Град Скопје ќе ги отстранува дивите тезгаџии од тротоарите на Бит-пазар


Нема да има диви тезгаџии по улиците и тротоарите на Бит-пазар и Стара скопска чаршија, ветуваат градските власти. Во соработка со Општина Чаир, а со поддршка на еснафот на Старата скопска чаршија и Комората на трговци во Република Македонија, од Град Скопје преземаа обврска да ги слободат улиците и тротоарите со цел нормално одвивање на …

Град Скопје ќе ги отстранува дивите тезгаџии од тротоарите на Бит-пазар Read More »

Скопје престолнина на ѓубре


  Ако се суди по бројот на регистрирани диви депонии во градов, јавната хигиена во Скопје е под сите критериуми. За само 10 дена, откако градските власти побараа соработка од граѓаните за регистрирање на депонии, на нивна адреса стасале 130 пријави. Ги имало од сите делови на градот. Купишта ѓубре, но и кабаст отпад и …

Скопје престолнина на ѓубре Read More »

Штипски лекари ја крепат болницата во Кочани да не се затвори


Доктори од Штип доаѓаат да работат и во болницата во Кочани за да им помагаат на колегите, во спротивно кочанската болница може да се затвори поради недостиг на кадар. Во болницата има само 25 доктори на 120.000 население од Кочани, Берово, Пехчево, Македонска Каменица, Делчево… За да може да ги опслужи сите, потребни се барем …

Штипски лекари ја крепат болницата во Кочани да не се затвори Read More »

Пријавете дупка на коловозите во Карпош


Општина Карпош ги повикува своите жители да пријават дупка на коловозите на подрачјето на општината. Пријавите можат да се доставуваат на e-mail адресата: [email protected] , како и на социјалните мрежи на Општина Карпош, и тоа на: Facebook: https://www.facebook.com/OpstinaKarpos/, Twitter: @OpstinaKarpos, Instagram: @opstinakarpos. „Поради поголема успешност на оваа акција, ги повикуваме и граѓаните уредно (со наведување на точната локација …

Пријавете дупка на коловозите во Карпош Read More »

Ѕанакопулос за името: Инсистираме на ревизија на Уставот


Атина – Портпаролот на грчката влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос изрази надеж дека што е можно што поскоро да се најде заемно прифатливо решение за прашањето за името. Говорејќи за радиото „Сто Кокино“, тој објасни дека ова решение треба да биде во рамката што ја опишува Атина. Ѕанакопулос рече дека разговорите во Скопје …

Ѕанакопулос за името: Инсистираме на ревизија на Уставот Read More »

Сѐ уште нема трага од Адеа Шабани, заврши ли американскиот сон со трагедија?


Блиското друштво на Адеа ја предупредило полицијата дека актерот Кристофер Споц е проблематичен, но полицијата не го сфатила тоа сериозно.  Пријателите на Шабани се молат секоја минута Адеа да биде пронајдена жива. Американските медиуми интензивно пишуваат за младата актерка од Македонија, Адеа Шабани, со оценка дека сѐ помала е веројатноста таа да биде пронајдена жива …

Сѐ уште нема трага од Адеа Шабани, заврши ли американскиот сон со трагедија? Read More »

И со затворени очи се наоѓа основа за гонење на Јакимовски


Kолкав е во моментов долгот на Општината? Како оваа состојба влијае на тековните активности и реализацијата на вашата ветена програма? – По сите основи, во моментов должиме 18 милиони евра, а долгот допрва очекуваме да расте. Има неколку примери за завршени активности за кои кон изведувачите не е исплатен ниту денар и, кај и да …

И со затворени очи се наоѓа основа за гонење на Јакимовски Read More »

Нарушување кое експлодира низ светот: Аутизам кај дете – како да го препознаете


Аутизмот е невробиолошко развојно нарушување кое најчесто се манифестира во првите 30 месеци од животот, односно во првите три години од животот. Ова нарушување се јавува во периодот кога детето станува свесно за неговата околина и за себе. Бројот на деца со дијагноза на аутизам постојано се зголемува. Аутизмот има растечка стапка на појавување од …

Нарушување кое експлодира низ светот: Аутизам кај дете – како да го препознаете Read More »

Стафилов: Загадувањето на водите е енормно


Проблемот со водите е многу сериозен. Сите студии на реките и на речните сливови покажуваат енормно загадување на водите, посебно со пестициди, а во некои делови и со тешки метали, вели професор Трајче Стафилов од Природно-математичкиот факултет во неделното интервју на Радио Слободна Европа. „Нашите истражувања беа пошироки, освен истражувањата на загадените подрачја од индустриските …

Стафилов: Загадувањето на водите е енормно Read More »

