Анкета: 68 отсто од Грците се против употреба на терминот Македонија


68 отсто од Грците се противат на употребата на терминот Македонија во името на Република Македонија. Ова се податоците од истражувањето на агенцијата „Марк“ објавено во весникот “Протома”. 23,6 проценти од испитаниците се согласуваат во името да го користат терминот Македонија. 63.8 отсто од избирачите на владејачката партија на премиерот Алексис Ципрас СИРИЗА се против …

Анкета: 68 отсто од Грците се против употреба на терминот Македонија Read More »

Протест против загадениот воздух пред Владата


Група граѓани денеска протестираа пред зградата на Владата против загадениот воздух. Граѓаните се организираа преку социјалните мрежи, каде повикаа за масовност на протестот. Со пароли „Вие и вашите деца дишете друг воздух?!“, „Сакам да дишам“, „Чист воздух-здрави деца“, тие се обидоа да ја подигнат свеста кај јавноста да се придонесе за почист воздух. – Британската …

Протест против загадениот воздух пред Владата Read More »

Македонците во Албанија ја одбележаа Василица


Македонците во Албанија традиционално го прославја празникот Свети Василиј Велики, со кој се означува почетокот на Новата година, според јулијанскиот календар. – Меѓу Македонците во Албанија, празникот е познат како Василица или Сурова, и се прославува во духот на македонските обичаи и традиција. Синоќа во Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник, се палеа Василичарски огнови, се …

Македонците во Албанија ја одбележаа Василица Read More »

Снег на повеќе патишта, сообраќајот без проблеми


Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, додека во западните и југозападните делови од државата коловозите се претежно влажни. Врнежи од снег со слаб интензитет се бележат во Крива Паланка, Страцин, Гостивар, Стража, Маврово, Крушево, Делчево и Буково. Во Дебар врнежите се од дожд и снег. Овие врнежи засега не преставуваат пречка …

Снег на повеќе патишта, сообраќајот без проблеми Read More »

Грчки медиуми: На 24 јануари средба Заев – Ципрас во Давос


Во рамките на Светскиот економски форум што од 23 до 26 јануари ќе се одржи во Давос, Швајцарија, според онлајн изданието на грчкиот весник Real, македонскиот и грчкиот премиер ќе одржат билатерална средба. Според информациите на новинарот, јавува дописникот на МИА од Атина, освен премиерите, во Давос ќе бидат и шефовите на дипломатиите на двете …

Грчки медиуми: На 24 јануари средба Заев – Ципрас во Давос Read More »

Каменос бара референдум за името


За референдум во Грција, позициите за името, барањето терминот Македонија да не биде вклучен во сложеното име, пишува меѓу другото, лидерот на Независни Грци Панос Каменос, во неговата колумна за неделнот издание на весникот „Димократиа“. – Грчкиот народ ќе треба да одлучи за ова, без преседан во историјата на човештвото, отстапување на истријата и културата …

Каменос бара референдум за името Read More »

Само за викендите директен воз до Солун


Грчките железници ги известиле МЖ Транспорт дека експресниот воз 334/335 кој сообраќа на релацијата Солун -Белград и обратно од 12 јануари 2018 во деновите од понеделник до петок ќе сообраќа само до Гевгелија наместо до Солун и обратно. „Трејносе“ зема обврска во тие денови да ги превезува патниците со автобус од Гевгелија до Солун. Во …

Само за викендите директен воз до Солун Read More »

Интервју со Амбасадорот на Холандија, Ваутер Пломп: Нови избори не се решение


Првпат по подолг период Македонија влезе во нова година со оптимизам и големи очекувања. Што може да очекуваме според вас? Што би била вистинската промена за земјата, освен прогресот кон НАТО и ЕУ? – Се согласувам, постои одреден оптимизам кој доаѓа по неколку години длабока политичка криза. Ова чувство е позитивно во смисла дека на …

Интервју со Амбасадорот на Холандија, Ваутер Пломп: Нови избори не се решение Read More »

Се очекува дожд и снег низ Македонија


Времето денеска ќе биде значително облачно со слаби локални врнежи од дожд и снег претежно во планинските делови на запад и на исток. Повеќе врнежи се очекуваат попладне, а снег е можен и на повисоките места и во котлините, особено во северните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од југоисточен правец. Температурата од …

Се очекува дожд и снег низ Македонија Read More »

Значајни закони пред Собранието, Столтенберг неделава ќе се обрати пред пратениците


Македонското Собрание во неделата што претстои ќе одлучува за особено важни прашања, а обраќање пред пратениците ќе има и генералниот секретар на НАТО Јанс Столнтенберг. Се уште е неизвесно дали пратениците од владејачкото мнозинство сами ќе одлучуваат поради неучеството во работата на пратениците од опозицијата. Се очекува неделава исто така претседателот Ѓорге Иванов да се …

