Меркел го охрабри Заев да направи болен компрoмис


Германската канцеларка Ангела Меркел го охрабри премиерот Зоран Заев да го реши спорот за името со Грција, порачувајќи му дека компромисите некогаш се болни, но мора да се направат. Дали Меркел понудила помош или идеја за решение не беше јасно од информациите што беа достапни јавно вчера, по средбата, но таа јасно порача дека нема …

Меркел го охрабри Заев да направи болен компрoмис Read More »

Now, all hope comes from Berlin


Aleksandra M. Mitevska The visit of Prime Minister Zoran Zaev and the big government delegation to Berlin justified the expectations that it was one of the most important official visits of the Macedonian Prime Minister after the change of power in the country. Not only because Germany is one of the most influential countries in …

Now, all hope comes from Berlin Read More »

Груевски му останал должен на Шилегов четири милиони евра


Поранешната влада му останала должна околу четири милиони евра на Град Скопје. Неисплатените пари се отштета кон Градот за неговиот основачки удел во спортскиот комплекс „Борис Трајковски“, кој од градска сопственост премина под државна капа. Иако во неколку наврати Владата и Градот потпишале спогодба за сервисирање на долгот, и после неколку години на сметката на …

Груевски му останал должен на Шилегов четири милиони евра Read More »

Ивона Талевска тргната од ТВ-екраните


Пресудата за затајување данок, условната затворска казна и уште повеќе самото признание за стореното кривично дело на новинарката Ивона Талевска, ја растресоа фелата. Лицето на „Сител“, кое со години го креираше јавното мислење во полза на поранешната владејачка гарнитура, со недели го нема пред ТВ-екраните, но прашањето што се поставува е дали лице што е …

Ивона Талевска тргната од ТВ-екраните Read More »

Заев за АНА-МПА: Решение што ќе ги заштити достоинството и идентитетот на двете страни


Градењето заемна доверба и гаранцијата дека решението ќе биде конечно и ќе ги заштити достоинството и идентитетот на двете страни, се најважните делови од преговарачкиот процес, вели македонскиот премиер Зоран Заев во изјава за грчката новинска агенција АНА-МПА. Заев истакнал дека Скопје нема иредентистички аспирации и според државната агенција, додал дека „Алексис Ципрас е искрен …

Заев за АНА-МПА: Решение што ќе ги заштити достоинството и идентитетот на двете страни Read More »

Уште две сестри поминале низ пеколот во „25 Мај“: Дете растргнато меѓу судот и социјалните работници


Центарот за социјални работи на Скопје одбива да врати малолетно девојче, кое било згрижено во ЈУ „25 Мај“, кај својата мајка, иако пред една година судот донел одлука дека ѝ ги враќа родителските права на мајката Р.А и таа може да ги земе со себе. Според одлуката, на мајката ѝ се вратени правата над двете …

Уште две сестри поминале низ пеколот во „25 Мај“: Дете растргнато меѓу судот и социјалните работници Read More »

Седница за пратенички прашања во Собранието


Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи седница за поставување пратенички прашања. Седница за поставување се одржува секој последен четврток во месецот, а премиерот и членовите на Владата одговараат на прашања на пратениците. Први по неформалниот редослед за поставување прашања се пратеници од опозицијата, а потоа следуваат нивните колеги од владејачкото мнозинство. На седницата најверојатно …

Седница за пратенички прашања во Собранието Read More »

Град Скопје го тргна Ќосето од пред судот (Видео)


Oтстранет е споменикот на Ќосето од тревникот на крстосницата кај Врховниот суд во Скопје. Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито. Налогот за негово отстранување го издал градежниот инспекторат на општина Центар по извршениот увид и утврдената фактичка состојба дека немало решение за негово поставување. Споменикот  со кама в рака на Андон Јанев-Ќосето, контроверзен …

Град Скопје го тргна Ќосето од пред судот (Видео) Read More »

Транспаренси интернешнл: Македонија најкорумпирана во Западен Балкан


Индекс за перцепција на корупцијата на Транспаренси интернешнл објавен денеска покажува дека бавно оди сузбивањето на корупцијата на Западен Балкан. Од регионот најдобро рангирана е Хрватска, која е на 57 место, а најлошо рангирана е Макекедонија, која е на 107 место во 2017, за разлика од 90. место во 2016 година. Во конкуренција од 180 …

Транспаренси интернешнл: Македонија најкорумпирана во Западен Балкан Read More »

Лилјана Поповска: Не се ситете на туѓа несреќа


Претседатеката на ДОМ, Лилјана Поповска, упати реакција на, како што вели, некои материјални невистини изнесени во јавноста по повод нејзиниот допис за случајот „Музеј“.Поповска рече дека се работи за политички монтиран случај во кој настрадале шест невини луѓе, меѓу кои и двајца од нејзината партија. „Поради изнесените паушални оценки за случајот, да појаснам: Врховен суд …

Лилјана Поповска: Не се ситете на туѓа несреќа Read More »

