Разгледување на Скопје во „Рута на солидарноста“


Во рамките на манифестацијата „Зборува Скопје“ денеска од паркот Мајка Тереза, кај платото пред зградата на ЕВН, почнува „Рута на солидарноста“, преку која граѓаните ќе имаат можност со автобуси панорамски да го разгледаат Скопје со фокус на случувањата поврзани со катастрофалниот земјотрес во 1963 година. Автобусот ќе се движи покрај Старата железничка станица, кон населбите …

Разгледување на Скопје во „Рута на солидарноста“ Read More »

Во ЗОО се роди албино кенгурче


Албино кенгурче се роди во скопската зоолошка градина. Кенгурчето е машко, а вработените го крстиле Арчибалд. Пред извесно време принова имаше и во живеалиштето на срните, каде што се роди срнчето Бамби.

Дождовите ги размножија комарците


Нема многу ефекти од првото прскање против комарци. Граѓаните се жалат дека не можат да излезат на отворено, а да не бидат искасани. На удар се особено децата, дури и во случаи ако се заштитени со препаратите против убоди. Градот Скопје досега прскаше само двапати, по еднаш авионски и по земја. Запрашувањето доцнеше речиси два …

Дождовите ги размножија комарците Read More »

Викендов второ прскање против комарци


Авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми на комарци, ќе се реализира во сабота и во недела во раните утрински часови. Дезинсекцијата по земја ќе ќе почне од недела и ќе се спроведува до четврток, во периодот од 23 до 4 часот наутро. Од Градот Скопје информираат дека доколку временските услови не …

Викендов второ прскање против комарци Read More »

Не поскапува водата во Скопје, одлуките повлечени


Не се менува цената на водата во Скопје. Градоначалникот Петре Шилегов вчера ги повлече од дневен ред на Советот на Скопје точките на кои требаше да се расправа за зголемување на цената за водоснабдување и за одведување на урбани отпадни води. Не се променило ништо за да ја менуваме цената на водата, образложи Шилегов и …

Не поскапува водата во Скопје, одлуките повлечени Read More »

Се чисти кејот на Вардар во Влае


„Паркови и зеленило“ го расчистува коритото на Вардар, на потегот од Железниот мост на улицата „Адолф Циборовски“ до мостот „Обединети нации“ во Влае. Овој дел кејот, но и коритото на реката, се обраснати со диви стебла, гранки, грмушки и плевел. Во бујната вегетација многу често се заглавува секаков отпад, пластика, лименки, но и делови од …

Се чисти кејот на Вардар во Влае Read More »

Ветер со брзина од 90 километри на час во Скопје


Во Скопје вечерва дува ветер со брзина од 90 километри на час. Засега не се пријавени материјални штети. Од Управата за хидрометеоролошки работи за МИА информираат дека нестабилното време со дожд и грмежи се движи од северозапад кон Пелагонија и Прилеп.

Со „Мој Карпош“ попусти на забар и на фризер


Карпошани ќе добијат картичка со која ќе можат да пазаруваат, да се хранат или да користат медицински или други услуги по пониски цени. Ресторани, кафулиња, стоматолошки и офталмолошки ординации, фризерски салони, бутици…. се приклучија на општинскиот проект „Мој Карпош – моја картичка“, кој ќе започне официјално да се спроведува од средината на септември. Повеќе од …

Со „Мој Карпош“ попусти на забар и на фризер Read More »

Нови клупи и корпи за отпадоци во Градски парк


Градот Скопје постави нови клупи и корпи за отпадоци во новиот дел на Градскиот парк. Акцијата, како што најавуваат градските власти ќе продолжи и во следниот период, кога нова урбана опрема ќе се поставува на повеќе локации низ градот. Старите корпи за отпадоци кои беа тргнати од Градскиот парк, локалната самоуправа ги донираше на Клиничкиот …

Нови клупи и корпи за отпадоци во Градски парк Read More »

Дрон ќе снима кој фрла мебел и шут во контејнер


Фрлање троседи, фотелји, шпорети или градежен шут во контејнер ќе се санкционира, а прекршителите ќе се снимаат со дрон. Градските инспектори ќе вршат контроли низ целиот град, а најмалата казна ќе биде 50 евра. Скопјани од денеска можат сите работи од дома што не им требаат, без надомест, да ги остават во собирните центри на …

Дрон ќе снима кој фрла мебел и шут во контејнер Read More »

Во сабота ќе се прска против комарци


Во сабота во раните утрински часови ќе се изврши авионска дезинсекција, додека, пак, во понеделник по земја ќе се прска против ларви од комарци, информираат од Градот Скопје. Доколку врне, прскањето ќе се одложи за првиот нареден ден, кога ќе бидат поволни временските услови, во истиот термин.