Значајни закони пред Собранието, Столтенберг неделава ќе се обрати пред пратениците Read More »

Снежни обвивки на Ѓавато и Буково


Сообраќајот на државните патишта се одвива понаместа влажни коловози. Снег со слаб интинзитет провејува на Ѓавато и Буково кој не се задржува на коловозот. Поради магла намалена видливост од 30 до 40 метри има на патот Лисец – Попова Шапка и од 50 до 100 метри на Стража, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ) во вечерниот …

Снежни обвивки на Ѓавато и Буково Read More »

Една десеттина од лековите во сиромашните земји се фалсификат


Според Светската здравствена организација, еден од десет лекови во земји со ниски и средни примања е фалсификат! Во Африка има креативни предлози за решавање на проблемот, пишува Дојче Веле. Од декември 2014 до август 2015 година во областа Итури во Демократска Република Конго, во центрите на невладината организација Лекари без граници со чудни симптоми се …

Една десеттина од лековите во сиромашните земји се фалсификат Read More »

Димитров вели дека опозицијата треба да биде вклучена во процесот за решавање на името


Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека Владата има цврста намера да ја вклучи опозицијата во процесот на решавање на спорот со името и оти тоа и е должност. Според него, доколку нема услови за одржување средби на државно-политичкиот врв ќе има обиди за директни контакти, важно е, како што рече, да видиме дали …

Димитров вели дека опозицијата треба да биде вклучена во процесот за решавање на името Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Скандалозна одлуката на Апелациониот суд за продолжување на притворите


ВМРО-ДПМНЕ велат дека институциите уште еднаш паднаа на тестот за владеење на правото, бидејќи, судот одлучи да ги отфрли жалбите за ослободување од притвор лицата поврзани со насилството во Собранието. „Институциите не покажаа минимум зрелост да работат за граѓаните, како што тоа им е наложено согласно закон и Устав. Уметниците, пратениците, полициските службеници и останатите …

ВМРО-ДПМНЕ: Скандалозна одлуката на Апелациониот суд за продолжување на притворите Read More »

Димитров: Нимиц во среда треба да излезе со првичен предлог за името


Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела. – Се уште немаме предлог на масата за решавање на спорот со името. Одлучивме да го охрабриме медијаторот Метју Нимиц да излезе што …

Димитров: Нимиц во среда треба да излезе со првичен предлог за името Read More »

Исклучените од централното греење на нов протест


Исклучените од системот на Топлификација денеска пред Регулаторната комисија за енергетика ќе го одржат 149-от редовен протест. Во објавата пишува дека бараат сметките за парно греење да бидат минимум 30 отсто пониски. На протестот, како што информираат, ќе презентираат доказ дека Тарифникот на Регулаторната комисија за енергетика е погрешен и дека постојат сомнежи дека ниту …

Исклучените од централното греење на нов протест Read More »

Туск: Ситуацијата на Балканот подраматична од „Играта на престолите“


Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск оцени дека историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од серијата „Игра на престолите“.Тој предупреди дека на Западниот Балкан на кој Брисел сака да воспостави блиски врски со земјите кои сакаат да се приклучат на Европската Унија, не треба да се дозволи да се одигрува по сценариото на филмската …

Туск: Ситуацијата на Балканот подраматична од „Играта на престолите“ Read More »

Парите од барокните фасади ќе се пренаменат за училиштата


Град Скопје ќе ги реконструира фасадите на сите средни училишта кои имаат потреба. Со ова, училиштата ќе добијат енергетски ефикасни фасади за заштеда на електричната и на топлинската енергија. Во буџетот на Град Скопје се предвидени 70 милиони денари, средства кои беа предвидени за нови барокни фасади од проектот Скопје 2014. Предвидени се уште 20 милиони …

Парите од барокните фасади ќе се пренаменат за училиштата Read More »

Пренасочен сообраќајот на магистралниот пат Градско-Прилеп


Сообраќајот на магистралниот пат Градско-Прилеп се пренасочува поради отстранување на тешко моторно возило кај клучката Дебреште, соопшти АМСМ. Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интинзитет изутринава провејуваше на Попова Шапка, Маврово и Стража кој не се задржува на коловозот

Данева: Закон за јазици не се носи без опозиција


Закон од такво општествено и политичко значење не треба да се носи без присуство на опозицијата во Собранието, ниту пак во скратена постапка, вели во изјава за Фактор универзитетската професорка, Ана Павловска Данева, во однос на новиот закон за јазици што го усвои парламентарното мнозинство на СДСМ и ДУИ. -Европското знаменце се чини никому не …

Данева: Закон за јазици не се носи без опозиција Read More »