Јаневски оптимист: Вардар не дојде да загуби


Во рамките на 5. коло од Лига Европа, Вардар утре гостува кај Зенит, лидерот во нашата група. „Црвено-црните“ во првите четири кола забележаа исто толку порази, но Чедомир Јаневски е оптимист и вели дека на терен ќе истрчаат со желба за бод или можеби три. „Нема што да зборувам многу за Зенит, сите знаеме со …

Јаневски оптимист: Вардар не дојде да загуби Read More »

Вардарци тренираа во Санкт Петерсбург


Во ниски температури и во снежни услови, тимот на Вардар вечерва на стадионот „Петровски“ го оддржа последниот тренинг пред утрешниот натпревар против рускиот Зенит во фудбалската Лига на Европа. Тренингот го одработија сите фудбалери, а тренерот Чедомир Јаневски ги воигруваше тактичките варијанти. Натпреварот се игра во 19 часот. Вардар е последен во групата без ниту …

Вардарци тренираа во Санкт Петерсбург Read More »

Ван дер Варт потпиша за индонезиски Бали јунајтед


Рафаел ван дер Варт (34), кој своевремено настапуваше за Реал Мадрид и за Тотенхем, се сели во Индонезија во екипата на Бали јунајтед, јавуваат тамошните медиуми. Холандскиот интернационалец заминува на далечниот Исток од дански Митјиланд со кој се раздели на шест месеци пред истек на соработката. Ван дер Варт важеше за еден од најталентираните фудбалери …

Ван дер Варт потпиша за индонезиски Бали јунајтед Read More »

Кој е Ли Јонгхонг, кинескиот бизнисмен што му изброја 750 милиони евра на Берлускони за Милан?


Мирот што Кинезот Ли Јонгхонг требаше да го внесе во Милан со преземање на клубот од Силвио Берлускони траеше кратко. Многумина во април помислија дека е дојден крај на турбуленциите на „Сан Сиро“, дека „росонерите“ влегуваат во помирни води и дека етапно ќе се вратат на старите, трофејни патеки. Но, како одминува времето, се поткопува …

Кој е Ли Јонгхонг, кинескиот бизнисмен што му изброја 750 милиони евра на Берлускони за Милан? Read More »

Се враќа на клупскиот фудбал: Халилхоџиќ си оди од Јапонија по СП 2018


Вахид Халилхоџиќ најави дека планира да се врати во клупскиот фудбал. Во гостување на француското радио „Франс 3“, искусниот тренер изјави дека ќе замине од кормилото на репрезентацијата на Јапонија по Светското првенство во 2018 година, а како негова потенцијална дестинација се споменува Лил кој оваа сезона го очекува борба за опстанок во Лига 1. …

Се враќа на клупскиот фудбал: Халилхоџиќ си оди од Јапонија по СП 2018 Read More »

Австралија остана без селектор: Постекоглу ги напушти „кенгурите“


Селекторот на фудбалската репрезентација на Австралија, Енџи Постекоглу (52) објави дека ја напушта функцијата и дека нема да биде предводник на „кенгурите“ на Светското првенство во 2018 година. Постекоглу го презеде кормилото на австралискиот национален тим во мај во 2014 година, а разделбата доаѓа по само една недела од успешно минатиот бараж со Хондурас за …

Австралија остана без селектор: Постекоглу ги напушти „кенгурите“ Read More »

Формула 1: Вилијамс ќе го тестира Кубица во Абу Даби


Роберт Кубица (32) ќе биде тест возач на тестирањата на Вилијамс во Абу Даби претстојниот викенд. Но, покрај тестирање на болид, полскиот пилот ќе биде на тест и за можноста дали би можел повторно да вози во Формула 1 по тешката повреда на раката. Кубица е надвор од „летечкиот циркус“ од 2011 година по незгодата …

Формула 1: Вилијамс ќе го тестира Кубица во Абу Даби Read More »

Бекер: Не се чувствувам Германец, сакам да бидам погребан на Вимблдон


Борис Бекер, кој денеска го слави 50 роденден, со интересна изјава за британските медиуми. Поранешниот тренер на Новак Ѓоковиќ јавно истакна дека не се чувствува како Германец и дека не сака да се враќа во земјата во која е роден. „Имам германски пасош, но не се чувствувам како Германец. Веројатно никогаш нема да се вратам …

Бекер: Не се чувствувам Германец, сакам да бидам погребан на Вимблдон Read More »

Фудбал, ЛШ: Роналдо урна три рекорди, Ливерпул прокоцка 0:3, Бешикташ за историја


Кристијано Роналдо е централна фигура на вечерта во фудбалската Лига на шампиони (ЛШ). Португалецот реализира два погодока во убедливата победа на Реал Мадрид против АПОЕЛ со 6:0 и притоа урна три рекорди за амортизирање на критиките во последно време што се однесуваа на неговиот голгетерски пост. Со двете реализации на стадионот „ГСП“ во Никозија, тој …

Фудбал, ЛШ: Роналдо урна три рекорди, Ливерпул прокоцка 0:3, Бешикташ за историја Read More »

Лига на шампиони: Ливерпул и Бешикташ по заверка на лидерските места


Фудбалската Лига на шампиони влегува во завршна фаза. По паузата за репрезентативни активности продолжува престижното натпреварување на УЕФА со денешните осум средби во групите Е, Ф, Г и Х. Внимание привлекуваат неколку од нив од причина што дел од екипите би можеле уште вечерва да се промовираат како осминафиналисти. Ова особено важи за Шахтјор и …

Лига на шампиони: Ливерпул и Бешикташ по заверка на лидерските места Read More »

Трансфер во најава: Реал М. во јануари Алексис Санчез?


