Михаил Стангл – „Боилер рум“: Преку музиката решаваме проблеми


Љубителите на некомерцијалната музика со години се поврзани преку најпознатата онлајн-музичка заедница „Боилер рум“ (Boiler Room). Тие создадоа нов начин на поглед кон музичката андерграунд-сцена во светот, велат дека спојуваат милиони музички глави со сета нивна специфичност. Оваа платформа ја издигна аундерграунд-културата на поинакво ниво и ги предизвика младите повеќе да се информираат и да …

Михаил Стангл – „Боилер рум“: Преку музиката решаваме проблеми Read More »

Изложба на 20 уметници во Прилеп


Изложба на дела од прилепски ликовни автори ќе биде отворена во петок 23 февруари од 19.30 часот во ликовната галерија на ЦК„ Марко Цепенков“. На увид ќе бидат 20 дела од уметниците од градот изработени во најразлична техника. Посетителите ќе можат да проследат творбите на Јасмина Руневска, Лепа Милошевска, Драган Михаjлоски, Марија Ѓорѓиоска, Филип Перески, …

Изложба на 20 уметници во Прилеп Read More »

Нина Кравиц ќе настапи на „Грин бич фестивал“ во Охрид


„Грин бич фестивал“ во Охрид продолжува да се одржува со импозантни хедлајнери од глобалната електронска сцена, кои гостуваат кај нас во врвот од својата кариера и со кои овој настан прерасна во синоним за квалитетно електронско доживување. Годинешното издание ќе се одржи на 27 јули, а ќе настапи сибирската техно дива Нина Кравиц. Ова ќе …

Нина Кравиц ќе настапи на „Грин бич фестивал“ во Охрид Read More »

Промовирана Инкубатор програма за едукација и развој на млади уметници


Нова платформа за едукација и развој на млади уметници од Македонија кои имаат желба да создаваат во областа на современиот танц, музиката и визуелните уметности со цел да оформат мултимедијален сценски перформанс, овозможува Инкубатор програмата за култура која финансиски е поддржана од Абасадата на Швајцарија. Станува збор за проект на Интерарт културниот центар кој денеска …

Промовирана Инкубатор програма за едукација и развој на млади уметници Read More »

Ревија на оскаровски филмови во „Синеплекс“


Во рамките на оваа ревија во Синеплекс од 26 февруари до 4 март ќе бидат прикажани филмовите номинирани за Оскар 2018. Станува збор за 7 филмови кои се во потесна трка за најпрестижната филмска награда во светот-„Оскарот“. Идеална прилика да уживате во удобни седишта и големо кино платно. Ексклузивно за време на ревијата премиерно ќе …

Ревија на оскаровски филмови во „Синеплекс“ Read More »

Промоција на дигитализираниот филмски опус и ДВД издание на Бранко Гапо


Управата за заштита на културното наследство и Кинотеката на Македонија денеска организираат специјална презентација и промоција на дигитализираниот филмски опус и ДВД изданието на доајенот на македонската кинематографија Бранко Гапо. Проектот за дигитализација на режисерскиот опус на доајенот на македонската кинематографија Бранко Гапо ги опфаќа играните филмови „Денови на искушение“, „Време без војна“, „Истрел“, „Најдолгиот …

Промоција на дигитализираниот филмски опус и ДВД издание на Бранко Гапо Read More »

Владата ја усвои Стратегијата за развој на културата: Реформи ќе има во повеќе сегменти


Владата на Р.Македонија ја усвои Стратегијата за развој на културата за 2018-2022 година и акцискиот план со кој практично го отвораме процесот на темелни реформи, преструктуирање и обвона на културниот систем. Ова денеска го соопшти министерот за култура Роберт Алаѓозовски по донесената одлукана владината седница. Според него, со оваа стратегија ќе се оживотвори визијата за …

Владата ја усвои Стратегијата за развој на културата: Реформи ќе има во повеќе сегменти Read More »

Трибина на ДПМ посветена на академик Милан Ѓурчинов


Друштвото на писателите на Македонија денеска напладне ќе организира трибина „Епохата на естетскиот плурализам – дебата за критиката“ посветена на академик Милан Ѓурчинов по повод 90-годишнината од неговото раѓање. Како што најави ДПМ, на трибината ќе учествуваат академик Влада Урошевиќ, д-р Елизабета Шелева, д-р Лидија Капушевска Дракулевска, д-р Соња Стојменска Елзесер и д-р Димитрија Ристевски. …

Трибина на ДПМ посветена на академик Милан Ѓурчинов Read More »

Во чест на актерот Жан Рошфор: Специјална проекција на филмот „Честа на офицерот“ во Кинотека


Во чест на францускиот актер Жан Рошфор кој почина лани, Францускиот институт во Скопје и Кинотеката на Македонија ве покануваат на специјалната проекција на францускиот филм „Честа на офицерот“ (1977 год.), в среда, во 20 часот, во Кинотеката на Македонија. Рошфор, еден од најзначајните актери на француската кинематографија, за оваа улога беше награден со „Цезар“ …

Во чест на актерот Жан Рошфор: Специјална проекција на филмот „Честа на офицерот“ во Кинотека Read More »

„Сонувани и будни песни“: Нова поетска книга на Владимир Мартиновски


Поетската книга „Сонувани и будни песни“ од Владимир Мартиновски ќе биде промовирана вечер во киното Култура во Скопје. Промотор на книгата е академик Влада Урошевиќ, а песните ќе ги читаат Билјана Стојановска и авторот, во музичка придружба на Петар Христов. Книгата е двојазично издание на „Кликер“, а песните се препеани на англиски јазик од страна …

