Расте бројот на новозаболени од Ковид-19, денеска 225, шест починаа

Во последните 24 часа се направени 1694 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на Ковид-19 во:
-Скопје 96
-Куманово 8
-Штип 7
-Прилеп 8
-Тетово 15
-Струга 3
-Велес 5
-Битола 8
-Охрид 2
-Кавадарци 6
-Гостивар 2
-Гевгелија 1
-Струмица 11
-Крива Паланка 7
-Радовиш 1
-Кочани 17
-Пехчево 1
-Берово 10
-Валандово 3
-Виница 1
-Делчево 2
-Кратово 1
-Свети Николе 6
-Кичево 4
Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 71 и 83г), по еден од Прилеп (78г), Тетово (63г) и Битола (59г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 96 оздравени пациенти од:
-Скопје 33
-Куманово 10
-Штип 2
-Прилеп 5
-Тетово 13
-Велес 2
-Битола 3
-Кавадарци 1
-Гостивар 5
-Крива Паланка 1
-Кочани 6
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 1
-Берово 1
-Виница 1
-Свети Николе 3
-Кичево 2
-Ресен 4
Досега во земјата се направени вкупно 191.821 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18.363, бројката на оздравени пациенти е 15.164, на починати е 749, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.450.

Во последните 24 часа се направени 1694 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 96…

Posted by Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë on Петок, 02 октомври 2020

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 7.195, активни 834

• Куманово 1.785, активни 182

• Дебар 287, активни 32

• Штип 1.269, активни 56

• Прилеп 697, активни 126

• Тетово 1.470, активни 150

• Струга 676, активни 45

• Велес 335, активни 36

• Битола 322, активни 71

• Охрид 432, активни 35

• Кавадарци 247, активни 47

• Гостивар 938, активни 83

• Гевгелија 130, активни 42 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 272, активни 167

• Крива Паланка 120, активни 34

• Радовиш 90, активни 26

• Крушево 20, активни 1

• Кочани 392, активни 172

• Пробиштип 116, активни 20

• Демир Хисар 61, активни 2

• Македонски Брод 93, активни 7

• Пехчево 45, активни 4

• Берово 114, активни 39

• Валандово 39, активни 26

• Виница 117, активни 28

• Делчево 165, активни 82 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 26, активни 2

• Свети Николе 359, активни 46

• Кичево 332, активни 36

• Ресен 164, активни 11

• Неготино 55, активни 8 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1694 теста се преку: ИЈЗ-552, ЦЈЗ Скопје-63, Авицена-333,  Биотек-138, МАНУ -113, Жан Митрев (Филип Втори)-165, Систина со PCR метода -156, лабораторија Лаор –40, Судска медицина-15, ЦЈЗ Битола-74 Инфективна клиника-4, ГАК-14, Синлаб-27. Досега во земјата се направени вкупно 191.821 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се двајца пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 77 пациенти од кои на кислородна поддршка се 43 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се две деца и две мајки позитивни на Ковид-19, три деца и три мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се пет пациенти. Вкупно хоспитализирани се 33 пациенти од кои на респиратор се тројца пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 18, а во болницата во Штип се 49 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 187, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 59

• Гази Баба – 100

• Аеродром – 141

• Карпош – 111

• Центар – 127

• Кисела Вода – 95

• Ѓорче Петров – 59

• Бутел – 29

• Шуто Оризари – 18

• Студеничани – 8

• Сарај – 14

• Арачиново – 6

• Илинден – 33

• Сопиште – 3

• Чучер Сандево – 6

• Петровец – 5

• Зелениково – 3

• Странец – 12

• Нераспределен-5.