Утре завршува МТФ „Војдан Чернодрински“: Дванаесет претстави во трка за награда


Педесет и третото издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ завршува утре, 15 јуни. Во текот на денот ќе биде соопштена одлуката на жири-комисијата за тоа кој ќе ги понесе годинава наградите. Фестивалот се отвори на 8 јуни во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, со претставата на МНТ „Ничија земја“ во режија на …

Утре завршува МТФ „Војдан Чернодрински“: Дванаесет претстави во трка за награда Read More »

Концерт во Градски парк: Филхармонија ќе свири песни од „Квин“


На 22 јуни во Градскиот парк, на отворено, со почеток во 21:30 часот, ќе настапи познатиот „Квин риал трибјут“ бенд, заедно со оркестарот на Македонската филхармонија и Хорот на Македонската опера и балет, а под диригентство на Милош Јовановиќ од Србија. Еден од најдобрите светски трибјут-бендови на „Квин“, со специјални аранжмани за оркестар и хор, …

Концерт во Градски парк: Филхармонија ќе свири песни од „Квин“ Read More »

Книжевна вечер со музика и поезија „Соаре во градините“


Книжевна вечер со музика и поезија „Соаре во градините“ вечер ќе се одржи во дворот на Резиденцијата на Франција. Книжевната вечер е дел од културните активности на здружението „Пријателство Франција-Македонија“ во соработка со Амбасадата на Република Франција, а во врска со настаните на Министерството за култура на Франција „Соаре во градините“ и на музичкиот фестивал …

Книжевна вечер со музика и поезија „Соаре во градините“ Read More »

„Ужегнатост“ вечерва на МТФ „Војдан Чернодрински“


Претставата „Ужегнатост“ во продукција на „Артопија“ вечерва во 19:30 часот ќе се одигра на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Ова е прва претстава која е од независна продукција, а влегува во официјална конкуренција на реномираниот театарски фестивал. „Ужегнатост“ е во режија на Владимир Милчин, а е трета претстава на „Артопија“ во нивното двегодишно постоење. Претставата …

„Ужегнатост“ вечерва на МТФ „Војдан Чернодрински“ Read More »

Во Велес почнуваат 55. Рацинови средби


Во театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес вечер свечено ќе бидат отворени 55. Рацинови средби. На отворањето на манифестацијата ќе има меѓународен поетски митинг, обраќање на градоначалникот Аце Коцевски, настап на Камерниот црковен хор „Св. Пантелејмон“ и концерт на Влатко Стефановски. Беседа за Рацин ќе одржи проф. д-р Кристина Николовска. Пред официјалното отворање, попладне ќе …

Во Велес почнуваат 55. Рацинови средби Read More »

Постхумно обновени две книги од Лилјана Дирјан


„Тешка свила“ и „Снег за двајца“ се двете дела на Лилјана Дирјан кои се постхумно обновени од издавачката куќа „Антолог“. „Тешка свила“ е поетска збирка, поделена во три целини. Флуидна поетика на секојдневјето исполнета со носталгични сеќавања од детството, младоста, себеоткривањето преку очите на другиот, брачниот живот, мајчинството, патувањата. Ослободена од тривијална сентименталност и патетика, …

Постхумно обновени две книги од Лилјана Дирјан Read More »

Објавен Конкурс за нацрт-годишна програма за 2019-та за националните установи од културата


Министерството за култура го објави Конкурсот за доставување нацрт-годишна програма за 2019 година за националните установи од областа на културата. Министерството иинформира дека во согласност со член 70 од Законот за културата, националните установи во јуни во тековната година за наредната година доставуваат до Министерството за култура нацрт-годишна програма за работа на установата. Во нацрт-годишната …

Објавен Конкурс за нацрт-годишна програма за 2019-та за националните установи од културата Read More »

Уметникот Жарко Башески изложува на фестивал во Унгарија меѓу уметници како Јоко Оно и Рита Акерман


Скулпторот и професор на Факултетот за ликовна уметност Жарко Башески со видеообраќање на ЛЕД-екран поставен на Дунав официјално го отвори третиот по ред фестивалот „Арт капитал“ во Унгарија. На годинешното издание на фестивалот, кој трае до 24 јуни, љубителите на современата уметност и хиперреализмот ќе може да уживаат во неговото најново дело „Asphyxia“ (Гушење), но …

Уметникот Жарко Башески изложува на фестивал во Унгарија меѓу уметници како Јоко Оно и Рита Акерман Read More »

Визуелната инсталација и науката


  Владимир Величковски (Кон изложбата на Велимир Жерновски во Музејот на современата уметност – Скопје)   Дела од Велимир Жерновски, автор од помладата генерација, се претставени на повеќе „кураторски изложби“, а негова творба е изложена на постојаната поставка на музејот. Тоа значи дека оваа институција стои зад работата на Жерновски, иако според неговите трендовски сообразени …

Визуелната инсталација и науката Read More »

Брајан Ино ќе изложува и ќе одржи предавање во Сараево


Британскиот музичар, продуцент и визуелен уметник Брајан Ино ќе постави изложба во Историскиот музеј во Сараево. Изложбата насловена како „77 милиони слики“ ќе биде изложена само во Сараево и никаде на друго место во регионов. Изложбата се отвора на 13 јуни и ќе биде отворена до 29 август. Брајан Ино е значајно име на светската …

Брајан Ино ќе изложува и ќе одржи предавање во Сараево Read More »

