Државата најголем спонзор на партиите, колку повеќе пари, толку повеќе контрола на сметките 


Искуствата на европските земји покажуваат дека кога државата дава повеќе пари за партиите мора да ги диктира условите за трошење. Во очекување на новиот модел на партиското финансирање во Македонија, се отвора дилемата какви се искуствата во другите европски земји и какви позитивни и негативни ефекти може да се очекуваат од одлуката државата во поголем …

Државата најголем спонзор на партиите, колку повеќе пари, толку повеќе контрола на сметките  Read More »

Годинава ништо од втората фаза од жичницата


Градските власти не се откажале од изградба на втората фаза од жичницата на Водно, но годинава сигурно нема да преземат никакви активности за нејзина реализација. Всушност, неизвесно е и дали таа воопшто ќе се изгради, имајќи ги во предвид дилемите со кои се соочува Град Скопје во врска со овој проект. Според градоначалникот Петре Шилегов, …

Годинава ништо од втората фаза од жичницата Read More »

Поранешниот генерален секретар на НАТО, Робертсон денес е во Скопје


Висока делегација од истакнати дипломати, предводена од поранешниот генерален секретар на НАТО Лорд Робертсон, денеска ќе престојува во Скопје. Делегацијата ќе биде примена од премиерот Зоран Заев, а во нејзин состав се и Росен Плевнелиев, поранешен претседател на Република Бугарија, лордот Кристофер Геијд, поранешен секретар на кралицата на Обединетото Кралство и член на Горниот Дом …

Поранешниот генерален секретар на НАТО, Робертсон денес е во Скопје Read More »

Каминис во петок ќе дојде на гости кај Шилегов


Градоначалникот на Атина, Јоргос Каминис во петок ќе дојде во посета на Скопје, соопштија од Кабинетот на скопскиот градоначалник Петре Шилегов. Ова ќе биде прва официјална посета на атинскиот градоначалник на Скопје. Практично, Каминис ќе одговори на поканата да го посети нашиот главен град, откако во февруари Шилегов ја посети Атина. Од Кабинетот на скопскиот …

Каминис во петок ќе дојде на гости кај Шилегов Read More »

МНР молчи за Камчев, почесните конзули без дипломатски пасош


Триесетина почесни конзули на странски земји во моментов работат во Македонија. Горди на честа што им е доделена, тие работат на унапредување на односите меѓу земјата што ги назначила и земјата домаќин, не добиваат плата, туку хонорар, но имаат право на други погодности и бенефиции. Меѓу нив не е дипломатскиот пасош, кој би ги заштитил …

МНР молчи за Камчев, почесните конзули без дипломатски пасош Read More »

Нови рочишта за „Тарифа“, „Труст“, Титаник 2“ и „Триста“


Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на СЈО „Тарифа“, „Труст“, Титаник 2“ и „Триста“. На обвинителна клупа ќе седнат поранешниот генерален директор на АД „ЕЛЕМ“ Дејан Бошковски и уште други две лица, обвинети во случајот  „Тарифа“ за противзаконска набавка на софтверски систем за потребите на државната компанија „Електрани на Македонија“, вреден околу …

Нови рочишта за „Тарифа“, „Труст“, Титаник 2“ и „Триста“ Read More »

Доналд Туск во посета на земјите од Западен Балкан


Претседателот на Европскиот совет Доналд Трамп денеска ја почнува турнејата по Западен Балкан при што ќе ги посети Тирана, Подгорица, Белград, Приштина, Сараево и Скопје. Туск на 27 април ќе го посети Скопје и ќе учествува на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони, чиј домаќин е претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. …

Доналд Туск во посета на земјите од Западен Балкан Read More »

Филипче ќе ги убедува родителите дека вакцините се квалитетни


Министерството за здравство нема да бара вакцинирањето да биде услов за упис во училиштата, потврди вчера Гоце Чакаровски, заменик-министер за здравство, по бурата во јавноста што ја предизвика министерот Венко Филипче откако најави дека од септември, вакцината ќе биде услов за упис во градинка и во училиште. Тоа предизвика паника кај родителите бидејќи идната недела …

Филипче ќе ги убедува родителите дека вакцините се квалитетни Read More »

(Видео) Јанушев: СДСМ се фали со автопатот на ВМРО-ДПМНЕ


Пуштањето на автопатот Демир Капија – Смоквица доцни цели осум месеци. Доколку СДСМ го ставеше политиканството во втор план и се посветеше на интересите на граѓаните, овој автопат ќе беше во употреба уште во август минатата година и граѓаните ќе можеа побргу и побезбедно да се движат по патниот коридор 10, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, …

(Видео) Јанушев: СДСМ се фали со автопатот на ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Ставриќ: Вакцина – апсолутно „да“, да се врати довербата во здравството