Коѕијас го известил Ципрас за разговорите во Скопје


За средбите во Скопје и текот на преговорите, министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас го известил грчкиот премиер Алексис Ципрас на средба во премиерската палата во текот на вчерашниот ден, објавија грчките медиуми. Според информациите во медиумите во Грција, Атина смета дека има напредок во преговорите. Разговорите во Скопје поминале во добра клима, …

Коѕијас го известил Ципрас за разговорите во Скопје Read More »

Се самоуби момчето на скопјанката Шабани, која е исчезната во САД


Во драматична бркотница со полицијата се самоуби момчето на исчезната македонска студентка по актерство Адеа Шабани во Лос Анџелес. Американските медиуми ја пренесуваат веста дека Кристофер Споц (33) си го одзел животот со неколку куршуми откако не успеал да и избега на полицијата во Калифорнија. Споц е исто така актер и бил во врска со …

Се самоуби момчето на скопјанката Шабани, која е исчезната во САД Read More »

„Скопје 2014“ потона во мрак


Еден час, почнувајќи од 20.30 часот, Калето, Камени мост, плоштад „Македонија“ со спомениците, зградите од „Скопје 2014“ и мостовите останаа без струја. Напојувањето со електрична енергија беше исклучено свесно, со што Град Скопје се вклучи во глобалната акција „Часот на планетата Земја“. На плоштадот „Македонија“ заедно со волонтерите на Црвениот крст беше испишано логото на …

„Скопје 2014“ потона во мрак Read More »

(Видео) Нов мост преку Вардар за директна врска помеѓу Аеродром и Гази Баба


Градоначалникот Петре Шилегов денеска најави дека најдоцна до септември ќе почне да се гради нов мост преку Вардар кој ќе ги поврзува Аеродром и Гази Баба, поточно тој ќе биде директна врска помеѓу булевар „АСНОМ“ кај хотелот Русија, преку Вардар, низ населбата Ќерамидница, се до раскрсницата кај скопското сајмиште. Проценето е дека од Ново Лисиче …

(Видео) Нов мост преку Вардар за директна врска помеѓу Аеродром и Гази Баба Read More »

Центарот на Скопје утре еден час ќе нема струја


Утре половина Скопје ќе остане еден час без струја во знак на поддршка на најголемата светска еколошка акција „Часот на планетата Земја“. Струјата ќе се исклучи во 20.30 часот по локално време, а истовремено во мрак ќе потонат делови од над 180 земји и 7000 града ширум светот. Во централното градско подрачје, со поддршка од …

Центарот на Скопје утре еден час ќе нема струја Read More »

The agony of the wrongly convicted


Gjorgji Spasov With the decision of the Special Public Prosecutor’s Office to withdraw the indictment for the Sopot case, the sentences of 12 people from the village of Sopot near Kumanovo were abolished. According to the prosecution, they were wrongly convicted of placing a mine under a vehicle, which killed three people in the blast …

The agony of the wrongly convicted Read More »

Малите сипаници од Косово oдат кон Македонија


Расте бројот на заболени од морбили (мали сипаници) во Македонија, покажуваат последните податоци на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Епидемијата, која во октомври почна од Косово, продолжи во Србија и во Црна Гора, со што во регионот има околу 5.000 заболени од оваа заразна болест и десетици смртни случаи. Во последните три месеци кај нас …

Малите сипаници од Косово oдат кон Македонија Read More »

Лица со синдром Прадер Вили ќе живеат во Берово: Државата ќе отвори центар за деца со ретка болест


Неколку деца со ретко генетско нарушување, наречено синдром Прадер Вили, ќе бидат сместени во центар во Берово. Тоа ќе биде прв ваков центар во Македонија, но и пошироко во регионот, најавија градоначалникот на Берово, Звонко Пекевски, и директорката на Детска клиника, д-р Катерина Ставриќ. Берово е избрано како локација затоа што има услови што ги …

Лица со синдром Прадер Вили ќе живеат во Берово: Државата ќе отвори центар за деца со ретка болест Read More »

Вкупно 11 лица заболеа од мали сипаници за само три месеци


За три месеци во Македонија регистрирани се 11 случаи на мали сипаници. Осум од заболените лица живеат во Скопје, а по еден во Куманово, Тетово и во Охрид, информираа од Институтот за јавно здравје. За споредба, минатата година биле регистрирани вкупно 19 случаи. И тогаш, најголем дел од нив (16) биле во Скопје. Според податоците …

Вкупно 11 лица заболеа од мали сипаници за само три месеци Read More »

Приватните гинеколози на средба во ФЗОМ


Менаџментот на Фондот за здравствено осигурување попладнево ќе одржи средба со претставници на Здружението на приватни гинеколози. Од Здружението бараат зголемување на капитацискиот бод од 55 на 60 денари, бодот да биде според возраста на пациентката и да се дефинира пакетот на услуги кои ги покрива државата. – Сите одлуки кои ќе бидат заеднички донесени …

Приватните гинеколози на средба во ФЗОМ Read More »