Ова е официјално најгрдата боја на светот: Толку е грда што луѓето престануваат да пушат


Најгрдата боја на светот е толку грда што ја користат за да ги направат цигарите непривлечни за луѓето! Секоја година, Институтот Пантоне ја објавува најмодерната боја за следната сезона, но и официјално ја прогласија најгрдата боја на светот.Тоа е кафеаво-зелена нијанса која е означена како  448 C на листата на бои на Пантоне. .@MTVNews posted …

Ова е официјално најгрдата боја на светот: Толку е грда што луѓето престануваат да пушат Read More »

Репортажа на „Велт“ за Преспанско Езеро: Пеликаните живеат на крајот од улицата


Германскиот магазин „Велт“ објави репортажа посветена на убавините на Преспанското Езеро и незаборавното искуство да се престојува во природа, во изолација и да се набљудуваат пеликани, птици кои речиси и да не можат да се видат на друго место освен во пределите и националните паркови во Преспанскиот регион. Авторката на текстот под наслов „Пеликаните живеат …

Репортажа на „Велт“ за Преспанско Езеро: Пеликаните живеат на крајот од улицата Read More »

Меган Маркл и принцот Хари пристигнаа во Њујорк облечени во тегет


САД– Меган Маркл и принцот Хари вчера пристигнаа во Њујорк каде што, меѓу другото, го посетија и Светскиот трговски центар. Во поглед на стилот, Меган беше облечена во тегет панталони, тегет маица и тегет палто. Хари носеше тегет одело. Со тоа, тие сакаа да им оддадат почит на жртвите од терористичкиот напад од пред 20 години, …

Меган Маркл и принцот Хари пристигнаа во Њујорк облечени во тегет Read More »

Стигна алтернатива – вакцина како спреј за нос чека трета фаза на испитувањето


  Кинескиот производител на вакцини „Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise“ планира следниот месец да почне со големо испитување на кандидатот за вакцина против Ковид-19 во облик на спреј за нос, стои во записникот за регистрација на клинички испитувања. Компанијата има намера да ангажира 40.000 возрасни испитаници за трета фаза од клиничкото испитување, стои во податоците …

Стигна алтернатива – вакцина како спреј за нос чека трета фаза на испитувањето Read More »

(Видео) Ги снимал облаците три часа за да направи фантастично видео од една минута


Облаци снимани од единствена перспектива изгледаат како морски бранови Светот е полн со природни убавини кои честопати остануваат незабележани бидејќи луѓето немаат време или им е тешко да ги видат од вистинската перспектива. Во видеото што го пренесуваме подолу, снимена е токму таква природна убавина, која може да се доживее само ако се вложи време …

(Видео) Ги снимал облаците три часа за да направи фантастично видео од една минута Read More »

Технологија + луксуз : National Geographic ве води на патување низ светот со поларен брод


САД– Преку своите публикации, телевизиски канали и брендирани турнеи, National Geographic веќе долго време помага да се поврзат трагачите по авантури со скриените богатства на сите седум континенти. Сега, тоа ни дава уште една причина да започнеме да се пакуваме, со воведување крстарења на новиот поларен брод Lindblad Expeditions кој комбинира најсовремена технологија со луксузен …

Технологија + луксуз : National Geographic ве води на патување низ светот со поларен брод Read More »

Дневен хороскоп за 23 септември


ОВЕН РАБОТА: Имате силна професионална сила. Треба да го искористите ова што е можно поскоро. Вашата конкуренција поминува низ знакот Водолија или Лав. ЉУБОВ: Вашиот партнер мисли дека не сте доволно нежни и посветени на домот и взаемната љубов. ЗДРАВЈЕ: Чувствителни на градите. БИК РАБОТА: Не сте расположени за напорна работа. Во текот на денот …

Дневен хороскоп за 23 септември Read More »

Вештачка интелигенција предложи лек за редок рак кај децата


Науката успешно искористи вештачка интелигенција за да создаде нов третман со лекови за деца со смртоносен рак на мозокот. Се работи за заболување кое повеќе од 50 години нема напредок во однос на преживувањето на пациентите. – Употребата на вештачка интелигенција ветува револуционерен ефект врз откривањето лекови, изјави проф. Кристијан Хелин, главен извршен директор на …

Вештачка интелигенција предложи лек за редок рак кај децата Read More »

Највисокото дрво на светот обвиткано со алуминиумско ќебе за да не изгори


Гигантската секвоја во Калифорнија, наречена Генерал Шерман, е висока 84 метри и нејзиниот обем во основата е 31 метар   Пожарникарите ја завиткаа основата на најголемото дрво во светот во ќебе отпорно на пожар, додека се обидуваат да ја спасат позната шума со гигантски стари секвои од пожарите што горат во калифорниската Сиера Невада. Колосалното …

Највисокото дрво на светот обвиткано со алуминиумско ќебе за да не изгори Read More »

Познати македонските претставници за глобалните Microsoft Office Specialist и Adobe Certified Associate натпревари


Во рамки на проектот за унапредување на дигиталната писменост на младите на возраст од 13-22 години во Република Северна Македонија, Certiadria годинава по шести пат го организираше финалето на националниот MOS (Microsoft Office Specialist) и финалето на четвртиот ACA (Adobe Certified Associate) каде нашата земја ги доби своите претставници за глобалните Microsoft Office Specialist и …

Познати македонските претставници за глобалните Microsoft Office Specialist и Adobe Certified Associate натпревари Read More »

