(ВИДЕО) Кино на отворено: Филмот „Исцелител“ собра околу 6 илјади посетители


Македонскиот филм „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески вчеравечер се прикажуваше на отворено во Градскиот парк во Скопје. На настанот се собраа околу 6 илјади посетители кои го проследија филмот, а дел од нив го гледаат и по неколку пати. Тоа покажува дека филмот кој и во светски рамки привлече внимание, кај нас сè уште останува …

(ВИДЕО) Кино на отворено: Филмот „Исцелител“ собра околу 6 илјади посетители Read More »

Ликовна изложба на македонските уметници Емилија и Стојче Тоциновски во Задар


Во атрактивниот галериски простор на Научната библиотека во Задар отворена е ликовната изложба ”У залјеву мора “ на македонските ликовни уметници, уметничката и брачна двојка – Емилија и Стојче Тоциновски, единствените во Македонија и пошироко кои создаваат како ликовно дуо. Организатор на изложбата е Заедницата на Македонците во Република Хрватска, Задарската жупанија – „Биљана”, додека …

Ликовна изложба на македонските уметници Емилија и Стојче Тоциновски во Задар Read More »

Уличното шоу „Баскерфест“ во повеќе општини од утре до 24 јуни


Фестивалот на улични уметници „Баскерфест“ традиционално ќе се одржува на плоштадот „Македонија“ од 12-ти до 17 јуни, но претходно карванот на ова улично шоу ќе помине низ неколку градови во државата. Ќе почне утре во Охрид (8-ми и 9 јуни), в недела, 10 јуни, ќе помине во скопската општина Ѓорче Петров, на 15-ти и 16 …

Уличното шоу „Баскерфест“ во повеќе општини од утре до 24 јуни Read More »

Се санира платото пред Центарот за култура „Трајко Прокопиев“


Започна санација на дел од платото пред Центарот за култура „Трајко Прокопиев“- Куманово, соопштија денеска одговорните од установата. Санацијата опфаќа замена на дотраените мермерни плочи, на чие место ќе бидат поставени нови мермерни плочи. – Санацијата мораше да се реализира, бидејќи забележавме дека дел од плочите се рунирани, еден дел недостаува, така што сметаме дека …

Се санира платото пред Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ Read More »

Почина истакнатиот поет и академик Матеја Матевски


Во 89-тата година од животот ноќеска почина истакнатиот поет и академик Матеја Матевски. Матевски е роден во Истанбул во 1929 година, детството го поминал во Гостивар, а студирал во Белград и Скопје, каде завршил Филозофски факултет. Работел како наставник по македонски јазик, а потоа бил новинар во Радио Скопје. Бил генерален директор на Радиотелевизија Скопје, …

Почина истакнатиот поет и академик Матеја Матевски Read More »

Изложба на македонски автори во Созопол во рамки на проектот „Поврзување“


Во Центарот за уметности, локални занаети и традиции, сместен во стариот дел на Созопол, синоќа во 18.30 часот беше отворена групна изложба на автори кои се од Македонија но живеат, работат или студираат во Бугарија. Се работи за проектот „Поврзување“ со кој Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија четврти пат учествува на Меѓународниот франкофонски …

Изложба на македонски автори во Созопол во рамки на проектот „Поврзување“ Read More »

Прва самостојна изложба на Геновева Качуркова


Сестраната уметница Геновева Качуркова на 8 јуни во галерискиот простор на Младинскиот културен центар ќе ја реализира својата прва самостојна изложба. Таа во нејзините дела манипулира со колоритот и нанесувањето на бојата, секој нејзин гест има сопствена експресивна моќ, една нејзина линија во однос на останатите визуелно возбудува и дава асоцијации за одредено расположение. Нејзината …

Прва самостојна изложба на Геновева Качуркова Read More »

Кирил Џајковски, САФ, „Фанк Шуи“ на Скопје стрит фестивал


По шести пат овој викенд во Градски парк во Скопје ќе се одржи Скопје стрит Фестивал. Фестивалот е отворен, без карти, и оваа година вклучува пет стејџа: графити, стрит бол помеѓу познати скопски кафулиња, денс стејџ, музички стејџ, отворени до 9 јуни, 01.00 часот. Организаторите најавуваат огромен број на креативни, забавни и едукативни концепти, врзани …

Кирил Џајковски, САФ, „Фанк Шуи“ на Скопје стрит фестивал Read More »

„Остави ме да си доиграм“ – четиринаесетта книга на Јовица Ивановски


Промоција на новата книга поезија на авторот Јовица Ивановски вечерва во МКЦ – Клуб ресторанот во 20 часот. „Остави ме да си доиграм“ е четиринаесетта книга на Ивановски и е во издание на „Или-Или“. За книгата ќе зборува д-р Соња Стојменска-Елзесер, а песни ќе читаат актерите: Петар Арсовски, Драгана Костадиновска и Јовица Михајловски. Диета нека …

„Остави ме да си доиграм“ – четиринаесетта книга на Јовица Ивановски Read More »

Агенцијата за филм и ДФРМ – партнерски ќе го унапредуваат македонскиот филм


Агенцијата за филм на Република Македонија и Друштвото на филмски работници на Македонија ќе ги зајакнуваат заложбите за подобрување на условите за работа, квантитетот и уметничките дострели на македонското филмско производство. За таа цел Меморандум за соработка  денеска потпишаа директорот на Агенцијата Горјан Тозија и претседателот на ДФРМ Игор Иванов-Изи. – Филмови кои се случуваат …

Агенцијата за филм и ДФРМ – партнерски ќе го унапредуваат македонскиот филм Read More »

