Остварлив економскиот раст од 3,2 отсто, смета Владата


Политиката да ги тргне рацете од бизнисот и да остави економските механизми да ги воспостават правилата, да владее правото за секој инвеститор да се чувствува сигурен, а државата да биде стабилна зашто капиталот е плашлив и сака да е заштитен, рече денеска вицепремиерот Кочо Анѓушев на форумот „Македонската економија меѓу визија и дилема“. Анѓушев потенцира …

Остварлив економскиот раст од 3,2 отсто, смета Владата Read More »

Интервју со Зоран Димов, Комора на извршители: Извршувањето 99 отсто е во полза на граѓаните


Граѓани, невладини организации, синдикати и експерти бараат мораториум на извршувањето, деблокада на сметките, ревизија на работењето на извршителите, дури и враќање на извршувањето во судовите. Како за една деценија функционирање, оваа јавна дејност дојде до ова дереџе? Ние постапуваме врз основа на извршни и правосилни пресуди, извршителот нема право да одбие. Согласно Законот за платен …

Интервју со Зоран Димов, Комора на извршители: Извршувањето 99 отсто е во полза на граѓаните Read More »

Факторингот многу малку искористен, речиси непознаница за домашните фирми


Компаниите во Македонија, посебно микро, малите и средните фирми, многу малку или воопшто не користат факторинг. На ниско ниво се и свеста, како и информираноста за овој алтернативен начин на финансирање. Како што беше речено на денешната конференција во Стопанската комора, со факторингот фирмата може навреме да ги наплати фактурите без вообичаено да чека 60 …

Факторингот многу малку искористен, речиси непознаница за домашните фирми Read More »

Нова понуда на Вип – екстра 100 GB интернет


Новата понуда на Vip вклучува неограничена комуникација и промотивен пакет од дополнителни 100 GB интернет кој се активираат еднаш, а може да се користи до крајот на годината, а со тоа има можност за непречено сурфање и по искористувањето на месечниот интернет сообраќај вклучен во тарифен модел. Корисниците ги добиваат доколку изберат еден од новите …

Нова понуда на Вип – екстра 100 GB интернет Read More »

Концесионерот на „Казандол“ ќе бара отштета од 380 милиони евра


Не се исполнети ниту законските, ниту договорените услови за еднострано раскинување од страна на Владата на Република Македонија на Договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, за рудникот „Казандол“, информира концесионерот Друштвото за експлоатација, преработка и производство „Сардич МЦ“ ДООЕЛ увоз-извоз Скопје, во реакција на изјавата на министерот за економија. Во соопштението до медиумите …

Концесионерот на „Казандол“ ќе бара отштета од 380 милиони евра Read More »

Царината загрижена за приходите од интернет-нарачките: „Алиекспрес“ ќе поскапи?


Македонците што купуваат на интернет, а најмногу од „Алиекспрес“, бараат да бидат ослободени од увозни давачки на износ повисок од 22 евра. Ист е ставот и на Агенцијата за пошти, која смета дека одредбата за бесцарински увоз на стоки за лична употреба до 350 евра, што важи во патничкиот промет, нема причина зошто да не …

Царината загрижена за приходите од интернет-нарачките: „Алиекспрес“ ќе поскапи? Read More »

Познати најуспешните Топ 10 менаџерки во Македонија


Познати се годинешните 10 најуспешни менаџерки во Македонија. Тие ќе бидат прогласени на годинашниот 22. избор на Топ 10 најуспешни што го организира агенцијата „Марили“ на 29-ти овој месец. Пенка Мукаетова од КонсталтингИнтерГруп, Лидија Таскова Попова ДОО „ЕСП“, Горица Дачевска ПЗУ „Др. Горица Дачевска“, Ирена Кузмановска „Комфи Ангел“, Јана Јанеска- Ристеска Центар за современа ликовна …

Познати најуспешните Топ 10 менаџерки во Македонија Read More »

Тевдовски: За првпат просечната нето плата надмина 24.025 денари


Имаме најголем годишен раст на платите од 2010 година, во јануари годинава просечната нето плата првпат надмина 24.025 денари и во споредба со јануари минатата година има раст од 1.275 денари, односно за 5,6 проценти, изјави на денешната прес-конференција министерот за финансии Драган Тевдовски. Посочи дека особено е важен растот на платите во текстилната и …

Тевдовски: За првпат просечната нето плата надмина 24.025 денари Read More »

За два дена продадени акции на Комерцијална банка вредни 28,1 милиони евра


Во три големи трансакции вчера и завчера,продадени се акции на Комерцијална банка – Скопје во вредност од 28,1 милиони евра. Вредноста на акцијата во сите трансакции изнесуваше 3.750 денари. Комерцијална банка ја информираше Берзата дека вчера продавачи на акциите биле странски инвестициски фондови и нивни клиенти, а купувачи Макпетрол, Индустри сервис, М.Г. Фешн, ЛЕАН, ЗСФ-КОМ, …

За два дена продадени акции на Комерцијална банка вредни 28,1 милиони евра Read More »

