Меркел: Германија нема да учествува во воздушни напади врз Сирија


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска исклучи можност Германија да учествува во воени напади врз Сирија. Таа истакна дека Германија нема да учествува во воени акции против Сирија. Меркел нагласи дека Германија ќе поддржи и ќе прави се со цел да се испрати сигнал дека е неприфатливо користење хемиско оружје.

НАТО: Употребата на хемиско оружје е закана за меѓународниот мир и безбедност


Силно ја осудуваме употребата на хемиско оружје во Сирија, последниот случај беше застрашувачки. Тоа е закана за меѓународниот мир и безбедност, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. – Го повикуваме сирискиот режим и неговите поддржувачи да дозволат укажување меѓународна медицинска помош и меѓународни набљудувачи, додаде тој. Столтенберг ги повика виновниците за употреба на хемиско …

НАТО: Употребата на хемиско оружје е закана за меѓународниот мир и безбедност Read More »

Макрон: Имаме докази дека сириските власти го извршиле хемискиот напад во Дума


Францускиот претседател Емануел Макрон денска изјави дека постои доказ оти режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад употребил хемиско оружје при нападот врз Дума во саботата. – Имаме доказ дека хемиското оружје што е употребено е хлор и дека тоа било користено од страна на режимот на Башар ал-Асад, изјави Макрон во интревју за француската текевизија …

Макрон: Имаме докази дека сириските власти го извршиле хемискиот напад во Дума Read More »

Ердоган и Столтенберг ќе разговараат за користењето на базата Инџирлик при евентуале напад на Сирија


Турските власти планира да разговара со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за користење на авиобазата Инџирлик, во случај на воена операција во Сирија, соопшти денеска портпаролот на турското МНР Хами Аксој. Тој прецизираше дека на таа тема ќе се разговара за време на посетата на Столтенберг на Анкара в понеделник. Генералниот секретар на Алијансата …

Ердоган и Столтенберг ќе разговараат за користењето на базата Инџирлик при евентуале напад на Сирија Read More »

(ВИДЕО) Хаос во Албанија: Рама погоден со брашно, вода и јајца


Тензинчна атмосфера во Собранието на Албанија поради апсењата на лицата кои протестираа против патарините на автопатот меѓу Косово и Албанија. Албанската опозиција на чело со Лулзим Баша со остри реакции внатре во Собранието, пратениците на Демократската партија на Албанија дури го погоди премиерот Еди Рама со брашно. Според јавувањата на медиумите од Албанија, кон Еди …

(ВИДЕО) Хаос во Албанија: Рама погоден со брашно, вода и јајца Read More »

Шешељ: Пресудата е противправна, ќе преземам мерки против неа


Лидерот на Српската радикална партија (СРС) Војислав Шешељ оцени дека вчерашната пресуда која против него ја донесе Жалбениот совет на Механизмот на кривични судови во Хаг е противправна и додаде дека ќе преземе одредени мерки против неа. Тој изјави дека ќе поднесе барање за преиспитување на правосилната пресуда во Хаг. Шешељ тврди дека според англосаксонското …

Шешељ: Пресудата е противправна, ќе преземам мерки против неа Read More »

Одбележување на 25-годишнина од злосторството врз Бошњаците во Сребреница


Во Сребреница денеска ќе биде одбележана 25- годишнината од злосторството над бошњачките цивили. На денешен ден 1993 година, беа испукани четири гранати од позиција на српската армија, кои убија 74, а ранија преку 100 цивили Бошњаци, кои беа на игралиштата пред основните и средните училишта во Сребреница. Бројот на жртвите на тој злостор се зголеми …

Одбележување на 25-годишнина од злосторството врз Бошњаците во Сребреница Read More »

Ниту еден преживеан на кобниот лет во Алжир


Најмалку 257 лица загинаа при уривањето на алжирски воен авион во главниот град на Алжир во средата изутрина, соопшти Министерството за одбрана во земјата. Ова е најфаталната авионска катастрофа во светот во последниве четири години и најлошата несреќа досега во оваа земја. Авионот се урна во поле непосредно по напуштањето на воената воздухопловна база Буфарик …

Ниту еден преживеан на кобниот лет во Алжир Read More »

Амбасадата на Русија се сомнева во автентичноста на соопштението на Јулија Скрипал


Руската амбасада во Лондон соопшти дека се сомнева во автентичноста на соопштението, кое Скотланд јард го објави синоќа во име на ќерката на двојниот шпион Сергеј Скрипал, Јулија. – Како и претходно, сакаме да бидеме сигурни дека тоа е навистина соопштение на Јулија. Имаме голем сомнеж во врска со тоа. Текстот очигледно е формулиран така …

Амбасадата на Русија се сомнева во автентичноста на соопштението на Јулија Скрипал Read More »

Зукерберг пред Конгресот: И моите податоци беа загрозени


Извршниот директор и основач на Фејсбук, Марк Зукерберг, го продолжи сведочењето во американскиот Конгрес и откри дека неговите лични податоци биле меѓу продадените информации, како што наведе, на малициозни трети страни. Зукерберг вчера на членовите на Конгресот им рече дека е неизбежно да дојде до регулатива во индустријата социјални мрежи. – Интернет има растечко значење …

