(ВИДЕО) Заев ги презентираше инвестициските можности на Македонија пред словенечките бизнисмени


Можностите и потенцијалите за инвестирање во Република Македонија, новите владини политики во економската сфера и во делот на странските инвестиции ги презентираше премиерот Зоран Заев на денешниот работен појадок со претставници на стопанските комори на Република Словенија, како и со претставници на повеќе значајни компании од оваа земја, кои покажале интерес за можностите за инвестирање …

(ВИДЕО) Заев ги презентираше инвестициските можности на Македонија пред словенечките бизнисмени Read More »

Сугарески: Бројните експропријации проблем за гасификацијата кај Прилеп и Тетово


Значителен дел од планираните 2,19 милијарди денари за процесот за гасификација со Предлог буџетот за 2018 година се наменети за бројните експропријации на земјиштето, кои се клучен проблем за овој проект, информира денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Конкретно, наведе има сериозен проблем на кракот за поврзување од Неготино до Битола, во делот …

Сугарески: Бројните експропријации проблем за гасификацијата кај Прилеп и Тетово Read More »

Чоколадото е добро за појадок


Според истражување на Унивезитетот на Сиракуза, црното чоколадо ги подобрува умствените функции, меморијата, расудувањето и концентрацијата. Со оглед на тоа дека на сите ни е важно нашиот мозок да работи со полн капацитет преку целиот ден, научниците препорачуваат – црното чоколадо е најдобриот појадок. Научниците препорачуваат и дека тоа треба да се јаде пред испит, …

Чоколадото е добро за појадок Read More »

Најдобрите одлуки се носат на празен стомак


Иако старата поговорка вели дека „стомакот нема уши“, и кога сме гладни мислиме само на храна, ново истражување покажува дека најдобрите одлуки се носат токму на празен стомак. И самите истражувачи, чија студија е објавена во списанието „PlosOne“, признаваат дека кога сме гладни имаме тенденција дека губиме контрола над себе и оти единствено за што …

Најдобрите одлуки се носат на празен стомак Read More »

Научниците од Штипскиот универзитет изработија станици за мерење на квалитетот на воздухот


Научниците од лабораторијата АМБИКОН на универзитетот „Гоце Делчев“-Штип сами изработија пет станици за мерење на квалитетот на воздухот, од кои две се веќе во функција и се лоцирани околу рудниците „Саса“ и Бучим“. Раководителот на лабораторијата АМБИКОН, Дејан Мираковски вели дека речиси две години работеле на склопувањето со референтни сензори од реномирани производители, а направени …

Научниците од Штипскиот универзитет изработија станици за мерење на квалитетот на воздухот Read More »