За недоверба на Владата гласаа 40 пратеници


Вкупно 40 пратеници гласаа вечерва за недоверба на Владата на СДСМ и на ДУИ. Интерпелацијата што ја поднесе ВМРО-ДПМНЕ очекувано не успеа, бидејќи за да падне Владата се потребни минимум 61 глас. Затоа, пак, парламентарното мнозинство обезбеди 62 гласа за поддршка на Владата, додека двајца пратеници останаа воздржани. Како што соопшти спикерот Талат Џафери, на …

За недоверба на Владата гласаа 40 пратеници Read More »

Заев му порача на Груевски дека е минато


Македонија очекува препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ, рече премиерот Зоран Заев во неговото завршно обраќање на собраниската седница за интерпелацијата против Владата. Придвижувањето на патот кон ЕУ, според Заев, е показател за успешноста на владините политики, и покрај тоа што неговата Влада, како што рече, наследила цунами на сите полиња. На …

Заев му порача на Груевски дека е минато Read More »

Груевски го повика Заев да се повлече од политиката


Поранешниот премиер Никола Груевски, сепак, стигна на собраниската седница за интерпелацијата против Владата и се појави на говорницата како последен дискутант на ВМРО-ДПМНЕ. Груевски го повика Заев да се повлече од политиката пред, како што рече, штетите од неговото владеење да бидат преголеми. Според Груевски, Заев од премиерскиот кабинет кроел планови како да побегне на …

Груевски го повика Заев да се повлече од политиката Read More »

Нови советници на Заев, меѓу нив и Љубе Бошковски


Љубе Бошковски ќе биде посебен советник за странски инвестиции во Кабинетот на премиерот Зоран Заев. Како што потврди од Владата за МИА, Бошковски бил прворангиран од пријавените кандидати кои ги исполнуваат условите на објавениот  конкурс. Фидан Колев ќе биде посебен советник за транспорт и врски. Тој бил единствен кој ги исполнувал условите на објавениот конкурс. Посебен …

Нови советници на Заев, меѓу нив и Љубе Бошковски Read More »

Следната среда ново рочиште за „Тенк“


Во Кривичниот суд по скоро седум часа попладнево заврши рочиште за случајот „Тенк“ на кое беа сослушувани тројца сведоци. Ново рочиште е закажано за следната среда, кога искази ќе даваат осум сведоци. Судот денеска го одби барањето на одбраната во случајот „Тенк“ за целосно читање на содржината на писмените докази како неосновано и рочиштето продолжи со изведување …

Следната среда ново рочиште за „Тенк“ Read More »

Села ќе гласа воздржан за довербата на Владата


По едночасовната пауза, попладнево во Собранието на Република Македонија продолжи седницата за доверба на Владата. Зијадин Села од Алијансата за Албанците нагласи дека се работи за обичен театар, без суштинска дебата со цел македонската опозиција да се врати во Собранието. “Алијансата за Албанците е дел од собраниската опозиција и ние нема да бидеме дел од …

Села ќе гласа воздржан за довербата на Владата Read More »

Бејли: Враќањето на опозицијата во Парламентот е клучно за демократијата


Американскиот амбасадор Џес Бејли вечерва оцени дека е многу важно што ВМРО-ДПМНЕ се враќа во Парламентот, како водечка опозициска партија. – Силна, активна опозиција во Парламент која ќе разговара за закони е клучно за една демократија, посебно за една европска демократија, рече Бејли во интервју за 24 Вести. Што се однесува до процесот на реформи, …

Бејли: Враќањето на опозицијата во Парламентот е клучно за демократијата Read More »

Груевски: Вакви монтирани судења не се паметат од почетокот на 20-иот век


Екс премиерот Никола Груевски и денеска беше на судење наместо на интерпелација. Груевски мораше да се појави на судското рочиште Тенк, бидејќи судот одби тој денеска да биде слободен. “Ова политичка судска хајка конкурира за најголема политичка судска хајка. Вакви монтирани и политички судења не се паметат од почетокот на 20-иот век, ни во турско, …

Груевски: Вакви монтирани судења не се паметат од почетокот на 20-иот век Read More »

Предистражна постапка на финансиската полиција за владиката Петар


Управата за финансиска полиција соопшти дека има одредени сознанија во врска со задржувањето на владиката Петар денеска на меѓународниот аеродром „Скопје“. Но, како што се наведува, се работи за предмет које во предистражна постапка, така што не можат да се споделат информации со јавноста. – Во врска со информациите околу денешните случувања со владиката Петар, …

Предистражна постапка на финансиската полиција за владиката Петар Read More »

Коѕијас пристигна во Охрид


Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, попладнево пристигна во Охрид. Вечерва тој ќе има работна вечера со неговиот домаќин Никола Димитров во еден од познатите охридски ресторани во центарот на градот. Главните разговори на двајцата министри почнуваат утре наутро во Вилата Охрид. Средбата ја покриваат 60-тина акредитирани новинари од Македонија и Грција, кои …

Коѕијас пристигна во Охрид Read More »

