Студија: Корона вирусот циркулирал во Италија уште во септември 2019 година?


Најнова студија на Институтот за тумори во Милано и Универзитетот во Сиена покажа дека вирусот Ковид-19 циркулирал во Италија уште на почетокот на септември 2019 година. Главниот автор на студијата, научниот директор Џовани Аполоне, ја објави студијата во списанието „Тумори журнал“. Со серолошко тестирање на примероци од крв од 959 лица кои учествувале во истражување на …

Студија: Корона вирусот циркулирал во Италија уште во септември 2019 година? Read More »

Скулптура од 4 век п.н.е. пронајдена во канализација во Атина


Дел од статуетка на древниот бог Хермес, во добра, соочувана состојба, е пронајдена во центарот на Атина при работа во канализацијата. Во известувањето на грчкото Министерство за култура, се вели дека главата на богот била најдена во петокот и се чини дека датира од крајот на 4-от или почетокот на 3-от век пред нашата ера. Статуата …

Скулптура од 4 век п.н.е. пронајдена во канализација во Атина Read More »

Студија: Пациентите после КОВИД-19 имаат за 50 отсто поголеми трошоци за лекарства од вообичаено


Медицинските трошоци на германските пациенти кои биле хоспитализирани со Ковид-19 се зголемиле во просек за 50 проценти од вообичаеното откако биле испишани од болница, покажаа податоците на големата осигурителна компанија ДКВ, што е знак дека дури и оние што се опоравиле, се борат да го вратат целосното здравје. Студијата на втората по големина германска здравствена …

Студија: Пациентите после КОВИД-19 имаат за 50 отсто поголеми трошоци за лекарства од вообичаено Read More »

Видео: Спејс икс лансира четворица астронаути во вселената на мисија во Меѓународната вселенска станица


„Спејс икс“, компанијата на милијардерот Елон Маск, во неделата лансираше четворица астронаути на лет до Меѓународната вселенска станица (ISS). Ново дизајнираната капсула „SpaceX Crew Dragon“, која екипажот ја нарече „Отпорност“, беше лансирана од ракетата „SpaceX Falcon 9“ од вселенскиот центар на НАСА „Кенеди“ во Кејп Канаверал, Флорида. Летот до Меѓународната вселенска станица ќе трае 27 …

Видео: Спејс икс лансира четворица астронаути во вселената на мисија во Меѓународната вселенска станица Read More »

Студија: Што и да правиме, Земјата ќе продолжи да се загрева со векови


Дури и ако човештвото утре престане да испушта стакленички гасови, Земјата ќе продолжи да се загрева со векови и нивото на океаните ќе се зголемува, покажува контроверзното истражување на норвешките научници кои работеле според два модели. Природните двигатели на глобалното затоплување, како топењето на мразот и намалувањето на морскиот мраз, што се процеси предизвикани од …

Студија: Што и да правиме, Земјата ќе продолжи да се загрева со векови Read More »

(Видео) Како изгледа возење со хајперлуп


„Вирџин хајперлуп“ (Virgin Hyperloop) го тестираше својот истоимен супер брз воз во американската пустина во Невада, а системот го тестираа двајца патници. Револуционерниот начин на превоз пред неколку години го промовира милијардерот Илон Маск, а концептот вклучува вагони во форма на капсула кои лебдат во вакуум тунел, придвижен од супермоќен електричен мотор. Бидејќи Маск предвидува …

(Видео) Како изгледа возење со хајперлуп Read More »

Вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ ќе и стави крај на пандемијата


Научникот и милијардер кој стои зад вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за новата болест, Угур Сахин, тврди дека нивната вакцина ќе ја „разбие“ болеста и ќе стави крај на пандемијата. Извршниот директор на германската компанија „Бионтек“, Сахин, изјави дека ако се постави прашање дали може да се запре пандемијата со оваа вакцина, неговиот одговор е: …

Вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ ќе и стави крај на пандемијата Read More »

Британија планира укинување на продажба на бензиски и дизел автомобили од 2030 година


Британскиот премиер Борис Џонсон планира следната недела  да објави забрана за продажба на нови бензински и дизел автомобили од 2030, пет години порано од планираното, објави Фајненшл тајмс. Велика Британија првично планираше да ја забрани продажбата на нови автомобили со бензин и дизел од 2040 година, како дел од напорите за намалување на емисиите на …

Британија планира укинување на продажба на бензиски и дизел автомобили од 2030 година Read More »

Прва вселенска мисија на „СпејсИкс“


Компанијата „СпејсИкс“ на милијардерот Елон Маск ќе се обиде утре да испрати четворица астронаути на Меѓународната вселенска станица (МВС), во рамки на првата мисија на НАСА во која ќе се користи приватно произведено летало за превоз на луѓе. Лансирањето на капсулата, наречена „Отпорност“, беше закажано за денеска од центарот на НАСА на Флорида, но е …

Прва вселенска мисија на „СпејсИкс“ Read More »

Црногорец по грешка примал поголема пензија, треба да врати 155.000 евра


  Воен пензионер од Црна Гора единаесет години по грешка ка црногорскиот пензиски завод примал десет пати поголема пензија од таа што требало, а сега судот му наложил да врати 155.000 евра. Пензионерот со решение на Фондот за социјално осигурување од 2007 година остварил право на инвалидска пензија во висина од 822,52 евра, но се …

Црногорец по грешка примал поголема пензија, треба да врати 155.000 евра Read More »

