Софија решена да блокира, Скопје ќе настојува за решение до последен момент


Бугарија останува на тврдите позиции за македонската евроинтеграција и не дозволува да биде усвоена преговарачката рамка што треба да го отвори патот за одржување на првата меѓувладина конференција и старт на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Извесно е дека Софија во вторник на состанокот на Советот на ЕУ ќе ја блокира одлуката …

Софија решена да блокира, Скопје ќе настојува за решение до последен момент Read More »

Промеморија на МАНУ за државотворноста и идентитетот на македонскиот народ


Во неделата во вечерните часови МАНУ издаде промеморија во која ги нагласува  државотворноста и идентитетот на македонскиот народ, како и посебноста на македонскиот јазик. Оваа промеморија доаѓа на само два дена од министерскиот состанок на ЕУ, на кој официјална Софија најави дека ќе го блокира усвојувањето на преговарачката рамка за Македонија, истакнувајќи редица барања кои …

Промеморија на МАНУ за државотворноста и идентитетот на македонскиот народ Read More »

Девет работи што Софија очигледно не ги сфаќа во спорот со Скопје


Бугарија отсекогаш го сметаше членството на Северна Македонија во ЕУ како нејзин стратешки приоритет. И таа секогаш го бранеше и опстојуваше доследно. Во моментов гледаме како таа сама го поткопува, смета бугарскиот уставен експерт и професор, Даниел Смилов   Бугарија е на пат да направи стратешка грешка во својата надворешна политика. Со блокирање на преговорите …

Девет работи што Софија очигледно не ги сфаќа во спорот со Скопје Read More »

Бибер: Ако не може да се слави Тито, како влегоа Хрватска и Словенија во ЕУ?


Професорот на Универитетот во Грац, Флоријан Бибер, го искоментира ставот на бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, која објаснувајќи го спорот со Македонија порача дека не може државата од една страна да сака да влезе во ЕУ, а истовремено да го слави, како што рече, „еден од најмрачните диктатори – Тито“. „Бугарската МНР апсурдно …

Бибер: Ако не може да се слави Тито, како влегоа Хрватска и Словенија во ЕУ? Read More »

Османи: Ќе работиме до последен момент


Се додека постои уште простор, постојат денови пред нас, постои и можност да се разговара и да се рефлектира приближувањето на ставовите меѓу Северна Македонија и Бугарија, но одлуката ќе биде донесена во Советот на министри на Европската унија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи . Овие два дена, како што рече Османи, …

Османи: Ќе работиме до последен момент Read More »

Заев: До крајот на декември има можност за прва меѓународна конференција


Се поизвесно е дека Бугарија ќе ја блокира Северна Македонија и земјата нема да ги почне преговорите со Европската Унија и покрај позитивната одлука. Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека е поприлично извесно дека Бугарија ќе ја блокира Северна Македонија, на состанокот на Советот на ЕУ во вторник. Но, Заев вели дека тој никогаш не …

Заев: До крајот на декември има можност за прва меѓународна конференција Read More »

Захариева тврди дека зеленото светло за Македонија ќе биде услуга за Москва


На Екатерина Захариева сега ѝ пречи зошто градоначалникот Петре Шилегов организирал прослава за денот на ослободувањето на Скопје   Министерката за надворешни работи на Бугарија во оправдувањето на политиката на нејзината влада да ја блокира Македонија, сега тврди и дека зеленото светло од Софија ќе било услуга за Москва!? Екатерина Захариева во интервју утринава за …

Захариева тврди дека зеленото светло за Македонија ќе биде услуга за Москва Read More »

Изборот на Бајден добар за Македонија


 Не се очекуваат значајни промени за време на мандатот на новоизбраниот претседател Џо Бајден во политиката на Вашингтон кон Западен Балкан, бидејќи таа е конзистентна и долгорочна, но ќе донесе фокус на регионот и можно посилно американско влијание во однос на евроинтеграциите на Северна Македонија, оценуваат за МИА политичките аналитичари амбасадор д-р Ѓорѓи Филипов и …

Изборот на Бајден добар за Македонија Read More »

Уште два дена за приближување на ставовите со Бугарија


До одржувањето на состанокот на Советот на министри на ЕУ во вторник Северна Македонија и Бугарија ќе разговараат за да се избегне вето за нашиот почеток за преговори со ЕУ и одржување на меѓувладината конференција. Засега се уште не може да се предвиди каква ќе биде одлуката на Советот во вторник. – Се уште се …

Уште два дена за приближување на ставовите со Бугарија Read More »

Ивајло Калфин: Историската комисија не може да решава политички проблеми


Однесувањето на бугарската влада кон Република Северна Македонија во последните години доведе до ситуација во која секој потег е губитнички. Ова за бугарското Радио Дарик го изјави поранешниот министер за надворешни работи Ивајло Калфин. Според него, во моментов постоеле основи за блокирање на Македонија, иако Бугарија нема да има корист од засилувањето на антибугарската реторика …

Ивајло Калфин: Историската комисија не може да решава политички проблеми Read More »

Ковачев: Да им се одземат државјанствата на тие што шират омраза кон Бугарија


Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, во интервју за „Трибуна.мк“ побара да им се одземе бугарското државјанство и јавно да им бидат објавени имињата на Македонците што учествуваат во говор на омраза кон Бугарија, иако се декларирале како Бугари.  Според него, законот го предвидува тоа. „Ние сакаме да има транспарентност по тоа прашање. Можеби знаете дека  процедурата …

