„Исцелител“ на 17. Фестивал на медитерански филм во Брисел


Филмот „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески вечер ќе биде прикажан на 17. Фестивал на медитерански филм во Брисел. Ќе се натпреварува во официјалната натпреварувачка програма, а утре ќе има и второ прикажување. Фестивалот на медитеранскиот филм во Брисел се одржува секоја година во декември и има компетитивна програма, премиерно прикажани филмови, најдобри филмови и документарци, дискусии, …

„Исцелител“ на 17. Фестивал на медитерански филм во Брисел Read More »

Формирана Фондација „Славко Јаневски“: Ќе продолжи доделувањето на „Роман на годината“


Новинари и уредници од згаснатиот „Утрински весник“ формираа Фондација за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“. Таа ќе продолжи да ја доделува и долгогодишната награда „Роман на годината“ која ја организираше весникот. Основачи на фондацијата се Бранко Тричковски, Ерол Ризаов, Манчо Митевски, Љупчо Поповски, Ѕвездан Георгиевски и Катерина Богоева, а претседател на Управниот …

Формирана Фондација „Славко Јаневски“: Ќе продолжи доделувањето на „Роман на годината“ Read More »

Премиера на претставата „БААЛ“ на Охридскиот театар


Охридскиот народен театар вечерва на матичната сцена во Центарот за култура „Григор Прличев“ премиерно ќе ја изведе претставата „БААЛ“ работена според текст на Бертолд Брехт. Најновата поставка на Охридскиот театар говори за борбата на поединецот со маските на општеството, за битката против лицемерието и лажните морални вредности. Зад режијата за поставката стои потписот на Андреј …

Премиера на претставата „БААЛ“ на Охридскиот театар Read More »

(ФОТО) Почна снимањето на краткиот игран филм „Сонот за крвта и душата“


Почна снимањето на краткометражниот игран филм „Сонот за крвта и душата” по сценарио на Александар Русјаков и во режија на Игор Алексов, соопшти продукцијата „Квазар филм“. Снимањето ќе трае седум дена на повеќе локации во Скопје. Главните улоги ги толкуваат Дејан Лилиќ, Јордан Симонив, Нина Деан и Ана Стојановска. Директор на фотографија е Душан Кардалевски, …

(ФОТО) Почна снимањето на краткиот игран филм „Сонот за крвта и душата“ Read More »

Истрага за сексуално вознемирување: Метрополитен ја суспендира соработката со диригентот Џејмс Левин


Њујорк, САД – Њујоршката опера Метрополитен вчера објави дека ја суспендира долгогодишната соработка со диригентот Џејмс Левин поради тековната истрага за наводно повеќекратно сексуално злоупотребување. „Господин Левин повеќе нема да биде инволвиран во активностите на Метрополитен, вклучувајќи и диригирање на закажаните перформанси оваа сезона“, изјавија од Метрополитен. Одлуката да се суспендира Левин дојде еден ден …

Истрага за сексуално вознемирување: Метрополитен ја суспендира соработката со диригентот Џејмс Левин Read More »

Дискусии за Националната галерија на Македонија во пресрет на нејзиниот јубилеј


Во пресрет на 70-годишниот јубилеј од основањето на Уметничката галерија/Национална галерија на Македонија, кој ќе се одбележува во 2018, ќе бидат организирани две дискусии во галеријата Даут-пашин амам – утре и на 12 декември од 19 часот. Како што најави НГМ, дискусиите ќе постават прашања за значењето на уметничката колекција, односот помеѓу традицијата и современоста, …

Дискусии за Националната галерија на Македонија во пресрет на нејзиниот јубилеј Read More »

Награда од филмските критичари за „Кога денот немаше име” во Белград


Филмот „Кога денот немаше име” на режисерката Теона Стругар-Митевска ја доби наградата на филмските критичари ФИПРЕСЦИ 23. Фестивал на авторски филм во Белград, соопшти продукцијата Митевски. Според тричленото жири, македонско-словенечко-белгиската копродукција се одликува со сигурна режија, одлична работа на камерманот и компактна драматургија, кој „наспроти цикличната структура на приказната, во која се знае крајот на …

