиот договор од Прижино, а истовремено од земјата се очекува да работи на итните реформски приоритети и на враќањето на евроинтеграцискиот пат, велат извори од Европската комисија, јави Дојче веле. Ова е содржано во документите кои ги изготвува ЕУ за …

ЕУ: Македонија да продолжи со исполнување на договорот од Пржино Read More »

Најдени се повеќе пакувања од фалсификуван лек


  Инспекциските служби открија поединечни пакувања од еден лек кои одговараат на дефиницијата за фалсификуван лек, објави Роберт Бекировски, директор на Агенцијата за лекови, во отчетот за сработеното. Станува збор за пакувања од исти лек кои не  биле пуштени во промет и до Основното јавно обивнителство е поднесена пријава и предметот е предаден на натамошна постапка. …

Најдени се повеќе пакувања од фалсификуван лек Read More »

Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун за името


Пратеникот од Независни Грци, Костас Кацикис, говорејќи за солунското радио Фокус, откри дека тој и неговите колеги од партијата, ќе бидат дел од протестите во Солун, за името. – Бидејќи Независни Грци, патриотските прашања ги имаат на врвот од агендата. Како е можно Независни Грци да не учествуваат во протестите и во активностите на народот?, …

Независни Грци ќе учествуваат на протестите во Солун за името Read More »

Бекироски: Инсулините се испитани и се безбедни


Со измените на Законот за лекови и медицински средства, кои веќе се во собраниска процедура, се воведуваат мерки со кои се обезбедува поголема сигурност во квалитетот на лековите што се увезуваат и нивната поголема безбедност. Дистрибутерите ќе имаат обврска да обезбедат сертификат за квалитет на производот од производителот, сертификат за потврден квалитет од акредитирана и …

Бекироски: Инсулините се испитани и се безбедни Read More »

Со 69 гласа „За“, Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците


Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан. Дебатата за законот за јазизици во Собранието почна на 5 септември минатата година во собраниската Комисија за европски прашања, …

Со 69 гласа „За“, Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците Read More »

Мицотакис: Името, употребата и иредентизмот, се трите точки како дел од националната линија


Името, употребата и иредентизмот, се трите точки како дел од националната линија на грчката опозициска Нова демократија, кои повторно ги спомена претседателот на партијата. Кирјакос Мицотакис, во рамките на дводневната турнеја во Северна Грција говореше пред членови на партијата во Литохоро и се осврна и на прашањето за името. Од неговите сопартијци побара да имаат …

Мицотакис: Името, употребата и иредентизмот, се трите точки како дел од националната линија Read More »