Ковачев: Да им се одземат државјанствата на тие што шират омраза кон Бугарија Read More »

Иван Костов: Перчењето на ВМРО пред Скопје нема да даде резултат


Министерот за одбрана Красимир Каракачанов добива популарност, расправајќи се со соседните политичари. Перчењето на ВМРО нема да даде резултати. Така поранешниот премиер на Бугарија, Иван Костов, ја коментираше компликацијата на дипломатските односи меѓу Скопје и Софија во интервју за бугарското Радио Дарик. Костов беше поканет да ја коментира темата, бидејќи како премиер во 1999 година …

Иван Костов: Перчењето на ВМРО пред Скопје нема да даде резултат Read More »

Мицкоски: Ако Заев го одбрани националниот интерес ќе му честитам, ако направи предавство ќе му се случи народ


Ако Заев го одбрани националниот интерес ќе му честитам, ако направи предавство ќе му се случи народ, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес-конференција. Тој вели дека со оваа влада ниту Европската унија станува реалност, ниту пак некое билатерално прашање е затворено во наша корист, а доказ за тоа е спорот со Бугарија, бидејќи …

Мицкоски: Ако Заев го одбрани националниот интерес ќе му честитам, ако направи предавство ќе му се случи народ Read More »

Кнаус: Целиот регион ќе страда ако Северна Македонија биде блокирана за ЕУ


Република Северна Македонија е единствената земја за која Европската комисија е категорична дека може да започне преговори. Ако земјата за која ЕУ верува дека е најдобро подготвена да го започне преговарачкиот процес повторно е блокирана поради билатерални проблеми, тогаш целиот регион ќе страда, оценува политичкиот аналитичар и основач на Европската иницијатива за стабилност, Гералд Кнаус. …

Кнаус: Целиот регион ќе страда ако Северна Македонија биде блокирана за ЕУ Read More »

За бугарските функционери сме „браќа“ за да не нè именуваат Македонци


Бугарскиот претседател Румен Радев бара да се отвори посебно поглавје во преговарачкара рамка за Македонија во кое ќе бидат содржани сите критериуми за добрососедство.Според него, Бугарија пред се мора да ги брани својата историја, јазик и идентитет. – Никој освен ние самите не можеме да го направиме тоа. Убеден сум дека отворено соработувајќи со нашите …

За бугарските функционери сме „браќа“ за да не нè именуваат Македонци Read More »

Бугарската влада ја утврди позицијата за преговарачката рамка за Македонија, но не се кажува каква


Бугарската влада вчера на вонредна онлајн седница го утврди ставот на официјална Софија за преговарачките рамки за пристапување на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ, што треба да бидат разгледани на состанокот на Советот за општи работи на 17 ноември, соопшти владината прес-служба. „Бугарија е меѓу најсилните застапници на процесот на проширување на Европската …

Бугарската влада ја утврди позицијата за преговарачката рамка за Македонија, но не се кажува каква Read More »

Брисел очекува позитивно решение за почеток на преговорите со ЕУ


Брисел очекува позитивно решение како заеднички остварен резултат на сите страни за успешна интеграција на Северна Македонија во ЕУ и потврди дека Северна Македонија е подготвена за првата меѓувладина конференција за почеток на преговорите со ЕУ. Ова, меѓудругото беше посочено во вчерашниот телефонски разговор меѓу претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и премиерот …

Брисел очекува позитивно решение за почеток на преговорите со ЕУ Read More »

Каракачанов секој ден демонстрира непопустливост


Бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов, истакна дека бугарската влада се придржува кон потпишаниот договор за пријателство и добрососедство, како и до рамковната позиција потврдена со декларација од бугарскиот парламент. Без надминување на говорот на омраза, без јасна ревизија на образовниот систем заснован на лажни факти, Каракачанов е категоричен, нема начин Бугарија да се согласи да се закаже …

Каракачанов секој ден демонстрира непопустливост Read More »

Ѓорчев тврди дека некој ја наместил ВМРО-ДПМНЕ на 27 април


Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, сведочеше денес на нападот на Парламентот на 27 април оценувајќи дека на тој ден најмногу изгубила неговата партија, а некои лица завршиле во затвор. Оцени дека целата постапка за избор на спикер и влада во 2017 година ќе завршела за една недела ако се причекало да завршат сите пријавени дискутанти. …

Ѓорчев тврди дека некој ја наместил ВМРО-ДПМНЕ на 27 април Read More »

Еуроњуз: Софија ја блокира Македонија за да ги сокрие проблемите со антивладините протести


Европските лидери му дадоа зелено светло на Скопје за влез во ЕК, но сега постои уште една пречка – Бугарија, наведува Еуроњуз во анализа насловена „Бугарија става кочници за соништата на Северна Македонија за ЕУ“. Според Еуроњуз, причина за блокирањето се внатрешно-политичките проблеми на владата на бугарскиот премиер, Бојко Борисов. „Софија, која моментално е зафатена со …

Еуроњуз: Софија ја блокира Македонија за да ги сокрие проблемите со антивладините протести Read More »