Ѕанакопулос: Димитров и Коѕијас ќе разговараат за сите отворени прашања


За сите отворени прашања во рамките на преговорите ќе разговараат Димитров и Коѕијас, изјави портпаролот на грчката Влада во однос на тоа што ќе се најде на масата разговори на двајцата министри за надворешни работи на нивната следна средба, јавува дописникот на МИА од Атина. Одговарајќи на новинарско прашање, на вчерашниот брифинг, во врска со …

Ѕанакопулос: Димитров и Коѕијас ќе разговараат за сите отворени прашања Read More »

Жител на село Горна Бањица починал во пожар


Осудесетитригодишен старец во село Горна Бањица, гостиварско, починал најверојатно од задушување со чад откако во собата каде што престојувал избувнал пожар. Полицијата соопшти дека вчера во 14:30 часот во село Горна Бањица, гостиварско, во неговата куќа бил пронајден починат М.Ш. (83). Од страна на лекар од Итна медицинска помош била констатирана смрт. Увид на местото …

Жител на село Горна Бањица починал во пожар Read More »

Ќе остане ли споменикот на Александар на скопскиот аеродром?


Постапката за преименување на автопатот „Александар Македонски“ на Коридорот 10 и на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје ќе почне по објавување во ЈП „Службен весник“ на одлуката што за Скопје” како и автопатот што го поврзува Скопје со грчката граница во автопат “Пријателство”. Од декември 2006 година, пак, исто така со одлука на претходната Влада …

Ќе остане ли споменикот на Александар на скопскиот аеродром? Read More »

Лекарите бегаат од Македонија


Младите лекари бегаат од државата. Според податоците на Лекарската Комора, од 220 студенти кои завршуваат медицина во Скопје, дури 173 бараат да одат да работат во странство. Еснафските здруженија алармираат дека ако продолжи овој тренд, за неколку години ќе нема доволен број на матични лекари и педијатри за најмладите. Здруженијата бараат да добијат повеќе пари …

Лекарите бегаат од Македонија Read More »

Скопје повторно загадено


Загадувањето на воздухот и утринава над дозволеното. Граѓаните на Скопје повторно се гуши во канцерогените пм 10 честички, мерните станици за квалитетот на воздухот, покажуваат ниво на загаденост над нормалата. Мерните станици во Лисиче и Ректорат бележат високо ниво на загаденост. Градот Скопје веќе подолго време е на листата на најзагадени градови во светот.

Протекуваат новите згради – колкава ќе биде конечната сметка за Скопје 2014?


Пред 4 дена се поплави Архивот на Република Македонија. Малку подолг дожд беше доволен да за прокисне кровот на новиот објект од СКОПЈЕ 2014-та, вреден 42 милиони евра. Оваа поплава само ја освежи меморијата на јавноста, кога пред околу 2 ипол месеци се поплави и новиот театар. Дожд, малку посилен и подолг од вообичаеното, беше …

Протекуваат новите згради – колкава ќе биде конечната сметка за Скопје 2014? Read More »

Општина Центар: Нема да се градат Шпанските скали


Градиначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, го поништи и го прогласи за ништовно издаденото оддобрени на „Амадеус Девелопмент“ за изградба на објекти за комерцијални и деловни намени во централното градско подрачје, информираат од Општина Центар. Надлежните во општината констатирале, дека инвеститорот во рок од две години по правосилноста на решението, колку што пропишува Законот за …

Општина Центар: Нема да се градат Шпанските скали Read More »

Коѕијас-Силурис разговарале за името: „Сакаме Грција да има помалку проблеми”


Спорот со името заедно со кипарското прашање биле главните теми за кои разговарале шефот на грчката дипломатија и претседателот на кипарскиот Парламент, на нивната средба во грчкото МНР. Ова, како што јавува дописникот на МИА од Атина, го откри Димитрис Силурис на неговиот твитер профил. – Средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос …

Коѕијас-Силурис разговарале за името: „Сакаме Грција да има помалку проблеми” Read More »

Пратеникот Груби учествуваше на Молитвениот појадок во Вашингтон


Пратеникот Артан Груби од ДУИ за време на посетата на Вашингтон имаше средби со американскиот конгресмен Џим Бенкс и поранешниот претставник на Стејт Департментот, аналитичар и универзитетски професор Даниел Сервер. Груби учествуваше на традиционалниот Молитвен појадок заедно со лидери од 140 земји од светот, чиј домаќин беше претседателот на САД Доналд Трамп. Од американскиот конгресмен …

Пратеникот Груби учествуваше на Молитвениот појадок во Вашингтон Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Повеќе од 3 месеци невини луѓе се жртви на измислен тероризам


„Десетици македонски патриоти повеќе од три месеци се жртви на континуиран политички прогон за измислен тероризам. Невини луѓе, доктори, глумци, режисери, политички без никаква правна основа се држат во привор во Истражниот затвор Скопје. Институциите не смеат да се злоупотребуваат за фабрикување на политички постапки и политички прогон. Конструираните случаи не смеат да станат наше …

ВМРО-ДПМНЕ: Повеќе од 3 месеци невини луѓе се жртви на измислен тероризам Read More »

