Нема потреба од нов договор со Бугарија, смета Заев


Премиерот Зоран Заев денеска повтори дека нема потреба од нов договор со Бугарија бидејќи постоечкиот е одличен. Појаснувајќи ја својата неодамнешна изјава дека за решавање на проблемот со Бугарија постојат соодветни алатки и начини како што се јавна изјава, декларација, анекс на договор и слично, Заев рече дека во неа треба да биде наведено дека …

Нема потреба од нов договор со Бугарија, смета Заев Read More »

(Фото) Амди Бајрам достоинствено испратен на вечното почивалиште


Покрај апелите да нема масовни погребни церемонии, поранешниот пратеник и лидер на Сојузот на Ромите, Амди Бајарам до вечното почивалиште беше испратен од многу луѓе. Од неговиот дом, со погребен автомобил, зад кој тргна голема поворка со автомобили, Бајрам беше однесен до гробиштата „Бутел“, а попатно застанаа пред џамијата Амди Паша, што тој ја изгради, …

(Фото) Амди Бајрам достоинствено испратен на вечното почивалиште Read More »

Заев: СДСМ се демократизира од овој конгрес


Лидерот на СДСМ Зоран Заев го отвори 25. Конгрес на СДСМ, кој за првпат се одржува дигитално, на далечина со цел да се заштити јавното здравје.  Во своето обраќање,  Заев посочи дека со овој Конгрес, СДСМ покажува одговорност во заштита на јавното здравје, а истовремено ги почитува статутарните одредби и уште повеќе се демократизира. „Во …

Заев: СДСМ се демократизира од овој конгрес Read More »

Димитриеска Кочоска до Филипче: Дали ти човеку знаеш колку пари се тоа и дали си свесен колку си неспособен?


Приземната комуникација на политичките партии денес ја збогати уште едно соопштение од ВМРО ДПМНЕ и дополнителната заменик министерка за финансии во техничката Влада, Гордана Димитриеска Кочоска, која на министерот за здравство Венко Филипче му се обрати со зборовите „Дали ти човеку знаеш колку пари се тоа и дали си свесен колку си неспособен?“. Димитриеска Кочоска …

Димитриеска Кочоска до Филипче: Дали ти човеку знаеш колку пари се тоа и дали си свесен колку си неспособен? Read More »

Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата: Судството покажа дека може да функционира онлајн


Ова ново време на светска пандемија, донесе нови предизвици и за правосудството и бара нови решенија како да функционира системот, да продолжат судските рочишта и постапките пред судовите и обвинителствата. Учениците, наставниот кадар и образовниот систем со извонредна посветеност, соочувајќи се со многу предизвици, покажаа дека системот во овие времиња треба и може да функционира …

Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата: Судството покажа дека може да функционира онлајн Read More »

Денес ќе биде погребан Амди Бајрам, апел да се почитуваат мерките за епидемијата


Општината Шуто Оризари денешниот ден  ќе го прогласи за ден на жалост во чест на починатиот Амди Бајрам. Амди Бајрам ќе биде погребан денеска на гробиштата во Бутел, а од неговиот дом ќе тргне  погребната поворка. По социјалните мрежи се споделува повикот сите Роми и не-Роми да се придружат на поворката од 14 часот. Министерството за …

Денес ќе биде погребан Амди Бајрам, апел да се почитуваат мерките за епидемијата Read More »

Денес дигитален конгрес на СДСМ


Владејачката партија СДСМ денеска ќе го одржи 25. Конгрес, кој ќе биде прв дигитален во земјава, а за таа цел, како што нагласува партијата, ќе се користат современи дигитални платформи и алатки. Првиот дигитален Конгрес на СДСМ ќе се одржи преку електронска платформа Зум, а партијата на овој чекор се решила заради заштита на здравјето на …

Денес дигитален конгрес на СДСМ Read More »

Договорот за добрососедство е основата за односите со Бугарија, порача власта, опозицијата бара од Заев став за Гоце Делчев и македонскиот јазик


Историјата да им се остави на историчарите, а политиката на политичарите е повик, кој изминатите денови постојано се повторува од страна на државните функционери во земјава во однос на недоразбирањата кои настанаа на релација Скопје-Софија, по испраќањето на бугарскиот појаснувачки меморандум до земјите-членки на ЕУ. Историските прашања да се решаваат во рамки на Мешовитата македонско-бугарска …

Договорот за добрососедство е основата за односите со Бугарија, порача власта, опозицијата бара од Заев став за Гоце Делчев и македонскиот јазик Read More »

Амди Бајрам бил позитивен на корона вирусот


Тестот што постхумно беше направен на пратеникот Амди Бајрам покажал дека тој бил позитивен на Ковид-19. Тестот беше направен бидејќи Бајрам минатата недела присуствуваше на свадба на својата внука во Истанбул на која беа присутни 200 гости од Македонија и од Турција. Епидемиолозите утре ќе работат на епидемиолошките анкети и во зависност од ризикот на …

Амди Бајрам бил позитивен на корона вирусот Read More »

Почина Амди Бајрам


Лидерот на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам, почина на 64-годишна возраст, јавуваат медиумите на ромски јазик. Долгогодишниот политичар веќе бил починат кога бил донесен во клиниката Филип Втори поради проблеми со срцето. Последна вест за Амди Бајрам беше дека организираше свадба со 600-тини гости за својата внука во Турција, откако претходно ја откажа истата поради …

