Рикер, Фуере, Џозеф…: Власта значи одговорност и почитување на меѓународните договори


 Изборната победа и преземањето на власта е голема одговорност, обвсрка да се реализира ветеното, да се продолжи патото кон ЕУ и да се почитуваат склучените договори, оценуваат меѓународни аналитичари и експерти за Гласот на Америка, коментирајќи ја изборната победа на Гордана Сиљановска Давкова на претседателските и на ВМРО-ДПМНЕ на парламентарните избори во Северна Македонија. – …

Рикер, Фуере, Џозеф…: Власта значи одговорност и почитување на меѓународните договори Read More »

Старо-нови пратеници и кандидатите кои не добија мандат на парламентарните избори


Парламентарните избори во 2024 година го „зачуваа“ местото на повеќе од досегашните претставници на народот, а дел од нив ќе мора да се збогуваат со пратеничката функција. Според последните резултати од Државната изборна комисија, новиот пратенички состав бележи голем број старо-нови пратеници, а неколку познати имиња се помеѓу оние кои засега ќе се збогуваат со …

Старо-нови пратеници и кандидатите кои не добија мандат на парламентарните избори Read More »

Течат роковите за приговори за изборите и инаугурација на Сиљановска Давкова


 Роковите за приговори за Претседателски и Парламентарни избори до Државната изборна комисија (ДИК) завршуваат вечер во 19, односно 23:30 часот. ДИК вчера ги објави првичките официјални изборни резултати и вечер до 19 часот до Собранието треба да го достави извештајот за резултатите од Претседателските избори, по што според најавите собранискиот спикер Јован Митрески ќе ја …

Течат роковите за приговори за изборите и инаугурација на Сиљановска Давкова Read More »

Касами: Од понеделник почнуваат преговорите за формирање влада


Градоначалникот на Општина Тетово и претседател на Движењето Беса дел од Коалицијата „Влен“, Биљал Касами вели дека од понеделник се очекува да почнат разговорите за формирање на новата влада. -Во текот на оваа недела ќе треба да ги имаме готови работните групи, а доколку не, за време на викендот и најверојатно од понеделник да почне …

Касами: Од понеделник почнуваат преговорите за формирање влада Read More »

ДИК ги објави првичните официјални резултати од претседателските и парламентарните избори


Државната изборна комисија (ДИК) вечерва ги објави првичните и официјални резултати од 100 отсто преброените гласови од Претседателските и Парламентарните избори, што се одржаа завчера. Кандидатката за претседател на државата на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Сиљановска Давкова освила 561.001 глас, а актуелниот претседател и кандидат на коалицијата на СДСМ Стево Пендаровски  251.881 глас. Според првичните резултати објавени …

ДИК ги објави првичните официјални резултати од претседателските и парламентарните избори Read More »

Мицкоски ги претстави принципите врз кои ќе владее


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска информира дека одржал партиски останок на кој биле поставени контурите на рамката врз која ќе го градат  коалицискиот потенцијал со останатите партии. -Претпладнево одржав состанок на кој ги поставивме контурите на рамката врз која ќе го градиме коалицискиот потенцијал со останатите партии и каде фокусот ќе бидат луѓето на …

Мицкоски ги претстави принципите врз кои ќе владее Read More »

ЕУ, Бугарија, Грција, СДСМ и албанската „граѓанска војна“ спонзори на победата на ВМРО-ДПМНЕ: Анализа на агенцијата ИБНА


  Доминацијата на ВМРО-ДПМНЕ на парламентарните и претседателските избори не навестува добри денови за европската иднина на земјата, односите со Грција и Бугарија, наведува регионалната новинаска агенција ИБНА во анализата за гласањето во средата. Според анализата, „извонредната победа на националистичката партија ВМРО-ДПМНЕ, иако очекувана, ги надмина очекувањата и на најоптимистичките нејзини поддржувачи“. Во анализата понатаму …

ЕУ, Бугарија, Грција, СДСМ и албанската „граѓанска војна“ спонзори на победата на ВМРО-ДПМНЕ: Анализа на агенцијата ИБНА Read More »

И Груевски ја честиташе победата: „Со среќа и со ум“


  Од Будимпешта се јави и избеганиот поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ за да ја честита големата победа на неговата партија на парламентарните и претседателските избори. „Вчера, иако со поголемо задоцнување, убедливото мнозинство народ жестоко ги казни и порази политиките на СДСМ кои ги постави Зоран Заев, а ги следеа неговите слепи послушници. Политики полни со …

И Груевски ја честиташе победата: „Со среќа и со ум“ Read More »

СДСМ речиси протеран од Скопје


  Промената започна со локалните избори во 2021, беше навестена со првиот круг на претседателските избори, а запечатена на парламентарните избори на 8 мај. Грубо кажано СДСМ е речиси протеран од Скопје, затоа што поддршката за него е драматично намалена, а опасно му се приближува Левица, која во главниот град освои две петини од вкупниот …

СДСМ речиси протеран од Скопје Read More »