„Сонувани и будни песни“: Нова поетска книга на Владимир Мартиновски Read More »

Со претстава на Коле Ангеловски, прилепскиот театар ќе одбележи 68 години постоење


Со изведбата на комедијата „Од кол на кол“ во режија на Коле Ангеловски, прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ вечер ќе ја одблежи 68-годишнината од постоењето. Завесата на Театарот првпат се кренала на 18 февруари 1950 година со изведбата на претставата „Кир Јања” од Јован Стерија Поповиќ, во режија на Аце Михајлоски. Како што информираат од …

Со претстава на Коле Ангеловски, прилепскиот театар ќе одбележи 68 години постоење Read More »

Фред Фрит: Импровизацијата игра голема улога кај музичарите


Музичарот кој недостасуваше изминативе години на Скопскиот џез фестивал, Фред Фрит, конечно доаѓа во Скопје. Неговиот концерт ќе се одржи на 21 февруари, среда, во Македонската филхармонија на малата сцена во 20 часот. Фрит е мултиинструменталист, импровизатор и композитор и е еден од најпознатите музичари од светот на авангардната музика. Во интервју за македонскиот музички …

Фред Фрит: Импровизацијата игра голема улога кај музичарите Read More »

„Трите билборда надвор од Ебинг, Мисури” победник на БАФТА наградите


Англија- Црната комедија „Три билборди надвор од Ебинг, Мисури ” на режисерот Мартин Мекдона е прогласен за најдобар филм од Британската академија за филмски и телевизиски уметности (БАФТА), на манифестацијата што се одржа синоќа во „Ројал Алберт Хол“ во Лондон. Филмот за обесправената мајка што се бори со неправдата и нееднаквоста, „Три билборди надвор од …

„Трите билборда надвор од Ебинг, Мисури” победник на БАФТА наградите Read More »

Меѓународна балканска изложба „МОСТ“


Бошњачката културна заедница во Република Македонија ќе ја организира петтата меѓународна балканска изложба „МОСТ“ во Културно-информативниот центар. На изложбата, која ќе биде отворена во 19 часот, ќе се претстават автори – сликари од Турција и од Македонија. Промотори на нивните дела ќе бидат Фехим Хусковиќ од Факултетот за ликовни уметности во Скопје и професорот по …

Меѓународна балканска изложба „МОСТ“ Read More »

Симон Трпчески ја воодушеви белгиската публика


Македонскиот пијанист Симон Трпчески, ја одушеви белгиската публика синоќа во една од најпрестижните сали во земјата, „Бозар“ во Брисел. Заедно со симфонискиот оркестар на белгиската национална оперска куќа „Ла Моне“, Трпчески го изведе концертот број 2 на унгарскиот композитор, Франц Лист. – Концерт број 2 е малку посифистициран израз негов како композитор, дело каде што …

Симон Трпчески ја воодушеви белгиската публика Read More »

„Смешинг Пампкинс“ по 18 години повторно на турнеја


Американската алтернативна рок група „Смешинг Пампкинс“ (The Smashing Pumpkins) најави повторно собирање и прва турнеја од 2000 година. „Смешинг Пампкинс“ на турнеја ќе биде од 12 јули до 7 септември со 36 настапи во САД и Канада. Бендот на Твитер најави дека на концертите ќе бидат изведувани хитовите од првите пет албуми. Во поставата нема …

„Смешинг Пампкинс“ по 18 години повторно на турнеја Read More »

Со изложба на маски почнаа карневалските свечености во Прилеп


Со изложбата на маски во Центарот за култура „Марко Цепенков“ денеска почна тридневниот карневалски спектакал во Прилеп „Прочка 2018“, коj ќе кулминира со главното карневалско дефиле в недела, на Прочка. Oрганизаторите на карневалот, општина Прилеп и Здружението „Прилепски мечкари“ ги прогласија најдобрите од 700 маски на учениците од 15-те основни и средни училишта. Изложбата е …

Со изложба на маски почнаа карневалските свечености во Прилеп Read More »

Единаесет романи во вториот круг за „Роман на годината“


Единаесет романи влегоа во вториот круг за избор на етаблираната награда „Роман на годината“ за 2017 година која по згаснувањето на „Утрински весник“ продолжува да ја доделува новоформираната Фондација за промоција и унапредување на културните вредности „Славко Јаневски“ од Скопје. Селекцијата на пристигнатите 27 дела во официјална конкуренција годинава до 15 март, кога и ќе …

Единаесет романи во вториот круг за „Роман на годината“ Read More »

Министерката Дескоска во посета на Штип и на дебата со наставниците


Наставници, директори и универзитетски професори од источниот регион денеска во Штип заедно со министерката за образование, Рената Дескоска дебатираа за понудената Програма, а која е и дел од реформите за основното образование. Дескоска вели дека во целиот овој процес сакаат да одат транспарентно и инклузивно и да ги слушнат директно мислењата на одделенските наставници. – …

Министерката Дескоска во посета на Штип и на дебата со наставниците Read More »

(ВИДЕО) Во Њујорк се отвора Музеј на шпионажа


Музејот Спајскејп се отвора утре во Њујорк, а посетителите ќе можат да добијат податоци за историјата, и за тоа какви видови шпионажа постојат. Посетителите на Музејот ќе имаат можност да научат за иднината и сегашноста на шпионажата, од машината за обработка на шифри од Втората светска војна до најпознатите шпионски имиња и нивните потфати. Изложбата …

(ВИДЕО) Во Њујорк се отвора Музеј на шпионажа Read More »