ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Царовска и одговорност во МВР и во ЈО


  Оставката на директорот на Заводот за згрижување на деца со воспитно – социјални проблеми е замајување на јавноста. Одговорност мора да има и на повисоко ниво. Одговорност мора да има и морална и кривична, сметаат во ВМРО-ДПМНЕ. „Директорот што си поднесе оставка не се поставил сам на функцијата. Тој е назначен и претпоставените во …

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Царовска и одговорност во МВР и во ЈО Read More »

Градоначалникот на Радовиш ќе чести фигара за коса за 8 Март


Општина Радовиш по повод 8 Март ќе чести фигара за коса. За таа цел, вчера распиша оглас за набавка на 45 фигара, со проценета вредност од нецели 700 евра. Во техничката спецфикација е наведено дека фигарата треба да имаат 2 години гаранција, керамичка заштита, јонизатор… Градоначалникот Герасим Конзулов вчера не беше достапен да нѝ појасни …

Градоначалникот на Радовиш ќе чести фигара за коса за 8 Март Read More »

Заштита на приватноста и построги критериуми за избор на директор на ОТА


Прецизирање на законските решенија за реформи на системот за прислушувањето, усогласување со Уставот и останатите закони, како и со нормите на ЕУ, заштита на личните податоци на граѓаните, јасни и строги критериуми за избори на директорот на Оперативно-техничката агенција и нејзините вработени, департизација на службата, се дел од препораките, кои произлегоа од денешната втора дебата …

Заштита на приватноста и построги критериуми за избор на директор на ОТА Read More »

Договор за државна помош со германски „ВИК“


Договор за државна помош денеска во Владата беше потпишан со германската семејна компанија „ВИК“ за производство на електрични апарати за домаќинства, која ќе инвестира шест милиони евра во објект во Технолошко-индустриската развојна зона Алдинци во Прилеп каде ќе отвори 60 нови работни места. Компанијата, како што информира вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, произведува електрични …

Договор за државна помош со германски „ВИК“ Read More »

ЈЗУ Здравствен Дом-Битола од денес се именува „Д-р Хаим Абраванел“


Министерството за здравство, Амбасадата на државата Израел и општина Битола, со свечена церемонија го промовираа именувањето на ЈЗУ Здравствен Дом-Битола во ЈЗУ „Д-р Хаим Абраванел“-Битола. Според заменик министерот за здравство Гоце Чакаровски, владината одлука е потврда за досегашната и најава за идна меѓувладина и посебно соработка во сферата на здравството. – Соработката меѓу Владата на …

ЈЗУ Здравствен Дом-Битола од денес се именува „Д-р Хаим Абраванел“ Read More »

Условна казна за новинарката Ивона Талевска


Новинарката Ивона Талевска доби условна затворска казна затвор од две години ако во наредните четири години не стори кривично дело . Пресудата беше соопштена денеска по само едно одржано рочиште во скопскиот Кривичен суд. Талевска ја призна вината и сите дејствија во обвинителниот акт, по што за очекување беше дека ќе помине со условна казна. Таа …

Условна казна за новинарката Ивона Талевска Read More »

Безбедноста на клиентите предуслов за развој на планинскиот туризам


Македонија поседува обучени лица кои го исполнуваат стандардот Меѓународен водич во планина. Тој подразбира поседување технички вештини за работа со различни категории клиенти, познавање на теренот, лични познавања на флората, фауната, историските знаменитости на предвидената тура што се нуди како туристички производ. Но, она што е особено позитивно кога станува збор за планинските водичи што …

Безбедноста на клиентите предуслов за развој на планинскиот туризам Read More »

Одложено рочиштето за „Насилство во Центар“


Судското рочиште за седмообвинетиот Димче Крстев во случајот „Насилство во Општина Центар“, кој претходно беше раздвоен од постапката, денеска е одложено за 5 март. Причина за одложувањето е тоа што се уште не е готово вештачењето што го побара судот. Крстев нема адвокат, а на последното рочиште се изјасни за невин. Во случајот „Насилство во …

Одложено рочиштето за „Насилство во Центар“ Read More »

Кривична пријава за ексградоначалникот на Росоман


Полицијата поднесе кривична пријава за злоупотреба на службена положба и овластување против С.Л.(53) поранешен градоначалник на Росоман, Д.М.(46), одговорно лице во АГРОПЛАСТ РОС ДОО Росоман и Б.Ј.Ј.(35) одговорна во МБМ „Архитекти“ Скопје. Пријавените се осомничени дека го оштетиле буџетот на општина Росоман за 574.636 денари, кои, според , пријавата, биле исплатени за неизвршена изградба на …

Кривична пријава за ексградоначалникот на Росоман Read More »

Скопјанец пронајден мртов во својот дом


Од МВР известуваат дека во Скопје вчера во 16 часот бил пронајден починат Ж.М. (67) во куќата во која живеел. Телото било пронајдено од страна на неговиот брат. Смртта ја констатирал доктор од Итна медицинска помош, а по наредба на Јавен обвинител телото било предадено на обдукција.

