Фејсбук направи збрка и почна да објавува телефонски броеви од корисниците


Фејсбук веќе со години наназад од своите корисници при регистрација го бара бројот од мобилниот телефон, првенствено со цел да се интервенира при евентуално заборавање на лозинката, при што централата испраќа СМС порака со нова комбинација. Тоа донекаде и функционира без проблеми. Но, неодамна е откриена грешка во една од алатките за огласување, која може …

Фејсбук направи збрка и почна да објавува телефонски броеви од корисниците Read More »

Русите изгубија, па повторно воспоставија контакт со сателитот „Ангосат 1“


Руската вселенска агенција Енергија успеа да воспостави контакт со сателитот „АнгоСат-1“. Руските научници вчера соопштија дека загубиле контакт со комуникацискиот сателит, кој беше лансиран во вторникот за потребите на Ангола. „АнгоСат-1“ е првиот сателит на Ангола лансиран во Вселената. Ангола и Русија соработуваат на програмата за подобрување на комуникациските врски во африканската држава вредна 300 милиони …

Русите изгубија, па повторно воспоставија контакт со сателитот „Ангосат 1“ Read More »

Иванов ја додели наградата за најуспешно архитектонско дело во 2017


Индустриски објект за полнење и флаширање на природна вода „МАYA“ во село Гари на архитектот Александар Карангелов е најуспешното архитектонско дело во 2017 година. Големата годишна награда што ја доделува Асоцијацијата на архитекти на Македонија, ја врачи претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, кој е покровител на манифестацијата. – Уверен сум дека Големата годишна награда, …

Иванов ја додели наградата за најуспешно архитектонско дело во 2017 Read More »

Ако некој ви го прислушува телефонот, ова се петте знаци што треба да ги препознаете


По што може да препознаете дека Вашиот смартфон го прислушуваат? Има неколку признаци за тоа, кои и не мора ништо да значат, но може да укажат дека Вашите разговори ги слушаат повеќе луѓе отколку што би требало… 1. Кога батеријата на телефонот е загреана и кога тој е исклучен – тоа укажува дека некоја програма …

Ако некој ви го прислушува телефонот, ова се петте знаци што треба да ги препознаете Read More »

Епл за една секунда заработува 1.444 долари


Компанијата Епл во една секунда заработува 1.444,7 долари и се наоѓа многу пред сите останати компании, покажува најновата инфографика на ТитлМакс, каде најдобро може да се види приходот на највредните светски компании во една секунда. Алфабет (Гугл) е на петтото место со приход од 615,96 долари, додека Мајкрософт е на седмото место, со приход од …

Епл за една секунда заработува 1.444 долари Read More »

(ВИДЕО) Произведен е хуманоиден робот на кој ќе завиди и врвен спортист


Компанијата „Бостон Динамик“ која се занимава со развој и производство на роботи, објави фантастично видео кое потсетува на иднината. Во една минута може да видите демонстрација на врвни способности на човеколикиот робот. Со неверојатна леснотија скока од подот и може да му позавидат многу кошаркари, а извонредно прави и салто и се дочекува на подот на …

(ВИДЕО) Произведен е хуманоиден робот на кој ќе завиди и врвен спортист Read More »

Џорџ Сорос го намали уделот во компаниите „Епл“ и „Снеп“


Членовите на Комисијата за хартии од вредност соопштија дека инвестицискиот фонд на Џорџ Сорос го намали својот удел во „Епл“ и „Снеп“ во последниот квартал. Тој, исто така, продаде дел од уделот во другите технолошки гиганти, како што се „Фејсбук“ и „Твитер“. Според податоците на Комисијата, фондот на Сорос продал 1.700 акции од „Епл” и …

Џорџ Сорос го намали уделот во компаниите „Епл“ и „Снеп“ Read More »

„Зелена линија на смртта“ се појавува на екранот на Ајфон Икс


Некои од сопствениците на новиот iPhone X почнаа да ги пријавуваат првите проблеми со уредот, тврдејќи дека на екранот од телефонот им се појавува зелена линија. Голем број корисници на Apple телефоните пишуваат на социјалните мрежи дека на голем дел од телефоните се појавува зелена линија низ целиот екран која корисниците ја опишуваат како „зелена …

„Зелена линија на смртта“ се појавува на екранот на Ајфон Икс Read More »