Се зголемуваат платите во здравството


Владата на денешната владина седница ја разгледа и усвои Информацијата за склучување на Спогодба за утврдување на вредноста на бодот за најниската плата за најнизок степен на сложеност и за начинот на пресметување и исплата на платите во здравствената дејност, и ќе изнесува 13.286 денари. Од владината служба за информирање соопштија дека со оваа корекција …

Се зголемуваат платите во здравството Read More »

Кампањата за референдумот ќе чини 80 милиони денари


Осумдесет милиони денари ќе чини кампањата што ќе се спроведе за претстојниот референдум. На денешната владина седница е донесена одлука со која се задолжува Министерството за финансии да подготви предлог-одлука за обезбедување на овие средства од тековната буџетска резерва. Од Владата информираат дека доколку на крајот на кампањата има непотрошени средства, тие ќе бидат вратени …

Кампањата за референдумот ќе чини 80 милиони денари Read More »

Ејуп Рустеми е нов директор на Македонски пошти


Ејуп Рустеми е именуван за нов директор на Македонски пошти на денешната седница на Владата. Досегашниот директор на Македонски пошти Фадис Реџепи е разрешен од оваа должност заради завршување на неговиот мандат, информира владината прес-служба.

Адвокатот на обвинетите во „Монструм“: Загрозениот сведок лаже


Адвокатот на обвинетите во случајот „Монструм“, Насер Рауфи во изјава за емдиумите вели дека загрозениот сведок кој беше испрашуван на денешното рочите дава лажни изјави. – Можевте да видите како овој сведок е збунет, конфузен и повеќе од сигурен сум дека се работи за сведок кој е инструиран. Не би можел да знам точно од …

Адвокатот на обвинетите во „Монструм“: Загрозениот сведок лаже Read More »

ДИК и ДЗС договараа меѓуинституционалната соработка за референдумот


Досегашната и идната меѓуинституционална соработка беше тема на денешната средба меѓу членови на Државната изборна комисија и директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски. Како што соопшти ДИК станало збор за деталите околу методолошко-информатичката обработка на избирачкиот список, контролата при печатењето на изводите и посебните изводи на избирачкиот список и внесот и преносот на …

ДИК и ДЗС договараа меѓуинституционалната соработка за референдумот Read More »

Јандреоски: „Виз ер“ нема да се повлече од македонскиот пазар


Нискобуџетната авиокомпанија „Виз ер“ нема да се повлече од македонскиот пазар, а најавеното оптимизирање на летовите на овој авиопревозник за Лондон и Барселона е од комерцијални причини, смета директорот на Агенцијата за цивилно воздухопловство Горан Јандреоски. На денешната седница на Комисијата за транспорт и врски на која беше усвоен извештајот за работењето на АЦВ за …

Јандреоски: „Виз ер“ нема да се повлече од македонскиот пазар Read More »

Наставниците конечно зедоа јулска плата


Повеќето вработени во основното и во средното образование ја добиле јулската плата што им доцнеше. Таа на нивните сметки стигнала во понеделникот, тврди претседателот на Синдикатот за образование наука и култура Јаким Неделков за „Независен весник“. Од СОНК бараат системско решение за проблемот со доцнењето на платите на вработените во училиштата бидејќи, поради административни грешки …

Наставниците конечно зедоа јулска плата Read More »

Ограбен Австралиец во Скопје


Три непознати лица вчера околу 17 часот извршиле разбојништво врз Д.П.(31) од Мелбурн, Австралија на улицата „Мирослав Крлежа“ во Скопје. Како што информира МВР, случајот синоќа, во 20:25 часот, во Полициската станица Центар го пријавил оштетениот. Според пријавата, сторителите со закана со нож на Д.П. му одзеле чанта со лични предмети, машки часовник и едно …

Ограбен Австралиец во Скопје Read More »

Минов: Граѓаните демократски и слободно да одлучат како ќе се изјаснат на референдумот


Панчо Минов од ГРОМ дел од пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, денеска изјави дека смета дека пратениците треба водат кампања со која ќе ги поттикнат граѓаните демократски, слободно да оценат дали ќе излезат и дали ќе се изјаснат на референдумот. – Сметам дека најоптимално, најприфатливо решение за учество во кампањата е како пратеници на граѓаните …

