Трамп со поддршка за судијата Кавано кој е обвинет за сексуален напад


Американскиот претседател Доналд Трамп денеска му изрази силна поддршка на кандидатот за судија на Врховниот суд на САД Брет Кавано, кој беше обвинет за сексуален напад извршен кога имал 17 години од страна на тогашната соученичка Кристина Блејзи Форд. – Судијата Брет Кавано е добар човек со беспрекорен углед, кој е нападнат од страна на …

Трамп со поддршка за судијата Кавано кој е обвинет за сексуален напад Read More »

Вучиќ оди кај Путин


Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека планираната средба со рускиот претседател Владимир Путин ќе се одржи на почетокот на октомври во Москва. Двете држави подолго време ја планираа средбата, која доаѓа во период на високи очекувања од преговорите меѓу Србија и Косово. Претходната нивна средба се случи во мај во Москва, каде Путин и Вучиќ …

Вучиќ оди кај Путин Read More »

ЕУ покрена процес против Полска пред Европскиот суд на правдата


Европската комисија денеска реши да покрене постапка против Полска пред Европскиот суд на правдата, поради начинот на кој полскиот Парламент пристапи кон судските реформи. Европските власти, предводени од полскиот претседател на Европскиот совет Доналд Туск, ја обвинуваат актуелната полска Влада дека именувала политички поддржувачи во Врховниот суд, и разрешила судии предложени од претходната влада, која …

ЕУ покрена процес против Полска пред Европскиот суд на правдата Read More »

Москва: Никој да не создава конфликти на Балканот


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, на заедничка прес-конференција со босанскиот колега Игор Црнадак во Сараево изјави дека никој од надвор не треба да создава конфликтни ситуации на Балканот и да претендира на целосна контрола над регионот. – Никој од таквите надворешни играчи не треба да претендира дека тој ќе го контролира Балканот, а на …

Москва: Никој да не создава конфликти на Балканот Read More »

Танзанија: Најмалку 86 лица загинаа кога траект потона во езерото Викторија


Најмалку 86 лица загинаа откако вчера потона траект со стотици патници во езерото Викторија во Танзанија, јави локалниот портал „Граѓанин“, повикувајќи се на податоци изнесени од регионалниот комесар на Мванза Џон Монгеле. Локалните медиуми информираа дека се спасени 37 лица, но се стравува дека бројот на загинати ќе се брои во стотици. Според првите проценки, …

Танзанија: Најмалку 86 лица загинаа кога траект потона во езерото Викторија Read More »

Јункер: ЕУ и Велика Британија да бидат како два вљубени ежа


Европската унија и Велика Британија би требало една кон друга да се однесуваат како два вљубени ежа, кои не сакаат меѓусебно да се повредат, изјави претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер. – Мораме да бидеме внимателни како два вљубени ежа, посочи Јункер одговарајќи на прашање на австриските новинари за напредокот во преговорите за Брегзит. Тој …

Јункер: ЕУ и Велика Британија да бидат како два вљубени ежа Read More »

Почина претседателот на Виетнам Чан Даи Кванг


Виетнам – Претседателот на Виетнам Чан Даи Кванг по тешко боледување почина денеска во 61-та година во воена болница во Ханој. Тоа го соопшти државната виетнамска новинска агенција, не наведувајќи повеќе детали. Кванг последен пат се појави во јавност на седница на Политбирото на владејачката Комунистичка партија и приемот за кинеската делегација во средата. За претседател …

Почина претседателот на Виетнам Чан Даи Кванг Read More »

Ексадвокатот на Трамп соработува со истрагата за евентуално мешање на Русија во американските избори


САД– Поранешниот адвокат на Доналд Трамп, Мајкл Коен, во неколку наврати бил испрашуван од тимот на специјалниот обвинител Роберт Малер околу претпоставеното руско мешање во претседателските избори во САД, јави Еј-Би-Си њуз. Коен почнал да соработува со истрагата на Малер околу тоа дали имало тајни договори меѓу штабот на Трамп и Русија за време на …

Ексадвокатот на Трамп соработува со истрагата за евентуално мешање на Русија во американските избори Read More »

Ватикан привремено отстрани индиски бискуп обвинет за силување монахиња


Индија – Ватикан го прифати барањето на бискуп од Индија да биде привремено ослободен од своите свештенички должности, откако полицијата го испрашува втор ден по обвинение дека силувал калуѓерка. Кардиналот Освалд Грасиас, претседател на конференцијата на католичките бискупи на Индија, изјави дека папата Франциксо го добил барањето на бискупот да биде привремено ослободен од свештеничките обврски. …

Ватикан привремено отстрани индиски бискуп обвинет за силување монахиња Read More »

Турција го казни „Гугл“ со 15 милиони долари


Турскиот Совет за заштита на конкурентноста го казни глобалниот интернет гигант „Гугл“ со казна од 15 милиони долари поради нарушување на пазарот на софтвер за мобилни уреди. Според одлуката на Советот, „Гугл“ има шест месеци рок да ги направи потребните измени за веќе да не го нарушува пазарот на софтвер. Советот заклучи дека компаниите „Гугл“ …