Забрана за тешки товарни возила на патниот правец Мавровска раскрсница-Дебар


Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози на пониските места, додека на планинските, осојничави места коловозите се влажни. Снег со слаб интензитет провејува на Попова Шапка и на планиските премини Маврово, Стража, Пресека и Ѓавато, кој во мометов не преставува пречка за нормално одвивање на сообраќајот. Од 09:00 часот воведена е забрана …

Забрана за тешки товарни возила на патниот правец Мавровска раскрсница-Дебар Read More »

Заев во официјална посета на Германија на 21 февруари


Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев на 21 февруари во Берлин ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел. Средбата, како што соопшти владината прес-служба, е во рамки на официјалната посета на владина делегација предводена од Заев на Сојузна Република Германија. По средбата, канцеларката Меркел и премиерот Заев ќе имаат заедничка прес – …

Заев во официјална посета на Германија на 21 февруари Read More »

Серија преговори меѓу Македонија и Грција


Делегации од  министерствата за надворешни работи на Македонија и на Грција одржаа средба  во рамките на преговорите за градење мерки на доверба меѓу двте земји. “Атмосферата беше конструктивна” , изјавија од МНР по средбата. Притоа, договорена е соработка  во разни области, вклучително и во земјоделството, образованието, здравството, заштитата на населението и други.Следниот круг преговори ќе се …

Серија преговори меѓу Македонија и Грција Read More »

Европската перспектива на Балканот: мит или реалност?


Пред 15 години во Солун европските лидери свечано изјавија дека иднината на Западниот Балкан е во ЕУ. ЕУ чекаше повеќе од една деценија и по три крвави војни, по падот на комунистичкиот режим и федерална Југославија, за да заклучи дека мирот, стабилноста и демократијата во овој турбулентен регион не може да се издвои од членството …

Европската перспектива на Балканот: мит или реалност? Read More »

Шекеринска: Груби изгледа е голем оптимист, не мислам дека е точна таа проценка


Вицепремиерката Радмила Шекеринска во вечерашното интервју на ТВ 24 коментирајќи ја изјавата на Артан Груби дека е постигнат договор за името, вели дека далеку е од такво нешто. „Груби изгледа е голем оптимист. Не мислам дека е точна таа проценка. Во спорови кои траат толку долго, нијанси одлучуваат. И се додека немате договор, сте далеку …

Шекеринска: Груби изгледа е голем оптимист, не мислам дека е точна таа проценка Read More »

Mерките за градење доверба: Седма рунда консултации меѓу македонското и грчкото МНР


Делегации на министерствата за надворешни работи на Република Македонија и на Грција денеска во Скопје ја одржаа седмата рунда консултации во врска со Мерките за градење доверба (МГД). Како што соопштија од МНР, состанокот претставуваше продолжение на пријателскиот и конструктивен дијалог за различни области од заеднички интерес, во поддршка на напорите на Владите во создавањето …

Mерките за градење доверба: Седма рунда консултации меѓу македонското и грчкото МНР Read More »

Средба на Заев со делегација на организацијата „Лајонс Македонија“


Премиерот Зоран Заев денеска на средба со делегација на интернационалната асоцијација на Лајонс клубовите (ЛЦИ) „Лајонс дистрикт 132-Македонија“ ја поздравил нивната хуманитарна мисија и придонесот за претставување на Македонија, нејзините туристичките потенцијали и можностите за инвестирање на меѓународен план. Членовите на „Лајонс клуб – Дистрикт 132 Македонија“ го запознале премиерот со најновите активности, како што …

Средба на Заев со делегација на организацијата „Лајонс Македонија“ Read More »

Архивскиот материјал во Државниот архив не е оштетен, покажал увидот на комисијата


Архивскиот материјал во зградата на Државниот архив не е оштетен, утврдила комисија составена од претставници од Влада на РМ, Архив на РМ и Јавното обвинителство, соопшти вечерва владината прес-служба. Увидот е извршен на барање на министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, а во него учествувале и секретарот на Јавното обвинителство, Митко Митревски …

Архивскиот материјал во Државниот архив не е оштетен, покажал увидот на комисијата Read More »

Вилма Трајковска доби награда за општествени заслуги од ОМД


Во канцеларијата на Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) вчера им беа врачени награди на Вилма Трајковска, сопругата на поранешниот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски, и на Маријана Петир, пратеничка во Европскиот парламент од Хрватска. На приемот  организиран од ОМД во нивна чест, претседателот Мето Колоски и врачи награда на Трајковска за oпштествени заслуги и за …

Вилма Трајковска доби награда за општествени заслуги од ОМД Read More »

Заврши вештачењето: Мерцедесот кој го нарача Груевски со дупло пониска цена


Според тврдењата на 24 вести луксузниот мерцедес кој го нарача поранешниот премиер Никола Груевски, сега вреди дупло помалку. Односно, според формулите на проценителот, утврдено е дека неговата вредност сега е 60% помалку од онаа во 2012. кога бил купен. Со возилото досега биле поминати 80.500 километри. Неговата регистрација има важност до јули 2019 година. Гумите, кои …

Заврши вештачењето: Мерцедесот кој го нарача Груевски со дупло пониска цена Read More »