Феми Кути пред настапот со Филхармонија: Ми се остварува сонот во Скопје


Првпат работам со голем оркестар и ова е мојот најпосакуван сон, рече големиот африкански музички уметник Феми Кути на денешната прес-конференција, кој заедно со неговиот фантастичен бенд „Позитив форс“ и оркестарот на Македонската филхармонија, ќе одржи концерт под отворено небо на 7 јуни (четврток) во Градскиот парк во 21 часот. Македонската филхармонија, Кино Милениум и …

Феми Кути пред настапот со Филхармонија: Ми се остварува сонот во Скопје Read More »

Висар Вишка потврди, ќе биде советник во министерство за култура


Актерот Висар Вишка ќе биде дел од новиот кабинет на министерот за култура Асаф Адеми. Информацијата за „Независен весник“ ја потврди лично актерот. Тој ќе биде советник на новиот министер, но подетално не кажа кои ќе бидат неговите надлежности. Асаф Адеми вчера ја презеде функцијата министер за култура од неговиот претходник Роберт Алаѓозовски.

Уму Сангаре го затвора 17. ОФФест


Уму Сангаре, најголемата африканска пејачка која доаѓа од Мали, вечер од 20.30 часот ќе настапи во Македонската опера и балет и ќе го затвори 17. ОФФест. Суперѕвездата од Мали, како што наведува организаторот на фестивалот, е добитник на наградата „Греми“, амбасадор е на добра волја на Обединетите нации, добитник на International Music Award на УНЕСКО …

Уму Сангаре го затвора 17. ОФФест Read More »

Адеми седна во култура, Алаѓозовски се сели во кабинетот на Заев


Асаф Адеми и официјално седна во министерската фотелја за култура. Досегашниот министер Роберт Алаѓозовски денеска му ја предаде функцијата на Адеми кој доаѓа од Беса. Адеми стана дел од кабинетот на премиерот Зоран Заев во владината реконструкција при што во Владата освен Беса влезе и ДПА на Мендух Тачи. Доскорешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски, …

Адеми седна во култура, Алаѓозовски се сели во кабинетот на Заев Read More »

„И коњите ги убиваат зарем не?“, 3Д Мапинг шоу во Македонската филхармонија


Во копродукција на Македонската филхармонија и 3Д Проект Студио вечерва во 20 часот за првпат во Македонија, ќе биде изведено спектакуларно 3Д Мапинг шоу, односно мултимедијален перформанс под наслов „И коњите ги убиваат зарем не?“. Покрај аудио и видео сензацијата, ќе биде вклучена и актерска игра, а во главната улога ќе настапи актерот Дејан Лилиќ. …

„И коњите ги убиваат зарем не?“, 3Д Мапинг шоу во Македонската филхармонија Read More »

„Инкубатор“ со јавен повик до млади неафирмирани уметници


Проектот „Инкубатор“ на Интерарт културен центар поддржан од Амбасадата на Швајцарија во Македонија го отвори вториот јавен повик за аплицирање на млади неафирмирани уметници кои под менторство на реномирани уметнички имиња ќе имаат можност да работат на свои авторски проекти. На отворениот повик може да аплицираат уметници на возраст од 16 до 30 години, во …

„Инкубатор“ со јавен повик до млади неафирмирани уметници Read More »

Македонска џез-тетика: Изложба и концерт како најава за „Скопје синема сити“


Покрај филмската програма, филмскиот фестивал „Скопје Синема Сити“ најави претфестивалска програма, која вклучува изложба на фотографии на истакнати македонски џез-музичари на Татјана Ранташа насловена како „Македонска џез-тетика“. Како дел од изложбата, свој настап ќе има Квинтетот на Гоце Стевковски. „Македонска џез-тетика“ е избор од фотографии од различни генерации на македонски џез музичари почнувајќи од Џијан …

Македонска џез-тетика: Изложба и концерт како најава за „Скопје синема сити“ Read More »

„Баскерфест“ почнува на 12 јуни: Шест дена фестивал на улични изведувачи


„Баскерфест 2018“ ќе се одржи од 12-17 јуни на плоштадот „Македонија“ во Скопје, но традиционално и во другите градови, посетителите ќе имаат можност да уживаат во караванот кој носи среќа. Фестивалот на улични изведувачи оваа година ќе понуди забава за сите возрасти. „Сите посетители, па и случајни минувачи, освен во врвните баскер мајстории на жонглери, …

„Баскерфест“ почнува на 12 јуни: Шест дена фестивал на улични изведувачи Read More »

53. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“: Таневска, Дац и Новаков во жири-комисија


Комплетирана е жири-комисијата за 53. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој ќе се одржува од 8 до 15 јуни во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. Членови на жири-комисијата се: Мими Таневска, актерка и професор на ФДУ, Драган Спасов- Дац, актер и Јасна Новаков, театролог и извршен директор на театарот „Звездара“ од …

53. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“: Таневска, Дац и Новаков во жири-комисија Read More »

„Слушни ме со срце“ – хуманитарен концерт во чест на Меѓународниот ден на детето


По повод 1 јуни, Меѓународен ден на детето се организира хуманитарен концерт денеска со почеток во 18 часот во Македонската филхармонија. Концертот насловен како „Слушни ме со срце“ е во организација на „Македонија добредојде“ центарот заедно со амбасадите од Унгарија, Јапонија, Србија и Шведска во соработка со македонската филхрамонија. Настанот ќе трае еден час, а …

„Слушни ме со срце“ – хуманитарен концерт во чест на Меѓународниот ден на детето Read More »