Вардар го совлада Пик Сегед и се зацврсти на лидерската позиција


Вардар на домашен терен го совлада Пик Сегед со 34:30 во тежок и неизвесен натпревар од Лигата на шампионите. Европскиот првак со деветата победа и по вчерашниот пораз на Нант во Загреб се зацврсти на лидерската позиција во групата А и е на чекор до директниот пласман во четвртфиналето во ЛШ. Во првото полувреме избраниците …

Вардар го совлада Пик Сегед и се зацврсти на лидерската позиција Read More »

(ВИДЕО) Преживеа цунами во Јапонија, боледува од астма, но сепак освои злато во Пјонгџанг


Јапонецот Јузуру Ханју (23) го освои златниот медал во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг. Тој до златото дојде со вкупно освоени 317,85 бодови. Втор беше неговиот сонародник Уно Шома со 306,90 бодови, а третото место го освои Шпанецот Хавиер Фернандез со 305,24 бодови. Ханју е првиот лизгач, кој по 66 години …

(ВИДЕО) Преживеа цунами во Јапонија, боледува од астма, но сепак освои злато во Пјонгџанг Read More »

Најсилното трио на Вардар се сели во Букурешт


Вардаровите ракометарки Андреа Лекиќ, Драгана Цвијиќ и Јованка Радичевиќ од следната сезона ќе настапуваат ЧСМ Букурешт, потврди денеска романскиот клубот на својата интернет страница. Трите ракометарки иако се уште активно играат за македонскиот шампион Вардар веќе ја имаа и официјалната промоција во ЧСМ Букурешт. „Црвено-црните“ од следната сезона ќе настапуваат со поинаква екипа, составена од …

Најсилното трио на Вардар се сели во Букурешт Read More »

Работнички прв финалист во Купот на Македонија


Работнички е првиот финалист на завршниот турнир од Купот на Македонија во кошарка, откако во вечерашното полуфинале го совлада Куманово со 77:68. Нашиот најтрофеен кошаркарски тим наиде на силен отпор од мотивираната кумановска екипа, која беше рамноправен противник. Избраниците на Марин Докузовски имаа контролата во поголемиот дел од натпреварот. Но, во вториот дел покажаа пад …

Работнички прв финалист во Купот на Македонија Read More »

(ВИДЕО) Најлудиот супервелеслалом на Олимписките игри


Чешката сноубордерка Естер Ледецка, која освојуваќи го златото во супервелеслалом, направи најголемото изненадување во алпско скијање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, по трката изјави дека е изненадена и не верувала дека ова може да се случи. – Навистина не знаев што се случува. Мислев дека е грешка и дека ќе го сменат резултатот. Гледав …

(ВИДЕО) Најлудиот супервелеслалом на Олимписките игри Read More »

ЗОИ 2018: Чешката сноубордерка го направи најголемото изненадување во алпско скијање


Естер Ледецка од Чешка го освои златото во супервелеслалом и го направи најголемото изненадување во алпско скијање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Ледецка, чија специјалност е сноубордот, трката ја заврши за една минута, 21 секунда и 11 стотинки. Чехињата беше само за една стотинка побрза од Ана Фајт од Австрија, која беше бранител на …

ЗОИ 2018: Чешката сноубордерка го направи најголемото изненадување во алпско скијање Read More »

Куманово против Работнички, МЗТ и Блокотехна во полуфиналето на Купот


Куманово е последниот полуфиналист во Купот на Македонија, откако без многу проблеми го совлада Гостивар со 85:65 . Од самиот почеток на мечот Куманово се наметна со своето темпо и постојано одржуваше водство, кое во вториот дел Гостивар го намали на минус шест поени, но надежта за пресврт траеше кратко. Во третиот период кумановци имаа …

Куманово против Работнички, МЗТ и Блокотехна во полуфиналето на Купот Read More »

За местење натпревари, фудбалски клуб ќе добие 10 годишна суспензија од УЕФА


На албанскиот прволигаш Скендербег му се заканува десетгодишна суспензија од сите натпреварувања на УЕФА, а воедно ќе треба плати еден милион евра парична казна. Повеќекратниот албански шампион од градот Корча може да ја добие оваа драконска казна поради местење резултати. Дел од албанските медиуми, кои го пренесоа документот од дисциплинската комисија на УЕФА, ги открија …

За местење натпревари, фудбалски клуб ќе добие 10 годишна суспензија од УЕФА Read More »

ЗОИ 2018: Путин „се појави“ во Пјонгчанг


Рускиот претседател Владимир Путин не го следи во живо претставувањето на руската делегација на Олимписките игри во Пјонгчанг, но иако отсутен, тој сепак се појави на трибините на спортските арена, пренесе ТАСС. За време на натпреварот меѓу Словенија и ОС Русија денеска, фанови во еден од аглите на трибините на хокеарската сала кренаа два големи …

ЗОИ 2018: Путин „се појави“ во Пјонгчанг Read More »

Стоилов: Ние сме европски шампиони и така треба да се однесуваме


Европскиот ракометен шампион Вардар во недела, 18-ти февруари во СЦ „Јане Сандански“ излегува против унгарски ПИК Сегед во Лигата на Шампионите. Првиот меч со вицешампионот на Унгарија заврши нерешено, но „црвено-црните“ веруваат дека ќе дојдат до целосен плен и ќе ја продолжат серијата без порази во „Јане Сандански“. На денешната редовна прес-конференција пред меч од …

Стоилов: Ние сме европски шампиони и така треба да се однесуваме Read More »

