Поради нечитливи печати, Бугарија забранува продажба на 80 тони јагнешко месо од Македонија


Осумдесет тони јагнешко месо увезено од Македонија, кое не одговара на бугарските и европските стандарди, е пуштено во продажба низ продавниците во Бугарија, вели претседателот на бугарската Национална овчарска асоцијација, Симеон Караколев, за бугарската информативна агенција БГНЕС. Од Асоцијацијата бараат да се забранат повеќе од 80 тони јагнешко месо од Македонија. Оттаму поднеле барање да …

Поради нечитливи печати, Бугарија забранува продажба на 80 тони јагнешко месо од Македонија Read More »

Алкалоид АД Скопје со раст на приходите во првите три месеци годинава и 55 нови вработувања


Во првиот квартал годинава компанијата „Алкалоид“ забалежа раст од 23 проценти на консолидираниот извоз и од 19 проценти на консолидираната нето добивка, инвестиции од 194 милиони денари и 55 нови вработувања, покажуваат податоците од неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех. -Според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари – март, продажбите достигнуваат 2.101.073.373 …

Алкалоид АД Скопје со раст на приходите во првите три месеци годинава и 55 нови вработувања Read More »

УЈП: Можни се прекини на електронскиот систем за ГДП, но тоа не ги оштетува правата на корисниците


Краткотрајниот прекин на електронскиот систем за генерирање и доставување претпополнети даночни пријави (ГДП), како оној што се случи денеска  од 09:30 часот до 10:30 часот, не нанесува штета на правото на корисниците, односно на граѓаните кои се регистрирани бидејќи тие ќе можат да ги потврдат или коригираат претпополнетите ГДП заклучно со крајниот рок 31.05.2019 година. …

УЈП: Можни се прекини на електронскиот систем за ГДП, но тоа не ги оштетува правата на корисниците Read More »

За десет дена кон Европа по автопат: Вучиќ најави отворање на Коридорот 10


Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од Пекинг најави дека за десет дена ќе биде отворен јужниот дел на Коридорот 10. „Би сакал да учествувам во отворањето на јужниот дел на Коридорот 10, за десет дена ќе биде завршен, за десет ќе може да патувате кон Скопје, Солун, Атина без ниту еден метар кој не е …

За десет дена кон Европа по автопат: Вучиќ најави отворање на Коридорот 10 Read More »

Конфедерацијата на синдикалните организации ќе одржи протест на 1-ви мај


Претставници на Конфедерацијата на синдикални организации најавија дека по повод 1-ви мај, Меѓународниот ден на трудот, ќе организираат протест. Маријан Ристески, претставник на Конфедерацијата, наведе дека оваа година синдикалните претставници ќе ги прошират нивните барања за заштита на правата на работниците. Посочи дека, поради тоа што во последно време се регистираат напади врз припадници на …

Конфедерацијата на синдикалните организации ќе одржи протест на 1-ви мај Read More »

Нивата на Субрата Рој сега раѓа жито


Штип – Ако Штип живее од текстилот, Кочани од оризот, Кавадарци од грозјето, Овчеполието целата своја надеж ја има во квалитетната обработлива земја чии 22.000 хектари би требало да хранат половина Македонија. Ова подрачје од аспект на земјоделство е посебно интересно и поради фактот дека дел од овој простор е најголемото производно подрачје на сточна …

Нивата на Субрата Рој сега раѓа жито Read More »

Свинското нема да поскапи за Велигден и Први мај


Цената на свинското месо на македонскиот пазар нема да се зголеми за Велигден и Први мај, објави Групацијата на одгледувачи свињи. Според Ефтим Шаклев од Групацијата, производителите сакаат македонските граѓани претстојните празници да ги поминат релаксирано и со богата трпеза. Цената не ја зголемуваат и покрај тоа што во соседните земји и во земјите на …

Свинското нема да поскапи за Велигден и Први мај Read More »

Македонија со најголем пораст на ноќевања во Европа


Македонија во 2018 година остварила најголем пораст во Европа, во бројот на ноќевањата на туристи, а Крушево заедно со Скопје, Охрид и Битола се предводниците на тој раст, пишува веб-порталот https://www.travel-advisor.eu Според овој портал, во Македонија има околу 250 категоризирани хотели и многу приватно сместување, па вкупно се проценува дека туристите на располагање имаат над …

Македонија со најголем пораст на ноќевања во Европа Read More »

Проверете дали УЈП точно ви пресметала персоналец


Граѓаните треба да ги проверат своите корисничките профили на Управата за јавни приходи за да видат дали е точна даночната пријава за персоналец за 2018 година, што првпат годинава ја пополнува Даночната управа. УЈП информираше дека во тек е доставувањето на претпополнета Годишна даночна пријава, што ќе трае до крајот на месецов. Даночните обврзници – …

Проверете дали УЈП точно ви пресметала персоналец Read More »

УЈП: До 30 април ќе биде доставена претпополнета Годишна даночна пријава за 2018 година


