Каремани: Кога ставовите се различни, поделбата е неопходна


Членовите на Централниот совет на движењето Беса што го предводи пратеникот во македонското Собрание Неџбедин Каремани вечерва одржаа состанок во новите простории кои беа отворени во Тетово. По состанокот Каремани без да одговара на прашања ја прочита својата изјава за медиумите. Во неа тој посочи дека проблемите во Беса настанале од непочитување на органите на …

Каремани: Кога ставовите се различни, поделбата е неопходна Read More »

Бугарскиот претседател ја поздрави ратификацијата на Договорот за добрососедство


Бугарскиот претседател Румен Радев ја поздрави ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Бугарија и Република Македонија од страна на Парламентот во Скопје, соопшти кабинетот на шефот на бугарската држава. – Договорот, кој е резултат на долгогодишните напори на дипломати и државници, отвора нова европска страница во односите меѓу двете земји. Ратификацијата …

Бугарскиот претседател ја поздрави ратификацијата на Договорот за добрососедство Read More »

Еврокомесарот Хан го поздрави ратификувањето на Договорот со Бугарија


Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан на Твитер го поздрави денешното ратификување на Договорот за добрососедство со Бугарија во Собранието на Република Македонија. – Тоа е важен чекор во вистинска насока на патот на земјата кон ЕУ. Договорот е исто така пресвртница во добрососедските односи за целиот регион на Западен Балкан, пишува во …

Еврокомесарот Хан го поздрави ратификувањето на Договорот со Бугарија Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ амнестира криминалци


Законот за амнестија кој денес беше изгласан во Собранието од страна на СДСМ е уште едно во низата антидржавни дејствија, рече денеска на прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој соопшти дека, според ставот на опозицијата, со новиот Закон за амнестија СДСМ ги враќа долговите кон криминалците на штета на граѓаните и државата. „Власта, со одлука …

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ амнестира криминалци Read More »

Бугарско МНР: Ратификацијата на Договорот потврда за волјата за градење добрососедски односи


Министерството за надворешни работи на Република Бугарија ја поздрави одлуката на Парламентот на Република Македонија да го ратификува Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете држави. – Со овој акт се потврдува волјата за градење добрососедски односи кои се важен елемент од европската перспектива на секоја држава на Западен Балкан. Република Бугарија ќе продолжи …

Бугарско МНР: Ратификацијата на Договорот потврда за волјата за градење добрососедски односи Read More »

Изгласан Законот за амнестија: 670 осуденици излегуваат од затвор


Собранието на Република Македонија на денешната седница го усвои Законот за амнестија, со кој ќе бидат ослободени од издржување казна затвор приближно 670 правосилно осудени лица на затвор до шест месеци. На 3.097 лица, пак ќе им биде намалена казната за 30 проценти. Амнестијата не се однесува на лицата осудени со правосилна пресуда за доживотен …

Изгласан Законот за амнестија: 670 осуденици излегуваат од затвор Read More »

Кривичен суд: Василевски, Арнаудов и Илиевски не штрајкуваат со глад


Притворените пратеници за настаните во Собранието од 27 април минатата година, Сашо Василески и Љубен Арнаудов, како и еден од организаторите на протестите за „За заедничка Македонија“ Богдан Илиевски во овој момент не штрајкуваат со глад, потврдија од Кривичниот суд. Дел од медиумите повикувајќи се на пишувања на социјалните мрежи од нивните роднини и пријатели …

Кривичен суд: Василевски, Арнаудов и Илиевски не штрајкуваат со глад Read More »

Витаминот Е лекува воспаление на бели дробови


Воспалението на белите дробови најчесто е последица на инфекција со пнеумокока, односно бактериска стрептококус пневмонија (Streptococcus pneumoniae), а за одбрана се најбитни неутрофили – вид на бели крвни клетки. Бидејќи процесот на стареење често го следи и слабеење на функцијата на неутрофилите, лицата постари од 65 години се под поголем ризик од компликации од воспалението …

Витаминот Е лекува воспаление на бели дробови Read More »

Собранието го ратификува Договорот за добрососедство со Бугарија


Пратениците на денешната 30. собраниската седница со 61 глас „за“ и еден „воздржан“ го изгласаа предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија. Во работата на Парламентот не учествуваа пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Министерот за надворешни работи Никола Димитров, рече дека е факт дека тешки и деликатни …

Собранието го ратификува Договорот за добрососедство со Бугарија Read More »

Лавров: Македонија е таа што треба да направи отстапки во спорот за името за да влезе во НАТО


