„Фајненс тинк“: И ЕК го забележа дефокусот на Владата за економски прашања


Извештајот на Европската Комисија за напредокот на Република Македонија кој што на економијата и дава значајно ограничен простор, споредено со просторот посветен на политичките критериуми, како и користените изрази „одреден напредок“, „остануваат клучните слабости“ и нагласениот недостаток на долгорочни потези во економските одлуки укажува дека напредокот во економските политики и реформи е недоволен, оценува Институтот …

„Фајненс тинк“: И ЕК го забележа дефокусот на Владата за економски прашања Read More »

Македонија домаќин на Првиот дигитален самит на Западен Балкан


Македонија денеска и утре ќе биде домаќин на Првиот дигитален самит на земјите од Западен Балкан, кој е првиот од серијата настани од овој тип што ќе бидат организирани на годишно ниво. Самитот е дел од Берлинскиот процес и претставува можност за приближување на земјите од Западен Балкан кон ЕУ, но ќе бидат презентирани и …

Македонија домаќин на Првиот дигитален самит на Западен Балкан Read More »

ЕК: Големата сива економија е клучна економска слабост


Во Извештајот за Македонија 2018, Европската комисија во делот на економските критериуми констатира дека земјата постигна одреден напредок и е на добро ниво на подготвеност за развој на функционална пазарна економија. „И покрај политичкиот застој во првата половина од годината, дојде до значајно подобрување, посебно во управувањето со јавните финансии и транспарентноста. Остануваат клучните слабости …

ЕК: Големата сива економија е клучна економска слабост Read More »

Владимир Косијер – нов генерален директор на Пивара Скопје


Од 1 мај 2018-та функцијата генерален директор на Пивара Скопје ќе ја извршува Владимир Косијер. Тој на оваа позиција доаѓа по Јован Радосављевиќ, кој со оваа редовна организациска промена е унапреден на позицијата генерален директор на операциите на Coca-ColaHBC во Романија. На позицијата генерален директор на Пивара Скопје, Владимир Косијер доаѓа од Украина каде во …

Владимир Косијер – нов генерален директор на Пивара Скопје Read More »

Претседателот се консултира, Богов и Бесими на готовс


Независноста на Народна банка може да биде дополнително зајакната во делот на мандатот на гувернерот и во процесот на негово назначување и разрешување, предлага вицегувернерката Анита Ангеловска-Бежоска во материјалот „Независноста на централната банка – случајот на Народна банка на Република Македонија“. Иако Народна банка во најавата на трудот се оградува, велејќи дека изложените ставови во …

Претседателот се консултира, Богов и Бесими на готовс Read More »

Пет млади македонски претприемачи ќе добијат по 4.000 евра за почнување бизнис


До крајот на годинава ќе биде објавен конкурс за млади претприемачи кои сакаат да почнат сопствен бизнис. Најдобрите пет ќе добијат по 4.000 евра. Ова го предвидува регионалниот проект „Балканско-медитерански центар за иновации и претприемништво“ во кој освен Македонија, се вклучени и Бугарија, Грција, Албанија и Кипар. Како што изјави денеска проект менаџерот Александар Филиповски, …

Пет млади македонски претприемачи ќе добијат по 4.000 евра за почнување бизнис Read More »

По Демир-Капија Смоквица ќе се вози од следната недела, за почеток без патарини


На почетокот на следната недела се очекува да биде пуштена во употреба новата автопатска делница Демир Капија – Смоквица и по тој дел од автопатот „Пријателство“ првично ќе се вози без плаќање патарина. Засега нема нова официјална најава за пуштањето на патот освен претходната дека тоа ќе се случи по 15-ти месецов,  а директорот на …

По Демир-Капија Смоквица ќе се вози од следната недела, за почеток без патарини Read More »

Албански бизнисмен ќе гради мини-град во Скопје


Бизнисменот Самир Мане, кој се смета за најбогатиот Албанец на Балканот, најави изградба на мини-град во Македонија. Тој планира овој град да го изгради на местото на Скопски саем, откако неговата компанија го доби тендерот за негово рушење и реализација на огромен објект во кој ќе бидат вклучени хотели, станбени објекти и трговски центар, пренесуваат …

Албански бизнисмен ќе гради мини-град во Скопје Read More »

Македонските капиталисти можат повеќе да го полнат буџетот


Бизнис-елитита, купи-продај махерите и оние кои се сметаат за побогати од просекот, на прва го оквалификуваа планот на Владата за воведување повисок данок за повисоките приходи како контрапродуктивен,а со мал буџетски ефект. Опозицијата поентираше: „Ако растат даноците, ќе расте и сивата економија“. Гувернерот на Народната банка, Димитар Богов, оградувајќи се дека не сака да коментира …

Македонските капиталисти можат повеќе да го полнат буџетот Read More »

Мицковски преку Фејсбук побара извинување од Миновски


Конференцијата за медиуми на Миновски е наменета за одвлекување на вниманието од скандалите со коруптивните бизниси кои се склучуваат во четири очи во оваа компанија, реагира Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ по обвинувањата од генералниот директор на ЕЛЕМ, Драган Миновски на денешната прес-конференција. Мицкоски вели дека Миноски призна дека помалку произведуваат од истиот период лани …

Мицковски преку Фејсбук побара извинување од Миновски Read More »

