Хороскоп: Што велат ѕвездите за 2020?


Според кинеската астрологија, 2020 е година на Стаорецот, знак кој е симбол на амбициозност, посветеност и брзина. Астролозите истакнуваат дека во 2020 година доаѓаат убави промени за знаците.   Овен – време е за нови победи   Бевте многу вредни во 2019, а во 2020 време е да ги соберете плодовите од својот труд. Оваа …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за 2020? Read More »

Дигитален рај во Токио


Дигитален рај – е првата асоцијација за Музејот за дигитална уметност во Токио, кој е прв таков во светот и привлекува огромен број посетители секојдневно. Под мотото свет без граници, музејот е отворен во квартот Одаиба минатата година и е неповторливо место каде боите го убиваат сивилото на секојдневнината.Чувството дека сте во рајот е толку …

Дигитален рај во Токио Read More »

Живот со „Панасоник“ во „паметен“ дом и со кафе што ќе ви го свари компјутерот


Ѕидови и плакари што зборуваат, дигитална домашна помошничка што ќе ви помогне да сварите чај или  кафе, дигитално огледало што ќе ви каже како сте денес и колку ви е притисокот, плакар што ќе ги отстранува вирусите и ќе ви мери колку ви е дома загадувањето, домашно милениче – роботче што ќе ви ги носи …

Живот со „Панасоник“ во „паметен“ дом и со кафе што ќе ви го свари компјутерот Read More »

(Видео) Необичен персонал на аеродромот во Сан Франциско: Дали сте виделе свиња пилот?


  Свињите можеби не се добри сопатници во авион, но затоа облечени како пилоти може да им помогнат на оние кои се плашат од летање. Свинчето Лилу, која работи на аеродромот во Сан Франциско, има задача да им помогне на патниците да се ослободат од стресот. Нејзината сопственичка Татјана Данилова учествува во програмата за терапевтско …

(Видео) Необичен персонал на аеродромот во Сан Франциско: Дали сте виделе свиња пилот? Read More »

Договорот со Пентагон ја промени ситуацијата на врвот: Гејтс го престигна Безос


Коосновачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, го престигна во петокот основачот на Амазон Џеф Безос на листата најбогати луѓе на светот, првпат по повеќе од две години. Њујоршката агенција Блумберг наведува дека е возможно на Гејтс делумно да му помогна и Пентагон, кога на 25. октомври најави дека одлучил да договори работа со Мајкрософт вреден 10 …

Договорот со Пентагон ја промени ситуацијата на врвот: Гејтс го престигна Безос Read More »

За 9 часа продале стока во вредност од 22,6 милијарди долари, во првата минута „свртеле“ милијарда!


Кинескиот гигант во електронска трговија, Алибаба, за првите десет часа од „Денот на самците“, продала стока во вредност од 158,31 милијарди јуани (22,63 милијарди долари). Тоа е 25 проценти повеќе во однос на продажбата во првите девет часа на истиот ден минатата година. „Денот на самците“, кинескиот пандан на американскиот „Црн петок“ и „Сајбер понеделник“, …

За 9 часа продале стока во вредност од 22,6 милијарди долари, во првата минута „свртеле“ милијарда! Read More »

Калифорнија покренува истрага против „Фејсбук“


Калифорнија го истражува обелоденувањето на информациите за корисниците на Фејсбук на Кембриџ Аналитика и други партнери, открија властите во САД. Властите во Калифорнија бараат една од најголемите социјални мрежи да одговори на судската покана. Откривањето на истрагата е најновата лоша вест за Фејсбук, кои веќе се под истрага во 47 американски држави. Некои држави, особено …

Калифорнија покренува истрага против „Фејсбук“ Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Вложувате искрен напор да ги направите толку саканите промени и авантури: ќе треба да ги најдете вистинските зборови со кои што ќе го допрете срцето на саканите и оставите добар впечаток. Малку по малку, ќе ги отстраните нереалните очекувања во однос на работата и ќе успеете да дојдете до помодерни солуции. БИК: Луѓето уживаат …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Фејсбук има ново лого


По бројните скандали и пропусти со податоците и приватноста на корисниците, компанијата Фејсбук се менува, но не така што нешто ќе поправи (на тоа сè уште се работи), туку со потег во насока на визуелниот идентитет на компанијата. По 15 години постоење, Фејсбук има ново лого, а од компанијата разјаснија неколку работи, како и интеграцијата …

Фејсбук има ново лого Read More »

Црна Гора: Прва крштевка на трансродно лице во Подгорица


Вук Аџиќ е крстен во храмот на Христовото спасение во Подгорица, а тоа е воедно и прва крштевка на трансродно лице пред операција на корекција на полот. Аџиќ неколку недели со ред денот го почнувал истиот начин – станувал и ѕвонел на телефон во Митрополијата црногорско-приморска и не се откажал додека не добил состанок и …

