Германија: Постигнат договор за пензија, избегната криза на владата


Германската влада постигна компромис за зголемување на пензиите за пензионерите со ниски примања. Како што пренесе „Дојче веле“, постигнат е договор за гаранција на основната пензија за работниците со ниски примања по повеќемесечни тензии за тоа прашање, што можеше да доведе до криза во владата. Истакнати членови на владејачката коалиција, вклучително и канцеларката Ангела Меркел, …

Германија: Постигнат договор за пензија, избегната криза на владата Read More »

Растот на економијата следната година е проектиран на 3,8 отсто


Растот на економијата следната година е проектиран на 3,8 отсто, а буџетскиот дефицит на 2,3 проценти, соопшти денеска министерката за финансии Нина Ангеловска одговорајќи на новинарски прашања. Споделувајќи ги само основните контури од буџетот за 2020 година, Ангеловска потенцира дека буџетот следната година ќе биде насочен кон инвестирање во човечкиот капитал. – Предвидени се значајни …

Растот на економијата следната година е проектиран на 3,8 отсто Read More »

За Црна Гора „мал Шенген“ е оддалечување од европскиот пат


Црна Гора не е заинтересирана за „мал Шенген“, единствен економски простор во кој меѓу земјите од Западен Балкан би се одвивал непречен проток на луѓе и стока без задржување на границите, објави босанскиот портал Капитал. Порталот наведува дека оваа идеја со години ја заговара српскиот претседател Александар Вучиќ, кој заедно со премиерите на Северна Македонија …

За Црна Гора „мал Шенген“ е оддалечување од европскиот пат Read More »

Комората на северозападна Македонија ќе ги промовира 100-те најуспешни компании


Стопанската комора на северозападна Македонија денеска ќе го промовира каталогот „Топ 100“. Каталогот е посветен на 100-те најуспешни компании кои се сопственост на бизнисмени Албанци или се дел и од регионални или меѓународни групации каде доминира албански капитал. На настанот, како што е најавено, ќе се обрати вицепремиерот задолжен за координација на економските ресори Кочо …

Комората на северозападна Македонија ќе ги промовира 100-те најуспешни компании Read More »

Текстилните работници ќе штрајкуваат во Штип, бараат подобри услови за работа


Невладината организација Гласен текстилец најави протест за поддршка на текстилните работници, кој би требало да се одржи на во недела, на 10 ноември, во Штип. Како причина за штрајкот се барањата на текстилните газди, меѓу кои влегуваат продолжување на работното време, укинување на празници за да нема дисконтинуитет во производството и замрзнување на придонесите. Со …

Текстилните работници ќе штрајкуваат во Штип, бараат подобри услови за работа Read More »

Народна банка: 3,5 проценти раст во 2019, а в година 3,8 отсто


Народната банка ја задржа проекцијата за растот на економијата од 3,5 отсто за годинава, а за наредната предвидува раст од 3,8 отсто. Главни двигатели на растот, според Народната банка, ќе бидат извозот, инвестициите и личната потрошувачка. При проекцијата се земени предвид одржувањето на изборите, а гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска вели дека на растот …

Народна банка: 3,5 проценти раст во 2019, а в година 3,8 отсто Read More »

НБ: Годинава раст на БДП од 3,5 отсто, а следната 3,8


Македонската економија годинава ќе порасне за 3,5 отсто, а наредната за 3,8 проценти, се најновите проекции на Народната банка што денеска ги соопшти гувернерката Анита Ангеловска Бежоска. Двигатели на растот, според анализата на Народната банка, ќе бидат извозот, инвестициите и личната потрошувачка. Со свои проекции за економијата на земјава денеска излезе и ЕБОР, според која, …

НБ: Годинава раст на БДП од 3,5 отсто, а следната 3,8 Read More »

Прв пат по 20 години Тутунскиот комбинат Прилеп со добивка


Согласно последните доставени финансиски информации до Македонската берза заклулно со месец септември 2019 година, Тутунски комбинат АД Прилеп (ТКП) има остварено добивка од околу 6.800.000 денари, што е за прв пат по 20 години во кои важеше за еден од најголемите загубари во земјава. ТКП последниве години откако е во стратешко партнерство со Филип Морис …

Прв пат по 20 години Тутунскиот комбинат Прилеп со добивка Read More »

Исчезнува јазот меѓу поранешна Западна и Источна Германија


Економскиот и социјалниот јаз помеѓу Западна и Источна Германија исчезнува, објави германскиот Институт за економски истражувања. Во пресрет на 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, што ќе се одбележи во Германија оваа сабота, Институтот објави извештај во кој потсетува дека стапката на невработеност на подрачјето на поранешна Источна Германија во 2005 година била 20,6 проценти …

Исчезнува јазот меѓу поранешна Западна и Источна Германија Read More »

Прв македонски конгрес за патишта, најавени учесници од 15 држави


Претставници од научната и стручната фела од патната инфраструктура од 15 држави се најавени на Првиот македонски конгрес за патишта, што ќе се одржи денеска и утре во Скопје. На конгресот ќе се дебатира на темите: Планирање и проектирање, Управување, изградба и одржување, Безбедност на сообраќајот на патиштата, Заштита на животната средина и одржлив развој, …