На охридскиот аеродром слета првиот авион од Истанбул на „Онур Ер“


Со лет на авиокомпанијата „Онур Ер“ од Истанбул денеска на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ пристигна првата група од 180 турски туристи што организирано ќе летуваат на Охридско-струшката ривиера. Станува збор за прв директен чартер лет од Истанбул што ќе се реализира во текот на престојната туристичка сезона, а авионите на „Онур Ер“ ќе сообраќаат …

На охридскиот аеродром слета првиот авион од Истанбул на „Онур Ер“ Read More »

Миновски: АД ЕЛЕМ додаде уште еден услов за да обезбеди уште поголема конкурентност


По откажувањето на Трансмет во февруари, АД Електрани на Македонија веднаш ја поканил фирмата Пелистер ДОО Битола за ископ на јаглен во РЕК Битола, која била второрангирана на тендерот, да продолжи да копа по цената која ја имале понудено на тендерот, за да се избегне во зимски услови сериозно загрозување на стабилноста на електроенергетскиот систем, …

Миновски: АД ЕЛЕМ додаде уште еден услов за да обезбеди уште поголема конкурентност Read More »

Прогресивен данок за подобрување на социјалната клима


Со воведување прогресивното или фер оданочување ќе се подобрат сите социјалните аспекти во државата, оцени премиерот Зоран Заев, на денешниот брифинг со новинарите – Ако успееме до крајот на септември оваа година, ќе бидеме подготвени од 1 јануари следната година да ја зголемиме социјалната помош од просечни 4.200 денари на 11.500 денари. Тоа е три …

Прогресивен данок за подобрување на социјалната клима Read More »

Компании од Израел и Косово заинтересирани да инвестираат во Македонија


Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, имаше средба со претставници на компаниите Devoli Group од Косово и OAPI Ltd од Израел. Претставниците на компаниите пред премиерот и министерот ги презентираа своите планови за инвестирање во Македонија, во областа на земјоделството, сточарството, месната и месо-преработувачката индустрија, соопшти владината прес-служба. …

Компании од Израел и Косово заинтересирани да инвестираат во Македонија Read More »

Анѓушев до Ѓорчев: ФЕНИ работи, изгледа одамна не сте биле во Кавадарци


„ Фени работи. Ако не сте знаеле, а еве и јавно сега сакам да ве информирам дека Фени работи со полна пареа од 1 март. Сите вработени одат на работа и земаат плата. Прашање е, како во март 2016 година се отпишани како долг од 51 милиони евра и притоа Управата за јавни приходи не …

Анѓушев до Ѓорчев: ФЕНИ работи, изгледа одамна не сте биле во Кавадарци Read More »

Дојран се подготвува за рекордна туристичка сезона


Покрај покаченото ниво на водата во езерото, Дојран годинава ги исполнува сите услови за рекордна туристичка сезона што беше потврдено за време на изминативе Велигденски празници кога беше тешко да се најде слободно место. Веднаш по заминувањето на викенд гостите, општина Дојран со ангажирање на вработените од комуналното претпријатие и надлежните служби, ги почна подготовките …

Дојран се подготвува за рекордна туристичка сезона Read More »

Светска банка ќе го презентира извештајот за земјите од Западен Балкан


Светска банка денеска ќе го презентира 13-то издание од серијата извештаи за состојбата на економиите во земјите од Западен Балкан – Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Црна Гора, Србија. Во Скопје, како што информираат од Светска банка, извештајот ќе го претстават Галина Андронова Винчелете, менаџер на секторот за макроекономија и фискално управување во Светска банка, Марко Мантованели, директор на …

Светска банка ќе го презентира извештајот за земјите од Западен Балкан Read More »

Владата ќе потпише меморандум за заеднички настап на пазарот на струја со Бугарија


Владата на Република Македонија на денешната  седница ја разгледа и усвои Информацијата во врска со потпишувањето на Меморандумот за разбирање меѓу Министерството за економија на Република Македонија и Министерството за енергетика на  Република Бугарија во областа на енергетиката, за спојување на ден-однапред пазарите на електрична енергија, и го прифати усогласениот текст на овој меморандум. Една …

Владата ќе потпише меморандум за заеднички настап на пазарот на струја со Бугарија Read More »

М-НАВ реагира: Вработуваме контролори, обвинувањата се нелогични


Македонска навигација (М-НАВ) демантира дека вдомува ќерки и сестри на разни позиции во ситуација кога им недостигаат контролори за летање. Напротив, тврди М-НАВ,  по доаѓањето на новото раководство се спроведува нова стратегијата чиј дел е и конкурсот за контролори за летање, објавен пред три недели. „Нелогични и конфузни се изјавите на синдикалните претставници кои во …

М-НАВ реагира: Вработуваме контролори, обвинувањата се нелогични Read More »

Пуштена во оптек монета за колекционерски цели „Близнаци“


Во оптек е пуштена кована пара за колекционерски цели „Близнаци“ од серијата „Хороскопски знаци“. Цената на монетата изнесува 2.800 денари. Од Народна банка информираат дека кованата пара е изработена од сребро Аг925, со тежина на среброто од 23,30 г, чистота на среброто од 19,43 г, во квадратна форма со димензии 37 х 37 мм, полирани со …

Пуштена во оптек монета за колекционерски цели „Близнаци“ Read More »