Награда од филмските критичари за „Кога денот немаше име” во Белград Read More »

Промоција на „Како го искачив К2“ на алпинистот Здравко Дејановиќ


Планинарското еколошко друштво „Ендорфин” во соработка со КЦ „Кита” и НУ Центар за култура „Кочо Рацин” од Кичево организира промоција на книгата „Како го искачив К2″ на македонскиот алпинист и планинар Здравко Дејановиќ. Промоцијата ќе се одржи на 5 декември, вторник, во малата сала на Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево во 19:30 часот. …

Промоција на „Како го искачив К2“ на алпинистот Здравко Дејановиќ Read More »

Промоција на две стихозбирки во Центарот за култура во Кичево


Промоцијата на стихозбирките „U naručju snova“ од Дамир Марас од Хрватска и „Созрцание“ од Виолета Сековска ќе се одржи на 4 декември, понеделник во НУ Центар за култура „Кочо Рацин“ во Кичево во 18 ласот. Авторот Дамир Марас е по потекло од Хрватска, тој поезија пишува од неговите млади години, а негови објавени стихозбирки во …

Промоција на две стихозбирки во Центарот за култура во Кичево Read More »

Измислените зборови на 11-годишната Ерато преточени во книга со илустрации


Графичкиот дизајнер и активист Зоран Кардула вчеравечер во преполна сала на Националната галерија Чифте Амам ја промовираше книгата „Гуш и бац“. Станува збор за книга која е инспирирана од неговата 11 годишна ќерка Ерато, чија дијагноза е аутистичен спектар на нарушување. Книгата содржи 47 зборови измислени од Ерато, а се преведени на 19 јазици. Зборовите …

Измислените зборови на 11-годишната Ерато преточени во книга со илустрации Read More »

Театарска претстава со лица со попреченост


Театарска пратстава насловена „Бакнати од сонцето“ во која актери се лица со попреченост корисници на дневните центри на РЦПЛИП – ПОРАКА во Скопје, денеска ќе биде изведена во Мултимедијалниот центар Мала Станица Изведбата на претставата е по повод 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост а е во организација на Републичкиот центар за поддршка …

Театарска претстава со лица со попреченост Read More »

Црногорскиот симфониски оркестар гостува во Македонската филхармонија


Црногорскиот симфониски оркестар, под диригентската палка на Григориј Краско, вечер ќе одржи концерт во Македонската филхармонија. Како солист на концертот ќе настапи реномираниот гитарист Горан Кривокапиќ и ќе бидат изведени свитата „Слики од изложбата“ од М. Мусоргски, Концертот за гитара и оркестар „Аранхуез“ од Х. Родриго и „Танци од Галанта“ од З. Кодај. Претходно, во …

Црногорскиот симфониски оркестар гостува во Македонската филхармонија Read More »

Комеморативна седница за новинарот Столе Божиновски


Во салата на општина Куманово денеска се одржа комеморатина седница за новинарот Столе Божиновски, кој почина по кратко боледување. На седницата која ја организираше Регионалниот центар на здружението на новинари, присуствуваа членови на семејството на Божиновски, градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски, претставници од Советот на општината, од здружението на армиски и полициски ветерани, новинари, …

Комеморативна седница за новинарот Столе Божиновски Read More »

Алаѓозовски: Врнежливото време предизвика алармантна состојба во институциите од културата


Новите градби од пред четири години на Македонскиот народен театар и Археолошкиот музеј ги покажуваат истите проблеми заедно со објектите изградени пред 50 или 60 години, оцени денеска министерот за култура Роберт Алаѓозовски. На прес-конференцијата свикана по повод проблемите кои се појавија во институциите по врнежливото време, министерот Алаѓзовски истакна дека се дадени насоки на …

