Етиопските Евреи се закануваат со масовен штрајк со глад


Претставниците на 8.000 етиопски Евреи денеска најавија дека ќе стапат во масовен штрајк со глад доколку Израел го укине финансирањето на нивното спојување со семејствата во таа земја. Стотици Евреи се собраа во синагога во Адис Абеба за да изразат загриженост, бидејќи во предлог-буџетот на Израел не е предвидено финансирање на спојувањето на нивните семејства …

Етиопските Евреи се закануваат со масовен штрајк со глад Read More »

Папандреу: Го разбирам народот кој протестира, но нема решение без терминот Македонија


Ако постои расположение од страна на сегашната влада во Скопје, треба да го искористиме тоа, рекол поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу во разговор со грчките новинари што ги следат парламентарните расправи, објави онлајн изданието на весник „То Вима“. Според грчката новинска агенција АНА-МПА, тој потенцирал дека решението секако ќе го содржи и терминот Македонија. – …

Папандреу: Го разбирам народот кој протестира, но нема решение без терминот Македонија Read More »

Словечкиот министер за култура поднесе оставка по убиството на новинарот Куциак


Словачкиот министер за култура, Марек Мадарич поднесе денеска оставка по убиството на новинарот Јан Куциак. Мадарич кој е член на партијата Смер-социјална демократија, на премиерот Роберт Фицо изјавид ека тоа е негова лична одлука. – Како министер за култура не можам да се помирам дека новинар е убиен во мојот мандат, изјави Мадарич на прес …

Словечкиот министер за култура поднесе оставка по убиството на новинарот Куциак Read More »

Нобелов институт: Кандидатурата на Трамп е најверојатно лажна


Норвешкиот институт Нобел побара денеска од полицијата да истражи веројатно лажна кандидатура за американскиот претседател Доналд Трамп за Нобелова награда за мир. Трамп е номиниран заради неговата „идеологија за мир со примена на сила“ од анонимен Американец, јави Би-Би-Си. Директорот на Институтот изјави дека постојат сомнежи дека номинацијата на Трамп најверојатно е лажна. – Можам …

Нобелов институт: Кандидатурата на Трамп е најверојатно лажна Read More »

Шпанија: Одложено тестирање болиди на Формула 1 поради обилни снежни врнежи


Движењето по речиси 300 патишта во Шпанија е отежнато поради обилните снежни врнежи, соопштија локалните власти. Шпанската метеоролошка служба го зголеми метео алармот до „жолто“ или „портокалово“ во повеќе провинции. Поради снежните врнежи затворени се 23 патишта, а на 95 патишта возачите мораат да возат со синџири за снег. Цивилната гарда на Шпанија, поради лошото …

Шпанија: Одложено тестирање болиди на Формула 1 поради обилни снежни врнежи Read More »

Албанската полиција заплени 613 килограми кокаин вреден 180 милиони евра


Албанската полиција официјално потврди дека во пристанишниот град Драч биле запленети 613 килограми и 350 грама кокаин, кој на пазарот достигнува вредност од 180 милиони евра. – Дрогата, спакувана во 528 пакетчиња, беше во контејнери со двојно дно, натоварени со банани. Тргнала од Колумбија, минала транзит преку Италија во Малта по што со брод пристигнала …

Албанската полиција заплени 613 килограми кокаин вреден 180 милиони евра Read More »

Арктичкиот студ ја зеде првата жртва во Србија


Арктичкиот студен бран што веќе неколку дена владее на Балканот, ја однесе и првата жртва во Србија. Станува збор за 75-годишен маж од општината Дољевац, чие семејство го пријави како исчезнат во понеделникот. Старецот, кој страдал од сенилна деменција, е пронајден мртов на локален пат во атарот на неговоот село, а според првите наоди, починал …

Арктичкиот студ ја зеде првата жртва во Србија Read More »

„Блиц“: Синот на Ратко Младиќ кандидат за претседател на Република Српска


Дарко Младиќ, син на поранешниот командант на војската на босанските Срби, Ратко Младиќ, е еден од можните кандидати на владејачкиот Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) на Милорад Додик за претседател на Република Српска на претстојните избори, пишува „Блиц“, повикувајќи се на извори од врвот на партијата. Кандидатурата на Дарко Младиќ е во потесниот круг во …

„Блиц“: Синот на Ратко Младиќ кандидат за претседател на Република Српска Read More »

Сефај: Интерпол ги укина потерниците за поранешните лидери на ОВК


Косовскиот министер за внатрешни работи Фламур Сефај тврди дека добил потврда од Интерпол дека таа организиација ги укинала потерниците по поранешни членови на ОВК кои Србија ги товари за воени злосторства. Сефај, пред парламентарната комисија за внатрешни работи, зборувал за барањето на Косово за членство во Интерпол, објави Газета Експрес. Тој рекол дека добил потврда …

Сефај: Интерпол ги укина потерниците за поранешните лидери на ОВК Read More »

Пацоли: Дачиќ на Бурунди му понуди оружје за да го повлече признавањето на Косово


Косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли тврди дека шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ им нудел на Бурунди оружје во замена за повлекување на одлуката за признавање на Косово. Ваквите тврдења ги деманираат и Дачиќ и неговиот колега од Бурунди Алан Аиме Њамитве. Пацоли рече дека нема да биде изненаден ако се појават и …

