ЕУ објави ограничување на цената на руската нафта во новиот пакет санкции

Осмиот пакет санкции доаѓа по референдумите за анексија на украинска територија и нуклеарните закани на Путин


Урсула фон дер Лајен и Жозеп Борел го објавуваат новиот пакет санкции (Фото: ЕПА)

 

Европската комисија предлага ограничување на цената на руската нафта како дел од нејзиниот најнов пакет санкции против Москва поради нејзината војна со Украина.

Новиот пакет доаѓа по најавата на Кремљ за делумна мобилизација, референдуми за анексија во областите окупирани од Русија во Украина и закани за употреба на нуклеарно оружје.

Пакетот, исто така, има за цел да ја казни руската челична индустрија и да ја лиши војската на Кремљ од клучните технологии, според нацртот на предлогот за санкции, што го виде „Политико“.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и шефот за надворешни работи на ЕУ Жозеп Борел го објавија предлогот во средата.

„Не прифаќаме лажен референдум ниту каков било вид анексија во Украина и решени сме да го натераме Кремљ да плати за оваа понатамошна ескалација“, рече фон дер Лајен во Брисел, повикувајќи се на обидот на Москва оваа недела набрзина да организира гласање на окупираната територија и евентуално да си даде слаб изговор за присвојување на територија.

„Нашите санкции силно го погодија системот на Путин“, додаде таа. „Тие му го отежнаа одржувањето на војната. И ние тука ги зголемуваме нашите напори“.

Ограничувањето на цената на нафтата претходно беше договорено од земјите од Г7. САД вршеше притисок врз ЕУ да го воспостави ограничувањето до 5 декември, кога ќе стапат на сила европските санкции со кои се забранува увоз на руска сурова нафта преку море. Фон дер Лејен рече дека ќе ја објави правната основа за ова ограничување на цената на нафтата, за да ги намали руските приходи и да го стабилизира глобалниот пазар на нафта.

Санкциите – осмиот пакет на ЕУ против Русија – вклучуваа повеќе мерки против поединци кои му помагаат на воените напори на Владимир Путин, како и забрани за трговија со стоки.

Според нацрт-предлогот за санкции, ЕУ сака да го забрани увозот на неколку производи од челик од Русија како начин за дополнително одземање на изворите на приходи на земјата.

ЕУ, исто така, гледа на извозните ограничувања како начин да ја ослабне војската на Кремљ. Предложените забрани за извоз се насочени кон полупроводници, авиони и специфични хемиски супстанции клучни за вооружените сили на земјата.

„Целта е“, рече Фон дер Лајен, „да се лиши воениот комплекс на Кремљ од клучните технологии“.

Но, производите што се во линија за санкции не се сите алатки за војна. На списокот за забрана за увоз се најдоа и голем број заеднички предмети за домаќинството. „Убавина или шминка“ е таму, како и предмети за „бричење“ и „лични дезодоранси“. Сапун, тоалетна хартија, забен конец и отмени куфери исто така го направија резот.

Документот вклучува и забрани за Европејците да обезбедуваат архитектонски и инженерски услуги за Русите и забранува давање на Русите правни или ИТ совети.

Друг предлог кој треба да привлече внимание е забраната на државјаните на ЕУ да седат во управните одбори на руските државни претпријатија. Вклучувањето го враќа центарот на вниманието на поранешниот германски канцелар Герхард Шредер. Поранешниот лидер има високи позиции во голем број руски енергетски фирми откако ја напушти функцијата, вклучувајќи ги „Северен тек“, „Роснефт“ и „Гаспром“.

Мал број поединци исто така се во ред за санкции, кои се движат од претставници на одбраната преку музичари до трговци со оружје.

Десничарскиот филозоф и стратег Александар Дугин се најде на листата, како и пејачот Николај Расторгуев и најголемиот акционер на производителот на оружје „Калашников“, Алан Лушников.

Борел, исто така, вети дека ќе ги санкционира оние кои помогнаа да се организира референдумот оваа недела на украинската територија окупирана од Русија, како и оние кои ги заобиколуваат европските санкции.

Една ставка што остана надвор од списокот беа руските дијаманти – што ќе ги израдува Белгија и нејзината робусна дијамантска индустрија. Наместо тоа, Комисијата сака да го забрани увозот на „одредени елементи кои се користат во индустријата за накит како што се камења и благородни метали“. Се предлага да се санкционира „Алроса“, најголемата руска фирма за ископ на дијаманти.

Европската комисија ги претстави новите мерки пред амбасадорите на ЕУ на нивниот состанок во средата. Се очекува за тоа детално да разговараат на следниот состанок в петок. (Политико)