Трговската размена во јануари 980,7 милиони евра, растат и извозот и увозот


Вкупната надворешна трговска размена на Македонија во јануари годинава е 980,7 милиони евра. Раст бележат и извозот и увозот. Според Државниот завод за статистика, извозот изнесува 420.606.000 евра и бележи пораст од 27,9 отсто во однос на истиот период лани, а увозот достигнач 560.136.000 евра или 24,2 процента повеќе. Трговскиот дефицит во јануари 2018 година е 139.529.000 евра, …

Трговската размена во јануари 980,7 милиони евра, растат и извозот и увозот Read More »

Стопанствениците ги кажаа забелешките за законот за финансиска поддршка на инвестициите


Вицепрмеирот за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за економија Крешник Бектеши на ден пред влегувањето на Предлог-законот за финансиска поддршка на инвестициите во владина и собраниска процедура на работна средба со претставници на Стопанската комора на Македонија ги слушнаа мислењата на стопанствениците. Целта на денешната средба, посочи Анѓушев, е да се направат завршни консултации …

Стопанствениците ги кажаа забелешките за законот за финансиска поддршка на инвестициите Read More »

Ристовски: Членовите на Советот на јавни обвинители треба да си поднесат оставки


Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски денеска изјави дека е запознаен со случајот во Советот на јавни обвинители, каде што постојат сомневања за судир на интереси и непотизам, и оти лично поради морални причини очекува оставка од обвинителите кои не се иззеле кога требало да гласаат. – Нема да се мешам во работата на Советот на …

Ристовски: Членовите на Советот на јавни обвинители треба да си поднесат оставки Read More »

Започнува аплицирање за субвенционирање на микро, мали и средни претпријатија


Министерството за економија денеска објави јавен повик со кој започна аплицирањето за субвенционирање на микро, мали и средни претпријатија, кои вработуваат над три лица. Со оваа мерка се субвенционираат трошоци за набавка на опрема и алати 70 проценти од докажаните трошоци, но не повеќе од 300.000 денари, дизајн на производ и изработка на визуелен идентитет …

Започнува аплицирање за субвенционирање на микро, мали и средни претпријатија Read More »

„Пиволенд“ стана „Пивски фестивал“, а ново име има и „Вино-Скоп“


„Фестивал на виното Вино – Скоп 2018“ се преименува во „Вински фестивал“, проектот „Гурмански викенд во Скопје – Пиволенд“ ќе се вика „Пивски фестивал“, а познатиот „Баскерфест“ е преименуван во „Организирање на манифестација со улични изведувачи“. Новите имиња на традиционалните манифестации се преименуваа на денешната вонредна седница на Советот на Град Скопје. Градоначалникот Петре Шилегов …

„Пиволенд“ стана „Пивски фестивал“, а ново име има и „Вино-Скоп“ Read More »

Препораки од АХВ за заштита од заразни болести при поплави


По најавата на УХМР за можни излевања на реките поради топењето на снегот, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) апелира да се преземат навремени, превентивни мерки за намалување на ризиците од појава на заразни болести, но и за заштита на животните при поплави. Се препорачува за време на поплавите постојано да се следат информациите за …

Препораки од АХВ за заштита од заразни болести при поплави Read More »

Минчев против Селмани за аболицијата на Заев


Горан Минчев, поранешен пратеник и генерален секретар на СДСМ реагира на денешната колумна на претседателот на ЗНМ Насер Селмани во „Независен весник“. Минчев, кој беше генерален секретар на СДСМ во времето кога на чело на партијата беше Радмила Шекеринска, а Бранко Црвенковски беше претседател на државата, спори со ставовите на Селмани во врска со аболицијата …

Минчев против Селмани за аболицијата на Заев Read More »

За „Тортура“ ќе му се суди и на Сашо Мијалков


Апелацискиот суд Скопје ја прифатил жалбата на СЈО на одлуката на Кривичниот суд, со која поранешниот директор на УБК беше изземен од обвинението за случајот „Тортура“. Постапувајќи по жалбата на СЈО, Апелацискиот суд го преиначи првостепеното решение и го одобри обвинението против Сашо Мијалков. Во „Тортура” обинети се поранешниот прв човек на единицата „Алфа” Ивица …

За „Тортура“ ќе му се суди и на Сашо Мијалков Read More »

Поделени ставови во албанскиот блок: Ја губи ли Заев довербата и кај Албанците?


Деновиве „правната држава на Заев“ потклекна пред локален и градски криминалец. Ова беше класичен пример дека во Македонија не владее правото, туку има владеење над правото, смета политикологот Џенур Исени По последните парламентарни избори и формирањето на владата предводена од СДСМ, актуелниот потпретседател на оваа партија, Мухамед Зекири, изјави дека социјалдемократите добиле дури 70 илјади …

Поделени ставови во албанскиот блок: Ја губи ли Заев довербата и кај Албанците? Read More »

Комплетирани Уставниот суд и Советот на обвинители


Државниот правобраните Насер Ајдари е избран за нов уставен судија, на денешната собраниска седница. Паралелно, и адвокатите Ангел Солев и Ангеле Илиевски се изгласани за членови на Советот на јавни обвинители. Со тоа се комплетира составот на двете правосудни институции, кои подолго време функционираа во неполн состав. Уставниот суд го сочинуваат девет судии, а Ајдари …

Комплетирани Уставниот суд и Советот на обвинители Read More »

