Дознаките од странство во Хрватска меч со две страни: Милијарди за пропаст


Хрватските гастарбајтери лани во својата татковина испратиле рекордни 2,12 милијарди евра. Иако не изгледа така, ова во никој случај не е добра вест. Како и во некогашна Југославија, тие се повеќе ги издржуваат или потпомагаат своите семејства со огромни средства. Само во 2016 година средствата што преку сметки ги испратиле во Хрватска се зголемиле за …

Дознаките од странство во Хрватска меч со две страни: Милијарди за пропаст Read More »

Трамп: САД наскоро ќе се повлечат од Сирија


По претстојното целосно уништување на џихадистите од групата Исламска држава (ИД), САД за многу скоро време ќе се повлечат од Сирија, изјави синоќа американскиот претседател Доналд Трамп. – Ќе се повлечеме од Сирија за многу скоро време, навистина за многу скоро, порача Трамп на митинг во американската сојузна држава Охајо. Тој нагласи дека меѓународната коалиција …

Трамп: САД наскоро ќе се повлечат од Сирија Read More »

Гутереш: Односите меѓу САД и Русија слични на оние за време на Студената војна


Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска предупреди дека односите меѓу Русија и САД се влошени до ситуација слична на „онаа во која живеевме за време на Студената војна”. Неколку дена откако САД најавија дека ќе протераат 12 руски дипломати од ОН поради случајот Скрипал, Гутереш ги повика Вашингтон и Москва  повторно да воспостават линија …

Гутереш: Односите меѓу САД и Русија слични на оние за време на Студената војна Read More »

Обновено- Русија протерува 60 американски дипломати, затворен и Конзулатот на САД во Санкт Петербург


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва ќе протера 60 американски дипломати и ќе го затвори американскиот Конзулат во Санкт Петербург. Лавров нагласи дека американскиот амбасадор во Русија бил „информиран за мерките“ додавајќи дека „бројката на протерани е иста како и на САД“. – Наша мерка ќе биде и укинување на …

Обновено- Русија протерува 60 американски дипломати, затворен и Конзулатот на САД во Санкт Петербург Read More »

Русија ќе протера 60 американски дипломати


Русија одлучи да го затвори конзулатот на САД во Санкт Петербург и ќе протера 60 американски дипломати, изјави денеска министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. Лавров нагласи дека американскиот амбасадор во Русија бил „информиран за мерките“ додавајќи дека „бројката на протерани е иста како и на САД“. – Наша мерка ќе биде и укинување на …

Русија ќе протера 60 американски дипломати Read More »

Папа Франциско: Нема пекол, душите на оние кои нема да се покајат, исчезнуваат


Нема пекол, во кој душите на грешниците страдаат вечно. Оваа изјава му се припишува на папата Франциско од новинар од италијанскиот весник “Република”, кој правел интервју со него, јави ДПА. По смртта душите на луѓето, кои ќе се покајат, добиваат простување од Бог, рекол папата во интервјуто. Тој дополнил дека „оние кои нема да се …

Папа Франциско: Нема пекол, душите на оние кои нема да се покајат, исчезнуваат Read More »

Евростат: Жените во ЕУ прво дете родиле во просек на 29 години


Во Европска унија во 2016 година се родиле 5.148 милиони бебиња, повеќе отколку во 2015 година, кога имало 5.103 милиони новороденчиња. Жените, кои таа година родиле прво дете, имале во просек 29 години. Најмлади биле мајките од Бугарија, а најстари Италјанките, соопшти Евростат. Стапката на вкупниот фертилитет во ЕУ била 1,60. Најмала била во Шпанија …

Евростат: Жените во ЕУ прво дете родиле во просек на 29 години Read More »

Здравствената состојба на Јулија Скрипал „брзо се подобрува“


Здравствената состојба на Јулија Скрипал „брзо се подобрува“, соопшти денеска болницата каде е сместена ќерката на поранешниот руски двоен шпион Сергеј Скрипал. – Состојбата на Јулија брзо се подобрува и таа веќе не е во критична состојба, соопшти болницата додавајќи дека нејзиниот татко е во „критична, но стабилна состојба“. Сергеј Скрипал и неговата ќерка беа …

Здравствената состојба на Јулија Скрипал „брзо се подобрува“ Read More »

Пекинг: Американските царини може да ја нарушат глобалната економија


Кинеското Министерство за трговија денеска побара од Вашингтон да се откаже од планот за царините, предупредувајќи на опасноста од верижна реакција, која би можела да ја наруши светската трговија. Потпаролот на кинеското Министерство за трговија, Гао Фенг предупреди дека Пекинг „ќе ги преземе сите соодветни мерки“ за да ги одбрани економските интереси на Кина. Тој …

Пекинг: Американските царини може да ја нарушат глобалната економија Read More »

Москва бара помош од Лондон во истрагата за труењето на ќерката на Скрипал


Рускиот Истражен комитет, кој го испитува труењето на државјанката на Русија, Јулија Скрипал, побара од Велика Британија да му обебзеди правна помош во истагата, соопшти денеска претставник на ова руско тело. Москва бара од британските колеги да извршат серија процедурални постапки за „утврдување на околностите на злосторството“, како и да и достави копија од материјалите …

