Пронајдени три дневника на Џон Ленон


Германската полиција пронајде стотина украдени предмети од наследството на Џон Ленон, меѓу кои три дневника, два чифта метални очила, табакери и нотни записи. Портпаролот на полицијата во Берлин, Винфрид Венцел денеска изјави дека наоѓањето на овие предмети има големо значење за музичкиот свет, како и за сопругата на Ленон, Јоко Оно. Предметите беа украдени од …

Пронајдени три дневника на Џон Ленон Read More »

ТДМ донира влезници за деца од Заводот за рехабилитација на деца и младинци и ПОУ „Др.Златан Сремац“


По повод одбележувањето на Светскиот ден на детето, Н.У. Театар за деца и младинци ќе го даде својот придонес за најмладите со донирање влезници за децата од Заводот за рехабилитација на деца и младинци – Скопје за претставите што ќе се одржат на 24 ноември, како и влезници за децата од установата ПОУ „Др. Златан …

ТДМ донира влезници за деца од Заводот за рехабилитација на деца и младинци и ПОУ „Др.Златан Сремац“ Read More »

Претставата „Кралот Лир“ утре ќе биде изведена во Турски театар


„Кралот Лир“ од Вилијам Шекспир во режија на Диего Де Бреа утре ќе биде изведена, во Турскиот театар, во 20 часот. Улогите ги толкуваат Џенап Самет, Осман Али, Несрин Таир, Ерман Шабан, Зубејде Али и Ебру Мусли. Драматургијата е на Диего Де Бреа заедно со Сибел Абдиу, а сценографијата и костимографијата се на Благој Мицевски. …

Претставата „Кралот Лир“ утре ќе биде изведена во Турски театар Read More »

Соопштени имињата на добитниците за наградата „Св. Климент Охридски“


Државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2017 година во областа на воспитанието и образованието им се доделува на професорот и писател Венко Андоновски и на историчарот Наим Алими. Во областа на културата и уметноста наградата им се доделува на музичарот Гарабет Тавитјан, писателот Јордан Плевнеш и филмологот Илинденка Петрушева. – Ова е одлуката на Одборот …

Соопштени имињата на добитниците за наградата „Св. Климент Охридски“ Read More »

За првпат Македонската филхармонија ќе го прослави роденденот во сопствен објект


Македонската филхармонија во петок ќе одбележи 73 години од постоењето. По овој повод го најавува концертот „Среќен ти роденден!“ на чија програма се Прелудиум за оркестар бр. 2 од македонскиот композитор Панде Шахов, виртуозниот Концерт за виолина и оркестар бр. 1 од Карл Голдмарк на кој како солист ќе настапи македонскиот истакнат виолинист Љубиша Кировски, …

За првпат Македонската филхармонија ќе го прослави роденденот во сопствен објект Read More »

Поради закана кон главната актерка одложена филмска премиера


Продуцентите на индискиот филм „Падмавати“ (Padmavati) го одложија првото прикажување закажано за 1 декември, поради закани упатени кон главната глумица и кон режисерот. Имено, членот на владеачката Индиска народна партија, Сураџ Пал Аму понуди 1,3 милиони евра за тој кој „ќе ја обезглави главната актерка Дипико Падуконе и режисерот на филмот „Падмавати“, Санџај Лил Бансали, …

Поради закана кон главната актерка одложена филмска премиера Read More »

Претставата „Маша и Медо“ повторно во Скопје


Детската руска претстава „Маша и Медо“ е повторно на нашите простори. Таа ќе се одржи на 16 -ти, декември 2017 година, во 17 часот – Вип Арената „Борис Трајковски“. Влезниците ќе можете да ги набавите од 22 ноември. Поради големата популарност, која лани имаше дури пет изведби – во Македонскиот народен театар, по овој повод …

Претставата „Маша и Медо“ повторно во Скопје Read More »

И покрај скратените средства, културните манифестации во Куманово ќе се одржат


Со усвоениот ребаланс на буџетот на општина Куманово, од Советот на општината, од програмата за реализирање на културни манифестации, поради долгогодишната блокада на општината скратени се 5,18 милиони денари за реализација на културните манифестации до крајот на годинава. Сепак, според надлежните од Одделението за култура и спорт од општина Куманово, кратењето на финансиските средства нема …

И покрај скратените средства, културните манифестации во Куманово ќе се одржат Read More »

Ѓорче Ставрески, режисер: Сценариото за „Исцелител“ го развивав седум години


Вчудовиден од тоа колку се пропаднати рационалните и здрави вредности, кога луѓето ја загубиле довербата во медицината, дури и во теоријата на еволуцијата, и повеќе им веруваат на исцелители и теории на заговори, во исто време пропаѓајќи во сиромаштија, го поттикнало младиот режисер Ѓорче Ставрески да ја напише и пренесе на филм приказната за својот …

Ѓорче Ставрески, режисер: Сценариото за „Исцелител“ го развивав седум години Read More »

„Шубертова вечер“ со пијанистката Марија Ѓошевска


Во малата сала на Македонската филхармонија вечер ќе се одржи рецитал на истакнатата пијанистка Марија Ѓошевска. Концертот е насловен „Шубертова вечер“, а ќе бидат изведени „Фантазија – импромпти“ од Фредерик Шопен, на која како гостин ќе учестува ученикот Матеј Коруноски кој е четврта година во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“, како и Соната – фантазија, бр.18 и …

„Шубертова вечер“ со пијанистката Марија Ѓошевска Read More »