Прв македонски конгрес за патишта, најавени учесници од 15 држави Read More »

Кина работи на 6-Г технологија


Кина – Кина започна истражувања околу мобилниот интернет од шестата генерација – 6-Г. Имено, кинеското Министерство за наука и технологија синоќа соопшти дека е основана и работната група што ќ́е работи на новата технологија. „Работната група ја сочинуваат 37 стручни лица од повеќе истражувачки институти и компании. Ова го означува официјалното отпочнување на истражувањата и …

Кина работи на 6-Г технологија Read More »

ЕБОР: Економскиот раст оваа и наредната година 3,2 отсто


Европската банка за обнова и развој ги ревидира проекциите за растот на македонската економија за оваа и за наредната година на 3,2 отсто, наместо претходно очекуваните три проценти. ЕБОР во ноемврискиот извештај за економските перспективи на регионите што ги покрива, наведува дека македонската економија продолжи да се опоравува по решавањето на политичката криза во 2017 …

ЕБОР: Економскиот раст оваа и наредната година 3,2 отсто Read More »

Почна дводневниот штрајк во Луфтханза, погодени 180.000 патници


Дводневниот штрајк на германскиот кабински персонал што „Луфтханза“ го најави во текот на вчерашниот ден со откажување 1.300 летови, денеска ќе опфати 700 летови, а утре 600. Авиокомпанијата посочува дека од штрајкот ќе бидат погодени околу 180 илјади патници. Германскиот синдикат ги повика пилотите и стјуардесите од компанијата „Луфтханза“ денеска и утре да организираат штрајк, …

Почна дводневниот штрајк во Луфтханза, погодени 180.000 патници Read More »

Премиерот Заев на состанокот на Светскиот економски форум во Женева


Премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе присуствува на состанокот на Светскиот економски форум во Женева на тема „Стратешки дијалог на Западен Балкан“. Како што најави владината Прес-служба, на состанокот во Женева најавено е присуство на лидерите од Западен Балкан и претставници од поширокиот регион, на претставници од Европската комисија, од други организации и од …

Премиерот Заев на состанокот на Светскиот економски форум во Женева Read More »

„Мал шенген“ се враќа на „голема врата“ во Охрид


На 9 ноември во Охрид ќе продолжат трилатералните средби меѓу властите на Македонија, Албанија и Србија за олеснување на протокот на стоки, услуги, капитал и луѓе. Датумот за одржување на втората средба, во рамки на иницијативата за воспоставување т.н. „мал шенген“, го објави вчера српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој соопшти дека телефонски разговарал со премиерите …

„Мал шенген“ се враќа на „голема врата“ во Охрид Read More »

„Луфтханза“ откажа 1.300 летови поради претстојниот дводневен штрајк


„Луфтханза“ соопшти денеска дека откажува 1.300 летови поради претстојниот дводневен штрајк на германскиот кабински персонал. Германскиот синдикат ги повика пилотите и стјуардесите од компанијата „Луфтханза“ утре и в петок да организира штрајк, барајќи повисоки плати и подобри работни услови. Планирано е штрајкот да почне вечерва во 23 часот и да заврши в петок во истото …

„Луфтханза“ откажа 1.300 летови поради претстојниот дводневен штрајк Read More »

РКЕ: Нема логика да работат топланите на високи температури


Во услови кога надоврешната температура  во текот на денот е околу 23 степени Целзиусови не гледам логика во вечерните часови да работат топланите, бидејќи на тој начин само се троши гориво кое има најголемо влијание врз крајната цена што ја плаќаат потрошувачите за потрошената топлинска енергија, порача денеска претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) …

РКЕ: Нема логика да работат топланите на високи температури Read More »

Македонските винарници промовирани во Швајцарија


Промоцијата што се одржа во вторникот, во Цирих во организација на Здружението Вина од Македонија е дел од низата промотивни настани за градење препознатливост на македонските вина на интернационалните пазари. На промотивниот настан во Цирих седум македонски винарници (Тиквеш, Стоби, Далвина, Бовин, Камник, Попов и Езимит) заеднички ги презентираа своите вина пред дистрибутери, увозници, претставници …

Македонските винарници промовирани во Швајцарија Read More »

ССК бара зголемување на бројот на ученици во средните стручни училишта


Да се намалат квотите за запишување ученици во гимназиите и другите општествени струки, а една третина од вкупниот број слободни места да бидат за средните стручни училишта, предлага Сојузот на стопанските комори на Македонија (ССК). Како што беше речено денеска на прес-конференција, само на компаниите на територијата на Гази Баба им се потребни повеќе од …

ССК бара зголемување на бројот на ученици во средните стручни училишта Read More »

„Алкалоид“ АД Скопје вложува 1.800.000 евра во Србија


„Алкалоид“ АД Скопје континуирано вложува во освојување поголемо пазарно учество на постојните и нови пазари во странство. За таа цел, на 21.10.2019 година изврши дополнително вложување во „Алкалоид“ ДОО Белград, друштво кое е 100 отсто сопственост на „Алкалоид“ АД Скопје, по пат на зголемување на основачкиот влог. Станува збор за инвестиција вредна 1.800.000 евра, наменета …

„Алкалоид“ АД Скопје вложува 1.800.000 евра во Србија Read More »