На 30 април истекува крајниот рок за доставување на претпополнета Годишна даночна пријава за утврдување на персонален данок на доход за 2018 година до граѓаните од страна на Управата за јавни приходи (УЈП), а активноста за генерирање и доставување на претпополнета Годишна даночна пријава е во тек. Даночните обврзници – физички лица кои се регистрирани …

УЈП: До 30 април ќе биде доставена претпополнета Годишна даночна пријава за 2018 година Read More »

Годишно еден жител во Македонија создава 412 килограми отпад


Секој жител во Македонија во текот на минатата година создал 412 килограми отпад, што е за 8,6 отсто повеќе во текот на 2017 година. Државниот завод за статистика објави дека во текот на 2018 година во земјава е создадено вкупно количество од 854.865 тони отпад, а количината на собран комунален отпад изнесува 625.386 тони, што …

Годишно еден жител во Македонија создава 412 килограми отпад Read More »

Со мобилна апликација до нови бизнис-партнери


Само 5 проценти од македонските компании извезуваат во странство. Меѓу нив има малку мали и средни претпријатија, затоа што имаат ограничени ресурси, а треба да инвестираат во исполнување строги критериуми и стандарди, велат од Стопанската комора на Македонија додавајќи дека нивни главни пазари се земјите од Балканот. За да ја поттикне соработката со странските партнери, …

Со мобилна апликација до нови бизнис-партнери Read More »

Над илјада компании сакаат кофинансирање проекти


Над 1.100 компании подигнале апликациски пакети за добивање кофинансирани грантови по вториот повик на Фондот за иновации и технолошки развој што трае до 15 ма и има буџет од околу пет милиони евра. Фондот ги охрабрува сите заинтересирани компании да аплицираат за инструментот кој овозможува комерцијализација на иновациите и технолошки развој. „Фондот е отворена државна …

Над илјада компании сакаат кофинансирање проекти Read More »

Официјално: Крај за највредната европска банкнота


Германските и австриските централни банки банкнотите од 500 евра ги вадат во оптек само уште до овој петок. Меѓутоа, тоа не го зголеми барањето на банките за банкноти од овој износ. Останатите 17 централни банки во земјите внатре во еврозоната навредната розева банкнота престанаа да ја издаваат уште кон крајот на јануари. „Централните банки во …

Официјално: Крај за највредната европска банкнота Read More »

Новите закани за американски санкции ја зголемија цената на нафтата


Цените на нафтата се зголемија за повеќе од три отсто, достигнувајќи го највисокото ниво од ноември 2018 година, поради најавените санкции од САД за купувачите на иранската нафта. Цената на нафтата брент се зголеми за повеќе од три проценти и утрово барел се продава за повеќе од 74 долари, додека цената на американската лесна нафта …

Новите закани за американски санкции ја зголемија цената на нафтата Read More »

Со замрзнување на придонесите против платите во кеш


Како една од мерките за намалување на исплатите во готово се планира фиксирање на придонесите, велат неофицијално владини извори, посочувајќи дека тоа би важело за одредени сектори. Најавата доаѓа откако премиерот Зоран Заев неодамна укажа дека ќе има промени во делот на севкупното давање на плата, а засегнатите министерства и институции најавија дека работат на …

Со замрзнување на придонесите против платите во кеш Read More »

Електричните автомобили поштетни од дизелашите?!


Германско истражување ја доведе во прашање еколошката прифатливост на електричните автомобили. Научниците по новата анализа укажаа дека електричните автомобили ѝ помагаат на климата само на хартија и дека, всушност, се полоши за околината од дизел-возилата. Кристоф Бучал, професор по физика од Келн, со колегите Ханс-Дитер Карл и Ханс-Вернер Син за Институтот за економски истражувања составија …

Електричните автомобили поштетни од дизелашите?! Read More »

Велигденска треска: Бугарите изнакупуваа јајца во Делчево


Квалитетни производи, разновидна понуда и поевтини цени. Ова се само дел од причините поради кои тезгите на градскиот пазар во Делчево и денеска беа преплавени од бугарски државјани, кои годинава купуваа масовно во пресрет на Велигденските празници. – Обично ние Велигден го славиме порано од вас, но оваа година празникот се совпаѓа и во двете …

Велигденска треска: Бугарите изнакупуваа јајца во Делчево Read More »

Светска банка ќе поддржи проекти вредни 420 милиони евра


Светска банка ќе ја поддржи реформската агенда во Македонија што ќе се реализира до јуни 2023. Приоритетите во Рамката за партнерство меѓу СБ и Македонија се поставени во систематската дијагностика за земјата и се однесуваат на поддршка за постигнување побрз, инклузивен и одржлив раст што ќе им овозможи на граѓаните поголеми можности за вработување, општествена …

Светска банка ќе поддржи проекти вредни 420 милиони евра Read More »

Просечната нето плата во февруари 24.192 денари


 Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2019 година, изнесува 24.192 денари и бележи раст од 4,5 отсто во однос на февруари лани, објави Државниот завод за статистика. Зголемувањето  се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите дејности на здравствена и социјална заштита за 11,6 отсто, транспорт …

Просечната нето плата во февруари 24.192 денари Read More »