Рускиот министер смета дека Македонија, која сака да стане дел од НАТО, ќе треба да ги направи отстапките, за разлика од Грција која е веќе членка на Алијансата, оцени рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на годишната прес-конференција на руското МНР во Москва. Интензивирањето на разговорите за името на Македонија е поврзано со желбата …

Лавров: Македонија е таа што треба да направи отстапки во спорот за името за да влезе во НАТО Read More »

Скопјанец починал од прострелна рана во главата


Шеесет и двегодишен скопјанец вчера е пронајден мртов со прострелна рана од огнено оружје во главата, соопшти полицијата. – Во единицата за информации и команда Скопје вчера во 07:26 часот, Љ.П. пријавил дека со прострелна рана од огнено оружје во главата го пронашол неговиот дедо Ж.М. (62) во неговиот дом на ул. „Иван Наумов Алабакот“ …

Скопјанец починал од прострелна рана во главата Read More »

Нимиц во среда ќе излезе со предлог-идеи од минатото


Медијаторот на Обединетите нации во преговорите за името меѓу Република Македонија и Република Грција, Метју Нимиц во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ вели дека нема нов предлог за името и дека на новата средба, закажана за 17 јануари во Њујорк ќе излезе со предлог-идеи за кои веќе се диксутирало во минатото. Постои позитивен моментум …

Нимиц во среда ќе излезе со предлог-идеи од минатото Read More »

Еди Рама се прогласи за најзаслужен што законот помина во Македонија


И неколку дена по изгласувањето на Законот за употреба на јазиците, не стивнуваат реакциите во јавноста. Реакции имаше и надвор од границите на Македонија, поточно од соседна Албанија. Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека актот на гласање на Законот за јазиците од страна на парламентот е важен чекор за европската иднина на Македонија, додека пак …

Еди Рама се прогласи за најзаслужен што законот помина во Македонија Read More »

Василевски, Арнаудов и Бетмен штрајкуваат со глад во притвор


Охридските пратеници Сашо Василески и Љубен Арнаудов како и Богдан Илиевски Бетмен од денес започнале штрајк со глад. На социјалните мрежи нивните роднини и пријатели пишуваат за штрајкот на притворените. Нивниот притвор беше продолжен за 30 дена, откако Апелацискиот суд ги одби нивните жалби со кои бараа поблага мерка. Осомничените се товарат за тероризам и …

Василевски, Арнаудов и Бетмен штрајкуваат со глад во притвор Read More »

Јанкуловска, Мијалков и Кочан неделава се на суд


Судски рочишта за предметите на СЈО „Таргет – Тврдина“ и за „Труст“ се закажани неделава во Кривичкиот суд. Судењето за споениот предмет „Таргет – Тврдина“ за незаконското прислушување и за уништување на опремата од прислушувањето е закажано за 17 јануари. Во овој предмет обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски и …

Јанкуловска, Мијалков и Кочан неделава се на суд Read More »

What we are fighting for?


Gordana Popsimonova I am very angry at myself. I feel cheated, played, deceived and hopelessly naive. As a little kid, who, contrary to his own temper, strives to be peaceful, not make trouble, to learn, to obey, to do their best and … ultimately not get what was promised or expected.  Or as adults who …

What we are fighting for? Read More »

ВМРО-ДПМНЕ ја почна „генералката“ во својот двор


Антонио Милошоски и Илија Димовски остануваат во пратеничкиот состав на ВМРО-ДПМНЕ, но ќе се држат настрана и ќе го остават координаторот Влатко Ѓорчев да ги диктира следните активности. Ниту едниот ниту другиот не планираат напуштање на партијата во која со години беа на раководни функции, а сега се маргинализирани. За нив нема место во новиот …

ВМРО-ДПМНЕ ја почна „генералката“ во својот двор Read More »

До четврток на полноќ Иванов треба да го потпише Указот за Законот за јазици


Претседателот Ѓорге Иванов до четврток на полноќ треба да го потпише указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците или да го врати во Собранието со или без забелешки. Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците на 11 јануари, а потоа текстот беше испратен во кабинетот на претседателот. Неизвесно е како ќе постапи …

До четврток на полноќ Иванов треба да го потпише Указот за Законот за јазици Read More »

Сашо Тасевски стана од интервју кај Васко Ефтов (Видео)


Директорот на Драмски театар, актерот Сашо Тасевски, стана среде интервју кај Васко Ефтов и замина. Моментот можете да го видите во видеото после 6:20 минути. Тасевски го напушти интервјуто откако Ефтов го обвини за двојни стандарди кои Тасевски наводно ги имал во свои ФБ статуси во врска со изборот на Талат Џафери од ДУИ за претседател на …

Сашо Тасевски стана од интервју кај Васко Ефтов (Видео) Read More »