Директорот на „25 Мај“ поднесе оставка


Директорот на ЈУ Завод за згрижување на деца со воспитно – социјални проблеми „25 Мај“ Стевчо Соколовски поднесе оставка од морални причини, во врска со случајот со сексуалната експлоатација на малолетна штитеничка на установата, информираат од Министерството за труд и социјална политика. Очекуваат МВР и ОЈО да преземат мерки согласно со нивната надлежност, со цел да …

Директорот на „25 Мај“ поднесе оставка Read More »

Новинарката Ивона Талевска призна дека затајувала данок


Новинарката Ивона Талевска денеска пред судот призна вина за обвиненијата за даночно затајување во предметот „Тифани“ на СЈО. – Признавам вина за дејствијата кои ми се товарат во обвинителниот акт на СЈО, рече Талевска. Одбраната побара Судот да го земе предвид нејзиното признание, како и тоа што таа е државјанин на РМ, работи во Сител …

Новинарката Ивона Талевска призна дека затајувала данок Read More »

Коѕиас повторно во Скопје до почетокот на март


Шефот на грчката диломатија Никос Коѕиас повторно доаѓа во Скопје, но не неделава, како што најавуваат грчките медиуми, туку до крајот на овој месец или почетокот на март, за МИА информираат од македонското МНР. Како причина за пролонгирањето на посетата на Скопје се наведуваат згуснатите и веќе претходно договорени агенди на двајцата министри, Никола Димитров …

Коѕиас повторно во Скопје до почетокот на март Read More »

Случај „Тифани“: СЈО бара осудителна пресуда за Ивона Талевска


Во Кривичниот суд денеска почна судењето за предметот „Тифани“ во кој за даночно затајување е обвинета новинарката Ивона Талевска. Пред судијката Софија Лаличиќ, обвинителката Елена Јосифовска го презентира обвинителниот акт. Таа побара осудителна пресуда и плаќање на избегнатите обврски. По презентирањето на обинителниот акт, судијката Лаличиќ даде пауза бидејќи претставникот на Државното правобранителство Зоран Петковски …

Случај „Тифани“: СЈО бара осудителна пресуда за Ивона Талевска Read More »

Зијадин Села за настаните во Собранието: Се закануваа дека ќе ме убијат


Сведочејќи на судењето за насилствата во Собранието на Република Македонија на 27 април минатата година, пратеникот и лидер на Алјансата за Албанците Зијадин Села, рече дека во прес-салата бил удрен со монитор и со копје од знаме и оти слушал закани упатени кон него дека ќе биде убиен. Во еден момент бил нападнат од лица …

Зијадин Села за настаните во Собранието: Се закануваа дека ќе ме убијат Read More »

Купуваме двојно повеќе храна отколку што продаваме


Mакедонија има поволна клима за производство на храна, но сепак од година во година драстично се зголемува увозот на храна. Од друга страна, иако извозот на прехранбени производи континуирано растеше последниве десетина години, главно како резултат на финансиската поддршка во земјоделството, сепак, статистиката покажува надолен тренд минатата година. Податоците покажуваат дека лани сме увезувале двојно …

Купуваме двојно повеќе храна отколку што продаваме Read More »

Академиците бараат секретар за плата од 45.000 денари


Македонската академија за наука и уметност има потреба од секретар, поради што се подготвени да му понудат месечна плата од речиси 45.000 денари. Во огласот за избор на Секретар на Секретаријатот на МАНУ, кој трае до четврток, се наведува дека заинтересираните треба да имаат високо образование, најмалку пет години работно искуство од областа, покажани организаторски …

Академиците бараат секретар за плата од 45.000 денари Read More »

Горивата поевтинуваат за 2,5 денари по литар


Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 6,19, односно за 4,21 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 65,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР …

Горивата поевтинуваат за 2,5 денари по литар Read More »

Централен регистар и в сабота ќе прима годишни сметки и финансиски извештаи


Централниот регистар и в сабота на 24 февруари од 8:00 до 16:00 часот ќе врши прием на годишни сметки и финансиски извештаи за 2017 година во сите градови освен во Кратово, Крушево и Демир Хисар, информираат од институцијата. Во понеделник, вторник и среда Централниот регистар ќе работи од 7:00 до 21:00 часот, освен во регионалните …

Централен регистар и в сабота ќе прима годишни сметки и финансиски извештаи Read More »

Нов закон за буџети со среднорочно буџетирање до крајот на годинава


Нов ревидиран закон за буџети до крајот на годинава, со кој буџетите ќе се планираат во среднорочна рамка и ќе се создадат услови за воведување фискален совет, најави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски на првиот состанок на Советот за спроведување на Програмата за реформа на управувањето со јавните финансии 2018-2021 – координативно тело задолжено …

Нов закон за буџети со среднорочно буџетирање до крајот на годинава Read More »