Балетска премиера во МОБ: Преку „Либертанго“ ќе се раскаже животот на Пјацола


Македонската опера и балет в четврток премиерно ќе ја изведе претставата „Либертанго“ на музика на Астор Пјацола, која ќе ја раскаже животната приказна на овој композитор и почетоците на тангото во неговата родна Аргентина во втората деценија на 20 век. Приказната го следи патот на италијанското семејство Пјацола – неговите родители Висенте и Асунта на …

Балетска премиера во МОБ: Преку „Либертанго“ ќе се раскаже животот на Пјацола Read More »

Неверојатниот глас на Магдалена одекна во Њујорк


Младата Магдалена Алексовска предизвика громогласен аплауз од публиката со своето претставување на сцената на „Карнеги хол“. Алексовска настапи во рамките на млади таленти и претставува втората Македонка која како самостоен вокалист има застанато на оваа престижна сцена. Досега имаше настапено само незаборавната Вања Лазарова. Магдалена се закити со третото место на престижниот гала-концерт на „Американ …

Неверојатниот глас на Магдалена одекна во Њујорк Read More »

Македонски алтернативни награди: Четврта борба против шундот


Македонските алтернативни награди годинава ќе се одржат на 16 јуни по четврти пат на позната локација на Школка во Градски парк во Скопје. Музичката понуда и годинава изобилува со звучни имиња од македонската алтернативна сцена и ќе имаме можност да ги погледнете настапите на „Меморија“, Горан Трајковски – Готра, Васко Атанасовски (Бернејс Пропаганда/Хахаха/Ф.П.О.), „Клан Исток“, …

Македонски алтернативни награди: Четврта борба против шундот Read More »

Интервју, Ѓорѓи Иловски – пејач на „Смат“: Фашизмот сè уште постои под други имиња и форми


Песната за Мартин Нешковски, Тамара и за децата од Смилковското Езеро, која се вика „Во мојот град“, е со цел да не заборавиме! Едните сакаат да прикријат убиство, другите прават кампања од тоа, за на крај тоа да биде црна дупка во нашето минато. Е, не може така другари! Болката и празнината што ја чувствуваме …

Интервју, Ѓорѓи Иловски – пејач на „Смат“: Фашизмот сè уште постои под други имиња и форми Read More »

„Ловци на вештерки” прикажан на филмски фестивал во Чешка


Играниот филм „Ловци на вештерки”, македонско-српска копродукција во режија на Рашко Миљковиќ, по светската премиера во Торонто, минатата недела имаше и европска премиера во официјалната програма на филмскиот фестивал во чешкиот град Злин, кој е меѓу најстарите фестивали за детски содржини. – „Ловци на вештерки” (англ. The Witch Hunters) е приказна за вистинско другарство на …

„Ловци на вештерки” прикажан на филмски фестивал во Чешка Read More »

Театарот на бугарската армија со „Железниот светилник“ вечерва во МНТ


Театарот на бугарската армија вечерва ќе гостува во Македонскиот народен театар во Скопје со претставата „Железниот светилник“ на авторот Димитар Талев, а во режија на Асен Шопов. Гостувањето на Театарот на бугарската армија е во рамките на турнејата низ Македонија која опфаќа повеќе градови, а во организација на Фондацијата „Илија Камчев“, со покровителство на министерството …

Театарот на бугарската армија со „Железниот светилник“ вечерва во МНТ Read More »

(ФОТО) Улична уметност: Запуштени катчиња претворени во бајка


Американскиот уметник Том Боб се прикрадува во ноќните часови и ги разубавува улиците со својата фантазија. Тој ги користи шахтите, столбовите, олуците, ѕидовите како главен материјал на кој се изразува. Неговата улична уметност станува сѐ повеќе популарна бидејќи неговите дела комуницираат со луѓето. Од цевки претвора животни, од камен прави жаба или музички инструмент. Тој …

(ФОТО) Улична уметност: Запуштени катчиња претворени во бајка Read More »

Петар Арсовски и Љупчо Константинов: Наградите се доказ дека не сме заборавени


Годинашните лауреати, добитници на наградата за животно дело на МТФ „Војдан Чернодрински“ се актерот Петре Арсовски и композиторот Љупчо Константинов. Тие нагласија дека со овие признанија се докажува дека не се заборавени, а нивната професија не престанува со пензионерањето. Наградите им беа врачени на отворањето на фестивалот на 8 јуни во Домот на културата „Марко …

Петар Арсовски и Љупчо Константинов: Наградите се доказ дека не сме заборавени Read More »

Николов: Тозија го фаворизира ДФРМ


Недоразбирањата меѓу филмските работници повторно се актуелизираат во јавноста. Овој пат станува збор за потпишувањето на меморандумот за соработка меѓу Агенцијата за филм и Друштвото на филмските работници на Македонија (ДФРМ). Директорот на Агенцијата, Горјан Тозија, и претседателот на ДФРМ, Игор Иванов-Изи, потпишаа дека ќе ги зајакнуваат заложбите за подобрување на условите за работа, квантитетот …

Николов: Тозија го фаворизира ДФРМ Read More »

Конкурс за наградата „Браќа Миладиновци“ на СВП


Во тек е конкурсот за доделување на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска книга меѓу две изданија на Струшките вечери на поезијата (СВП), објавена на македонски јазик во периодот од јуни 2017 до 31 мај 2018 година. Конкурост ќе трае до 20 јуни. Според критериумите, може да се пријават само дела од еден автор. Коавторски …

Конкурс за наградата „Браќа Миладиновци“ на СВП Read More »