Ако може без гувернер, може и без претседател


Александра М. Митевска Премиерот Зоран Заев е можеби еден од ретките кој е изненаден од тоа што претседателот Ѓорге Иванов, без да почувствува потреба за консултации со парламентарното мнозинство, го доставил до парламентот предлогот за реизбор на Димитар Богов за гувернер на НБРМ. По сите опструкции што Иванов им ги приредува на СДСМ и ДУИ, …

Ако може без гувернер, може и без претседател Read More »

Ќе ја голтаме ли жабата


Ерол Ризаов Заврши фазата на топло-студено во преговорите со Грција, од кои зависи иднината на Македонија, односно на нејзините граѓани. Можеби навистина е сработено многу, како што известуваат министрите преговарачи Димитров и Коѕиас, секогаш со видлива напрегнатост да остават впечаток на умерен оптимизам. Попрецизно кажано, најмногу внимаваат кога зборуваат пред камери и микрофони да не …

Ќе ја голтаме ли жабата Read More »

До еден работник


Здравко Савески Го крпиме животот. Живееме од денес за утре. Правиме пресметки како да го истераме месецот, да врземе крај со крај. Во овој маркет купуваме еден производ, во друг купуваме – друг, за поевтино, за да заштедиме 5-10 денари. Еден вонреден трошок да ни излезе сериозно го оптоварува семејниот буџет. А сметките не чекаат. …

До еден работник Read More »

Една година подоцна


Павле Богоевски Деновиве навршува една година од формирањето на Владата, една година од настаните на 27 април. Време е да се заокружат успесите, но и да се признаат грешките и да се адаптира курсот за понатамошното работење. Во секоја држава, која сака да се нарече демократска, промената на власта е само еден обичен процес, по …

Една година подоцна Read More »

Ќе се повтори ли крвавиот четврток


Ерол Ризаов Собранието на годишнината од најсрамниот датум во парламентарната историја на Република Македонија денес нема да го одбележи крвавиот четврток во пленарната сала со документарен филм „Никогаш повеќе“. Ниту претседателот на државата ќе се обрати до пратениците и јавноста со порака дека тоа што се случи на 27 април лани не смее да се …

Ќе се повтори ли крвавиот четврток Read More »

Власт и сласт, или и планините растат


Звонко Давидовиќ Постојат три големи страсти – алкохол, коцка и власт, напиша Меша Селимовиќ во своето дело „Тврдина“. Првите две страсти, а јас би ги нарекол и пороци, можеби и можат да се излекуваат, но третата никако. Власта е најголемиот и најтежок порок. Поради неа се убива, гине, поради неа се губи човечкиот лик. А …

Власт и сласт, или и планините растат Read More »

Фактите се вакцина против сомнежот


Сунчица Стојановска Зоксимовска Како од изум што го спасил човештвото вакцините станаа отров што ги осакатува децата, е дилема која веројатно ќе се дебатира долго, колку и што трае дискусијата – дали пронаоѓачот на првата вакцина, британскиот селски лекар Едвард Џенер, е спасител или измамник кој експериментирал врз сиромашно сираче за да ја докаже својата, …

Фактите се вакцина против сомнежот Read More »

Мафијата уште не е чепната


Ерол Ризаов Успешна борба против корупцијата и организираниот криминал е најзначајниот предуслов во остварување на стратегиските интереси на граѓаните и за спас на Македонија. Пресметката со ова големо зло што ја јаде супстанцијата на државата и ја попречува иднината на повеќе генерации, со монструмот кој најгрубо и најбрзо ги осиромашува луѓето, уште не е отпочната …

Мафијата уште не е чепната Read More »

Пукна балонот


Александар Николоски Не е голема новина да се каже дека во политиката повеќе се ветува од тоа што потоа се остварува. Некако тоа стана синоним за политичарите. Сепак, не е исто дали најголем дел од тоа што ќе го ветите ќе го реализирате или најголем дел од тоа што ќе го ветите нема да го …

Пукна балонот Read More »

Неуспешна дебата за прогресивниот данок


Роберт Несими 1.Дебата без подготовки. По серија започнати и на половина оставени реформи, на ред дојде и едно од главните предизборни ветувања на СДСМ, прогресивниот данок. Како што ветуваше во предизборието, Владата конечно отвори јавна расправа за овој данок, кој треба да го замени досегашниот концепт на рамен данок од 10%. Но изгледа како дебатата …

Неуспешна дебата за прогресивниот данок Read More »

