Бектеши: Продолжен рокот за аплицирање за грантови за туристичките агенции, ресторани за свадба, игротеки и ноќни клубови


Министерството за економија донесе одлука за една недела да го продолжи рокот за аплицирање за јавните повици за грантови за туристичките агенции, игротеките, рестораните за свадби, ноќните клубови, туристичките водичи како и за поврат на туристичка такса, кои се дел од Четвртиот сет мерки на Владата за поддршка на туристичко-угостителскиот сектор. Министерот за економија Крешник …

Бектеши: Продолжен рокот за аплицирање за грантови за туристичките агенции, ресторани за свадба, игротеки и ноќни клубови Read More »

Ковачевски: Времено се откажуваме од инвестиции во Белене, се насочуваме кон Александропулос


Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски попладнево обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува кон инвестиции во гасна електрана во Александропулос. Во видео обраќање на Македонскиот енергетски форум, Ковачевски истакна дека со инвестицијата во Александропулос се очекува да се подобрат перформансите на компанијата во поглед …

Ковачевски: Времено се откажуваме од инвестиции во Белене, се насочуваме кон Александропулос Read More »

Работата од далечина не им предизвика проблеми на германските фирми


Германските компании речиси и воопшто не регистрирале никакви проблеми во бизнисот поради преминот на работа од далечина, покажуваат резултатите од истражувањето на Институтот ИФО. Институтот, со седиште во Минхен, спроведе истражување меѓу 1.188 директори и супервизори на вработените, во соработка со консултанти од агенцијата Мерсер Промерита и Иницијативата за жени во надзорни одбори (FidAR). Од …

Работата од далечина не им предизвика проблеми на германските фирми Read More »

Енергетски форум: Иднината е во обновливите извори


Енергетиката, примената на обновливите извори на енергија и дигитализацијата се иднината на развојот на сите општество. Вложувањето во енергетскиот сектор и постепеното преминување кон обновливите извори на енергија се приоритетите кон кои треба да се насочат сите држави. Ваква порака испратија учесниците на денешниот енергетски форум во Скопје кој поради пандемијата се одржува со ограничен …

Енергетски форум: Иднината е во обновливите извори Read More »

Финансиската писменост кај нас значајно зад просекот во ЕУ и земјите од ОЕЦД


Само финансиски писмени граѓани носат правилни одлуки од што има и лична корист, но и општо добро, беше нагласено на отворањето на Деновите на финансиска писменост 2020   Нивото на финансиска писменост на возрасното население во земјава изнесува 56 отсто од максимумот. Финансиски писмени граѓани знаат да донесат правилни одлуки, од што има и лична …

Финансиската писменост кај нас значајно зад просекот во ЕУ и земјите од ОЕЦД Read More »

Азески: Клучниот момент ќе биде кога државната помош полека ќе спласнува


И по десет месеци од новонастанатата состојба што ја предзвика корона вирусот, се уште сме во неизвесност. Треба да се подготвиме за она што претстои, а клучниот момент ќе биде кога државната помош полека ќе почне да спласнува, смета претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески. Во текстот „Еден вурис, многу прашања, малку одговори“, …

Азески: Клучниот момент ќе биде кога државната помош полека ќе спласнува Read More »

Битиќи: Националниот развоен план е стратегија за долгорочен развој на земјава


Голем дел од наодите и од препораките во оваа публикација се совпаѓаат со приоритетите и фокусот на политиките на Владата во овој мандат, а со Националниот развоен план ќе креираме долгорочна стратегија за развој, порача вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи во своето обраќање преку видео конференциска врска на …

Битиќи: Националниот развоен план е стратегија за долгорочен развој на земјава Read More »

Земјоделското земјиште да се продаде на оние што ќе го работат, сето друго е промашена мерка, велат од Стопанската комора


Приватизацијата на државното земјоделско земјиште има логика само доколку се продаде на оние што ќе го работат, сето друго е промашена мерка, смета Васко Ристовски, самостоен советник во Стопанската комора на Македонија. Одговарајќи на новинарско прашање за продажбата на државното земјоделско земјиште, што ја најави премиерот Зоран Заев, Ристовски рече дека во овој случај точно …

Земјоделското земјиште да се продаде на оние што ќе го работат, сето друго е промашена мерка, велат од Стопанската комора Read More »

Наместо по површина, земјоделските субвенции да се даваат по предаден килограм производ, бара Стопанската комора


Наместо по површина, потребно е субвенциите во земјоделството да се даваат по предаден килограм производ, предаден на регистриран купувач и преработувач, предлагаат до Стопанската комора на Македонија, како една од мерките која може да му помогне на аграрот да ги преброди актуелните проблеми и да биде еден од носителите на економскиот развој. Според Васко Ристовски, …

Наместо по површина, земјоделските субвенции да се даваат по предаден килограм производ, бара Стопанската комора Read More »

Авио-компаниите добија 160 милијарди долари помош – да ја преживеат кризата им се потребни нови 80 милијарди


На авиокомпаниите во светот ќе им бидат потребни уште 70-80 милијарди долари за да ја преживеат кризата со коронавирусот, што е половина од сумата што веќе ја добија од националните влади, предупреди Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт ( IATA). -Ние сме исклучително благодарни на владите за инјектирањето на 160 милијарди долари во секторот. Потребите на …

Авио-компаниите добија 160 милијарди долари помош – да ја преживеат кризата им се потребни нови 80 милијарди Read More »