Три протести ги изменија трасите на ЈСП


Три протести на различни локации најавени за денеска ги изменија трасите на автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие. Голем дел од автобуските линии ќе бидат пренасочени, а некои од нив ќе возат по скратена траса од вообичаената, според условите на сообраќајниците и наложениот режим од страна на сообраќајната полиција. Поради протестот на Бит пазар во периодот …

Три протести ги изменија трасите на ЈСП Read More »

Нова рекреативна зона на Кејот во Карпош


На Кејот на реката Вардар во Карпош, во близина на алпинистичката карпа, поставена е нова фитнес зона со повеќе справи на кои ќе можат да вежбаат и спортистите и граѓаните. Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев напомена дека на оваа локација, од алпинистичката карпа до бунарите на реката Вардар, ќе биде изграден и новиот парк …

Нова рекреативна зона на Кејот во Карпош Read More »

Скопје има само осум оџачари, а 60.000 оџаци


Скопје има само 8 регистрирани оџачари, а 45 отсто од домаќинствата во градот се греат на дрва. Тоа се над 60.000 оџаци што многу ретко се чистат, па претставуваат закана за пожари, но и за загадување на воздухот. Десет нови оџачари, кои се пријавија на огласот што беше објавен во јуни, се обучуваат во моментов, …

Скопје има само осум оџачари, а 60.000 оџаци Read More »

Средните училишта ќе добијат нови фасади


Еден милион евра што биле наменети за барокни фасади од проектот „Скопје 2014“ се пренаменија за реконструкција на 11 средни училишта во главниот град. Училиштата, од кои дел се стари и над пет децении, ќе добијат нови енергетски ефикасни фасади, покриви и подови,а ќе се изградат и нови тоалети за децата со посебни потреби. За …

Средните училишта ќе добијат нови фасади Read More »

Генералка во ЗОО


Јавните претпријатија „Паркови и зеленило“ и „Комунална хигиена“ вчера започнаа акција за средување на зелените површини во Зоолошката градина. Вработените ја косеа тревата во парковите и околу живеалиштата на животните и ги чистеа пешачките патеки од отпадоци и плевел. Се средуваше и ботаничката градина и нејзината околина. „Комунална хигиена“ донираше и 50 корпи за отпадоци.

Ќе се плаќа паркирањето на мотоциклите


Градот Скопје ќе започне со наплаќање паркинг за мотоцикли. За новината ќе се расправа на следната седница на Советот на Градот, а целта, според градоначалникот Петре Шилегов, е да се воведе ред бидејќи сега моторџиите паркираат каде што ќе стигнат. Паркинг-места за мотоциклите ќе има на сите јавни паркиралишта на „Градски паркинг“ кои ќе бидат …

Ќе се плаќа паркирањето на мотоциклите Read More »

Историчарите се поделија и околу минатото на Скопје


Градските власти нема да ја издадат Монографијата за Скопје, затоа што авторите не се согласуваат за содржината на четвртиот том. Градоначалникот Петре Шилегов вчера информираше дека локалната власт не сака да навлегува во конфликтот меѓу историчарите и ќе почека тие самите да го решат. Тој посочи дека проблематичниот период е оној после Втората светска војна …

Историчарите се поделија и околу минатото на Скопје Read More »

Ќе се утврдува колку загадува греењето на дрва


Повторно ќе се испитува квалитетот на воздухот во Скопје. Градските власти на тендер бараат компанија која по акредитирани методи во текот на 12 месеци ќе го испитува квалитетот на воздухот, со акцент на деловите од Скопје каде што затоплувањето е со печки на дрва. Слично истражување беше спроведено во 2016 и 2017 година, а повтореното …

Ќе се утврдува колку загадува греењето на дрва Read More »

Ново осветлување за индустриската зона во Момин Поток


Општина Карпош во февруари, оваа година постави ново осветлување во Момин Поток, електрична линија во должина од 1.400 метри, нови 30 дрвени столбови на кои се поставени 40 нови светилки. На денешната средба на градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев и директорот на Водовод и канализација, Душко Весковски, со …

Ново осветлување за индустриската зона во Момин Поток Read More »