Промоција на дигитализираниот филмски опус и ДВД издание на Бранко Гапо


Управата за заштита на културното наследство и Кинотеката на Македонија денеска организираат специјална презентација и промоција на дигитализираниот филмски опус и ДВД изданието на доајенот на македонската кинематографија Бранко Гапо. Проектот за дигитализација на режисерскиот опус на доајенот на македонската кинематографија Бранко Гапо ги опфаќа играните филмови „Денови на искушение“, „Време без војна“, „Истрел“, „Најдолгиот …

Промоција на дигитализираниот филмски опус и ДВД издание на Бранко Гапо Read More »

Владата ја усвои Стратегијата за развој на културата: Реформи ќе има во повеќе сегменти


Владата на Р.Македонија ја усвои Стратегијата за развој на културата за 2018-2022 година и акцискиот план со кој практично го отвораме процесот на темелни реформи, преструктуирање и обвона на културниот систем. Ова денеска го соопшти министерот за култура Роберт Алаѓозовски по донесената одлукана владината седница. Според него, со оваа стратегија ќе се оживотвори визијата за …

Владата ја усвои Стратегијата за развој на културата: Реформи ќе има во повеќе сегменти Read More »

Трибина на ДПМ посветена на академик Милан Ѓурчинов


Друштвото на писателите на Македонија денеска напладне ќе организира трибина „Епохата на естетскиот плурализам – дебата за критиката“ посветена на академик Милан Ѓурчинов по повод 90-годишнината од неговото раѓање. Како што најави ДПМ, на трибината ќе учествуваат академик Влада Урошевиќ, д-р Елизабета Шелева, д-р Лидија Капушевска Дракулевска, д-р Соња Стојменска Елзесер и д-р Димитрија Ристевски. …

Трибина на ДПМ посветена на академик Милан Ѓурчинов Read More »

Во чест на актерот Жан Рошфор: Специјална проекција на филмот „Честа на офицерот“ во Кинотека


Во чест на францускиот актер Жан Рошфор кој почина лани, Францускиот институт во Скопје и Кинотеката на Македонија ве покануваат на специјалната проекција на францускиот филм „Честа на офицерот“ (1977 год.), в среда, во 20 часот, во Кинотеката на Македонија. Рошфор, еден од најзначајните актери на француската кинематографија, за оваа улога беше награден со „Цезар“ …

Во чест на актерот Жан Рошфор: Специјална проекција на филмот „Честа на офицерот“ во Кинотека Read More »

„Сонувани и будни песни“: Нова поетска книга на Владимир Мартиновски


Поетската книга „Сонувани и будни песни“ од Владимир Мартиновски ќе биде промовирана вечер во киното Култура во Скопје. Промотор на книгата е академик Влада Урошевиќ, а песните ќе ги читаат Билјана Стојановска и авторот, во музичка придружба на Петар Христов. Книгата е двојазично издание на „Кликер“, а песните се препеани на англиски јазик од страна …

„Сонувани и будни песни“: Нова поетска книга на Владимир Мартиновски Read More »

Со претстава на Коле Ангеловски, прилепскиот театар ќе одбележи 68 години постоење


Со изведбата на комедијата „Од кол на кол“ во режија на Коле Ангеловски, прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ вечер ќе ја одблежи 68-годишнината од постоењето. Завесата на Театарот првпат се кренала на 18 февруари 1950 година со изведбата на претставата „Кир Јања” од Јован Стерија Поповиќ, во режија на Аце Михајлоски. Како што информираат од …

Со претстава на Коле Ангеловски, прилепскиот театар ќе одбележи 68 години постоење Read More »

Фред Фрит: Импровизацијата игра голема улога кај музичарите


Музичарот кој недостасуваше изминативе години на Скопскиот џез фестивал, Фред Фрит, конечно доаѓа во Скопје. Неговиот концерт ќе се одржи на 21 февруари, среда, во Македонската филхармонија на малата сцена во 20 часот. Фрит е мултиинструменталист, импровизатор и композитор и е еден од најпознатите музичари од светот на авангардната музика. Во интервју за македонскиот музички …

Фред Фрит: Импровизацијата игра голема улога кај музичарите Read More »

„Трите билборда надвор од Ебинг, Мисури” победник на БАФТА наградите


Англија- Црната комедија „Три билборди надвор од Ебинг, Мисури ” на режисерот Мартин Мекдона е прогласен за најдобар филм од Британската академија за филмски и телевизиски уметности (БАФТА), на манифестацијата што се одржа синоќа во „Ројал Алберт Хол“ во Лондон. Филмот за обесправената мајка што се бори со неправдата и нееднаквоста, „Три билборди надвор од …

„Трите билборда надвор од Ебинг, Мисури” победник на БАФТА наградите Read More »

Меѓународна балканска изложба „МОСТ“


Бошњачката културна заедница во Република Македонија ќе ја организира петтата меѓународна балканска изложба „МОСТ“ во Културно-информативниот центар. На изложбата, која ќе биде отворена во 19 часот, ќе се претстават автори – сликари од Турција и од Македонија. Промотори на нивните дела ќе бидат Фехим Хусковиќ од Факултетот за ликовни уметности во Скопје и професорот по …

Меѓународна балканска изложба „МОСТ“ Read More »

Симон Трпчески ја воодушеви белгиската публика


Македонскиот пијанист Симон Трпчески, ја одушеви белгиската публика синоќа во една од најпрестижните сали во земјата, „Бозар“ во Брисел. Заедно со симфонискиот оркестар на белгиската национална оперска куќа „Ла Моне“, Трпчески го изведе концертот број 2 на унгарскиот композитор, Франц Лист. – Концерт број 2 е малку посифистициран израз негов како композитор, дело каде што …