Неизвесна разврската за над 35.000 амандмани на Законот за јазиците


Се уште не се знае дали утре или во текот на следните денови во Собранието ќе дојдат на дневен ред над 35.000 амандмани поднесени од опозицијата за Законот за јазиците и како ќе се надмине оваа ситуација, која би можела да го блокира Парламентот. Официјално од кабинетот на претседателот на Собранието велат дека до крајот …

Неизвесна разврската за над 35.000 амандмани на Законот за јазиците Read More »

Анѓушев: Наскоро решение за Еурокомпозит


Владата во наредните пет до шест месеци квалитетно ќе го реши проблемот на вработентите во прилепскиот загубар Еурокомпозит, а во меѓувреме тие ќе ги земаат платите во месеците во кои ќе работат, порача денеска вицепремеирот за економски прашања Кочо Анѓушев. – Проблемот со Еурокомпозит се провлекува последните 15 години и не се создаде сега. Вработените …

Анѓушев: Наскоро решение за Еурокомпозит Read More »

До мај ќе трае мораториумот за градба во Центар


Уште два месеца ќе биде на сила мораториумот за градба во општина Центар, информираат од Општината. По предлог на градоначалникот Саша Богдановиќ утре Советот на Општина Центар, ќе одлучува за продолжување на одлуката за запирање на спроведувањето на 31 детален урбанистички план односно и до мај  да не се издаваат дозволи за градба. „Мораториумот се …

До мај ќе трае мораториумот за градба во Центар Read More »

„Катимерини“: Постигнат е договор за името, опсегот на употреба и акронимите


Во три поглавја, за името, опсегот на употреба и акронимите, според грчки „Катимерини“, постигнат е договор меѓу Скопје и Атина. Весникот коментира дека преговорите се претвораат во нерешлива загатка и покрај почетниот зголемен оптимизам од Атина, јавува дописникот на МИА од Атина. Грчката влада, како што пишува „Катимерини“, сега се соочува и со опозициската Нова …

„Катимерини“: Постигнат е договор за името, опсегот на употреба и акронимите Read More »

Тевдовски и Богов: Финансискиот систем стабилен, да се врати довербата кај инвеститорите


Финансискиот систем е стабилен, со минимални системски ризици. Краткотрајната нестабилност предизвикана од домашните политички превирања во април и мај минатата година е целосно надмината, заклучи на денешната седница Комитетот за финансиска стабилност. Според министерот за финансии Драган Тевдовски, финансискиот систем е стабилен, функционира нормално, и ќе обезбеди поддршка за раст на македонската економија. Главно нешто …

Тевдовски и Богов: Финансискиот систем стабилен, да се врати довербата кај инвеститорите Read More »

Неправилности при организирање училишни екскурзии, инспекцијата споро реагира


Има многу неправилности при изборот на туристички агенции за организирање училишни екскурзии, а инспекциските служби реагираат многу споро, дури и по еден месец од евентуалното пријавување, реагира денеска Стопанската комора за туризам на Македонија. Според Комората, проблематиката е многу чувствителна зашто се работи за околу 40 илјади ученици, а организирањето на екскурзиите е сведено само …

Неправилности при организирање училишни екскурзии, инспекцијата споро реагира Read More »

Падна првата оставка во Антикорупциска комисија


Поранешниот претседател на Антикорупциската комисија Горан Миленков поднел оставка од Државната комисија за спречување на корупцијата. Неговата оставка веќе стигнала во собраниската архива и останува парламентот да ја констатира на правта наредна седница. Ваквиот гест на Миленков следува по објавувањето на ревизорскиот извештај за работата на Комисијата, во кој се изразени сомневања за фиктивна наплата …

Падна првата оставка во Антикорупциска комисија Read More »

Законот за укинување на поддршката за музичката продукција помина во прво читање


Предлог-законот со кој се бара прекинување на важноста на Законот за поддршка на домашната музичка продукација го помина првото читање во Собранието на Република Македонија. Предложеното законско решение беше поддржано на денешната пленарна седница со 61 глас „за“. Министерот за култура Роберт Алаѓозовски, образложувајќи го укинувањето на овој закон, појасни дека тој не ги дал …

Законот за укинување на поддршката за музичката продукција помина во прво читање Read More »

Влада: АВМУ е одговорна за непречениот политички и финансиски диктат врз медиумите


Причина за штетата на медиумската сфера е и долгогодишниот молк на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни уметности (АВМУ), која не може да избегне одговорност за медиумскиот хаос кој се случуваше во Република Македонија во изминативе години. Тоа се оценува во реакцијата на Владата на оценките на АВМУ по изнесените наводи од министерот без ресор за …

Влада: АВМУ е одговорна за непречениот политички и финансиски диктат врз медиумите Read More »

ИДСЦС за Планот 3-6-9: Целта за ЕУ постигната, Владата е помалку транспарентна


Планот 3-6-9 ја оствари една од своите клучни цели, повеќе од сигурно е дека Европската комисија ќе препорача почеток на преговорите, забележан е напредок во делот на исполнување на активностите, подобрена е мерливоста и предвидливоста, но забележана е помала транспаретност на Владата, се дел од заклучоците во вториот извештај на Институтот за демократија Социетас цивилис …

ИДСЦС за Планот 3-6-9: Целта за ЕУ постигната, Владата е помалку транспарентна Read More »