Дизелот поскап, а ЕУРОСУПЕР БС-95 поевтин за половина денар


Цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ1) од ноќеска на полноќ се зголемува за половина денар за литар, а цената на ЕУРОСУПЕР БС-95, пак, поевтинува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати …

Дизелот поскап, а ЕУРОСУПЕР БС-95 поевтин за половина денар Read More »

Black Friday во „Нептун“ – Пристигнаа најголемите попусти во годината


  ПРОМОТИВЕН ТЕКСТ Black Friday акција во „Нептун“ од 23 до 30.11.2020. Пристигнаа најголемите попусти во годината со супер понуди, големи заштеди и до 60 рати! За време на оваа голема акција потрошувачите ќе може да уживаат во шопингот! Во „Нептун“ продавниците ширум Македонија и онлајн на www.NEPTUN.mk потрошувачите може да најдат одлични понуди и …

Black Friday во „Нептун“ – Пристигнаа најголемите попусти во годината Read More »

Четвртиот „Macedonian Manufacturing Expo“ онлајн од утре до 26 ноември 


Од утре до 26 ноември ќе се одржи четвртиот  бизнис-настан „Macedonian Manufacturing Expo 2020 – The Virtual Edition“, наменет за  лесно преработувачката индустрија (преработка на метал, гума, пластика, електро-електронска индустрија) во земјава. Асоцијацијата на метална и електроиндустрија МАМЕИ, која настанот го организира со Делегацијата на германското стопанство во Северна Македонија, соопшти дека целта  е на …

Четвртиот „Macedonian Manufacturing Expo“ онлајн од утре до 26 ноември  Read More »

Хилберс: Професионализмот и високите стандарди во работењето на централната банка се клучни за ММФ


Претставувајќи ја Конституенцата на којашто припаѓа Северна Македонија ќе се залагам Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и натаму да дава силна поддршка за вашата земја, во спроведувањето на реформите и во активностите за надминување на актуелната криза којашто е глобален предизвик, истакна новиот извршен директор во ММФ, Пол Хилберс –  член на Извршниот одбор на ММФ …

Хилберс: Професионализмот и високите стандарди во работењето на централната банка се клучни за ММФ Read More »

Со дел од парите за предновогодишни забави да се помогнат угостителите, апелира НУК


Независната угостителска комора започнува кампања #ИнвестирамЗаДаПомогнам за инвестиции и поддршка на угостителската индустрија. Целта е да ги поттикнат фирмите дел од својот планиран корпоративен буџет за предновогодишната забава да го пренаменат и да го инвестираат или донираат во угостителската индустрија или кај, како што наведуваат во соопштение,#МојотОмиленУгостител затоа што и тој #ЗаслужуваПоддршка. Како што укажуваат …

Со дел од парите за предновогодишни забави да се помогнат угостителите, апелира НУК Read More »

Скопје домаќин на Македонскиот енергетски форум 2020


Во Скопје денеска ќе се одржи Македонскиот енергетски форум (МЕФ) 2020. Го организираат Владата, Амбасадата на САД и ЗИП Институтот. Годинашното, трето издание на Форумот 2020, ќе почне во 15 часот и ќе се одвива во хибридна форма. Учесниците ќе можат да го следат преку платформата ЗООМ, додека ограничен број панелисти и новинари ќе се …

Скопје домаќин на Македонскиот енергетски форум 2020 Read More »

Стопанската комора ќе соопшти итни мерки за пост Ковид развој на агро секторот


Стопанската комора на Македонија денеска на прес-конференција ќе соопшти итни мерки за пост Ковид развој на агро секторот. Големи загуби, слаб пласман, недоволно ресурси и кадар, беа проблемите на кои укажа бизнис заедницата пред две недели кога Стопанската комората организираше работна средба со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа. Компаниите предупредија и дека …

Стопанската комора ќе соопшти итни мерки за пост Ковид развој на агро секторот Read More »

Кои се најбрзорастечките технолошки компании во Централна Европа


Дури 21 фирма од Чешка се најдоа меѓу педесетте најбрзорастечки технолошки компании во Централна Европа во публикацијата што ја изготвува „Делоит“. На годинашнава ранг листа се најдоа и 15 компании од Полска, пет од Хрватска, три од Бугарија, две од Словачка и по една од Естонија, Латвија, Литванија и од Косово. Првото место на рангирањето …

Кои се најбрзорастечките технолошки компании во Централна Европа Read More »

Причината за немирниот сон на Елон Маск


Елон Маск е познат како многу самоуверен човек. На сопственикот на „Тесла“ овие денови му оди добро, акциите на неговата компанија рушат рекорди. Но, постои и една мала причина што сè уште може да го загрижи во контекст на иднината. Се вика „Лусид ер“ (Lucid Air). Овој нов модел на електричен автомобил ќе биде достапен …

Причината за немирниот сон на Елон Маск Read More »

Хрватска: И во третиот квартал двоцифрен пад на БДП


Аналитичарите проценуваат дека хрватската економија забележа двоцифрен пад и во третиот квартал. Хрватскиот Државен завод за статистика (ДЗС) ќе ја објави првата проценка на бруто домашниот производ (БДП) за третиот квартал на крајот на следната недела, а седуммина аналитичари кои учествуваа во анкетата во Хина очекуваат просечен годишен пад на БДП од 10,4 проценти. Нивните …

Хрватска: И во третиот квартал двоцифрен пад на БДП Read More »