Египетскиот хороскоп погодува право во центар: Дознајте кои се вашите најдобри особини, но и најголемите маани


Погледнете каков е вашиот знак во египетскиот хороскоп, а потоа дознајте ги вашите маани, доблести и професија која е идеална за вас! Различни култури имаат различни хороскопи, а египетскиот хороскоп не се совпаѓа многу со оние што ги знаеме, па затоа некои работи може да ве изненадат!  АМУН -РА (26 април – 25 мај) Амун-Ра …

Египетскиот хороскоп погодува право во центар: Дознајте кои се вашите најдобри особини, но и најголемите маани Read More »

Нови осум дела на Пабло Пикасо ќе бидат изложени во Париз


Франција– Музејот на Пабло Пикасо во Париз наскоро ќе добие уште осум дела на познатиот шпански уметник. Неговата најстара ќерка Маја Руиз-Пикасо, меѓу другото, на француската држава ќе ѝ дарува и скулптура од својата лична колекција, објави француското Министерство за култура. Во соопштението се наведува дека делата, сега во сопственост на Француската национална колекција, се …

Нови осум дела на Пабло Пикасо ќе бидат изложени во Париз Read More »

Споменикот на мачката Томбили во Истанбул


Томбили (вообичаен турски прекар за буцкаст куќен миленик) била улична мачка која живеела во Зивербеј во истанбулскиот кварт Кадикој. Мачката станала популарна меѓу жителите од соседството поради тоа што била мила и начинот на кој седела на скалите. Во округот Кадикој секнала култен статус. Томбили се разболел во 2016 година, а кусо потоа угинал. Во …

Споменикот на мачката Томбили во Истанбул Read More »

На гојазноста влијае квалитетот, а не количината изедена храна


  Гојазноста не мора нужно да биде резултат на внесот на преголема количина храна во организмот, покажа студијата на американски научници кои „епидемијата на дебелина“ во Америка ја припишуваат на обработени јагенихидрати, кои предизвикуваат хаос во метаболизмот. Според мислењето на група стручњаци, на чело со Дејвид Лудвиг, ендокринолог на Харвард и во бостонската детска болница, …

На гојазноста влијае квалитетот, а не количината изедена храна Read More »

Дали е поздраво да се туширате наутро или навечер?


Многумина го почнуваат денот со туширање, додека за други туширањето е најдобар ритуал за крајот на денот. Но, кога станува збор за ова прашање, експертите се сложни во едно, сепак е поздраво да се туширате навечер. Еве неколку причини за тоа: 1. Полесно ќе заспиете Вечерното туширање ги опушта умот и телото и овозможува подобар …

Дали е поздраво да се туширате наутро или навечер? Read More »

Џесика Рабит добива нов, политички коректен лик


САД – Љубителите на „Дизни“ ја знаат Џесика Рабит како еден од најпознатите секс-симболи во анимираниот свет. Тоа ја прави саканата (и „бујна“) „фатална жена“ од играно-цртаниот филм „Кој го намести Роџер Рабит?“ – своевидна аномалија во инаку „претежно семејниот свет“ на „Дизни“. Легендарниот женски лик со гласот на Ејми Ирвинг, Кејтлин Тарнер и други глумици, …

Џесика Рабит добива нов, политички коректен лик Read More »

Принцезата Беатрис роди ќерка, радост во Бакингемската палата


Англија- Британската принцеза Беатрис, внука на кралицата Елизабета, роди девојче, нејзино прво дете со сопругот Едоардо Мапели Моци, објави Бакингемската палата. Бебето, кое тежи 2,78 килограми, се роди во лондонската болница Челзи и Вестминстер во саботата. Беатрис, десетта по ред на престолот и најстарата ќерка на принцот Ендрју и Сара, војвотката од Јорк, се омажи …

Принцезата Беатрис роди ќерка, радост во Бакингемската палата Read More »

Есенската депресија може да ја спречите: Ви требаат само 15 минути дневно за да ја надминете


Транзицијата помеѓу двете годишни времиња е исклучително пријатна кога ни доаѓа пролетта – ние сме исполнети со надеж, радост, подготвеност за нови потфати. Меѓутоа, кога преминуваме од лето во есен, често чувствуваме вознемиреност, па дури и страв од приближување на темни, студени зимски денови. Во семејната атмосфера, очекувањата се зголемуваат, децата се враќаат на училиште, …

Есенската депресија може да ја спречите: Ви требаат само 15 минути дневно за да ја надминете Read More »

Дневен хороскоп: Ракот го очекува ново познанство, Лавот ќе има прекрасен ден, а вие?


Овен Би било добро да преземете иницијатива во врската. Малку сте пасивни. Внимавајте малку повеќе на вашите финансии. Бик Денес е одличен ден за работа. Можете да направите се. Можете лесно да ги постигнете своите цели. Близнаци Осигурајте се дека ќе добиете добри резултати на работа. Не сте добро расположени, но тоа не треба да …

Дневен хороскоп: Ракот го очекува ново познанство, Лавот ќе има прекрасен ден, а вие? Read More »

Над 1.400 убиени делфини на Фарските Острови


 Рибарите на Фарските Острови секое лето убиваат стотици делфини со бело грло, во тамошиот обичај познат како „кланица“ што жителите го бранат како вкоренета народна традиција. Тоа секогаш предизвикува осуди од светската јавност, но никогаш порано не биле убиени 1.428 делфини за еден ден, како минатава седмица. Затоа, сега првпат, властите на автономниот дански архипелаг …

Над 1.400 убиени делфини на Фарските Острови Read More »