Гласините почнаа: Реал тргнува по Пол Погба


Очекувањата дека Реал Мадрид ќе биде еден од најактивните клубови на пазарот во текот на летото даваат многу прилики на медиумите да шпекулираат со идентификување на главните трансфер цели на „белите“. Според „Сан“, од „Сантијаго Бернабеу“, подготвуваат изненадувачка понуда за најскапиот играч на Манчестер Јунајтед – Пол Погба. Вчера, тимот објави дека на Французинот веќе …

Гласините почнаа: Реал тргнува по Пол Погба Read More »

Skopje on ICE 2018 – идниот викенд во СРЦ „Борис Трајковски“


Во организација на Федерацијата за лизгачки спортови на Македонија и СРЦ „Борис Трајковски“ на 23 и 24 февруари во Скопје по втор пат ќе се одржи Меѓународен и Национален натпревар во уметничко лизгање. Како што најавуваат организаторите, на овој престижен спортски настан ќе учествуваат 60 натпреварувачи на возраст од пет до 25 години од Србија, …

Skopje on ICE 2018 – идниот викенд во СРЦ „Борис Трајковски“ Read More »

Бундеслигата објави рекордни приходи, поминат лимит од 4 милијарди евра


Клубовите од Бундеслигата ги зголемија приходите 13-та година по ред, овој пат на 3,375 милијарди евра во сезоната 2016-2017, соопшти Фудбалската лига во Германија. Во претходната сезона прометот на тимовите од првата дивизија изнесуваше 3,24 милијарди евра, при што порастот во последниот период изнесува 4,2 отсто. Приходите на првата и втората лига на Германија изнесуваат …

Бундеслигата објави рекордни приходи, поминат лимит од 4 милијарди евра Read More »

Македонската скијачка Тодоровска дебитираше на ЗОИ 2018


Македонската скијачка Викторија Тодоровска денеска го имаше своето деби на Зимски олимписки игри во Јужна Кореја. Како што се очекуваше, Тодоровска крос-кантри трката на 10 километри ја заврши со пласман во долниот дел, беше 85-та со седум минути и 57 секунди заостанување зад победничката. Најбрзо 10-те километри ги мина Рагхнилд Хага со време од 25:00.5 …

Македонската скијачка Тодоровска дебитираше на ЗОИ 2018 Read More »

Пуштен во употреба новиот капитален објект на ФФМ


Во присуство на претседателот на УЕФА, Александер Чеферин, претседателот на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски и потпретседателот на Владата на РМ, Кочо Анѓушев денеска на Свечена церемонија е пуштен во употреба новиот капитален објект на Фудбалската федерација на Македонија – сместувачки капацитет за Академијата на ФФМ и младите национални селекции. – Ако ве дефинираат по делата, а …

Пуштен во употреба новиот капитален објект на ФФМ Read More »

Реал Мадрид во финишот го победи ПСЖ, Ливерпул го „прегази“ Порто


Реал Мадрид со 3:1 го совлада Пари Сен Жермен во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите што се одигра синоќа на „Сантијаго Бернабеу“. „Светците“ во 33.минута со голот на Адриен Рабио резултатски го отворија натпреварот, но пред самиот крај на првото полувреме, Реал Мадрид израмни од пенал, кој го реализираше Кристијано Роналдо. По релативно …

Реал Мадрид во финишот го победи ПСЖ, Ливерпул го „прегази“ Порто Read More »

Фијаско од „минус 60“ на македонските кошаркарки во Италија


Женската кошаркарска репрезентација на Македонија претрпе тежок пораз од 93:33 на гостувањето против Италија во квалификациите за пласман на Европското првенство 2019 година. Италијанките доминираа на теренот уште од почетокот на натпреварот, а фијаското го најави фактот дека на Македонија и беа потребни осум минути да ги постигне првите поени, по серијата од 21:0 на …

Фијаско од „минус 60“ на македонските кошаркарки во Италија Read More »

Интер му нуди на Икарди да стане најплатен во Серија А


Управата на италијанскиот  прволигаш Интер се обидува да го наговори Аргентинецот Мауро Икарди,  да потпише нов договор со кој би станал најплатениот фудбалер во Серија А. Тимот од Милано му нуди на аргентинскиот напаѓач поголема плата за два милиони евра, односно би заработувал шест и пол милиони и тоа без бонуси, кои би можеле да …

Интер му нуди на Икарди да стане најплатен во Серија А Read More »

Шкендија и Вардар ремизираа


Есенскиот лидер Шкендија и актуелниот првак Вардар одиграа нерешено во дербито на 19. коло што се одигра во Тетово. Вардар поведе со голот на Бобан Грнчаров во 78. минута, но само по седум минути Бесарт Ибраими погоди од работ на шеснаесетникот и донесе израмнување за домаќините. Натпреварот и покрај тензиите, пред се меѓу Грнчаров и …

Шкендија и Вардар ремизираа Read More »

Прволигашки фудбал: Шкендија и Вардар ќе доцнат, се чисти снег на стадионот во Тетово


Шкендија и Вардар ќе влезат нешто подоцна во пролетниот дел од домашниот фудбалски шампионат за разлика од останатите прволигашки екипи. Причина е снежната покривка на стадионот во Тетово што се чисти во моментот, па дербито, според најавите, ќе започне со задоцнување наместо во 14 часот како што беше првично планирано. Во останатите средби од 14 …

Прволигашки фудбал: Шкендија и Вардар ќе доцнат, се чисти снег на стадионот во Тетово Read More »