Пацоли: Дачиќ на Бурунди му понуди оружје за да го повлече признавањето на Косово Read More »

Словенечката опозиција бара референдум за трошоците за членство во НАТО


Опозициската словенечка партија „Левица“ денеска предложи одржување референдум на кој гласачите би се изјасниле за високите трошоци за членството во НАТО. Тие предлагаат за предлогот да се дебатира во парламентот во април, а референдум би се одржал тие предлагаат да се одржи напролет, истовремено со парламентарните избори во јули, јавија словенечкитемедиуми. Според словенечкиот пратеник од …

Словенечката опозиција бара референдум за трошоците за членство во НАТО Read More »

Казахстан го забрани рускиот јазик на владините состаноци


Казахстан дополнително се оддалечи денеска од некогашните политички покровители во Москва откако во сила стапи забраната за употреба на рускиот јазик на состаноци на Владата. Претседателот Нурсултан Назарбаев, кој ја води државата од 1989 година, има големи овластувања, ја воведе забраната ден претходно. Тој е единствен од времето на СССР кој се уште е на …

Казахстан го забрани рускиот јазик на владините состаноци Read More »

Германски суд забрани движење на возила со дизел мотори


Сојузен управен суд во Лајпциг денеска дозволи воведување забрана за движење на возила со дизел мотори со цел намалување на штетните честички и гасови во германските градови. Судот со тоа ја отфрли жалбата на сојузните покраини Баден Вуртемберг и Северна Рајна Вестфалија каде управните судови одлучија градовите Штутгарт и Дизелдорф да може да забранат управување …

Германски суд забрани движење на возила со дизел мотори Read More »

ОН: Близу 20.000 Авганистанци принудно ги напуштиле своите домови


Конфликите во Авганистан принудија речиси 20.000 луѓе да ги напуштат своите домови од почетокот на годината, покажуваат податоците со кои располага ОН. Според Канцеларијата за координација на хуманитарните активности на ОН, 18.500 Авганистанци биле принудени да ги напуштат своите домови од почетокот на годината или во просек по 385 луѓе дневно. Принудно иселување е регистрирано …

ОН: Близу 20.000 Авганистанци принудно ги напуштиле своите домови Read More »

Средба на Меркел со Вучиќ: Германија го поддржува патот на Србија кон ЕУ


Германија го поддржува патот на Србија кон членство во ЕУ, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел по средбата во Берлин со српскиот претседател Александар Вучиќ. Според Меркел, преговорите за членство на Србија во ЕУ ќе бидат успешни само со натамошно спроведување на реформите во сферата на правната држава и со напредок по прашањето на односите …

Средба на Меркел со Вучиќ: Германија го поддржува патот на Србија кон ЕУ Read More »

Жените во Саудиска Арабија ќе може да служат во војска


Саудијки ќе можат да се пријавуваат во војска до четврток во покраините Ријад, Мека, Ал-Касим и Медина. Кралот Салман во јуни донесе декрет според кој жените ќе може да управуваат авртомобил, а од минатиот месец и на стадиони да следат фудбалски натпревари. Саудиските жени не ќе може да служат во борбени единици, но ќе може …

Жените во Саудиска Арабија ќе може да служат во војска Read More »

Вучиќ со Јункер и Хан: За Европа Македонците се херои бидејќи ќе го променат името на државата


Србија најмногу има напреднато на европскиот пат поради веќе започнатите преговори, но 2025 е само индикативен датум и секоја од земјите на Западниот Балкан ќе биде оценувана според заслугите на европскиот пат, изјави претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. – Има уште …

Вучиќ со Јункер и Хан: За Европа Македонците се херои бидејќи ќе го променат името на државата Read More »

Затоплување околу Северниот пол е причината за снежната бура во Европа


Невообичаеното затоплување околу Северниот пол испраќа студен арктички ветар кон Европа и според научници, таквото „ненормално“ време може да се регистрира се почесто поради глобалното затоплување предизвикано од човекот. Метеоролошката станица на Морис Џесап во најсеверниот дел на Гренланд, веќе 61 час регистрира температури што се рекордни досега за 2018 година. Таа појава се поврзува …

Затоплување околу Северниот пол е причината за снежната бура во Европа Read More »

Ердоган жестоко критикуван откако на девојче рекол дека е чест да умре во борба


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган стана цел на жестоки критики откако во говор пред партиски симпатизери на расплакано девојче во униформа и рекол дека би и било чест да умре во борба. Како што јави Би-Би-Си, на Ердоган за време на говор пред членови на владејачката АКП, од публиката му е донесено девојче во униформа. …

Ердоган жестоко критикуван откако на девојче рекол дека е чест да умре во борба Read More »

ЕУ бара начин да се рестартираат преговорите меѓу Израел и Палестина


Министрите за надворешни работи на Европската Унија денеска во Брисел одржаа заеднички состанок со нивните колеги од Лигата на арапски држави (ЛАД) за да најдат начин да се рестартираат преговорите помеѓу Израел и Палестина. Високата преставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, повтори дека ставот на ЕУ останува мировниот процес на Блискиот исток да …

ЕУ бара начин да се рестартираат преговорите меѓу Израел и Палестина Read More »