Симон Трпчески ја воодушеви белгиската публика Read More »

„Смешинг Пампкинс“ по 18 години повторно на турнеја


Американската алтернативна рок група „Смешинг Пампкинс“ (The Smashing Pumpkins) најави повторно собирање и прва турнеја од 2000 година. „Смешинг Пампкинс“ на турнеја ќе биде од 12 јули до 7 септември со 36 настапи во САД и Канада. Бендот на Твитер најави дека на концертите ќе бидат изведувани хитовите од првите пет албуми. Во поставата нема …

„Смешинг Пампкинс“ по 18 години повторно на турнеја Read More »

Со изложба на маски почнаа карневалските свечености во Прилеп


Со изложбата на маски во Центарот за култура „Марко Цепенков“ денеска почна тридневниот карневалски спектакал во Прилеп „Прочка 2018“, коj ќе кулминира со главното карневалско дефиле в недела, на Прочка. Oрганизаторите на карневалот, општина Прилеп и Здружението „Прилепски мечкари“ ги прогласија најдобрите од 700 маски на учениците од 15-те основни и средни училишта. Изложбата е …

Со изложба на маски почнаа карневалските свечености во Прилеп Read More »

Единаесет романи во вториот круг за „Роман на годината“


Единаесет романи влегоа во вториот круг за избор на етаблираната награда „Роман на годината“ за 2017 година која по згаснувањето на „Утрински весник“ продолжува да ја доделува новоформираната Фондација за промоција и унапредување на културните вредности „Славко Јаневски“ од Скопје. Селекцијата на пристигнатите 27 дела во официјална конкуренција годинава до 15 март, кога и ќе …

Единаесет романи во вториот круг за „Роман на годината“ Read More »

Министерката Дескоска во посета на Штип и на дебата со наставниците


Наставници, директори и универзитетски професори од источниот регион денеска во Штип заедно со министерката за образование, Рената Дескоска дебатираа за понудената Програма, а која е и дел од реформите за основното образование. Дескоска вели дека во целиот овој процес сакаат да одат транспарентно и инклузивно и да ги слушнат директно мислењата на одделенските наставници. – …

Министерката Дескоска во посета на Штип и на дебата со наставниците Read More »

(ВИДЕО) Во Њујорк се отвора Музеј на шпионажа


Музејот Спајскејп се отвора утре во Њујорк, а посетителите ќе можат да добијат податоци за историјата, и за тоа какви видови шпионажа постојат. Посетителите на Музејот ќе имаат можност да научат за иднината и сегашноста на шпионажата, од машината за обработка на шифри од Втората светска војна до најпознатите шпионски имиња и нивните потфати. Изложбата …

(ВИДЕО) Во Њујорк се отвора Музеј на шпионажа Read More »

Министерство за култура: Сите информации за злоупотреби во годишната програма доставете ги до нас


Министерството за култура упати повик до јавноста за сите информации или индиции за прекршувања или злоупотреби во врска со резултатите од годишната програма за 2018 година, истите да ги достават до Министерството. „Наша недвосмислена определба е процесите на одлучување да бидат целосно транспарентни, да бидат фер и објективни, согласно начелата, критериумите и пропозициите на конкурсните …

Министерство за култура: Сите информации за злоупотреби во годишната програма доставете ги до нас Read More »

Нова претстава во МНТ, „Госпоѓиците од Авињон“ во режија на Ненад Витанов


„Госпоѓиците од Авињон“ е претстава – ода за создавањето на уметничко дело која не бара да биде разбрана, туку почувствувана. Така екипата ја најави новата премиера на Македонскиот народен театар закажана за 21 февруари на малата сцена, по текст на Сашо Димоски и режија на Ненад Витанов. Со праизведбата МНТ ќе чествува 110 години од …

Нова претстава во МНТ, „Госпоѓиците од Авињон“ во режија на Ненад Витанов Read More »

„Коцкар“, нова премиерна претстава во Битолскиот театар


Ансамблот на НУ Народен театар-Битола викендов ќе ја изведе првата премиерна претстава во новата година. Станува збор за претставата „Коцкар“ од Ф. М. Достоевски во режија на Дејан Пројковски во која ќе настапат 14 актери, а главните улоги ги толкуваат актерите Огнен Дранговски и Илина Чоревска. – Целата претстава е едно сизифовско, но не искачување …

„Коцкар“, нова премиерна претстава во Битолскиот театар Read More »

Овации за концертот на Филхармонија за Денот на вљубените: Вечер на култни балади


Баладите на кои растевме, созревавме, се вљубувавме, синоќа беа на репертоарот на традиционалниот концерт на Македонска филхармонија, со симфониски призвук. Урбаната публика уживаше два часа во евергрините , во кои љубовта и темнината се испреплетуваат – на Леонард Коен, Ник Кејв, Том Вејтс, Џони Кеш и Ненси Синатра, во маестрална изведба на Тања Царовска, незаборавниот …

Овации за концертот на Филхармонија за Денот на вљубените: Вечер на култни балади Read More »

Вечер на еминентни личности во Македонија


Турскиот културен центар „Јунус Емре“ од 20 часот во Македонската академија на науките и уметностите организира „Вечер посветена на еминентни личности во Македонија“ –  поети, писатели, уметници, научници, академци. Програмата ќе биде во чест на Луан Старова, Ферид Мухиќ, Влада Урошевиќ и Лидија Кумбараџи Богојевиќ, кои ќе имаат и обраќања. Според најавата на организаторот, настанот …

Вечер на еминентни личности во Македонија Read More »