Почина Амди Бајрам Read More »

Интензивирање на комуникацијата за надминување на недоразбирањата со Софија


Интезивирана комуникација со Софија деновиве за изнаоѓање решение за спорот со Бугарија, по испраќањето на бугарскиот појаснувачки меморандум до земјите-членки на Европската Унија, во кој се оспоруваат македонскиот јазик и македонската нација. Премиерот Зоран Заев, кој наскоро заминува за Софија на средба со неговиот бугарски колега Бојко Борисов, вчера по повод 23 Октомври – Денот …

Интензивирање на комуникацијата за надминување на недоразбирањата со Софија Read More »

Подобро е решението да го најде заедничката комисија со Бугарија, отколку политичарите, смета министерот Османи


Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите го изгубија како момент и од пандемијата, информираше вечерва министерот за надворешни работи Бујар Османи во интервју за ТВ Канал 5. Тој рече дека и претходно и …

Подобро е решението да го најде заедничката комисија со Бугарија, отколку политичарите, смета министерот Османи Read More »

Александрова: ВМРО-ДМПНЕ заслужува храбар лидер, а не фејсбук патриот


Емилија Александрова го прокоментира протестот на ВМРО-ДПМНЕ денес и говорот на Христијан Мицковски, порачувајќи дека на партијата и треба храбар лидер. а не фејсбук патриот, како што го опиша актуелниот. -На денешниот ден кога македонскиот народ ја слави револуционерната борба, борба за независна, суверена, самостојна и интегрирана држава, Христијан Мицкоски, така наречен даскалот, повторно го …

Александрова: ВМРО-ДМПНЕ заслужува храбар лидер, а не фејсбук патриот Read More »

Љупчо Георгиевски: Не е точно дека Тито го создал „македонизмот“


Поранешниот македонски премиер Љупчо Георгиевски, кој е во „мисија на добра волја“ во Бугарија, во интервју за емисијата „Слободна зона“ на ТВ Европа, отворено се спротивстави на тезата која ја пласира официјална Софија дека „македонизмот“ е творба на Тито. „Тоа не е точно, напротив. Прва за ‘македонизмот’ се залага Бугарската комунистичка партија (БКП). Прв кој …

Љупчо Георгиевски: Не е точно дека Тито го создал „македонизмот“ Read More »

Заев најави изградба на автопатот Скопје-Блаце за две ипол години


Премиерот Зоран Заев на средбата со албанскиот колега Авдулах Хоти  најави дека во првото тромесечие од  идната година ќе се реализира комплетно подготовката за изградба на автопатот Скопје – Блаце, односно да завршат сите експроприации и да се обезбедат сите проектни документации, а во наредните две ипол години патот да биде изграден. -Колку што е …

Заев најави изградба на автопатот Скопје-Блаце за две ипол години Read More »

(Видео) Прес-конференција на премиерите Заев и Хоти


Со почеток во 14 часот започнува официјалната посета на делегацијата на Република Косово предводена од премиерот Авдулах Хоти на Република Северна Македонија. Премиерите Заев и Хоти ќе имаат тет-а-тет средба и официјална средба заедно со делегациите на двете земји, после што ќе следува заедничка прес-конференција, која ќе се одржи во Медија центар со почеток во …

(Видео) Прес-конференција на премиерите Заев и Хоти Read More »

Мицкоски: ЕУ без условување треба да почне преговори со Македонија (фото)


Македонија мора да отпочне преговори со ЕУ час поскоро, мора да се случи час поскоро таа меѓувладина конференција. Тоа е нашата единствена иднина, а ВМРО беше создадено како резултат на прозападните убедувања, затоа што кога многумина во Европа зборуваа за монархии и царства, ВМРО се бореше и крв лееше за сопствена република на Балканот. Македонија …

Мицкоски: ЕУ без условување треба да почне преговори со Македонија (фото) Read More »

Георгиевски: „Длабоката држава“ во Македонија ги нарушува нормалните односи меѓу двете земји, сакаме зближување со Бугарија


„Длабоката држава” во Македонија ги нарушува нормалните односи меѓу двете земји, гради омраза и непријателство кон Бугарија, вклучува професори, новинари, вработени во службите за национална безбедност, во суштина, тие не се сите Македонци. Ова го посочи Љубчо Георгиевски во интервју за БГНЕС за време на неговата посета на Софија. – И покрај „длабоката држава“ во …

Георгиевски: „Длабоката држава“ во Македонија ги нарушува нормалните односи меѓу двете земји, сакаме зближување со Бугарија Read More »

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека власта потфрлила околу епидемијата, СДСМ бара да престанат да блокираат


Комисијата за заштита од заразни болести потфрли и цело лето не направи ниту план ниту стратегија во поглед на протоколи и пристап. Епилогот е 2.000 заболени за една недела, заболени во болниците, градинките, училиштата, фабриките, буквално секаде, е последното од серијалот обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ кое во исто време ги кочи новите мерки за соравување со …

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека власта потфрлила околу епидемијата, СДСМ бара да престанат да блокираат Read More »