Твитер под водство на Илон Маск ќе биде страшно место

Причините на Маск да ја преземе контролата врз Твитер не се однесуваат на слободата на говорот; се работи да се контролира мегафонот


Твитер никогаш не бил место за рационален, нијансиран говор. Очекувајте да стане многу, многу полошо.

Одлуката на бордот на директори на Твитер во понеделникот попладне да ја прифати понудата за преземање од Илон Маск значи дека компанијата мисли дека на компанијата за социјални медиуми најдобро би ѝ послужила сопственоста на човек кој ја користи платформата за да ги измачува своите критичари, луѓето кои се срамат од телото, им пркоси на законите за хартии од вредност и немилосрдно ги напаѓа криптовалутите.

Маск рече дека централна точка во неговата визија за услугата е таа да биде „инклузивна арена за слободен говор“, но корисниците треба да разберат што значи таа фраза: Тоа значи слобода на говор за луѓе како г-дин Маск, милијардер и најбогатиот човек на светот. Дури и додека управниот одбор на Твитер во понеделникот расправаше за неговата понуда од 54,20 долари по акција, која ја прифати, Маск го поставуваше тонот на неговото лидерство со твитирање дека претставниците на Комисијата за хартии од вредност се „бесрамни марионети“.

Маск не беше одговорен чувар на компаниите што веќе ги надгледува: Tesla, SpaceX, Neuralink и Boring Company. Во раните месеци од пандемијата, Маск го вмеша носот кај носот здравствените службеници – чии наредби за седење дома ги нарече „фашистички“ – принудувајќи ги работниците во „Тесла“ да се вратат на работа, прекршувајќи ги локалните здравствени прописи. И „Тесла“ со години ја следат обвинувања за расистичка злоупотреба, дискриминација и сексуално вознемирување во нејзината фабрика во Фремонт, Калифорнија, каде што шест жени велат дека страдале од повици и несакани допирања и наметнувања. Компанијата соопшти дека не толерира такво однесување.

Неколку поранешни практиканти на SpaceX изнесоа слични тврдења за лабавиот однос кон сексуалното вознемирување од страна на надзорниците и врсниците, објави „Њујорк тајмс“. Компанијата соопшти дека ги истражува наводите.

Во меѓувреме, регулаторот на Калифорнија, неодамна ја тужеше компанијата поради извештаи за расна дискриминација на стотици вработени, вклучително и недостаток на можности за промоција и употреба на расни навреди од страна на надзорниците. Според граѓанската тужба поднесена од калифорнискиот Оддел за правично вработување и домување во Врховниот суд на Калифорнија во округот Аламеда, Маск им рекол на работниците да имаат „дебела кожа“ за да претрпат расистичко вознемирување додека се на работа. „Тесла“ ги отфрли обвинувањата.

Не е ни чудо што многу вработени во Твитер се вознемирени од можноста Маск да ја води компанијата.

Секако, Твитер би можел да има корист од некои подобрувања на неговата услуга. Нејзините правила се спроведуваат нерамномерно; тој е исполнет со расистичко тролање, малтретирање и дезинформации. Политичарите и познатите личности, исто така, се чини дека уживаат во полесниот допир од спроведувањето на неговите политики на Твитер против дезинформации, и покрај доказите дека е поголема веројатноста да им се верува од обичните корисници. Вообичаениот пристап на Твитер за модерирање на содржината е да се залепат предупредувачките етикети на твитовите, кои лесно се игнорираат и не ја ублажуваат штетата предизвикана од дезинформации.

Пред и по нападот на Капитол на 6 јануари, Доналд Трамп го искористи Твитер за да ги збесни своите следбеници. Компанијата со право му забрани на Трамп да го користи Твитер за неговата улога во таа срамна епизода, но со години ги затвораше очите пред слично однесување.

Во таа токсична чорба влегува Маск. Тој го нарече некого со кој не се согласува „педо момче“, се шегуваше за анатомијата на жените и беше принуден да ја избрише пораката за разбивање на синдикатот насочена кон неговите работници во фабриката – сето тоа на платформата што наскоро ќе ја поседува.

Олабавувањето на умереноста на содржината, како што изгледа дека Маск е подготвен да направи, нема да го направи Твитер подобро место; тоа ќе го направи многу поотровен. Според идејата дека повеќе говор е најдобриот антидот за штетниот говор, искрените корисници веројатно може да очекуваат дека ќе бидат уште почесто надвикувани од тролови и ботови. (Се надевам дека г-дин Маск беше сериозен кога рече дека „ќе ги победи спам-ботови или ќе умре обидувајќи се!“)

Жените корисници на Твитер, особено, треба да се грижат дали Маск ќе го пренесе својот очигледен презир кон жените во компанијата што ќе ја поседува. Твитер е веќе токсично место за жените кои го користат, особено оние со боја.

И целиот свет треба да биде загрижен дека Маск може да го врати на функцијата  Трамп, кој толку вешто ги користеше платформите на социјалните медиуми за да шири опасни дезинформации за ковид, да ги исмева своите непријатели и да фрли сомнеж во интегритетот на слободните и фер избори. Трамп во понеделникот рече дека нема да се врати на Твитер доколку му се дозволи повторно вклучување, во корист на неговата социјална мрежа „Вистина“, но, се разбира, поранешниот претседател погази многу ветувања.

Господинот Маск е во право дека Твитер де факто стана јавен плоштад. Но, размислете за судбината на друг јавен плоштад предводен од милијардер без вистинска проверка на неговата моќ: Фејсбук. Протекувањето на информациите во изминатата година покажа дека „Мета“, под водство на Марк Цукерберг, ги занемарила доказите дека навредливите коментари на платформите на компанијата предизвикуваат емоционална штета на тинејџерите и ја зголемиле анксиозноста и гневот на корисниците. Компанијата знае дека нејзините алгоритми се длабоко погрешни, но бидејќи Цукерберг има контролен дел од гласовите во одборот, надворешниот и внатрешниот притисок врз компанијата да го промени начинот на кој тие се дизајнирани и распоредени се покажаа залуден.

Можеби Џек Дорси, еден од коосновачите на Твитер и член на одборот, требаше да им верува на своите инстинкти кога твитна дека „не верува оти некој поединец или институција треба да поседува социјални медиуми, или поопшто медиумски компании“.

Маск изјави дека не му е грижа за економијата за неговиот договор за Твитер. Можеби ќе му треба тој став ако, како што некои очекуваат, платформата стане бесплатна за сите и огласувачите ја напуштат.

Каде можат да одат луѓето ако не им се допаѓа она во што би се претворил Твитер под господинот Маск? Новите социјални мрежи кои ветуваат алтернатива за слободен говор на Твитер досега не успеаја да добијат привлечност, особено меѓу нив онаа на Трамп.

Како и со мотивите за воспоставување на тие конкуренти, причините на Маск да ја преземе контролата врз Твитер не се однесуваат на слободата на говорот; се работи да се контролира мегафонот. Со својата легија на обожувачи Маск ќе командува со огромен мегафон и ќе може слободно да ги приклучи своите инвестиции, пу-пу здрави здравствени прописи и да ги замолчи критичарите.

Зборувајќи слободно: Дали тоа звучи како подобро место?

(Грег Бенсинџер е американски новинар кој покрива технологија и вештачка интелигенција долги години. Тој е дел од коментаторскиот тим на „Њујорк тајмс“. Текстот е објавен во „Њујорк тајмс“.)