Велешката „фабрика“ се вклучува во изборот на Бојко Борисов?


Вкупно 9.839 евра. Толку платиле две веб-страници за реклами на Фејсбук во корист на премиерот Бојко Борисов  за нешто помалку од три месеци. Интересно е што меѓу модераторите на страниците има и Македонци. По скандалите со политичките реклами при изборот на Доналд Трамп и околу Брегзит, Фејсбук ја лансираше алатката „Библиотека со реклами“. Во неа …

Велешката „фабрика“ се вклучува во изборот на Бојко Борисов? Read More »

СДСМ го обвини ВМРО-ДПМНЕ дека ги испровоцирала тензиите во Вевчани


Јавноста денеска уште еднаш беше сведок на неодговорно, незрело однесување на ВМРО-ДПМНЕ кое провоцира, подгрева тензии и делува опасно по јавното здравје, реагираа од СДСМ на обвинувањата од опозицијата дека специјалци насилно растерувале учесници на карневалот поради непочитување на мерките за пандемијата. -Група активисти, предводени од претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Вевчани започнале …

СДСМ го обвини ВМРО-ДПМНЕ дека ги испровоцирала тензиите во Вевчани Read More »

Османи ќе одговори на поканата на Милошоски ако престане да ги кочи амбасадорите


Министерот за надворешни работи Бујар Османи на претседателот на собраниската Комисија за надворешна политика Антонио Милошоски му порача дека е подготвен низ трансперентна постапка да бидат отворени сите прашања од надворешната политика, при што наедно побара од него да ја закаже и седницата на која кандидатитеасажд за амбасадори ќе можат да ги презентираат тезите пред …

Османи ќе одговори на поканата на Милошоски ако престане да ги кочи амбасадорите Read More »

Што се случуваше во Вевчани за време на карневалот (Фото галерија)


Годинашниот василичарски карневал во Вевчани во одреден момент прерасна во инцидент во кој политиката изгледа дека ги замеша прстите. Иако официјално карневалот не беше организиран поради пандемијата неколку десетици луѓе сепак беа облечени во маски и продефилираа низ местото, а тоа најпосле заврши со интервенција на полицијата за да го спречи можното ширење на корона …

Што се случуваше во Вевчани за време на карневалот (Фото галерија) Read More »

СДСМ нема намера да го откаже законот за попис, ниту да прифати уцени од Мицкоски


Владејачката партија брзо му одговори на лидерот на опозицијата, кој побара веднаш да бил повлечен законот за попис, велејќи дека тоа нема да се случи и големата статистичка операција конечно ќе се спроведе. Пратеничката од СДСМ Снежана Калеска-Ванчева запраша дали „Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не сакаат да се знае колку наши сограѓани живеат во земјава …

СДСМ нема намера да го откаже законот за попис, ниту да прифати уцени од Мицкоски Read More »

Мицкоски бара да се повлече Законот за пописот


ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите од пописот ако тој се одржи според предложениот закон што од денеска се очекува да влезе во собраниска процедура, рече лидерот на партијата, Христијан Мицкоски. Како што кажа тој на денешната прес конференција, партијата ќе се мобилизира заедно со граѓаните ако власта го донесе предложениот закон за попис и …

Мицкоски бара да се повлече Законот за пописот Read More »

Холштајн: Немаме план Б, преостанува отворање на преговорите за членство со С Македонија во ЕУ


Отворањето на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ треба да се случи и се надевам дека ќе успееме да го постигнеме тоа оваа година. Нема друга атернатива. Исполнети се сите услови од страна на Северна Македонија, изјави денеска амбасадорката на Германија во земјава Анке Холштајн. Таа додаде дека како дипломат е ноторна оптимистка и …

Холштајн: Немаме план Б, преостанува отворање на преговорите за членство со С Македонија во ЕУ Read More »

Захариева: Џабе се надеваат во Македонија, по изборите може да биде и полошо


Позицијата на бугарскиот парламент за Северна Македонија е едно од чудата, бидејќи е толку ретко да бидеме едногласни за било што. И бугарското општество и бугарските партии имаат многу сличен став на оваа тема. Затоа, изборите – се една од нивните заблуди, порача денес шефицата на бугарската дишпломатија Екатерина Захариева сугерирајјќи дека џабе се надеваме …

Захариева: Џабе се надеваат во Македонија, по изборите може да биде и полошо Read More »

Османи утре во работна посета на Грција на средби со Сакеларопулу, Мицотакис, Дендијас и Варвициотис


Министерот за надворешни работи Бујар Османи утре ќе оствари работна посета на Грција, на покана на својот домаќин, шефот на грчката дипломатија Николаос Дендиас. На средбата меѓу двајцата министри, како што соопшти МНР, ќе бидат отворени теми поврзани со билатералните односи меѓу двете земји, интензивирање и продлабочување на политичкиот дијалог во различни области, како и …

Османи утре во работна посета на Грција на средби со Сакеларопулу, Мицотакис, Дендијас и Варвициотис Read More »

Бучковски на средба со истакнати културни дејци од Бугарија


 Специјалниот пратеник на Владата на Република Северна Македонија Владо Бучковски оствари работна средба во Софија со истакнати културни дејци од Република Бугарија, на која соговорниците изразиле согласност дека развојот на културно-уметничките односи меѓу двете држави се одвива во добра насока. На средбата, која се одржа вчера во Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија, …

