Народна банка: Една петтина од приходите на банките се од провизии


Една петтина од приходите на банките се од провизии. Тоа се оние давачки што банките со многу инвентивност успеваат постојано да ги смислат и за услуги за кои не се очекуваат. Бидејќи банките се оставени сами да одредуваат за што и колкава провизија ќе се плаќа, резултатот е катагодишен раст на овој вид приходи на …

Народна банка: Една петтина од приходите на банките се од провизии Read More »

Претседателот на ЕБОР, Чакрабарти, денеска во Скопје


Претседателот на ЕБОР Сер Сума Чакрабарти денеска ќе престојува во земјава во рамки на регионалната посета на Западен Балкан, а како подготовка пред Годишното собрание на ЕБОР што ќе се одржи следната недела во Сараево. За време на престојот тој во земјава ќе се сретне со претставници на Владата и на бизнис заедницата. Ова е …

Претседателот на ЕБОР, Чакрабарти, денеска во Скопје Read More »

„Блиц“: Северна Македонија и Словенија најмногу профитирале од косовските такси на Србија


Косовската рампа за стоки од Србија, која годишно на српското стопанство и нанесува штета од 500 милиони евра, им направи добра работа на соседните земји на Србија, но и на најразвиените економии во светот, пишува „Блиц“ Бизнис во утрешниот број. Според информациите на кои се повикува „Блиц“, Косово во февруари годинава го има зголемено увозот …

„Блиц“: Северна Македонија и Словенија најмногу профитирале од косовските такси на Србија Read More »

Плаќање на заостанати сметки за вода и смет без камата до 28 јуни


Заостанатите сметки за вода и за собирање и транспортирање комунален отпад граѓаните на Скопје ќе можат без камата да ги платат во периодот од 13 мај до 28 јуни 2019 година. Од ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје и ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје информираат дека корисниците што имаат заостанат долг за потрошена вода и …

Плаќање на заостанати сметки за вода и смет без камата до 28 јуни Read More »

Самит на слободни зони: Технологија и промени за атрактивни инвеститори


Во некои земји веќе може да се основа компанија и преку мобилен телефон. Современата технологија треба да се користи за да се комуницира со инвеститорите и нивно привлекување во слободните економски зони. Тие треба да се фокусираат на младите претпримачи  на идните мали и средни фирми коишто веќе сочинуваат три четвртини од сите инвеститори во …

Самит на слободни зони: Технологија и промени за атрактивни инвеститори Read More »

Царинската управа домаќин на 14. Светска царинска конференција


Царинската управа во соработка со Светската царинска организација од 22-24 октомври годинава ќе биде домаќин на 14. Светска царинска конференција ПИКАРД. Тема на светската конференција ќе биде „Smart borders“ за непречена трговија, патување и транспорт“ со што ќе се потврди определбата за непречено движење на стоки, патници и транспортни средства преку границите. Анализа на големи …

Царинската управа домаќин на 14. Светска царинска конференција Read More »

Потпишан Договор за соработка помеѓу ТИРЗ и Светската организација на слободни зони


Нетранспарентна и без економска логика беше државната помош за привлекување странски инвестиции во претходната декада. Се потрошија премногу пари наспроти работните места што беа креирани и придобивките што се остварија за локалната економија, рече министерот за економија Крешник Бектеши на денешната министерската панел-дискусија во рамки на Европскиот самит на слободни зони во Скопје. Бектеши нагласи …

Потпишан Договор за соработка помеѓу ТИРЗ и Светската организација на слободни зони Read More »

ССМ бара зголемување на минималната плата


Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) бара зголемување на минималната плата на 13.800,00 денари, со цел подобрување на стандардот на работниците со најниски плати и на нивните семејства. -ССМ укажува дека во услови кога Синдикалната минимална кошница за март 2019 година изнесува 32.852,00 денари, а само трошоците за храна и пијалоци изнесуваат 13.798,98 денари, постои …

ССМ бара зголемување на минималната плата Read More »

Анѓушев: Зоните направија голем исчекор во развојот на нашата економија


Недоволната соработка на странските инвеститори со домашните компании и недостигот на квалификуван кадар остануваат клучни предизвици за развој на техничко-индустриските зони во земјава, рече вицепремиерот Кочо Анѓушев пред почетокот на денешниот Европски самит на слободни зони што се одржува во Скопје. Зоните, според Анѓушев, направија голем исчекор во развој на нашата индустрија, но има уште …

Анѓушев: Зоните направија голем исчекор во развојот на нашата економија Read More »

По изборите, огласи за закуп на 15.000 хектари државно земјиште


По завршувањето на изборите, Министерството за земјоделство ќе објави нови огласи за доделување државно земјоделско земјиште под закуп. „Се работи за јавни огласи за давање под закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини до и над три хектари, во повеќе региони во државата. На јавните огласи земјоделците ќе може да конкурираат за добивање на …

