Филиповска: Зрачењето од 5Г не е опасно, со новите технологии поефикасно се искористува мрежата


На незнаење и страв од непознатото во 90 проценти се темелат негативните коментари за 5Г мрежата, а најдобар одговор на тоа е борбата со лажните вести, оценија учесниците на дебатата „Дигитални предизвици за општествена транформација“, што се одржа денеска во Скопје. Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски соопшти дека Агенцијата за електронски комуникации …

Филиповска: Зрачењето од 5Г не е опасно, со новите технологии поефикасно се искористува мрежата Read More »

„Тесла“ блиску до целосно автономно возење


Сопственикот на американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“, Илон Маск денеска изјави дека неговата компанија е многу блиску до петтото ниво на технологијата за самоуправувачко возење, односно управување со возилата без учество на возач. – Јас сум крајно убеден дека петтото ниво, односно суштината на потполно самоуправување, ќе стане реалност и мислам дека тоа ќе …

„Тесла“ блиску до целосно автономно возење Read More »

Гугл знае каде си ти и каде сум јас


Не е новост дека технолошките компании повеќе од една деценија знаат многу за вас. Многу повеќе од што многумина би сакале, знаат и паметат работи што вие сте ги заборавиле. Се сеќавате на концертот од 2011 година? Е па, Фејсбук се сеќава, а има и фотографии. Каде сте биле точно пред три години? Знаат и …

Гугл знае каде си ти и каде сум јас Read More »

Ворен Бафет донираше над 2,9 милијарди долари за хуманитарни цели


Познатиот светски инвеститор Ворен Бафет донираше акции вредни приближно 2,9 милијарди американски долари од конгломератот „Беркшир Хатавеј“ на четири семејни организации и на фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, што е последен, но не и најголем придонес согласно неговиот план да го подели своето богатство. Конгломератот соопшти дека 15-годишната донација на Бафет се состоела од 15,97 …

Ворен Бафет донираше над 2,9 милијарди долари за хуманитарни цели Read More »

Пронајден диносаурус голем колку паметен телефон


Археолози во САД го пронајдоа најмалиот диносаурус, засега познат, кој живеел во праисторијата. Суштеството било долго околу 10 сантиметри, односно не поголемо од денешен обичен телефон. Како што соопшти американската Национална академија на науки, суштеството било претходник на диносаурусите и летечките птеросауруси. – Ова мало животинче денес би било одлично домашно милениче. Но, се работи …

Пронајден диносаурус голем колку паметен телефон Read More »

„Фуџитсу“ воведува трајно работење од дома


Технолошката компанија „Фуџитсу“ денеска соопшти дека ќе го преполови бројот на вработени во својата канцеларија во Јапонија и дека работењето од дома ќе стане трајно додека е можно. „Фуџитсу“ наведува дека се прилагодува на „новата реалност“ предизвикана од коронавирусот преку програма која ќе понуди флексибилност за 80.000 свои работници низ целата земја. Како се наведува …

„Фуџитсу“ воведува трајно работење од дома Read More »

Лондон размислува да го откаже учеството на „Хуавеј“ во изградбата на 5Г мрежата


Само по неколку месеци, британската Влада ќе почне да го разгледува откажувањето на учеството на кинеската компанија „Хуавеј“ во изградба на 5Г мрежата во Британија, пишува весникот „Сандеј телеграф“. Според весникот, центарот за врски со Владата ја ревидирал проценката на ризик при користењето технологии на кинеската компанија. Експерти од разузнавачките служби заклучиле дека забраната наметната …

Лондон размислува да го откаже учеството на „Хуавеј“ во изградбата на 5Г мрежата Read More »

Словенија, Турција и Србија се лидери во иновациите во ЈИ Европа, Македонија меѓу „скромните иноватори“


Словенија е рангирана на највисоко место меѓу земјите од Југоисточна Европа (ЈИЕ) во однос на националните системи за иновации, а потоа следат Турција и Србија, објави Европската комисија. Словенија ја следат две земји кои не се членки на ЕУ, Турција и Србија, додека Романија и Бугарија се единствените членки на ЕУ во групата скромни иноватори, …

Словенија, Турција и Србија се лидери во иновациите во ЈИ Европа, Македонија меѓу „скромните иноватори“ Read More »

Индиец потроши 4 илјади долари за златна маска, единствена во светот


Индија-Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде потроши 4 илјади долари за маска од злато за да го заштити од коронавирусот. Маската која тежи 60 гр. (2 унци) е работена по нарачка и на работниците им требаше да ја завршат за осум дена. Бизнисменот е познат по носење на масивен златен накит- алка, ѓердан и прстени на сите …

Индиец потроши 4 илјади долари за златна маска, единствена во светот Read More »

Мерилин Монро: Дајте и на дамата вистинска маска и таа може да го освои светот


САД– Во екот на пандемијата на коронавирус во САД каде близу 130 илјади жртви починаа од заразната болест, легендарните скулптури низ целата земја, од животни до фигури на поп-културата, се фотографирани со маски на лицето. Најголемо внимание предизвика статуетката на секс-симболот Мерилин Монро „Засекогаш Мерилин“ во Мериленд. Монро е овековечена во легендарната поза , кога …

Мерилин Монро: Дајте и на дамата вистинска маска и таа може да го освои светот Read More »