Реал Мадрид се приклучи на Манчестер сити и на ПСЖ во трка за најдобриот играч на Арсенал, Алексис Санчез. Шпанскиот весник „Дон Балон“ тврди дека претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез не сака да чека до крајот на сезоната за потпис на Чилеанецот и ќе се обиде да го донесе во јануари за сума од …

Трансфер во најава: Реал М. во јануари Алексис Санчез? Read More »

Иван Тричковски го продолжи договорот со АЕК Ларнака до 2020 година


Иван Тричковски го продолжи договорот со АЕК Ларнака до 2020 година. Потврда за обновување на соработката со крилниот напаѓач на македонската репрезентација стигна и од кипарскиот прволигаш во чии редови останува и Французинот Флоријан Тулеме. „Клубот функционира како едно големо семејство и воопшто не беше тешко при носење на одлуката за останување“, изјави меѓудругото Тричковски …

Иван Тричковски го продолжи договорот со АЕК Ларнака до 2020 година Read More »

Карло Тавекио ја напушти претседателската фотелја во фудбалската федерација на Италија


Фудбалската федерација на Италија (ФИГЦ) остана и без претседател. Соочен со силниот притисок во домашната јавност по неуспехот на репрезентацијата да се пласира на мундијалот во Русија, Карло Тавекио (74) поднесе оставка на функцијата. Од истата причина претходно оставка поднесе и селекторот Џанпјеро Вентура кој спогодбено го раскина договорот со ФИГЦ за што доби и …

Карло Тавекио ја напушти претседателската фотелја во фудбалската федерација на Италија Read More »

Кошарка: Македонската репрезентација почна со подготовки за претквалификациите за ЕП 2021


Кошаркарската репрезентација на Македонија почна со подготовки за претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. На првиот тренинг се појавија 15 играчи: Дамјан Стојановски, Војдан Стојановски, Александар Костоски, Бојан Крстевски, Ненад Димитриевиќ, Дарко Соколов, Димитар Караџовски, Бобан Стајиќ, Адем Мекиќ, Андреј Магдевски, Стојан Ѓуроски, Кирил Николовски, Љубомир Младеновски и Бојан Трајковски. Искусните Ѓорѓи Чековски и …

Кошарка: Македонската репрезентација почна со подготовки за претквалификациите за ЕП 2021 Read More »

Славната тенисерка Јана Новотна почина од рак


Тага и неверувањето завладеа со тенискиот свет. Славната чешка тенисерка, Јана Новотна (49) ја загуби битката со ракот и почина вчера во семејниот дом. „Јана беше инспирација и на теренот и надвор од него. Сите што ја запознаа – ќе Ви го кажат тоа“, рече претседателот на ВТА, Стив Симон. Својот најголем успех во кариерата,  …

Славната тенисерка Јана Новотна почина од рак Read More »

Бугаринот Димитров го освои Лондон


Бугаринот Григор Димитров е победник на завршниот тениски мастерс во Лондон откако во финалето го победи Белгиецот Давид Гофан со 2-1 во сетови: 7-5, 4-6, 6-3. Димитров на крајот од оваа сезона заврши како трет на АТП листата, додека Гофин е седмиот тенисер на светот.

Китановски стрелец против Хајдук


Македонскиот интернационалец Томе Китановски го постигна единствениот погодок за неговата Истра 1961 во поразот против сплитски Хајдук во 16. коло од хрватското фудбалско првенство. Популарните „били“ славеа со 3-1, по што се искачија на второто место од табелата, но со големи 12 поени помалку од загрепски Динамо. Истраните се претпоследни со 13 поени.

Нов дебакл на МЗТ: Лидерот Будуќност пресилен во Аеродром


Кошаркарите на МЗТ Скопје продолжуваат со слабите игри сезонава. Во натпревар од 9 коло на Јадранската АБА лига, „аеродромци“ загубија на домашен терен од водечката Будуќност со 71-93. Пред 2.000 гледачи, најефикасен во составот на македонскиот првак беше Доминик Мавра со 14 поени, а толку постигна кај црногорскиот состав Никола Ивановиќ. Со овој пораз, МЗТ …

Нов дебакл на МЗТ: Лидерот Будуќност пресилен во Аеродром Read More »

Вардар подобар од Пелистер во вечното дерби


Со голот на Висар Муслиу во 65. минута, Вардар со 1-0 го совлада Пелистер во вечното дерби на македонското фудбалско првенство. Натпреварот го обележа навивачката група „Комити“, која прослави 30 години од своето постоење. Со оваа победа, Вардар остана на -11 од лидерот Шкендија, но и два натпревари помалку од актуелниот вицешампион. Прва лига, 16 …

Вардар подобар од Пелистер во вечното дерби Read More »

(ВИДЕО) Спектакл на арената „Филип Втори“: „Комитите“ слават 30 години


Најпознатата навивачка група во Македонија, популарните „Комити“ денеска слават 30 години од постоењето. Роденденот го слават на натпреварот од Првата фудбалска лига меѓу Вардар и Пелистер, а гости им беа близнаците од групата „Некс тајм“.