По изборите, огласи за закуп на 15.000 хектари државно земјиште Read More »

Народна банка: Лани фатени 44 фалсификувани илјадарки


Народна банка лани открила 919 фалсификувани странски пари во Македонија. Од нив, 731 банкнота биле американски долари, а од откриените фалсификувани евра, 145 биле банкноти и 4 монети од 2 евра. Вкупно, Народна банка извршила експертиза на 1.031 парчиња, од кои 112 се покажало дека се оригинални пари. Споредено со 2017 година, лани биле откриени …

Народна банка: Лани фатени 44 фалсификувани илјадарки Read More »

Во мобилната телефонија 1,969 милиони претплатници


Бројот на активни претплатници во мобилната телефонија во државава во последниот квартал лани изнесувал 1.969.109. Реализиран е сообраќај од 1.387.086.595 милијарда минути, од кои 1.198.245 минути  се сообраќај од претплатници на домашен оператор при роаминг надвор од државата, покажува последниот извештај на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) за состојбата на пазарот на електронски комуникации. Во …

Во мобилната телефонија 1,969 милиони претплатници Read More »

Од идната грејна сезона пониски сметки за парното, се намалува ДДВ-то од 18 на 5 отсто


Ќе се намали данокот на додадена вредност за парното греење и користењето природен гас од 18 на 5 отсто, соопшти денеска премиерот Зоран Заев. Како што изјави денеска по состанокот на Интерресорската работна група за животна средина, оваа мерка е дел од владиниот план за чист воздух и намалување на загадувањето, а ќе профункционира од …

Од идната грејна сезона пониски сметки за парното, се намалува ДДВ-то од 18 на 5 отсто Read More »

Околу 70 милиони евра за поддршка за нови инвестиции


Премиерот Зоран Заев и заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска одржаа работна средба со претставници на бизнис секторот од Струмица и струмичкиот регион, на која ги повикаа да аплицираат за финансиските средства определени за поддршка на нови инвестиции и раст на конкурентноста на домашните компании. „Го гледавме примерот за економски напредок …

Околу 70 милиони евра за поддршка за нови инвестиции Read More »

Поврат на ДДВ на граѓаните од 1 јули


Системот за поврат на ДДВ на граѓаните пробно ќе биде тестиран во наредните месеци, за потоа, од први јули, да стане редовна постапка од која бенефит ќе имаат и граѓаните и државата. – Каде и да мрднете, има ДДВ. Ако сметката е 1.000 денари, 180 денари е ДДВ и од тие 180 денари 15 отсто …

Поврат на ДДВ на граѓаните од 1 јули Read More »

Самит на европски слободни економски зони во Скопје


Над 350 претставници од целиот свет се очекува да учествуваат на Самитот на европски слободни економски зони, кој во организација на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони ќе се одржи од денеска до 4 мај во Скопје. Самитот се организира во соработка со Организацијата на светски слободни зони. Директорот на Дирекцијата на ТИРЗ Александар Младеновски неодамна …

Самит на европски слободни економски зони во Скопје Read More »

Заев: Минималната плата од јули ќе биде 13.000 денари


 Зголемувањето на платите е процес и јас очекувам во иднина оваа спирала на пораст на платите уште повеќе да се интензивира. Веруваме дека мај, јуни ќе ги искористиме за од 1 јули да ја зголемиме минималната плата на 13.000 денари. Дијалогот продолжува и верувам дека ќе изнајдеме алатки и начини каде сите чинители ќе бидат задоволни …

Заев: Минималната плата од јули ќе биде 13.000 денари Read More »

Со специјална апликација ќе се враќа ДДВ


Електронскиот систем за повратот на ДДВ на граѓаните е подготвен и во мај и јуни ќе се тестира, а за да го остварат ова право на граѓаните нема да им треба никаква електронска картичка или чување на фискалните сметки, туку едноставно со сликање на фискалната сметка и прикачување на посебна апликација. Ова го соопшти  премиерот …

Со специјална апликација ќе се враќа ДДВ Read More »

Подготвен системот за поврат на ДДВ, нема картички и собирање фискални сметки


Електронскиот систем за повратот на ДДВ на граѓаните е подготвен и во мај и јуни ќе се тестира, а за да го остварат ова право на граѓаните нема да им треба никаква електронска картичка или чување на фискалните сметки, туку едноставно со сликање на фискалната сметка и прикачување на посебна апликација. Ова го соопшти вечерва …

Подготвен системот за поврат на ДДВ, нема картички и собирање фискални сметки Read More »

100-денарките го прославија својот 26-ти роденден


Пред 26 години во земјава првпат беа пуштени во оптек книжните пари во апоени од 10, 20, 50, 100 и 500 денари. Како што потсетува Народната банка, со Одлуката донесена на 30 април 1993 година првпат во оптек беа пуштени и кованите пари во апоени од 50 дени, 1, 2 и 5 денари.