Бучковски на средба со истакнати културни дејци од Бугарија Read More »

Седници на три собраниски комисии


Во Собранието денеска седници ќе одржат Комисијата за здравство, Комисијата за европски прашања и Комисијата за транспорт, врски и екологија. На дневен ред на Комисијата за здравство се неколку законски решенија во прво читање како што се предлог-измените на Законот за земање и пресадување на делови на човечкото тело заради лекување, Законот за јавно здравје, …

Седници на три собраниски комисии Read More »

Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје


Во наредниов период властите во Скопје ќе ги разгледуваат коментарите што пристигнаа од Софија на македонскиот предлог Акциски план, по што ќе биде изградена јасна позиција на земјава во обид за враќање на довербата меѓу Северна Македонија и Бугарија и одблокирање на нашиот европски пат. Специјалниот пратеник за Бугарија, Владо Бучковски вчера во изјава за …

Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје Read More »

Избран новиот состав на Државната изборна комисија, реакции заради изборот на Даштевски


Со 95 гласа „за“ и без ниту еден против или воздржан, Собранието вчера ги избра новите членови на Државната изборна комисија, согласно Предлог одлуката што претходно на седница ја донесе собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата. За претседател на ДИК е избран Александар Даштевски, предложен од ВМРО-ДПМНЕ, а за потпретседател, на предлог на …

Избран новиот состав на Државната изборна комисија, реакции заради изборот на Даштевски Read More »

Предлог-законот за попис на продолжението на денешната собраниска седница


Пратениците денеска во рамки на продолжението на 29-та собраниска седница се очекува да расправаат за Предлог-законот за попис. Тој е ставен како 14-та точка на дневниот ред. Пописот е планирано да се спроведе во првите три недели од април годинава по речиси 18 години пауза. Станува збор за важна статистичка операција имајќи предвид дека последниот …

Предлог-законот за попис на продолжението на денешната собраниска седница Read More »

Маричиќ и Гир ќе го презентират проектот  „Поддршка на процесот за реформа на правосудството“


Министерот за правда Бојан Маричиќ и амбасадорот и шеф на делегацијата н ЕУ во земјава Дејвид Гир денеска ќе одржат онлајн презентација на проектот „Поддршка на процесот за реформа на правосудството“. Прес-конференцијата ќе може да се проследи преку платформата zoom. Воедно, ова е прва конференција на министерот Маричиќ во новата година, од кога лани заедно …

Маричиќ и Гир ќе го презентират проектот  „Поддршка на процесот за реформа на правосудството“ Read More »

Исамедин Азизи нов член на историската комисија за Бугарија


Исамедин Азизи, научен соработник – доцент во Институтот за национална историја е именуван нов член во Заедничка мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија. Тој ќе им се приклучи на моменталните членови на комисијата од македонска страна: претседател е академик д-р Драги Ѓорѓиев, член на МАНУ и …

Исамедин Азизи нов член на историската комисија за Бугарија Read More »

„Еурактив“: Бугарија се обидува да ја промени тактиката кон Скопје


Бриселски „Еурактив“ пишува дека со поднесувањето на својот акциски план Бугарија се обидува да ја промени својата тактика кон Македонија и на некој начин да ја ублажи напнатоста меѓу двете земји. Министерската за надворешни работи, Екатерина Захариева, вчера на специјалниот претставник на македонската влада, Владо Бучковски, му го претставила бугарскиот акциски план за подобрување на …

„Еурактив“: Бугарија се обидува да ја промени тактиката кон Скопје Read More »

Силјановска: Таму каде што има партиско и политичко влијание не виреат реформи


Пратениците денеска во рамки на 31. седница дебатираа за изборот на составот на членовите на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација. Претседателот на Собранието Талат Џафери констатира дека општата расправа е завршена, ја прекина седница и најави дека пратениците дополнително ќе бидат информирани за нејзиното продолжение. Гордана Силјановска Давкова од ВМРО-ДПМНЕ рече дека има …

Силјановска: Таму каде што има партиско и политичко влијание не виреат реформи Read More »

Собранието го изгласа Даштевски за претседател на ДИК


Собранието на Македонија го изгласа новиот состав на Државната изборна комисија вклучувајќи го и Александар Даштевски како нејзин прв човек, и покрај контроверзите што ја следеа неговата претходна работа во Комисијата за спречување на дискриминацијата и отвореното служење на Никола Груевски.     Даштевски инаку беше член на ДИК пред 15-тина години, а претседател на Комисијата …

Собранието го изгласа Даштевски за претседател на ДИК Read More »

Новиот грчки амбасадор кај Пендаровски: Договорот од Преспа е столб за односите во иднина


Грција има искрена желба и посветеност за унапредување на добрососедските односи, соработка и пријателството со Северна Македонија, изјави денеска новиот грчки амбасадор Русос Кундурос за време на предавањето на акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски. „Како непосредни соседи, со заедничка работа, можеме многу да постигнеме. Тоа ги вклучува нашите економии, така што економска соработка ќе …

Новиот грчки амбасадор кај Пендаровски: Договорот од Преспа е столб за односите во иднина Read More »