Намирници поволни за здравјето и работата на белите дробови


Одржувањето на здравјето на белите дробови е клучно за да се чувствувате добро. Но, голем број фактори, како што се цигарите и изложеноста на загаденоста и токсини во животната средина, можат да го нарушат здравјето на овие важни органи. При оваа пандемија на коронавирус, којшто најмногу ги напаѓа белите дробови, здравјето на овој дел од …

Намирници поволни за здравјето и работата на белите дробови Read More »

„Ролекс“ часовник на Шон Конери од 1960-тите оди на аукција


САД – „Ролекс“ часовникот, модел „Сабмариинер 6538“ што Шон Конери го носеше во „Џејмс Бонд: Д-р Но“ од 1963 година, оди на аукција. Почетната цена е 165.000 долари. На аукцијата ќе се најдат и моделите „Пол Њуман“ (1968), „Пуси Галор“ (1958) и „Џејмс Бонд: Спектар“ (2015) на Ролекс. Наддавањето на аукциската куќа „Боб“ е закажана за …

„Ролекс“ часовник на Шон Конери од 1960-тите оди на аукција Read More »

Белгиецот Пјер Марколини е најдобар слаткар во светот


Белгија– „Ворлд пастри старс“ (World Pastry Stars), италијанска организација на готвачи од земји познати по слатки производи, му ја додели титулата најдобар слаткар на светот на белгискиот производител на чоколадни „Пралине“ слатки – Пјер Марколини. Со тоa, тој го зајакна угледот на својата земја како врвен производител во кондиторската индустрија. Марколини е познат по неговиот минималистички стил, …

Белгиецот Пјер Марколини е најдобар слаткар во светот Read More »

Тесла во Австралија ќе го гради најголемиот систем од батерии во светот


Австралија – Најголемиот систем на батерии во светот, оној што Јужна Австралија го купи од Тесла на крајот на 2017 година, наскоро ќе биде симнат од врвот. Сојузната држава Викторија ќе добие нов, поголем, на десетина километри југозападно од Мелбурн. И овој проект ќе го гради Тесла. Системот Хорнсдејл со моќност од 100 мегавати, во Јужна …

Тесла во Австралија ќе го гради најголемиот систем од батерии во светот Read More »

Белгиско истражување открива „јасна врска“ помеѓу Ковид-19 и Д витаминот


Според истражувањето на белгиски болнички тим постои „јасна врска“ помеѓу недостатокот на Д витамин во организмот и тешките случаи на Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел. Наодите на медицинскиот тим ги објавуваат денеска белгиските медиуми кои го цитираат истражувањето кое треба да биде објавено на 20 ноември. Според биолозите инволвирани во истражувањето речиси половина …

Белгиско истражување открива „јасна врска“ помеѓу Ковид-19 и Д витаминот Read More »

Египет најави големо археолошко откритие


Египетското Министерство за туризам и антиквитети денес објави дека го имаат откритието на годината. Претставувањето следува деновиве, и тоа ќе опфаќа вкупно 100 насликани саркофази во добра состојба, стари околу 2.600 години. – Ова денес не е крај на овие истражувања, туку, ми се чини – почеток, рече Калед ел Енани, министер за туризам и …

Египет најави големо археолошко откритие Read More »

Епл го претстави новиот „Мек-бук-ер“, прв со свој процесор


САД– Американската фирма Епл денеска го претстави својот нов лаптоп „Мек-бук-ер“ (MacBookAir) и неколку други компјутери со нови процесори развиени од самата компанија. Според познавачите, овој потег дополнително технолошки ќе ги поврзе компјутерите и „Ајфон“ мобилните телефони на Епл. Тоа пак, би требало да значи и поголема продажба на компјутерите „Епл“. Продажбата на компјутери „Епл“ …

Епл го претстави новиот „Мек-бук-ер“, прв со свој процесор Read More »

Важен за имунитетот, притисокот и шеќерот – повеќето луѓе не ни знаат што е витамин Ф, а ова се намирниците каде што го има најмногу!


Веќе знаете колку се важни витамин Ц, цинк и други работи што го зајакнуваат имунитетот. Но, дали знаете што е витамин Ф и во која храна се наоѓа? Витамин Ф е израз што се користи заеднички за две масти кои се од витално значење за нормалното функционирање на организмот. Есенцијалните масни киселини кои заедно создаваат …

Важен за имунитетот, притисокот и шеќерот – повеќето луѓе не ни знаат што е витамин Ф, а ова се намирниците каде што го има најмногу! Read More »

Ни случајно не верувајте дека ова го убива корона вирусот: Доктор реагира на озборувањата за производот што веројатно го имате дома!


Производителите велат едно, но лекарите сосема друго! Кога се појави вирусот корона, научниците и производителите на разни средства ширум светот се обидоа да откријат што „магично“ ќе го искорени вирусот, кој во меѓувреме зарази повеќе од 51 милион луѓе ширум планетата. Иако носењето маска додека се држи на растојание и се избегнува собирање е единствениот …

Ни случајно не верувајте дека ова го убива корона вирусот: Доктор реагира на озборувањата за производот што веројатно го имате дома! Read More »

Брачната двојка заслужна за развојот на ковид вакцината на „Фајзер“


Експерименталната вакцина против корона вирусот на американскиот фармаколошки гигант „Фајзер“ и германската компанија „Бионтех“ има 90 отсто делотворност во спречување на Ковид-19, објавија вчера двете компании. Се работи за голем пресврт во одбрана од пандемијата. Досега не се најдени сериозни безбедносни проблеми и се очекува дека ќе добие одобрение за итна употреба подоцна овој месец. …

Брачната двојка заслужна за развојот на ковид вакцината на „Фајзер“ Read More »