Црна Гора: Прва крштевка на трансродно лице во Подгорица Read More »

Путин сака руска „Википедија“, вложува 27 милиони долари до 2022 година


Рускиот претседател Владимир Путин   предложи дека Русија би требало да има сопствена верзија на Википедија со цел да се претстави во „добар и модерен облик”. Во тој проект ќе бидат вложени 27 милиони долари до 2022 година. Руските власти на 1 ноември добија овластување за исклучување на интернетот во земјата, а владата планира да создаде инфраструктура …

Путин сака руска „Википедија“, вложува 27 милиони долари до 2022 година Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Идеален ден да се запрашате каде и како ќе ги инвестирате своите финансии: најдобро ќе биде да ги додадете своите средства во домашниот буџет и практично да се грижите за семејството, домот и работата. Независни, силни и страсни, од витална важност е да бидете нежни со саканите и да им обезбедите комфорна средина. Љубете …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Фридом хаус: Пропагандата на социјалните медиуми фунционира подобро од цензурата


Слободата на интернет е загрозена од дигиталниот авторитаризам проникнат низ целиот свет, додека репресивните режими, политичари и партиски активисти со автократски тенденции ги користат социјалните медиуми за контрола врз граѓаните и дисторзија на политичките процеси, се вели во најновиот извештај на „Фридом хаус“ за слободата на интернетот. Како резултат на ваквата ситуација, извештајот забележува дека …

Фридом хаус: Пропагандата на социјалните медиуми фунционира подобро од цензурата Read More »

„Епл“ вложува 2,5 милијарди долари во обид да се реши кризата со домување во Калифорнија


Во следните две години „Епл“ ќе додели 2,5 милијарди долари во обид да ја реши станбената криза во Калифорнија, соопшти синоќа компанијата. Една милијарда ќе биде исплатена во фондот за изградба на домување за жители со низок и среден приход. Уште толку ќе биде исплатено за помош при исплата на хипотеки за купување на прв …

„Епл“ вложува 2,5 милијарди долари во обид да се реши кризата со домување во Калифорнија Read More »

Во „Мајкрософт“ работеа четири дена во неделата и ја зголемија продуктивноста за 40 проценти


Компанијата „Мајкрософт“ во Капонија тестираше работна недела од четири дена и откри дека овој експеримент даде прилично неочекувани резултати. Технолошкиот гигант забележа пораст на продуктивноста од речиси 40 проценти, по намалувањето на работното време во рамките на проект кој за цел имаше промовирање на поздрава рамнотежа помеѓу работата и животот. Во рамките на овој проект, …

Во „Мајкрософт“ работеа четири дена во неделата и ја зголемија продуктивноста за 40 проценти Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Силни планетарни влијанија ве ставаат во првите редови на случувањата: иако минувате низ несигурни времиња, сепак сте расположени да им помогнете на другите и да остварите некоја заедничка цел. Можеби нема да сте расположени за долги разговори, но светот на зборовите понекогаш нема ништо ново да каже. Сменете ја перспективата. БИК: Се чини дека …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Ова е среќа: Стана милионер по втор пат


  Еден жител на Масачусетс, сојузната американска држава, два пати ја изпразни касата на државната лотарија. Ралф Роудс доби милион долари на лотартијата на Масачусетс, со ливче купено на бензинска пумпа. Тој во мај, лани, освои ист износ на лотарија, а тогаш одбра да подигне 650.000 долари во кеш, веднаш, место да подига чек од …

Ова е среќа: Стана милионер по втор пат Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Пред вас се крупни промени, кои што можеби предизвикуваат страв: сепак, место за вкочанетост нема, туку за активирање на сите сили, со кои што ќе постигнете финансиска независност. Работите брзо се менуваат, а промени има и во вашиот интимен живот: облечете се убаво излезете некаде на убава вечера. Бидете среќни. БИК: Практични, бавни и …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Месец на урогенитално здравје: Отстранете ги инфекциите преку исхраната


Најверојатно сте чуле за медот манука, направен од цвеќиња што растат во Нов Зеланд и Австралија, кој има многу активни компоненти што го збогатуваат неговиот вкус и го прават еден од најздравите медови во светот. Со голема антибактериска и антивоспалителна моќ, тој има силни терапевтски својства, помага при многу болести и инфекции и изобилува со …

Месец на урогенитално здравје: Отстранете ги инфекциите преку исхраната Read More »

Откриена нова вакцина против туберкулоза


САД– Секоја година, 10 милиони луѓе во светот заболуваат од туберкулоза, во моментов водечка причина за смртни случаи од заразни болести, а овој тренд би можел да се промени дури и со делумно ефикасна вакцина, пишува Њујорк тајмс. Новата експериментална вакцина заштити околу половина од луѓето што ја примиле, а може да означи пресвртница во …

Откриена нова вакцина против туберкулоза Read More »