Деспотовски бара оставки од раководството на СДСМ веднаш, а не одложени


  Еден од повидните членови на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Јован Деспотовски, кој е и актуелен директор на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони (ТИРЗ), денеска побара оставки од раководството на СДСМ веднаш, а не со одложено дејство и условени. Во писмена изјава упатена до медиумите Деспотовски вели дека за првиот чекор кон овие одлуки …

Деспотовски бара оставки од раководството на СДСМ веднаш, а не одложени Read More »

На претседателските избори има 48.000 неважечки ливчиња


  Прилично е голем бројот на неважечките ливчиња во вториот круг на претседателските избори. Според последните податоци на ДИК, на изборите гласале 859.948 граѓани. Од нив дури 48.237 на овој или на оној начин го направиле гласачкото ливче неважечко, но тоа учествува во излезноста. Во проценти тоа изнесува 5,6 отсто. Вкупната излезност е 47,48 отсто …

На претседателските избори има 48.000 неважечки ливчиња Read More »

Мандатот за состав на нова Влада десет дена по конституирањето на Собранието


 Претседателот на државата е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието, мандатот за состав на Владата да го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Парламентот. Мандаторот, пак, во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот …

Мандатот за состав на нова Влада десет дена по конституирањето на Собранието Read More »

Евроамбасадорот Гир ја честита победата на Сиљановска-Давкова


Амбасадор на Европската Унија во Република Северна Македонија Дејвид Гир, утрово на Х и ја честиташе победата на Гордана Сиљановска-Давкова на вчерашните претседателски избори. – Честитки до Гордана Силјановска-Давкова за нејзиниот избор за претседателка на Северна Македонија. Очекувам тесна соработка со неа за европската иднина на земјата, напиша Гор на Х. Според последните резултати објавени …

Евроамбасадорот Гир ја честита победата на Сиљановска-Давкова Read More »

Хина: Голема победа на десничарската опозиција во Северна Македонија


Десничарската опозиција во Северна Македонија извојува убедлива победа на парламентарните и претседателските избори синоќа, ноќта во која оваа балканска земја ја избра и првата жена шеф на држава. Стотици расположени поддржувачи на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ се собраа пред седиштето на нивната партија во центарот на Скопје, веејќи национални и партиски знамиња и играјќи на народна …

Хина: Голема победа на десничарската опозиција во Северна Македонија Read More »

СДСМ со еден пратеник помалку од ДУИ, ЗНАМ се изедначи со Левица


По завршувањето на парламентарните избори, по убедливата победа на ВМРО-ДПМНЕ, оваа партија ќе влезе во Собранието со најмногу мандати, 58. СДСМ иако е втора на листата по освоен број на гласови сепак има еден пратеник помалку од ДУИ, односно 18. ВЛЕН доби 13 мандати, а Левица и ЗНАМ се изедначија со по 6 мандати.

Инаугурацијата на новиот претседател треба да биде најдоцна на 12 мај


По официјализирањето на изборните резултати, најдоцна на 12 мај треба да биде свикана собраниска седница за инаугурација на новоизбраната претседателка Гордана Сиљановска Давкова. Таа пред пратениците од стариот состав треба да даде свечена изјава по која и започнува да тече нејзиниот мандат. На 12 мај истекува мандатот на актуелниот претседател кој беше и кандидат за …

Инаугурацијата на новиот претседател треба да биде најдоцна на 12 мај Read More »

Еурактив за вчерашните избори: Северна Македонија се подготвува за тешки врски со ЕУ


Под наслов „Северна Македонија се подготвува за тешки врски со ЕУ откако националистите победија на претседателските и парламентарните избори“ порталот Еурактив објавува анализа за вчерашните избори на која се потпишани и АФП и Ројтерс. „Се чини дека Северна Македонија ќе биде во судир со нејзините соседи од ЕУ, Грција и Бугарија, откако националистичката опозиција победи …

Еурактив за вчерашните избори: Северна Македонија се подготвува за тешки врски со ЕУ Read More »

Орбан честита на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ и Силјановска-Давкова


Унгарскиот премиер Виктор Орбан упати честитки за изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ на парламентарните избори и победата на нивната кандидатка Гордана Силјановска-Давкова во вториот круг од претседателските избори, додавајќи дека се радува на идна заедничка соработка.  „Им честитаме на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Гордана Силјановски-Давкова за заслужената и историска победа на денешните претседателски и парламентарни избори …

Орбан честита на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ и Силјановска-Давкова Read More »

Силјановска како претседателка: „Ова не е време за фалби, за триумфализам“


  Откако Стево Пендаровски го призна поразот и им честита на победниците, на јавноста ѝ се обрати новата претседателка на државата, Гордана Силјановска-Давкова, која им се заблагодари на граѓаните за големата поддршка што ја доби на овие избори и самата се запраша: „Со што ја заслужив оваа чест?“ Таа им упати „најголеми честитки“ на граѓаните …

Силјановска како претседателка: „Ова не е време за фалби, за триумфализам“ Read More »