Елизабета прв пат го пропушта Ројал Аскот како кралица (галерија)


Англија – Ништо не можеше да ја спречи кралицата Елизабета Втора од присуството на славните коњски трки Ројал Аскот , за време на нејзиното 68-годишно владеење како монарх во Англија – ниту бременоста, ниту обраќањето во парламентот, па дури и разните болести. Но, оваа година, 94-годишната кралица нема да присуствува на Ројал Аскот, која започнува …

Елизабета прв пат го пропушта Ројал Аскот како кралица (галерија) Read More »

Инстаграм го потиснува Твитер, се повеќе станува извор на информации


Апликацијата за споделување фотографии и видеа Инстаграм ќе го престигне Твитер како извор на вести, покажува извештајот „2020 Ројтерс Институт за дигитални вести“ (2020 Reuters Institute Digital News). Во истражувањето се наведува дека употребата на вести на Инстаграм од 2018 година е двојно зголемена. Овој тренд е најсилен меѓу младите. Во извештајот се наведува дека …

Инстаграм го потиснува Твитер, се повеќе станува извор на информации Read More »

Шест ресторани во Словенија добија Мишелинова ѕвезда


Словенија– По долгогодишни обиди конечно Словенија доби ресторани што имаат Мишелинова ѕвезда, односно највисоко признание за квалитет, јави дописникот на МИА од Љубљана. На специјална церемонија во живо пренесувана од локални медиуми, пет ресторани добија по една, а угостителскиот објект„Хиша Франко“ доби дури две вакви ѕвезди. Коментарите на познавачите се дека во регионот на ниту …

Шест ресторани во Словенија добија Мишелинова ѕвезда Read More »

Дојче Веле: Стартува германската корона-апликација


Воведување на апликацијата за предупредување во случај на зараза од коронавирусот за смартфони во Германија траеше малку подолго отколку во другите земји, информира денеска Дојче Веле. Кина и Јужна Кореа на пример, уште во март започнаа да користат соодветни апликации, додека европските држави, како Франција, тоа го направија на почетокот на јуни. За разлика од …

Дојче Веле: Стартува германската корона-апликација Read More »

Американски фирми можат да соработуваат со „Хуавеи“ на стандарди за 5Г


Американските компании можат да соработуваат со „Хуавеи“ за да воспостават стандарди за технологии од следната генерација, соопшти Министерството за трговија на САД. „Ова е важна одлука затоа што тоа значи дека американските компании ќе можат да учествуваат во формирањето стандарди, односно дефинирањето на технички детали и правила со кои се уредува работата на критичните технологии“, …

Американски фирми можат да соработуваат со „Хуавеи“ на стандарди за 5Г Read More »

Држави од ЕУ ќе платат 750 милиони евра за 300 милиони дози вакцина на „АстраЗенека“


Италија, Германија, Холандија и Франција ќе платат 750 милиони евра за 300 милиони дози на потенцијалната вакцина на Aстра Зенека против Ковид-19 како дел од европски договор за гарантирање на набавка на лекови. Тоа го изјави денеска портпаролот на Министерството за здравство во Рим. – Четирите земји на ЕУ имаат можност да купат дополнителни 100 …

Држави од ЕУ ќе платат 750 милиони евра за 300 милиони дози вакцина на „АстраЗенека“ Read More »

Алкохоличарите во Холандија ќе добијат електронски нараквици


Холанѓаните осудени за злосторства извршени под дејство на алкохол наскоро околу глужд ќе стават специјални пластични алки за електронски надзор, со чија помош ќе се следи нивната навика за консумирање алкохол. Холандското Министерство за правда објави дека со помош на електронската нараквица, ќе се следи секој обид за консумирање алкохол меѓу сторителите, така што автоматски …

Алкохоличарите во Холандија ќе добијат електронски нараквици Read More »

Отворањето на „Дизниленд“ во Хонг Конг најавено за 18 јуни


Рекреативниот „Дизниленд“ парк во Хонг Конг, што беше затворен на крајот на јануари поради епидемијата на коронавирусот, ќе продолжи да работи од 18 јуни. Детскиот парк ќе работи со намален капацитет, со ограничен број посетители, а ќе се зајакнат и мерките за заштита на здравјето, соопштуваат оттаму. Повеќето од продавниците и рестораните во овој тематски …

Отворањето на „Дизниленд“ во Хонг Конг најавено за 18 јуни Read More »

Сметка од 1,1 милион долари за лекување пациент од корона вирус


Медицинскиот персонал со аплауз го испрати Мајкл Флор, пациент најдолго хоспитализиран од Ковид-19 во САД кој, кога неочекувано не умре, луѓето се шегуваа со него како „чудо човек“. Сега оние кои го нарекуваа „чудо човек“ исто така можат да го нарекуваат и човек од милион долари. Флор (70), дошол многу близу до смртт , а …

Сметка од 1,1 милион долари за лекување пациент од корона вирус Read More »

Печурка тешка над еден килограм пронајдена во Делчевско


Во делчевскиот регион пронајдена печурка со тежина од над еден килограм и периметар од близу половина метар, што ја прави една од поголемите пронајдени на ова подрачје годинава. Младиот Бојан Ѓорѓиевски е среќникот кој печурката од сортата ,,вргањ”, ја пронашол во атарот на делчевското село Бигла и ова му е првпат да пронајде толку голема …

Печурка тешка над еден килограм пронајдена во Делчевско Read More »