Мегапрослава за уште една препорака


Александра М. Митевска Не траеше долго идилата што мнозинството и опозицијата принудно ја постигнаа пред објавувањето на Извештајот на Европската комисија. Нецела седмица подоцна, истиот тој Извештај стана камен на сопнување меѓу некогашните коалициски партнери, откако претседателот на Комисијата за европски прашања Артан Груби од ДУИ реши да организира „самит“ наместо вообичаена седница за негова …

Мегапрослава за уште една препорака Read More »

Заврши љубовта меѓу Французите и Макрон


Љупчо Поповски Каква разлика може да направи една година? Секој политичар за една година може да го почувствува гневот на народот откако бил воспеван како херој, но она што му се случува на францускиот претседател Емануел Макрон пред првата годишнина од неговиот избор се чини дека поминува многу вообичаени граници во Европа. Во Франција се …

Заврши љубовта меѓу Французите и Макрон Read More »

Можна е граѓанска војна во Западен Балкан


Ерол Ризаов Ако земјите од Западен Балкан не станат членки на Европската Унија, во тие држави може да избие повторно граѓанска војна. Ова директно, без заобиколување, им го соопшти на француската и на европската јавност Херман ван Ромпуј, поранешен претседател на Европскиот совет и премиер на Белгија. Тоа беше брз одговор со јазик кој најдобро …

Можна е граѓанска војна во Западен Балкан Read More »

Балкански бауч над Европа


Ерол Ризаов Европските политичари и медиуми не ни оставија на раат ни еден ден да се порадуваме на вестите што ни ги донесе Брисел дека сме на добар пат кон ЕУ. Ќе почнеме да преговараме за членство набргу или еден убав ден кога ќе стаса тестото што треба да го месиме. Ни рекоа – имате …

Балкански бауч над Европа Read More »

Се е до перспективата


Петар Арсовски Сите велат дека нашите очекувања се превисоки. Јас, пак, мислам дека се прениски. Последнава година можеби на вистински начин покажува колку далеку нашето општество потонало во претходната деценија. Со секој циклус од веќе перманентната системска криза – бидејќи таа не е само политичка, туку задира во сите пори на нашиот живот – пронаоѓаме …

Се е до перспективата Read More »

Роденден


Лејла Сабит  Ви значи, не ви значи, некогаш само бројка, а некогаш поглед назад што било, и поглед напред што ќе биде. Го славите, не го славите, ви го честитаат, ви го забораваат, веќе видено или тотално изненадувачки. Некогаш со многу врева, некогаш во тишина, некогаш со многу луѓе, а некогаш се доволни само двајца. …

Роденден Read More »

Државата, православието и ЕУ


Никола Поповски Светската банка во рамки на својата едиција работни истражувачки трудови деновиве објави еден многу интересен труд на авторите С. Џанков и Е. Николова, инаку бугарски истражувачи кои од поодамна работат на универзитетите и истражувачките институти во Велика Британија и Германија. Трудот, оригинално насловен како „Communism as the Unhappy Coming“ ја истражува поврзаноста меѓу …

Државата, православието и ЕУ Read More »

Оставете ги да почиваат во мир


Кога за време на прославата на првомајските празници во 2012 година министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска славодобитно изјави дека по тринеделна истрага уапсени се сторителите на крвавите убиства на Смилковско Езеро, никој не очекуваше дека шест години подоцна случајот и натаму ќе биде отворен. Првичните сомнежи околу учество на припадници и симпатизери на терористичката …

Оставете ги да почиваат во мир Read More »

„Фридом хаус“ ја храбри, советува и ја предупредува Македонија


Насер Селмани Минатата недела „Фридом хаус“ го објави извештајот за степенот на слобода и демократија во светот, каде што Македонија е претставена како светла точка, во споредба со негативните тенденции во регионот. Жално е што извештајот во македонските медиуми помина бегло, без сериозна анализа на основните пораки што ги содржи во себе. Ако потфрлија медиумите, …

„Фридом хаус“ ја храбри, советува и ја предупредува Македонија Read More »

Со кого е сојузник Македонија


Ерол Ризаов Секогаш кога Македонија ќе се соочи со некоја деликатна ситуација и треба да се изјасни на меѓународен план, се поставува во сопствената куќа прашањето со кого е сојузник и дали е доволно гласна, храбра или кукавичка нејзината одлука. Тоа се ептен чувствителни работи, без оглед дали се работи за воена интервенција на НАТО, …

Со кого е сојузник Македонија Read More »