Алаѓозовски: Врнежливото време предизвика алармантна состојба во институциите од културата Read More »

Драган Спасов-Дац: Ќе ги казнам глумците што не ја одиграа преставата


Директорот на МНТ, Драган Спасов-Дац синоќа својот фејсбук профил објави дека сите актери ќе бидат казнети затоа што не ја одиграле преставата „Ничија земја“ како поддршка на приведените актери. „Пријатели и љубетели на театарот, денеска се случи нешто што не смееше да се случи. СЕ ОТКАЖА ПРЕТСТАВА ВО МНТ. Покрај мојата сугетија и наредба да …

Драган Спасов-Дац: Ќе ги казнам глумците што не ја одиграа преставата Read More »

БИЉАНА ДРАГИЧЕВИЌ-ПРОЈКОВСКА КАКО МЕРИЛ СТРИП : Мајка ми ми посака да заиграм во „Мама Миа!“


„Мама Миа!“ е еден од најпопуларните мјузикли во светот за публиката и најпосакуван за актерите да го запишат во својата биографија. Слатка мала тајна беше и желбата на актерката Биљана Драгичевиќ-Пројковска да биде дел од овој лиценциран мјузикл, кој премиерно ќе се изведе на 24 декември во Македонскиот народен театар. Иако, Драгичевиќ-Пројковска не се надевала …

БИЉАНА ДРАГИЧЕВИЌ-ПРОЈКОВСКА КАКО МЕРИЛ СТРИП : Мајка ми ми посака да заиграм во „Мама Миа!“ Read More »

„Бакнати од сонцето“ ќе се одигра на Меѓународниот ден за лица со попреченост


Претставата „Бакнати од сонцето“ ќе се одигра во Националната галерија на Македонија, објект Мала станица на 3 декември на Меѓународниот ден на лица со попреченост. Претставата е авторско дело на членовите на „Театар Пи“, Златко Митрески и Македонка Илиевска, и на актерите – лица со интелектуална попреченост од Дневниот центар „Порака“ – Скопје. Во перформансот, …

„Бакнати од сонцето“ ќе се одигра на Меѓународниот ден за лица со попреченост Read More »

„Златна четка“ за уметникот Стефан Димовски


Стефан Димовски е добитник на наградата „Златна четка“ за 2017 година на изложбата „МиниАРТура“ oрганизирана од страна на Друштвото на ликовни уметници. Ова е деветто издание на изложбата на која со свои дела се претставуваат автори – членови на ДЛУМ. Стефан Димовски е роден 1983 во Скопје, во уметничко семејство. Сериозно започнува да се занимава …

„Златна четка“ за уметникот Стефан Димовски Read More »

Премиера на претставата „Баал“ по текст на Брехт во Охридски театар


Претставата „Баал“ работена според дело на Бертолд Брехт, е новитетот во понудата на Охридскиот народен театар, што на 5 декември ќе ја има својата премиерна изведба. Станува збор за поставка на режисерот Андреј Цветановски, во изведба на актерите Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Јасмина Билаловиќ, Адријана Билаловиќ – Тодороска, Дамјан Цветановски, Стрезо Стаматовски, Биљана Билаловиќ – …

Премиера на претставата „Баал“ по текст на Брехт во Охридски театар Read More »

Во кумановскиот центар за култура ликовна колонија „Лесново 2017“


Кумановци вечерва ќе имаат можност да ги проследат делата од 26-тата ликовна колонија „Лесново 2017“. Отварањето на изложбата е закажано за 19.30 часот, во кумановскиот Центар за култура „Трајко Прокопиев“. Љубителите на уметноста ќе имаат можност да проследат 28 дела од вкупно 40 колку се изработени на колонијата. – Посетителите ќе имаат можност да разгледаат …

Во кумановскиот центар за култура ликовна колонија „Лесново 2017“ Read More »