Барањето во Хаг за потерница го стави Нетанјаху во друштво на Путин

Се бараат налози за апсење на премиерот на Израел, министерот за одбрана Јоав Галант и на тројцата лидери на Хамас, Јахја Синвар, Мохамед Деиф и Исмаил Ханије


Бенјамин Нетанјаху со раковдните луѓе на израелската армија

 

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд во понеделникот изјави дека бара налози за апсење на лидерите на Израел и Хамас, вклучително и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, во врска со нивните акции за време на седуммесечната војна меѓу Израел и Хамас.

Карим Кан рече дека верува оти Нетанјаху, неговиот министер за одбрана Јоав Галант и тројцата водачи на Хамас – Јахја Синвар, Мохамед Деиф и Исмаил Ханије – се одговорни за воените злосторства и злосторствата против човештвото во Појасот Газа и Израел.

Обвинителот мора да ги побара налозите од предистражниот совет од тројца судии, на кои во просек им требаат два месеци да ги разгледаат доказите и да утврдат дали постапката може да продолжи.

Израел не е член на судот, па дури и да бидат издадени налози за апсење, Нетанјаху и Галант не се соочуваат со непосреден ризик од кривично гонење. Но, најавата на Кан ја продлабочува изолацијата на Израел додека тој продолжува со својата војна, а заканата од апсење може да го отежне патувањето на израелските лидери во странство.

Барањето на Кан за потерници во конфликтот меѓу Израел и Газа доаѓа 14 месеци откако судот издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин за воени злосторства, обвинувајќи го за лична одговорност за киднапирања деца од Украина. Со барањето на Кан Нетанјаху влезе во зологласено друштво со Путин, што само по себе е комплицирано за израелската демократија.

Се верува дека и Синвар и Деиф се кријат во Газа додека Израел се обидува да ги лови. Но, Ханије, врховниот водач на исламската милитантна група, е со седиште во Катар и често патува низ регионот.

Бени Ганц, поранешен воен началник и член на израелскиот воен кабинет со Нетанјаху и Галант, остро ја критикуваше најавата на Кан, велејќи дека Израел се бори со „еден од најстрогите“ морални кодекси и има стабилно судство кое е способно сам да се истражува.

„Државата Израел води една од праведните војни водени во модерната историја по несомнениот масакр извршен од терористичкиот Хамас на 7 октомври“, рече тој. „Позицијата на обвинителот да поднесе барање за налози за апсење е само по себе кривично дело од историски размери што треба да се памети со генерации“.

Лидерот на опозицијата Јаир Лапид ја отфрли одлуката на главниот обвинител изјавувајќи дека Израел „нема да прифати споредба со Хамас“.

„Не е можно да се издаваат налози за апсење против Нетанјаху, Синвар и Деиф. Нема таква споредба, не можеме да ја прифатиме и е непростлива“, вели тој, нарекувајќи ја одлуката „страшен политички неуспех“.

„Очекувам американската администрација да ги осуди налозите за апсење. Верувам дека ќе застанат зад нас“, вели Лапид.

Израел ја започна својата војна како одговор на прекуграничниот напад на Хамас на 7 октомври во кој загинаа околу 1.200 луѓе, главно цивили, а 250 други беа земени како заложници. Во израелската офанзива загинаа над 35.000 Палестинци, најмалку половина од нив жени и деца, според последните проценки на здравствените власти во Газа. Израелската офанзива, исто така, предизвика хуманитарна криза во Газа, раселени се приближно 80% од населението и оставајќи стотици илјади луѓе на работ на глад, според официјални претставници на ОН.

Зборувајќи за израелските дејствија, Кан во изјавата рече дека „ефектите од употребата на гладување како метод на војување, заедно со други напади и колективно казнување против цивилното население во Газа се акутни, видливи и нашироко познати. Тие вклучуваат неухранетост, дехидрација, длабоко страдање и зголемен број на смртни случаи меѓу палестинското население, вклучувајќи бебиња, други деца и жени“.

Американските власти рекоа дека „цврсто се противат“ на истрагата на Меѓународниот кривичен суд за израелско-палестинскиот конфликт.

Кога беше покрената првичната истрага во март, Стејт департментот во изјавата рече: „Израел не е страна на МКС и не се согласи со јурисдикцијата на Судот, а ние имаме сериозна загриженост за обидите на МКС да ја искористи својата јурисдикција над Израел. Палестинците не се квалификуваат како суверена држава и затоа, не се квалификувани да добијат членство како држава во, да учествуваат како држава или да делегираат јурисдикција на МКС“.

Портпаролот на Стејт департментот, Мет Милер, рече дека не може „да дава никакви предвидувања или најави“ на прашањето дали администрацијата на Бајден ќе ги санкционира највисоките функционери на МКС доколку продолжат со обвиненијата за Израел.

Барањето на Кан за потерници во конфликтот меѓу Израел и Газа доаѓа 14 месеци откако судот издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин за воени злосторства, обвинувајќи го за лична одговорност за киднапирања деца од Украина. (Според агенциите)