Педофил, осуден на 1.000 години затвор, е ослободен во САД


Во САД педофил, кој е осуден на илјада години затвор, е ослободен на условна казна, пишува весникот „Њујорк тајмс“. Питер Малори, жител на американската сојузна држава Џорџија, е ослободен по поминати осум години в затвор. Ослободителната пресуда ја даде Апелацискиот суд во мај оваа година,  утврдувајќи дека педофилот отслужил доволна казна. Малори беше уапсен во …

Педофил, осуден на 1.000 години затвор, е ослободен во САД Read More »

Бранџелина се смирија заради децата


САД– По разводот што официјално заврши лани, и по бурниот период претходно, Анџелина Џоли и Бред Пит, се чини, повторно се во добри односи… Како што пренесува „Ентертејнмент викли“, извор близок до поранешниот пар, што претпочита да остане неименуван, Бред сѐ почесто престојува во домот на Џоли, но сето тоа е поради децата. -Тие дури …

Бранџелина се смирија заради децата Read More »

Хрватска овозможи онлајн венчавки


Во Хрватска од вчера склучувањето брак е можно да се направи и преку интернет. Како што пишува Новац.хр, ваквата услуга е можна преку системот за е-граѓани, со пополнување на е-пријава за венчавка. „Оваа услуга им овозможува на младенците да го регистрираат својот брак без да одат во матичните служби“, појаснуваат од хрватското министерство за управа. …

Хрватска овозможи онлајн венчавки Read More »

Меган Маркл: Кралското семејство не ме заштити од медиумите


САД– Сопругата на британскиот принц Хари, Меган Маркл тврди дека кога била бремена, не добила соодветна заштита од кралското семејство од „лажните написи“ во медиумите. А тоа, како што таа тврди, нејзе ѝ предизвикало емоционални и психолошки тешкотии. Овие наводи се дел од новите документи доставени од нејзиниот правен тим до надлежниот суд, во тужбата …

Меган Маркл: Кралското семејство не ме заштити од медиумите Read More »

Илон Маск продава дел од имотот во Лос Анџелес за 62,5 милиони долари


САД– Основачот на компаниите Тесла и Спејс-Икс – Илон Маск продава четири од своите недвижни имоти во Лос Анџелес. Вкупната цена е 62,5 милиони долари. Американските медиуми претходно објавија дека Маск го продава имотот во елитната населба Бел Ер, и тоа за 29 милиони долари. Првичните информации говорат дека Маск договорил продажба на куќата на …

Илон Маск продава дел од имотот во Лос Анџелес за 62,5 милиони долари Read More »

Со балон од Аљаска до небесната граница за 125.000 долари


Нова фирма од Флорида, под назив „Вселенска перспектива“, има идеја – со напреден балон да врши тури од Земјината површина, поточно Аљаска, до највисоките слоеви на атмосферата. За таа цел би се користел Пацифички вселенски комплекс во градот Кодијак, од каде што би се лансирало леталото. Балонот голем колку едно фудбалско игралиште, ќе го управува …

Со балон од Аљаска до небесната граница за 125.000 долари Read More »

Италија: Вински фалсификатори полнеле искористени шишиња и ги продавале на интернет


Италијанските карабињери во Фиренца, во соработка со Европол, разоткрија мрежа „вински фалсификатори”, кои преку интернет продавале лажно, фалсификувано вино од врвни италијански брендови. Како што соопшти вчера Европол, рации се извршени во осум области во Италија. Истрагата открила дека виното со низок квалитет било полнето во шишиња со оригинални етикети, а потоа тие биле продавани …

Италија: Вински фалсификатори полнеле искористени шишиња и ги продавале на интернет Read More »

Ким Кардашијан од богата стана уште побогата


САД- Раперот и милијардер Канје Вест (43) истакна дека е горд на својата сопруга Ким Кардашијан Вест (39) за влезот во клубот на милијардери. Вест која со Ким има четири деца на социјалните мрежи ја пофали ријалити-ѕвездата и успешен претприемач, откако таа потврди дека продала 20% удел од нејзината линија за убавина KKW на гигантот Coty Inc. за …

Ким Кардашијан од богата стана уште побогата Read More »

Канадски компании се откажуваат од рекламирање на Фејсбук


Канадските компании се приклучуваат кон се поголемиот список на светски познати брендови кои решија да не се рекламираат на „Фејсбук“ во јули, поради одбивањето на компанијата да преземе мерки против ширење содржини со омраза на својата платформа. Канадските компании „Лулулемон“, „МЕЦ“ и „Арктерикс“ ќе ги повлечат своите платени реклами од „Фејсбук“ и ќе се приклучат …

Канадски компании се откажуваат од рекламирање на Фејсбук Read More »

Во Холандија почна аукција за 5Г фреквенции


Со учество на некои „големи играчи“ во телекомуникацискиот сектор, денеска во Холандија почна првата државна аукција на 5Г фреквенции, а најнискиот очекуван приход изнесува 900 милиони евра. Предмет на аукцијата се фреквенциските опсези од 700, 1.400 и 2.100 мегахерци, а покрај домашната телекомуникациска компанија КПН, учествуваат и „Водафон“ и „Т-мобиле“. Според правилата, аукцијата мора да …

Во Холандија почна аукција за 5Г фреквенции Read More »