Поетесата Наташа Сарџоска учествуваше на „Арс поетика“ во Братислава


Поетесата и книжевен преведувач Наташа Сарџоска гостуваше на меѓународниот поетски фестивал „Арс поетика“ во Братислава, каде нејзината поезија е објавена на англиски и на словачки јазик во издание на фестивалот. Сарџоска објавила неколку книги поезија и влегла во потесен избор за наградата за најдобра поетска книга „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата. Нејзината поезија …

Поетесата Наташа Сарџоска учествуваше на „Арс поетика“ во Братислава Read More »

„Срце од камен“ прогласен за најдобар филм на годинешниот Синедејс


„Срце од камен“ – исландско-данска копродукција на режисерот Гудмундур Амар Гудмундсон е најдобар филм на 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“, беше соопштено на синоќешното затворање на фестивалот во кино „Милениум“. Избран е за најдобар меѓу осум остварувања во Официјалната селекција, според жирито, во состав: Семих Капланоглу, Евгенија Тирдатова и Марија Драндаки. Во нивното образложение …

„Срце од камен“ прогласен за најдобар филм на годинешниот Синедејс Read More »

Славниот француски писател Давид Фоенкинос во Скопје


Славниот француски писател Давид Фоенкинос денес на пладне, во Францускиот институт во Скопје, во соработка со издавачката куќа „Или-Или“  ќе има книжевна средба. Авторот, којшто во 2014 година ја доби престижната книжевна награда Ренодо 2014 за романот „Шарлота“, ќе биде присутен на настанот заедно со Стефан Фоенкинос, режисер и сценарист. За време на книжевната средба, …

Славниот француски писател Давид Фоенкинос во Скопје Read More »

Мирослав Масин изложува во Љубљана


Во галеријата Кос во Љубљана вечер ќе биде отворена самостојна изложба на македонскиот академски сликар Мирослав Масин. Ќе бидат изложени дела од циклусот „Enchantè“ работени последниве четири години. „Enchantè“ претставува сублимат на поранешните циклуси на Масин. Изложбата во Љубљана е организација на Младинскиот културен центар – Скопје, со поддршка на Министерството за култура на РМ, …

Мирослав Масин изложува во Љубљана Read More »

Недела на современ шпански филм во Кинотека на Македонија


Од денеска до 26 ноември во Кинотеката на Македонија ќе се одржи филмски циклус посветен на современиот шпански филм. Ќе бидат прикажани седум филмови со превод на македонски и англиски јазик. Филмската ревија ќе бидее отворена вечер со филмот „Среќни 140“ во режија на Грасија Керехета. Утревечер ќе биде прикажан филмот „Лудата Хуана“ на режисерот …

Недела на современ шпански филм во Кинотека на Македонија Read More »

Турскиот мјузикл „Легендата на птицата Симург“ во Дом на АРМ


Членови на хорот, оркестарот и на танцовата група при Турската државна радио телевизија (ТРТ) вечер во Домот на АРМ ќе го изведат мјузиклот „Легендата на птицата Симург“. „Легендата на птицата Симург“ претставува музичко патување со разнообразни музички, танцувачки и сценски елементи, оригинална кореографија и визуелни уметности, со цел да се истакнат белезите на турската цивилизација …

Турскиот мјузикл „Легендата на птицата Симург“ во Дом на АРМ Read More »

Изведба на претставата „Кралот Лир“ во Турски театар


„Кралот Лир“ од Вилијам Шекспир во режија на Диего Де Бреа ќе биде изведена на 22 ноември, среда, во Турскиот театар со почеток во 20 часот. Драматургијата е на Диего Де Бреа заедно со Сибел Абдиу, а сценографијата и костимографијата се на Благој Мицевски. Изборот на музика и дизајнот на светло се на режисерот Де …

Изведба на претставата „Кралот Лир“ во Турски театар Read More »

Објавена поетска книга од Милан Јазбец


Во издание на „Матица македонска“ од Скопје и „Заложба Форма 7“ од Љубљана, на словенечки и на македонски јазик излезе од печат поетската книга „Сјајна ѕвезда со лавовска грива“ од актуелниот словенечки амбасадор во Република Македонија Милан Јазбец. Стиховите се објавени двојазично: на словенечки и на македонски јазик во препев на Викторија Блажевска и Соња …

Објавена поетска книга од Милан Јазбец Read More »

Рисимкин на Конгрес за истражувања во областа на танцот во Братислава


Кореографката Рисима Рисимкин денеска и утре ќе учествува на четвртиот Конгрес за истражувања во областа на танцот во Братислава, организиран од Академијата за изведувачки уметности во словачкиот главен град. Тема на конгресот е „Улогата на традицијата во иновативните процеси на едукацијата во областа на танцот“, а ќе учествуваат професори од областа на танцовата уметност од …

Рисимкин на Конгрес за истражувања во областа на танцот во Братислава Read More »

Изложба на скулптури од Џезаир Реџепи во Чифте амам


Националната галерија на Македонија вечер од 20 часот во Чифте амам ќе отвори самостојна изложба на скулптури од Џезаир Реџепи. Академската наобразба Реџепи (1983) ја добил на Факултетот за ликовни уметности во Тетово, а по дипломирањето работи во Конзерваторскиот центар во Гостивар. – Покрај конзерваторската активност, забележително е и неговото авторско творештво. Во потрагата за …

Изложба на скулптури од Џезаир Реџепи во Чифте амам Read More »