(ВИДЕО)Заев: Сакаме решение, но не по секоја цена


Не гледам потреба за промена на Уставот, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарско прашање дали во процесот на решавање на прашањето за името се разговара и за евенуални уставни измени. – Барањето за промената на Уставот во разговорите за името се грчки став, но ние имаме наш. Македонија го промени својот Устав во …

(ВИДЕО)Заев: Сакаме решение, но не по секоја цена Read More »

Шилегов го чисти Вардар да спречи евентуални поплави


Градските власти почнаа да го расчистуваат коритото и насипите на Вардар како би спречиле евентуални поплави од нови поројни дождови. Изминатиов викенд, излевањето на реката во близина на првата галија каде почна да се гради Панорамското тркало, е главната причина за оваа вонредна акција на Град Скопје. „Целта на оваа акција е намалување на опасностите …

Шилегов го чисти Вардар да спречи евентуални поплави Read More »

Владата ја најави инвестицијата на „Доган Отомотив“ во Бунарџик


Нова инвестиција наскоро се очекува во ТИРЗ Скопје еден, во Бунарџик. Како што соопшти денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски, министрите вчера ја прифатиле предлог одлуката за определување на периодот на закуп на градежното земјиште во Технолошко – индустриската развојна зона Скопје 1, или ТИРЗ 1 со Друштвото за производство, трговија, промет и услуги …

Владата ја најави инвестицијата на „Доган Отомотив“ во Бунарџик Read More »

Игор Југ доби ќерка


Игор Југ, еден од притворените поради насилствата во Собранието на 27 април минатата година, доби ќерка. Веста ја објави неговиот пријател Тони Михајловски, кој на својот профил на „Фејсбук“ напиша: „На Игор Југ му се роди ќерка. Нека е жива и здрава, и побргу да го гушне тато“. Југ беше дел од групата која успеа …

Игор Југ доби ќерка Read More »

Следната недела нова средба на Нимиц со министрите Димитров и Коѕиас


Нова средба во рамките на процесот за преговори под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на министерско ниво ќе се одржи следната недела, потврди на денешната прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев. – Се надевам дека уште идната недела под раководство на Метју Нимиц ќе се одржи состанок помеѓу двајцата министри како ново ниво на преговарачкиот …

Следната недела нова средба на Нимиц со министрите Димитров и Коѕиас Read More »

Заев: Знаеме до каде можеме да одиме со преговорите


Премиерот Зоран Заев на дешената пресконференција на новинарско прашање што значи неговата изјава дека е прифатливо име со географска одредница, тој одговори дека знае до каде може да се оди со преговорите. – Верувајте знаеме до каде можеме да одиме со преговорите – рече тој. Тој најави дека следната недела ќе има нова средба со …

Заев: Знаеме до каде можеме да одиме со преговорите Read More »

Новата обвинителка Трајчева ги добила предметите на Раичевиќ


Предметите во кои до пред само една недела постаувала обвинителката Лидија Раичевиќ во иднина ќе ги работи нејзината колешка Ивана Трајчева, која од 31. минатиот месец е дел од тимот обвинители во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Како што дознава правосудство.мк предметите на Трајчева и биле дадениминатиот петок, само два …

Новата обвинителка Трајчева ги добила предметите на Раичевиќ Read More »

Прокиснуваат речиси сите згради од „Скопје 2014“


Владата бара долготрајно решение за административните објекти кои се изградија во „Скопје 2014“ а прокиснуваат после речиси секој пообилен дожд. Последниот случај со Државниот архив сместен во зградата на Археолошкиот музеј е причина сегашната власт да ја исправи, како што велат грешката и нелогичното однесување на претходната Влада. „Не е само зградата на Државниот архив, …

Прокиснуваат речиси сите згради од „Скопје 2014“ Read More »

Бошњаковски: Бараме долгорочно решение за Државниот архив


Владата бара долгорочно решение за дислокација на Државниот архив кое нема да биде на штета на буџетот, ниту пак на архивската граѓа и на оваа институција воопшто, изјави денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски. На вчерашната седница министрите ја разгледаа информацијата за надминување на проблемот во Државниот архив предизвикан од поплавување на дел од …

Бошњаковски: Бараме долгорочно решение за Државниот архив Read More »

Богоев ќе го продава џипот на Јакимовски за да купи камионче


Градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев одлучи да го продаде џипот AUDI Q7 вреден околу 60.000 евра кој го наследи од неговиот претходник Стевчо Јакимовски. Со парите од џипот планира да купи камионче за транспорт на шут и собрани лисја. Новиот градоначалник на Карпош смета оти нема потреба од такво службено возило. „Тоа за мене е …

Богоев ќе го продава џипот на Јакимовски за да купи камионче Read More »