Москва бара помош од Лондон во истрагата за труењето на ќерката на Скрипал Read More »

Ким Џонг Ун зачекори на светската сцена


Младиот диктатор, Ким Џонг Ун, кој припаѓа на третата генерација од семејството што управува со земјата, се фокусираше на зајакнување на неговата моќ дома, преку прочистување на елитите кои не го поддржуваа неговото преземање на власта од неговиот татко и преку освојување на јавноста и армијата со економски реформи и огромни воени трошоци. Во текот …

Ким Џонг Ун зачекори на светската сцена Read More »

Трамп и Меј: Потребно е разбивање на шпионска мрежа на Русија во Велика Британија и САД


Претседателот на САД Доналд Трамп  денеска телефонски разговараше со британската премиерка Тереза ​​Меј во врска со протерување на руски дипломати од двете западни земји како одговор на труењето на поранешниот руски шпион во Англија, соопшти Белата куќа. – Двајцата лидери се согласија за потребата од разбивање на шпионска мрежа на Русија во Велика Британија и …

Трамп и Меј: Потребно е разбивање на шпионска мрежа на Русија во Велика Британија и САД Read More »

Адвокатот на порно актерката побара Трамп да сведочи на суд


Адвокатот на порно ѕвезда Сторми Даниелс, Мајкл Авенати поднесе барање до судот, претседателот на САД Доналд Трамп да сведочи под заклетва, во врска со тврдењата на неговата клиентка дека имала односи со Трамп пред 12 години. Адвокатот Мајкл Авенати поднесе барање до федералниот суд во Калифорнија. Во документите, тој побара сведоштво на Трамп и неговиот адвокат Мајкл …

Адвокатот на порно актерката побара Трамп да сведочи на суд Read More »

Русија може да ги замени дипломатите протерани од Берлин


Русија може да ги замени четворицата дипломати протерани од Берлин поради наводната вмешаност на Москва во труење на двојниот шпион Срегеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика Британија, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на Германија. – Ги прогласивме дипломатите за персона нон грата врз основа на член 9 од Виенската конвенција за дипломатски …

Русија може да ги замени дипломатите протерани од Берлин Read More »

Хакери украдоа два милиони евра од Лацио


Управата на италијанскиот клуб Лацио наседна на хакерска измама и остана без два милиони евра што требало да ги уплатат на холандски Феенорд за трансферoт на Стефан де Фрај. Италијанскиот клуб преку електронска пошта добил порака со банкарските податоци на Феенорд, а износот требало да се уплати како дел од обештетувањето за Де Фрај. Маилот …

Хакери украдоа два милиони евра од Лацио Read More »

Ердоган: Турција нема да протерува руски дипломати


Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека Турција нема да протерува руски дипломати врз основа на „едно тврдење“. Ердоган потенцира дека само затоа што одредени земји преземале чекори врз основа на тврдење, „ние не мораме да преземеме ист чекор“, објави „Хуриет“. Турската влада претходно соопшти дека не планира да ја следи политиката на НАТО …

Ердоган: Турција нема да протерува руски дипломати Read More »

Русија го проценува нивото на непријателство


Заменик министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков изјави дека Москва ќе го процени нивото на непријателство од страна на Вашингтон и Лондон кон Русија пред да одговори на протерувањето руски дипломати. САД и некои членки на ЕУ планираат да протераат десетици руски дипломати за да го казнат Кремељ за нападот со нервен агенс …

Русија го проценува нивото на непријателство Read More »

Судар на германски и израелски авион на аеродром во Тел Авив


Авион на германската авиокомпанија „Германија Боинг 737“ при полетувањето се судри со авион на израелскaта „Ел АЛ“ на меѓународниот аеродром Бен Гурион во блзиина на Тел Авив. – Во инцидентот нема повредени, соопшти израелската управа на аеродромот. Истрага за случајот веднаш е отворена, а се до нејзиното завршување тие авиони нема да летаат. „Ел АЛ“ …

Судар на германски и израелски авион на аеродром во Тел Авив Read More »

Москва гневна на протерувањето на дипломатите: Русија ги обвини САД за колосална уцена


Министерот за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини САД за „колосална уцена“ и рече дека во модерната Европа останале само неколку независни држави. Се смета дека протерувањето на 140 Руси од 25 земји е најголемо во досегашната историја. Лидерите на ЕУ се согласија со Велика Британија минатата седмица дека Русија стои зад труењето во Солсбери, …

Москва гневна на протерувањето на дипломатите: Русија ги обвини САД за колосална уцена Read More »

Европската унија се подготвува да создаде „воен Шенген“


Европската комисија денеска ќе претстави акционен план за создавање на „воен Шенген“ за да го олесни транспортот на војници и техника во Европската унија, за кој моментално има повеќе административни формалности и недостиг на инфраструктура. Акцискиот план предвидува да се одредат потребите на воениот транспорт и да се провери инфраструктурата што се употребува. – Овие …

Европската унија се подготвува да создаде „воен Шенген“ Read More »