ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи во Собранието данокот на добивка да се намали од 10 на 9 отсто


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју во емисијата Бизнис поенти на ТВ Алфа, вели дека веднаш по формирање на комисиите до Собранието ќе поднесат Предлог закон за намалување на данокот на добивка од 10 на 9 проценти, односно како што рече тој ако има доволно желба кај власта еве начин да се помогне на …

ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи во Собранието данокот на добивка да се намали од 10 на 9 отсто Read More »

Димитров: Идентитетските прашања не можат да бидат предмет на политичка декларација


Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров смета дека идентитетските прашања како што е јазикот не можат да бидат предмет на политичка декларација, бидејќи тие се право на самоизјаснување и самопределување, европска вредност, но и право заштитено и утврдено со меѓународното право. Вели дека како држава сме подготвени да работиме на затворање на сите прашања …

Димитров: Идентитетските прашања не можат да бидат предмет на политичка декларација Read More »

Мицкоски сега ќе протестира за Гоце Делчев


Откако протестите за струјата доживеаја дебакл, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ најавува нов мотив да излезе на улиците со членството – Гоце Делчев. „Владата преговара за Делчев, а очите на јавноста се далеку од тоа што за нашата земја е суштински важно. Нашите историчари заслужуваат поддршка, затоа што Гоце е столбот на македонизмот“, пишува  Мицкоски на својот …

Мицкоски сега ќе протестира за Гоце Делчев Read More »

Заев: Делчев е борец за социјална правда, а Мицкоски е бранител на криминал


Премиерот Зоран Заев попладнево на Фејсбук напиша дека Христијан Мицкоски е бранител на криминалот и на неправдите. Правејќи споредба со Гоце Делчев, Заев напиша дека „Делчев е борец за социјална правда, а Мицкоски е бранител на криминал и неправда. Тие двајца никако не одат заедно. Тоа на Мицкоски му го порачаа и граѓаните на Делчево …

Заев: Делчев е борец за социјална правда, а Мицкоски е бранител на криминал Read More »

Интегра ќе ја тужи ВМРО-ДПМНЕ


Лидерот на Интегра, Љупчо Ристовски најавува тужба за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, бидејќи го обвини него и неговата партија дека биле финансирани од друга партија со цел да направат штета во опозицијата и да отцепат гласови.Тој се жали дека и претходно имало „инвазивна специјална војна“ против него и неговата партија, која не престанала да …

Интегра ќе ја тужи ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Дел од ИНТЕГРА преминува во ВМРО-ДПМНЕ


Дел од досегашните раководни структури на политичката партија ИНТЕГРА денеска остварија средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоси, на која најавија дека ќе преминат во редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Воислав Зафировски од ИНТЕГРА на денешната прес-конференција по одржувањето на состанокот истакна дека одбиваат да работат и да се декларираат како дел од оваа ИНТЕГРА, која според …

Дел од ИНТЕГРА преминува во ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Груби ќе го вдоми Насер Зибери во неговото министерство


Новиот заменик претседател на Владата и министер за политички систем и односи на заедниците,  Артан Груби, најави дека Насер Зибери, кандидатот за премиер на ДУИ кој не ја доби таа функција, сега ќе биде дел од неговиот тим заедно со други експерти што тој ќе ги ангажира на договор на дело. -Насер Зибери нема да …

Груби ќе го вдоми Насер Зибери во неговото министерство Read More »

Зијадин Села понуди оставка, сопартијците не ја прифатија


Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села понуди оставка на седница на Централното собрание, но мнозинството не ја прифати, со што тој и натаму ќе ја води најбројната опозициска партија во албанскиот блок. Од партијата официјално се отстранети и претседателите на ограноците од Тетово и Долнени. Според Села, отстранувањето следува откако тие пред …

Зијадин Села понуди оставка, сопартијците не ја прифатија Read More »

Бугарија нема да ја блокира Македонија во ЕУ, тврди Плевнелиев


Поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, смета дека Бугарија нема да ја блокира првата меѓувладина конференција на нашата земја со ЕУ, како што пред неколку дена најави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, доколку не се решат историските прашања во Мешовитата експертска комисија. „Некои политичари можат да кажат што мислат, но тоа не …

Бугарија нема да ја блокира Македонија во ЕУ, тврди Плевнелиев Read More »

Цветан Трипуновски бара апанажа за учество во техничката влада


Цветан Трипуновски од ВМРО ДПМНЕ бара апанажа за учество во техничката влада, соопшти поранешниот министер за земјоделство, Трајан Димковски, на својот Фејсбук профил. „Човекот кој од прв ден ги лажеше земјоделците, се закануваше на вработените дека кога ќе дојдат на власт ќе ги брка од работа. А тој ти бил само љубител на народни пари, …

Цветан Трипуновски бара апанажа за учество во техничката влада Read More »

Џафери размислува: Гласање во смени, од различни сали, во редуциран состав или онлајн?