Зукерберг пред Конгресот: И моите податоци беа загрозени Read More »

Американскиот министер за одбрана подготви план за воена акција за Сирија


Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис денеска изјави дека е подготвен да  му достави на претседателот план за воена акција за Сирија. – Се уште анализираме податоци на разузнавањето и на нашите сојузници, се уште работиме на тоа, изјави Матис. – Подготвени сме да обезбедиме воени опции ако тоа е прифатливо  за претседателот доколку се …

Американскиот министер за одбрана подготви план за воена акција за Сирија Read More »

Путин: Меѓународната ситуација станува многу проблематична


Рускиот претседател Владимир Путин изрази надеж дека ќе победи „здравиот разум“ во светот кој станува „хаотичен“. По повод моменталната ситуација за наводниот хемиски напад во Дума, Сирија, за кој Западот го обвинува режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, но и Русија, Путин истакна дека меѓународната ситуација станува многу проблематична. – Состојбата во меѓународните односи …

Путин: Меѓународната ситуација станува многу проблематична Read More »

Трамп: Истрагата на Малер причина за влошените односи САД-Русија


Влошените односи на САД со Русија се причинети од „лажната и корумпирана“ истрага што ја водат лојалисти на демократите или луѓе што работеле со Барак Обама заедно со специјалниот обвинител Роберт Малер. Тоа го нагласи денеска на Твитер американскиот претседател Доналд Трамп. – Не се во дослух, и тоа ги излудува, напиша Трамп на Твитер. …

Трамп: Истрагата на Малер причина за влошените односи САД-Русија Read More »

Јилдирим: САД и Русија се расправаат како уличари


Турскиот премиер Бинали Јилдирим ги повика САД и Русија да се откажат од „улични расправии“, објави електронското издание на турскиот весник „Акшам“. – Објавуваат твитови, се закануваат еден на друг. Се расправаат како уличари, како да  се во улична расправија, изјави Јилдирим во врска со кризата меѓу Вашингтон и Москва. – Едниот вели: Јас имам …

Јилдирим: САД и Русија се расправаат како уличари Read More »

Сириските сили се повлекуваат од аеродроми и бази заради можни напади на САД


Провалдините сили во Сирија се повлекуваат од главните аеродроми и воено-воздушни бази заради можни воздушни удари од страна на САД, објави Сирискиот центар за човекови права. Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека американски ракети „ќе дојдат“ во Сирија како одговор на наводната употреба на хемиско оружје од страна на владините сили во Сирија.

Захарова до Трамп: Да почнеме со уништување на американското оружје


Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова коментирајќи го твитот на американскиот претседател Доналд Трамп за прекин на трката во вооружување, истакна дека тоа е „одлична идеја“. – Постои предлог да се почне со уништување на хемиското оружје. Американското, напиша Захарова. Таа исто така го коменираше и првиот денешен твит на Трамп, со …

Захарова до Трамп: Да почнеме со уништување на американското оружје Read More »

Се бара Марк Закерберг да сведочи и пред Европскиот парламент


Групата на социјалистите и демократите во Европскиот парламент денеска го повика извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг да биде сослушан на седница на парламентарната Комисија за граѓански слободи, правосудство и внатрешни работи во Стразбур следната недела. Групата, исто така, го повика на вонредна дискусија за проблемот со злоупотребата на личните податоци на Фејсбук на пленарната …

Се бара Марк Закерберг да сведочи и пред Европскиот парламент Read More »

ХРАСТ ја напушти хрватската владејачка коалиција


Пред денешното продолжение на седницата на Хрватскиот сабор, Владата на премиерот Андреј Пленковиќ се соочува со нови потреси, откако владејачко мнозинство го напушти десната популиситчка партија Хрватски раст (ХРАСТ). Излегувањето на ХРАСТ од коалицијата го соопшти единстевниот нејзин пратеникот Хрвоје Зекановиќ, кој изјави дека ратификацијата на Истанбулската конвенција е нешто преку кое партијата не може …

ХРАСТ ја напушти хрватската владејачка коалиција Read More »

(ВИДЕО) Најмалку 200 загинати војници при пад на воен авион во Алжир


Најмалку 200 војници загинаа во Алжир при уривање на воен транспортен авион од типот Ил-76, јави локалната телевизија „Хадас“. Авионот се урнал набрзо по полетувањето од аеродромот на воената база во Буфарик, на 50 километри јужно од главниот град Алжир. Со него се пренесуваа војници и опрема. Инцидентот се случил утрово околу осум часот. Локалните …

(ВИДЕО) Најмалку 200 загинати војници при пад на воен авион во Алжир Read More »

(ВИДЕО) Дачиќ му пее на Коѕијас и крши чинии


Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ му приреди незаборавна вечер на неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Дачиќ речиси секоја прилика ја користи да запее, а овојпат на грчки му ја пееше песната „Mi mu timonis matia mu“ на увце на Коѕијас.