Утре продолжува судењето за нападот врз Села


Во Кривичниот суд утре треба да продолжи судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. Судијката Славица Андреевска, која го води процесот, на минатото рочиште рече дека главната расправа ќе продолжи на 8 февруари со доказна постапка и изјави …

Утре продолжува судењето за нападот врз Села Read More »

Никна нова населба во Скопје: Александрија ги доби првите жители


Новата населба Александрија во Општина Ѓорче Петров месецов ги доби своите први жители. Населбата се простира на површина од 500.000 квадратни метри и ќе сместува околу 20.000 семејства. Досега изградени се првите четири згради, од кои една е вселива, а на другите три се работи и наскоро би биле вселиви. Според проект-менаџерот на Александрија, Александар …

Никна нова населба во Скопје: Александрија ги доби првите жители Read More »

Хан: Решение за спорот за името со лидерство и државништво


Спорот за името меѓу Македонија и Грција може да се реши во блиска иднина со лидерство и државништво во двете земји, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. – Ова е спор кој трае долги години. Постојат одредени чувства, особено во Грција, но знам дека актуелната грчка влада е посветена да го реши овој проблем, да …

Хан: Решение за спорот за името со лидерство и државништво Read More »

Норвешка двојно ќе ја зголеми финансиската помош за Македонија


Кралството Норвешка во наредниот период двојно ќе ја зголеми финансиската поддршка за Република Македонија, информирал норвешкиот амбасадор Арне Бјорнстад за време на денешната средба со претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев. Како што информираат од владината прес-служба, амбасадорот Бјорнстад го информираше премиерот Заев дека поголемиот дел од средствата од ова значително зголемување на …

Норвешка двојно ќе ја зголеми финансиската помош за Македонија Read More »

Промената на таблите со новите имиња на аеродромот и автопатот по објавување во Службен весник


Постапката за преименување на автопатот „Александар Македонски“ на Коридорот 10 и на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје ќе почне по објавување во ЈП „Службен весник“ на одлуката што за таа намена ја донесе македонската Влада на вчерашната седница. Од Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) појаснуваат дека откако ќе се објави одлуката, на нивно барање …

Промената на таблите со новите имиња на аеродромот и автопатот по објавување во Службен весник Read More »

Нов асфалт и водовод на улица „Бигла“ на Водно


Општина Центар почна да ја реконструира улица „Бигла“ на Водно. Планирано е да се постави нов водовод, осветлување, асфалт, како и да се реши проблемот со каблите на операторите. „По  цели 50 години за жителите на улицата ‘Бигла’ на Водно калта, прашината и темниците ќе бидат минато. Улицата нема асфалт, туку некаде импровизирано е поставен …

Нов асфалт и водовод на улица „Бигла“ на Водно Read More »

ЈСП ќе ги затвора панорамските автобуси


Новото раководство на ЈСП „Скопје“ одлучи да ги затвори панорамските автобуси. За почеток, два од 15 кабрио-автобуси ќе станат затворени. Проценето е дека за таа намена претпријатието ќе треба да издвои околу 20.000 евра. Одлука за трошење на тие пари веќе е донесена од мнозинството на Советот на Град Скопје, кој е основач на ЈСП. …

ЈСП ќе ги затвора панорамските автобуси Read More »

Тригодишен помен за Тамара, обвинение нема


Од Јавното обвинителство десет месеци чекаат Институтот за судска медицина да им испрати дополнителни документи за да може да се донесе одлука за случајот на Тамара Димовска од Велес, девојчето кое почина додека чекаше операција на ‘рбетот во странство. Овде е заглавена истрагата на Обвинителството, која беше отворена во 2016 година, еден ден пред годишнината …

Тригодишен помен за Тамара, обвинение нема Read More »

Британскиот Дом на лордови бара прием на Македoнија во НАТО и без решение за името


Британскиот Дом на лордови бара од Владата во Лондон да се заложи Македонија да стане членка на НАТО без оглед на тоа дали ќе биде решено прашањето за името. Во извештајот „Велика Британија и иднината на Западен Балкан“ на Домот на лордовите усвоен во декември лани, а објавен на 10 јануари годинава, се наведува дека …

Британскиот Дом на лордови бара прием на Македoнија во НАТО и без решение за името Read More »

Стратегија на ЕУ: Резултати, па членство


Стратегијата на ЕК за Западен Балкан презентирана вчера во Стразбур ги потврди европерспективите на сите шест земји од регионот. Можност во 2025-та некои од нив да станат членки на ЕУ, постои, но услов за тоа е лидерите во регионот да преземат итни дејствија во контекст на спроведување одржливи реформи и да бидат решени билатералните спорови. …

Стратегија на ЕУ: Резултати, па членство Read More »