Многу европски земји го прилагодиле начинот на работењето на нивните собранија поради епидемијата на корона вирусот. Некаде е редуцирано учеството на пратениците во работата, некаде се гласа онлајн, но генерално сите бараат решение како да се работи во оваа криза   Онлајн или клуч на врата на Собранието. Вака првиот негов човек, Талат Џафери, вчера …

Џафери размислува: Гласање во смени, од различни сали, во редуциран состав или онлајн? Read More »

Немаат за леб, имаат за „мерцедес“


Опозиција каква што може само да посака секоја власт. Вака Андреј Жерновски реагираше на протестот на ВМРО-ДПМНЕ за поскапувањето на струјата објавувајќи ја фотографијата на која се гледа скап автомобил на кој стои патетична порака: „Заев полни џеб, народ нема за леб“. „Драги политички противници, едно конструктивно прашање до вас: Кој ви предложи да лепите …

Немаат за леб, имаат за „мерцедес“ Read More »

ВМРО-ДПМНЕ го напаѓа претседателот на РКЕ, а не му го знае презимето


ВМРО-ДПМНЕ два пати неделава протестираше против поскапувањето на електричната енергија и два пати ја блокираше улицата каде што се наоѓа Регулаторната комисија за енергетика, која ја обвинува за осиромашување на народот, но има проблем да го погоди презимето на првиот човек на Комисијата. Па така, денешното официјално партиско соопштение напишано на службен меморандум и потпишано …

ВМРО-ДПМНЕ го напаѓа претседателот на РКЕ, а не му го знае презимето Read More »

Експертските комисии со Грција и Бугарија продолжуваат со работа


Министерот за надворешни работи Бујар Османи денес оствари одвоени средби со македонските членови на трите билатерални комисии и тоа на Заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти за историски, археолошки и образовни прашања со Грција; на Меѓународната група на експерти за имиња за комерцијална намена, трговски марки и заштитни знаци со Грција, како и на Заедничката мултидисциплинарна …

Експертските комисии со Грција и Бугарија продолжуваат со работа Read More »

РКЕ не ги примила преставниците на ВМРО-ДПМНЕ поради короната


Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги сопшти дека писменото барање што до нив го доставија претставници на ВМРО-ДПМНЕ во тек на денешниот протест е архивирано по стандардна процедура како и за сите правни и физички лица. – Поради состојбата со пандемијата и заштита на здравјето на граѓаните и вработените, РКЕ уште од март 2020 …

РКЕ не ги примила преставниците на ВМРО-ДПМНЕ поради короната Read More »

Затворена врата за претставниците на ВМРО-ДПМНЕ во Регулаторната комисија


ВМРО-ДПМНЕ по вторпат неделава протестирaшe против поскапувањето на цената на струјата. Од опозициската партија денеска ја блокираа крстосницата и пристапните улици пред седиштето на Регулаторната комисија во центарот на Скопје. Дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ  влегоа во зградата каде се наоѓа Регулаторната комисија за енергетика, но набрзо излегоа со образложение дека никој не ги примил. …

Затворена врата за претставниците на ВМРО-ДПМНЕ во Регулаторната комисија Read More »

Милошоски: Прво треба собраниска одлука за формирање на комисиите, па потоа да се предлага составот


На барање пратениците од ВМРО-ДПМНЕ заради дополнителни консултации, само што почна со работа и го утврди дневниот ред Комисијата за прашањата на изборите и именувањата е на пауза. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека оваа комисија не може да дава предлози за персонален состав на другите собраниски комисии, што е прва точка на дневниот ред, бидејќи …

Милошоски: Прво треба собраниска одлука за формирање на комисиите, па потоа да се предлага составот Read More »

Апанажа побарале 44 пратеници од минатиот собраниски состав


Доколку добие предлог од Владата за укинување на патните трошоци на сите избрани и именувани функционери, вклучувајќи ги и пратениците, претседателот на Собранието ќе достави предлог до пленумот за гласање. Но, вели Џафери, не очекува такво нешто, иако во јавноста некои пратеници најавуваа дека ќе се откажат од патните трошоци. Според него, поединечно барање на …

Апанажа побарале 44 пратеници од минатиот собраниски состав Read More »

Раководните лица кои не го испорачале она што се очекува, треба сами да си заминат, смета Битиќи


Раководните лица кои не го испорачале она што го очекувале граѓаните, не треба да очекуваат некој да ги смени, туку сами треба да си заминат, изјави денеска вицепремиерот задолжен за економските сектори Фатмир Битиќи. Одговарајќи на новинарски прашања на прес-конференцијата во Владата, Битиќи рече дека следната недела почнува процесот на дефинирање на директори во третиот …

Раководните лица кои не го испорачале она што се очекува, треба сами да си заминат, смета Битиќи Read More »