Многу малку родители се против вакцина, а многу поголем број се збунети од различните информации што ги добиваат од здравствените професионалци, но и од социјалните мрежи и интернет-форумите. Мојот став е апсолутно „да“ за вакцина,  рече вечерва директорката на Детската клиника проф. д-р Катерина Ставриќ во Топ Тема на телевизија Телма. Ставриќ, која, како што нагласи, зборува од позиција …

Ставриќ: Вакцина – апсолутно „да“, да се врати довербата во здравството Read More »

СДСМ: Тоа што ВМРО-ДПМНЕ не успеа за пет години, СДСМ го стори за неколку месеци


Криминалното и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ ќе остане запаметено по огромните пропусти и пустошот што го направи во инфраструктурата. Токму неспсообноста на ВМРО-ДПМНЕ придонесе граѓаните да бидат оштетени за стотоици милиони евра, а пуштањето во употреба на автопатот Демир Капија – Смоквица беше одложувано двапати, прво во септември 2016 година, а потоа во мај 2017 година, …

СДСМ: Тоа што ВМРО-ДПМНЕ не успеа за пет години, СДСМ го стори за неколку месеци Read More »

Груби поканил 400 гости за презентација на Извештајот на ЕК


Дури 400 гости поканил претседателот на собраниската Комисија за европски прашања (КЕП) Артан Груби од ДУИ на утрешната седница за презентација на најновиот Извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија, во кој се „брише“ условеноста на препораката за почеток на преговори со ЕУ. Тоа е импресивна бројка со оглед на тоа што македонскиот парламент …

Груби поканил 400 гости за презентација на Извештајот на ЕК Read More »

Советот на општина Гостивар не го прифати планот за вработувања за идната година


Мнозинството членови во Советот на општина Гостивар не го прифати планот на локалната самоуправа за вработувања во 2019 година кој беше на дневниот ред на последната седница. При дискусиите уште еднаш дојде до израз политичката спротивставеност и меѓусебни обвинувања за опструкции од самото конституирање на Советот. Мнозинството кое го предводи ДУИ, преку нивниот координатор, отфрлањето …

Советот на општина Гостивар не го прифати планот за вработувања за идната година Read More »

ОН ја потврдија новата рунда преговори во Виена


Медијаторот на ОН во спорот меѓу Македонија и Грција околу името Метју Нимиц задутре во Виена ќе одржи состанок со шефовите на дипломатиите на двете земји Никола Димитров и Никос Коѕијас, потврдија од ОН. Како што стои на официјалната веб-страница на ОН, средбата е дел од напорите за пронаоѓање заемно прифатливо решение за името.

Поранешниот генерален секретар на НАТО Робертсон утре во Скопје


Висока делегација од истакнати дипломати, предводена од поранешниот генерален секретар на НАТО Лорд Робертсон, утре ќе престојува во Скопје. Делегацијата ќе биде примена од премиерот Зоран Заев, соопшти попладнево неговиот Кабинет. Во делегацијата ќе бидат и Росен Плевнелиев, поранешен претседател на Република Бугарија, Лордот Кристофер Геијд, поранешен приватен секретар на Кралицата на Обединетото Кралство и …

Поранешниот генерален секретар на НАТО Робертсон утре во Скопје Read More »

Контроверза околу групите како „Пријатели на Македонија“ во Европарламентот


Европски пратеници бараат Европскиот парламент (ЕП) да ги регулира неформалните групи на пријателство со трети земји, како што е и „Пријатели на Македонија“ поради ризик од нетранспарентно лобирање. Претседателот на Комисијата за надворешни работи на ЕП, европратеникот Дејвид Мекалистер и неговата колешка од Шпанија, Инес Ајала Сендер пред неколку недели испратиле писмо до претседателот на …

Контроверза околу групите како „Пријатели на Македонија“ во Европарламентот Read More »

СДСМ: Централизираните набавки ќе овозможат заштеди


Преку лошите и погубни политики кои имаа за цел единствено остварување на нечии криминални интереси, ВМРО-ДПМНЕ зад себе остави уништен здравствен систем, потценет медицински персонал и погазени права на пациентите, а здравството во Македонија беше едно од најсмртоносните во Европа, се вели во соопштението на СДСМ. “За разлика од ВМРО-ДПМНЕ, којашто набавуваше лабораториска опрема која …

СДСМ: Централизираните набавки ќе овозможат заштеди Read More »

(Видео) Мицкоски: Јавниот долг е 4,786 милијарди евра


Владата на Република Македонија предводена од Зоран Заев во тесна спрега со министерството за финансии продолжуваат да ве лажат. Министерството за финансии грубо ја манипулира јавноста во Република Македонија кога стануваа збор за состојбата на државниот и јавниот долг во Република Македонија, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски. Според Мицковски вкупната состојба на јавниот долг …

(Видео) Мицкоски: Јавниот долг е 4,786 милијарди евра Read More »