Реакција на Комората на извршители; „Нечесно е да не се врати кредит“


-Во Македонија, впрочем како и насекаде, за повеќето граѓани и фирми да се земе, да се потроши нешто, да се искористи нечија услуга, да се подигне кредит и.т.н, а да не се плати нештото или услугата или да не се врати кредитот е нечесно, се вели во реакцијата на Комората на извршители на Македонија, на …

Реакција на Комората на извршители; „Нечесно е да не се врати кредит“ Read More »

Прифатен анексот на договорот со Синохидро за продолжување на рокот за изградба на делницата Кичево-Охрид


Владата на денешната седница го прифати текстот на Анекс бр. 1 кон Договорот за изградба на патната делница Кичево-Охрид за продолжување на рокот за изградба помеѓу Јавното претпријатие за државни патишта и Sinohydro Corporation Limited. – Владата на Република Македонија денеска ја разгледа и ја усвои Информацијата за потребата од донесување на Закон за дополнување …

Прифатен анексот на договорот со Синохидро за продолжување на рокот за изградба на делницата Кичево-Охрид Read More »

Богов: Стабилни и добри условите за монетарната политика


Условите за монетарната политика се стабилни и добри, оцени гувернерот на Народната банка на Република Македонија Димитар Богов укажувајќи дека последното намалување на каматната стапка на благајничките записи е на историски најниско ниво. Рече и дека предвидувањата за економски раст од 3,2 проценти за годинава се остварливи доколку се исполнат одредени предуслови за тоа. Во …

Богов: Стабилни и добри условите за монетарната политика Read More »

Освен за јајцата, засилени контролите и за боите за вапсање


Освен јајцата, чиј увоз деновиве, пред велигденските празници, подлежи на засилени контроли, интензивно се следат и производството и увозот на бои за јајца. Досега не се евидентирани отстапувања во однос на безбедноста на увезените прехранбени бои, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство. АХВ апелира граѓаните да купуваат боја за јајца исклучиво од регистрирани производители увозници, која …

Освен за јајцата, засилени контролите и за боите за вапсање Read More »

Министерството за економија и МАНУ договорија соработка за енергетиката


Министерот за економија, Крешник Бектеши и претседателот на Македонската академија на науките и уметностите – МАНУ, академик Таки Фити потпишаа Меморандум за соработка за одржлив развој на енергетиката во земјава. Целта на Меморандумот е воспоставување меѓусебна соработка и ефективен институционален дијалог меѓу двете институции, имајќи го предвид интересот на граѓаните, во насока на остварување на …

Министерството за економија и МАНУ договорија соработка за енергетиката Read More »

Во Грција за 10 до 20 отсто поскапо


Намалена побарувачка за велигденски аранжмани бележат туристичките агенции. Главната причина е што овој празник дојде многу брзо по 8 Март. „Во споредба со лани, понудата е поскромна зашто и побарувачката е помала“, велат од „Игуана травел“. Оформиле групи за неколку дестинации и чекале да се пополнат. Оние што одлучиле да заминат за Велигден во Грција, …

Во Грција за 10 до 20 отсто поскапо Read More »

Дизелот поевтинува, цената на бензините непроменета


Малопродажните цени на Еуродизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за 0,50 денари на литар, а цените на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 остануваат исти, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуродизеот ќе биде 57,5 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство 46 денари. Според Комисијата, се намалува …

Дизелот поевтинува, цената на бензините непроменета Read More »

Измачениот бизнис не може да преживее нови политички тензии


Политичките тензии ако од најава прејдат во пракса, ќе удрат врз стопанството, но овој пат посилно, зашто бизнисот е истоштен од неколкугодишното малтретирање. И во тој случај не помагаат какви било мерки, вели Мендерес Кучи, експретседател на Комората на северозападна Македонија и стопанственик. „Предвидете какви сакате столбови за економски раст, но ако нема политичка стабилност, …

Измачениот бизнис не може да преживее нови политички тензии Read More »

Рафајловски: Богов се додворува за нов мандат


Разлабавувањето на монетарната политика во овој момент ми личи како додворување на Димитар Богов пак да го изберат за гувернер на Народна банка, коментира Горан Рафајловски, потпретседател на Стопанската комора на Македонија. „Ама кога веќе се додворува, бизнис-заедницата го моли да ги попушти стегите врз банките и да овозможи подолгорочно кредитирање. Народна банка треба да …

Рафајловски: Богов се додворува за нов мандат Read More »

Се готви проектот за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција


Работна група составена од членови на државното акционерско друштво Македонски енергетски ресурси (МЕР) на грчката компанија за управување на систем за пренос на природен гас во Грција (ДЕСФА) разговараат и ги утврдуваат временската рамка и деталите на теренот и од македонска страна за реализацијата на трасата на гасно поврзување меѓу Македонија и Грција со интерконектор. …

Се готви проектот за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција Read More »

Николовски: Нема проблем со брашното


Нема никаков проблем, тоа што е догогворено во Скопје се спроведува. Мешовитиот комитет заседаваше во Белград, ќе продолжи со седница во Скопје, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, во врска со увозот на српско брашно за којшто Србија вчера најави воведување контра мерки ако ситуацијата не се надмине до 14 април. …

Николовски: Нема проблем со брашното Read More »