Меланија Трамп потпишала подобар пребрачен договор па се преселила во Белата куќа, пишува во новата биографија


САД– Меланија Трамп го одложи доаѓањето во Белата куќа, откако нејзиниот сопруг Доналд Трамп победи на изборите во 2016 година затоа што  преговараше за предбрачниот договор, пишува во новата неавторизирана биографија. Одложувањето откако Трамп беше инаугуриран на почетокот на 2017 година беше официјално објаснето како прва дама која не сакае да го прекине школувањето на …

Меланија Трамп потпишала подобар пребрачен договор па се преселила во Белата куќа, пишува во новата биографија Read More »

Како познат француски готвач го преуреди ресторанот во ковид безбеден


Францускиот суперготвач Ален Дукас користи систем за вентилација, сличен на оние во болниците, за повторно да го отвори еден од неговите париски ресторани. Дукас, чии ресторани имаат 17 ѕвезди на „Мишелин“ – најмногу од кој било готвач во светот – инсталира софистициран систем во неговиот историски ресторан „Алар“ во областа Сен Жермен де Пре во …

Како познат француски готвач го преуреди ресторанот во ковид безбеден Read More »

Уапсен наркодилер со лажна лична карта со името на Роберт де Ниро


Романската полиција уапси дилер на дрога со лажна лична карта со името и фотографија на холивудскиот глумец Роберт де Ниро. Во документот се наведува дека „Де Ниро“ живее во романскиот град Јаси, родители му се Мадона и Ентони, а адресата одговара на тамошните гробишта… При претрес во вистинскиот дом на лажниот актер, пронајдена е поголема …

Уапсен наркодилер со лажна лична карта со името на Роберт де Ниро Read More »

„Твитер“ блокира десетици илјади сметки поврзани со Кина, Русија и Турција


Компанијата „Твитер“ соопшти дека блокирале десетици илјади сметки поврзани со Кина, Русија и Турција кои биле користени за пропаганда и дезинформации. Сите овие сметки се затворени, но нивната содржина се чува во база на податоци за да може да се користат за научни цели. Кинеската мрежа на сметки се користела за ширење геополитички теории во …

„Твитер“ блокира десетици илјади сметки поврзани со Кина, Русија и Турција Read More »

„Бритиш Ервејз“ продава уметнички дела заради кризата


Авио-компанијата „Бритиш Ервејз“ ќе продава некои предмети од својата уметничка колекција вредна неколку милиони фунти, со цел да собере пари за закрепнување по кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот. Колекцијата опфаќа дела од сликарите Демиен Хирст, Бриџит Рајли и Питер Доџ, а меѓу нив се проценува дека има дела вредни повеќе од милион фунти. Би-Би-Си …

„Бритиш Ервејз“ продава уметнички дела заради кризата Read More »

Сандра Булок се омажи по вторпат, на тајна, скромна свеченост


САД – Сандра Булок тајно се венчала со своето момче, холивудскиот фотограф Брајан Рендл (54), а свадбата се одржала на нивниот имот во Калифорнија. Како што пренесуваат тамошните медиуми, тоа било скромна прослава, само со нивните најблиски роднини и пријатели. Децата на Булок – деветгодишниот Луис и неговата помала сестричка Лајма, биле деверчиња. Глумицата и нејзиниот …

Сандра Булок се омажи по вторпат, на тајна, скромна свеченост Read More »

„Тотал гитар“: Брајан Меј е најдобриот гитарист


САД – Читателите на списанието „Тотал гитар“ го прогласија Брајан Меј од британскиот бенд „Квин“ за најдобар гитарист во историјата. – Останав без зборови! Навистина ме изненади ова прво место!, прокоментира Брајан Меј. На топ-листата од анкетата, Џими Хендрикс е на второто место, а Џими Пејџ – трет. Меј истакна дека за него, сепак, најдобриот гитарист …

„Тотал гитар“: Брајан Меј е најдобриот гитарист Read More »

Словенија го произведе првиот комплетно електричен и сертифициран авион


Словенечката компанија „Пипистрел“ го произведе првиот 100 отсто електричен сертифициран авион, јави дописникот на МИА од Љубљана. Се работи за мал спортски авион, комплетно напојуван од батерија за кој Европската агенција за безбедност во воздухопловството (ЕАСА) ги исполнува највисоките стандарди за безбедност во летањето. Од компанијата изјави дека во некои сегменти ова летало има далеку …

Словенија го произведе првиот комплетно електричен и сертифициран авион Read More »

„Амазон“ ја забрани употребата на својот софтвер за препознавање лица


Компанијата „Амазон“ ја забрани употребата на својот софтвер за препознавање лица од страна на полицијата за една година. Овој гигант е последен во низата компании кои забранија употреба на вакви системи и кои се соочуваат со критики за погрешно идентификување на луѓе со потемна боја на кожата. Активистите за заштита на човековите права и вработените во …

„Амазон“ ја забрани употребата на својот софтвер за препознавање лица Read More »

Најмалиот шах на светот


Еден микроскулптор од Турција ја изработи најмалата табла и фигури за шах во светот. „Таблата“ има размер 0,89 на 0,89 сантиметри. Некати Коркмаз тврди дека неговата минијатурна творба е двапати помала од онаа којашто сега го држи Гинисовиот рекорд. За да го создаде овој шах, нему му биле потребни шест месеци и шест часа на …

Најмалиот шах на светот Read More »