Заев: Не предвидовме дека Македонија е душмански ограбена


Не предвидовме колку е здробена државата, финансиски урнисана и душмански ограбена, па затоа не успеавме да реализираме некои од предвидените проекти, рече премиерот Зоран Заев од собраниската говорница на седницата за интерпелација на Владата. Тој додаде дека власта останува и нема да се жали. „Не сакаме да земаме кредити од стотици илјади, па со тоа …

Заев: Не предвидовме дека Македонија е душмански ограбена Read More »

Османи утре на средба со Могерини во Брисел


Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи утре во Брисел ќе има средба со високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателката на Европската комисија Федерика Могерини. Како што соопшти Секретаријатот, Османи во рамки на посетата ќе го презентира напредокот во имплементацијата на Планот 3-6-9, како и напредокот во отстранувањето на …

Османи утре на средба со Могерини во Брисел Read More »

MО: Измислици се информациите за префрлање 44 војници на АРМ од Авганистан во Сирија


Министерството за одбрана ги демантира информациите изнесени во соопштение на партијата Единствена Македонија дека министерката Радмила Шекеринска имала средба со американскиот амбасадор Џес Бејли на која наводно изразила подготвеност да бидат префрлени 44 припадници на АРМ во мисијата „Одлучна поддршка“ од Авганистан во Сирија. Сите одлуки за испраќање војници во мисии, посочуваат оттаму, ги носи македонското Собрание. – Освен што овие …

MО: Измислици се информациите за префрлање 44 војници на АРМ од Авганистан во Сирија Read More »

Судот го одби барањето на одбраната за целосно читање на содржината на доказите во случајот „Тенк“


Судот го одби барањето на одбраната во случајот „Тенк“ за целосно читање на содржината на писмените докази како неосновано и рочиштето продолжи со изведување на доказите од одбраната на поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски, кои се обвинети за набавката на луксузниот „мерцедес“ …

Судот го одби барањето на одбраната за целосно читање на содржината на доказите во случајот „Тенк“ Read More »

Заев ќе се „брани’ пред полноќ, Димовски последен говорник од ВМРО-ДПМНЕ?


Премиерот Зоран Заев ќе биде последниот говорник на собраниската седница за интерпелацијата против Владата која е во тек. Се очекува тој да се обрати пред 23.30 часот, затоа што на полноќ пратениците треба да гласаат „за“ или „против“ прашањето за доверба во Владата што го покрена опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Заев ќе има на располагање 30 минути …

Заев ќе се „брани’ пред полноќ, Димовски последен говорник од ВМРО-ДПМНЕ? Read More »

„Старата гарда“ на ВМРО-ДПМНЕ исклучена од дискусијата за интерпелацијата


Дел од поранешните високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ не се пријавени за дискусија на собраниската седница за доверба на Владата која е во тек. Според наши информации, на списокот на говорници од ВМРО-ДПМНЕ што утрото му бил доставен на спикерот Талат Џафери ги нема имињата на поранешниот претседател на парламентот Трајко Вељаноски, на екскоординаторот на пратеничката …

„Старата гарда“ на ВМРО-ДПМНЕ исклучена од дискусијата за интерпелацијата Read More »

Потврден притворот за Чавков


Скопска Апелација го потврди решението на Кривичниот суд со кое поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков останува во притвор, потврдија за МИА од Судот. Оттаму посочија дека е отфрлено и барањето за обезбедување гаранција за пуштање да се брани од слобода, бидејќи тоа било некомплетно. Чавков заедно со уште четири лица беа вратени во …

Потврден притворот за Чавков Read More »

Реал Мадрид за прв пат ќе одржи фудбалски камп во Македонија


Фондацијата Реал Мадрид Кампус Експирианс доаѓа во Македонија со проект за фудбалска едукација на момчиња и девојчиња на возраст од 7 до 17 години. Кампот ќе се одржи на лето на терените кај комплексот на ФФМ и ќе има едукативен и рекреативен карактер со цел промоција на спортскиот живот и социјален развој. Поддршка на овој …

Реал Мадрид за прв пат ќе одржи фудбалски камп во Македонија Read More »

(Видео) Ѓорчев пак набројува: бев во Аеродром, во Тетово, во Гостивар…


Во познатиот манир, како што своевремено набројуваше во која сѐ општина ВМРО-ДПМНЕ остварила изборна победа, пратеникот Влатко Ѓорчев се обрати попладнево од собраниската говорница, на седницата за интерпелацијата против владата. Овој пат, тој набројуваше во кои општини бил во изминатите неколку дена. „Во последните пет дена, бев во пет општини во државата. Бев во Тетово, …

(Видео) Ѓорчев пак набројува: бев во Аеродром, во Тетово, во Гостивар… Read More »

Агенцијата за храна уништи 31.000 небезбедни јајца пред Велигден


Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство, пред Велигденските празници спроведоа вкупно 181 вонредни, засилени контроли, во производството, преработката, дистрибуцијата и продажбата на јајца на македонскиот пазар. Како небезбедни поништени се над 31 илјада јајца, соопштија од Агенцијата. Најголемиот дел, односно 110 контроли, биле спроведени во малопродажните објекти. Извршени биле и 35 контроли на зелените пазари и 36 контроли на …

Агенцијата за храна уништи 31.000 небезбедни јајца пред Велигден Read More »