Штајнмаер: Решение на спорот со Грција ќе даде позитивен импулс за целиот регион


Во рамките на официјалната посета на Сојузна Република Германија, премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со претседателот Франк-Волтер Штајнмаер на која го оцениле како исклучително позитивен и динамичен досегашниот развој на односите меѓу двете земји. Како што соопшти владината прес-служба, Заев и Штајнмаер се согласиле дека овие релации ќе продолжат и понатаму, и дека се …

Штајнмаер: Решение на спорот со Грција ќе даде позитивен импулс за целиот регион Read More »

Судска медицина од Солун: Калина и Александар починале во рок од еден час


На врвот Кајмакчалан, смртта настапила прво кај планинарката Калина Велеска, а еден час подоцна починал Александар Миновски. Времето на смртта е од извештајот за обдукција направен во солунскиот институт за судска медицина, а за Телма ги потврди форензичарот Леонидас Мармалакис. Обдукцијата утврдиле дека причина за смртта е смрзнување, потврди форензичарот од судска медицина во Солун. …

Судска медицина од Солун: Калина и Александар починале во рок од еден час Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го деградираше македонскиот јазик со годишниот Буџет за култура


Денес е меѓународен ден на мајчиниот јазик. Додека секаде низ светот се негува мајчиниот јазик, во Република Македонија, владата за 9 месеци нанесе непроценлива штета врз македонскиот јазик. СДСМ го деградираше македонскиот јазик со годишниот Буџет за култура за 2018. Нула денари предвидени за унапредување на македонскиот јазик се доволен показател за односот на СДСМ …

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го деградираше македонскиот јазик со годишниот Буџет за култура Read More »

И Канческа – Милевска не им верува на телефонските разговори


Поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска ги побара од судот аудио-снимките од „бомбите“ за да можела да утврди дали се автентични нејзините телефонските разговори. И бранителката на обвинетета Канчевска- Милевска, скопската адвокатка Сања Алексиќ, рече дека побарала од Специјалното јавно обвиинтелство да ѝ бидат предадени аудио материјалите кои се дел од доказите, но дека тие …

И Канческа – Милевска не им верува на телефонските разговори Read More »

Алијансата на Албанците бара да се поништи конкурсот за култура


Комисијата за култура во Алијанса на Албанците, на денешната прес конференција побара од Министерството за култура да ја повлече одлуката за доделување средства за годинешната програма за култура, заради неправилности и непочитување на правилникот за доделување средства. – Одделот за култура во Алијасна на Албанците контактираше со колеги уметници од различни смерови на уметноста и …

Алијансата на Албанците бара да се поништи конкурсот за култура Read More »

СОС Детско село потпиша Меморандум за соработка со општина Шуто Оризари


Унапредување на состојбата на децата без родители и родителска грижа и децата и семејствата во социјален ризик е целта на Меморандумот за соработка и заедничко делување што денеска го потпишаа СОС Детско село Македонија и општина Шуто Оризари. Од СОС Детско село Македонија информираат дека покрај згрижувањето веќе десет години ја реализираат и програмата за …

СОС Детско село потпиша Меморандум за соработка со општина Шуто Оризари Read More »

Средба на првите дами на Македонија и Турција


Првите дами на Република Македонија и Република Турција, Маја Иванова и Емине Ердоган, на денешната средба во Анкара размениле информации и мислења за нивните искуства и активности на кои досега се ангажирани. Иванова, како што соопшти кабинетот на македонскиот претседател, се заблагодарила за досегашната одлична соработка со ТИКА – Турската агенција за соработка и координација, …

Средба на првите дами на Македонија и Турција Read More »

Евроамбасадорот Жбогар во посета на Дебар


Како дел од кампањата „ЕУ за ТЕБЕ“ денеска во посета на Дебар беше шефот на Делегацијата на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар. Целта на кампањата е да се подигне свеста и да се информира јавноста за помошта од ЕУ во земјата. Амбасадорот Жбогар најнапред се сретна со градоначалникот Ружди Љата. –  За нашата општина …

Евроамбасадорот Жбогар во посета на Дебар Read More »

Меркел: Компромисите се секогаш болни, но и неопходни


Спорот меѓу Македонија и Грција за името треба да биде решен, но врз процесот не се влијае позитивно, ако се врши притисок, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференцијата со македонскиот премиер Зоран Заев во Берлин. – Спорот меѓу Македонија и Грција треба да биде решен, притисокот во преговорите не носи корист. Имам впечаток …

Меркел: Компромисите се секогаш болни, но и неопходни Read More »

Менаџерите уверуваат: Рударството користи помалку штетни материи


Во рударството има многу повисоки стандарди отколку во кој и да било друг сектор и постојат механизми за контрола така што не постои опасност по животите на граѓаните и на животната средина, уверуваат првите луѓе на менаџерските тимови во најголемите рудници во земјата, собрани околу Македонската аасоцијацијата на рударство. Велат дека се залагаат за примена …

Менаџерите уверуваат: Рударството користи помалку штетни материи Read More »