Турција го казни „Гугл“ со 15 милиони долари Read More »

Бран студен арктички воздух ја зафаќа Европа


Хрватска-Топлото септемвриско време наскоро ќе заврши и веќе следната недела Европа ќе ја зафати бран студен воздух од Арктикот кога температурите драстично ќе паднат. Како што јавува метео порталот „Север Ведр Јуроп“ (Severе Weather Europe), следната недела од север над Европа ќе дојде до силен продор на воздушна маса од Арктикот кој ќе се прошири …

Бран студен арктички воздух ја зафаќа Европа Read More »

Четири деца загинаа кога воз удри во велосипед во Холандија


Четири деца загинаа, а две лица се потешко повредени денеска кога воз удри во велосипед за повеќе лица на југот на Холандија, соопшти полицијата. Несреќата се случила во утринските часови на пругата во градот Ос, на 100 километри југоисточно од Амстердам. Деталите за несреќата засега не се познати, а холандски медиуми наведуваат дека судирот се …

Четири деца загинаа кога воз удри во велосипед во Холандија Read More »

Брисел: Британските тајни служби „упаднале“ во белгискиот телеком


Белгија – Британската служба за електронско разузнавање ГЦХК во текот на 2013 година извршила упад во мрежата на белгиската државна телекомуникациска компанија „Белгаком“, се тврди во таен извештај на Јавното обвинителство на Белгија доставен до белгиското Министерство за правда. Како што јавија белгиските медиуми, кои објавуваат делови од извештајот, британските разузнавачи упаднале во системот на „Белгаком“ …

Брисел: Британските тајни служби „упаднале“ во белгискиот телеком Read More »

Турција претстави хибридна локомотива од сопствено производство


Турција – На Меѓународниот саем за транспортна технологија (ИноТранс) во Берлин, Турција претстави хибридна локомотива од сопствено производство. Локомотивата е заеднички проект на турската компанија за производство на локомотиви и мотори „Туломсаш“, турската државна железница ТЦДД и водечката фирма во секторот на одбранбената индустрија во Турција, „Аселсан“. Како што јави агенцијата Анадолија, со овој проект, Турија …

Турција претстави хибридна локомотива од сопствено производство Read More »

Викендов во Минхен почнува популарниот Октоберфест


Германија– Нови безбедносни огради, дополнителни видео-камери, повеќе полицајци – се само дел од безбедносните мерки за минхенскиот Октоберфест на пивото, што годинава почнува на 22 септември и ќе трае до 7 октомври, јави ДПА. За време на фестивалот во Минхен ќе бидат забранети дронови, како и носењето големи чанти и ранци од посетителите. Околу 600 полицајци …

Викендов во Минхен почнува популарниот Октоберфест Read More »

Лидерите на ЕУ не постигнаа напредок во разговорите за миграција во Салцбург


Австрија-Лидерите на Европската унија не успеаја да постигнат значаен напредок во надминување на разликите околу прашањата за миграцијата за време на синоќешните разговори во австрискиот град Салцбург. Единствено за што се договорија е дека Унијата треба тесно да соработува со Египет по ова прашање, соопштија рано утринава учесници на самитот. Исто така била изразена поддршка …

Лидерите на ЕУ не постигнаа напредок во разговорите за миграција во Салцбург Read More »

Странски хакери пак ја напаѓаат приватната електронска пошта на американските сенатори


САД – Владини хакери од странски земји продолжуваат да ја напаѓаат приватната електронска пошта на американски сенатори и нивните помошници, а сенатската служба за безбедност одбила да им обезбеди кибер заштита, истакна синоќа сенаторот демократ Рон Вајден. Во писмо до лидерите на Сенатот, тој предупреди дека објекти на такви кибер напади се електронските пошти на неодреден …

Странски хакери пак ја напаѓаат приватната електронска пошта на американските сенатори Read More »

Шефот на германската дипломатија во посета на Грција


Грција – Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска со посета на Грција, ја завршува турнејата низ земјите од балканскиот  регион. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Мас во грчкиот главен град ќе биде примен од претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос, а потоа ќе се сретне со неговиот грчки колега Никос Коѕијас, по …

Шефот на германската дипломатија во посета на Грција Read More »

Словенците се повеќе возат луксузни автомобили со словачки таблици


Словенија – На словенечките патишта се повеќе се возат луксузни автомобили со словачки регистарски таблички, пишува порталот „Фајненс“ при тоа прашувајќи како дошло до тоа кога Словачка има речиси за третина помал БДП по жител од Словенија. Побогатите Словенци пронашле начин да го заобиколат данокот на моторни возила и спортските автомобили да ги донесат во земјата …

Словенците се повеќе возат луксузни автомобили со словачки таблици Read More »

Јункер: Се уште сме далеку од договор за Брегзитот


Европската Унија и Велика Британија се уште се доста далеку од договор за Брегзитот, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер во Салцбирг, каде учествува на Самиот на ЕУ. Извори од Брисел инфромираа дека преговарачките страни усогласиле поголем дел од договорот за истапување на Велика Британиај од ЕУ, но дека и натаму има „сериозни …

Јункер: Се уште сме далеку од договор за Брегзитот Read More »