Минов: Граѓаните демократски и слободно да одлучат како ќе се изјаснат на референдумот Read More »

Димитров-Помпео: САД очекуваат Македонија да стане 30-та членка на НАТО


Силна поддршка од САД Македонија наскоро да стане 30-та членка на НАТО доби министерот за надворешни работи Никола Димитров синоќа за време на неговата официјална средба во Вашингтон со државниот секретар Мајк Помпео. – Ова е одличен ден за македонската дипломатија. Само што имав многу охрабрувачки состанок со државниот секретар Помпео. Моментот е многу важен. …

Димитров-Помпео: САД очекуваат Македонија да стане 30-та членка на НАТО Read More »

Одбиено барањето за одложување на судењето за „27 април“


Судијката Добрила Кацарска го одби барањето на одбраната на обвинетите за случувањата во Собранието на 27 април, за одложување на судењето и најави дека рочиштето ќе трае и по работното време на судот. Адвокатите на почетокот на главната расправа побараа увид во доказите на Јавното обвинителство, со образложение дека ги немаат добиено сите доказни материјали. …

Одбиено барањето за одложување на судењето за „27 април“ Read More »

Прекинато судењето за „Монструм“, продолжението во петок


Судијата Огнен Ставрев поради замореност на загрозениот сведок го прекина неговото денешно сослушување од страна на СЈО и од одбраната за предметот „Монструм“, а продолжението на судењето го закажа за во петок, кога ќе продолжи со сведочење. Судењето за петкратното убиство кај Смилковско езеро, сторено на 12 април 2012 година, денеска продолжи по пауза од …

Прекинато судењето за „Монструм“, продолжението во петок Read More »

Бирото за безбедност доби нов шеф


Сашо Тасевски го наследи Лазо Велковски во Бирото за јавна безбедност, одлучи владата на денешната седница. Тасевски се истакна со својата храброст за време на ланските насилства во Собранието, спасувајќи им го животот на пратениците и премиерот Зоран Заев. Веднаш беше награден и унапреден во началник на Шестата управа, а сега ја доби челната позиција …

Бирото за безбедност доби нов шеф Read More »

Битолските училишта должат над 285 милиони денари


Средните и основните училишта чиј основач е општина Битола имаат вкупни долгови од над 285 милиони денари (околу 4,6 милиони евра), а од нив 122,8 милиони денари се долгови кон надворешни доверители, вршители на разни услуги за училиштата. На средбата со новинарите, градоначалникот на Битола, Наташа Петровска и секретарот на општината Слободан Најдовски, информираа дека …

Битолските училишта должат над 285 милиони денари Read More »

Адеми: Преземаме активности да се подмират долговите на училиштата


Не е само општина Битола која се соочува со проблеми и со долгови во областа на образованието, има и други општини. Формирана е и работна група во рамки на Владата, во која и јас членувам. Преземаме активности долговите да се подмират, но се уште немаме конечен резултат. Ова денеска го изјави министерот за образование и …

Адеми: Преземаме активности да се подмират долговите на училиштата Read More »

Доставени 2.060 пријави за гласање во дијаспората, најмногу во Љубљана


Вкупно 2.060 пријави од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство заклучно со денеска до 12 часот, доставени се до Државната изборна комисија преку веб апликацијата www.dijaspora.se​c.mk. Како што соопшти ДИК, од пријавите, 2019 се прифатени, 38 се одбиени, а останатите пријави се во обработка. Најголем број пријави се доставени за …

Доставени 2.060 пријави за гласање во дијаспората, најмногу во Љубљана Read More »

Макрадули: Во Гази Баба нема континуирано загадување


Во Гази Баба за жал има компании кои можеби во процесот на производство прават некоја грешка која инцидентно емитува чад или нешто друго, но континуирано загадување во овој момент нема, појасни денеска заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули. Тој посочи дека во Гази Баба се калибрира само ПМ 10 инструментот во …

Макрадули: Во Гази Баба нема континуирано загадување Read More »

Нов повик и нови критериуми за субвенциониран авиопревозник


Владата усвои Уредба за начинот и критериумите со кои ќе доделува субвенции на авиокомпании за евтини авиолинии, како и Програма за определување финансии за таа намена за периодот од 2019 до 2021 година. Со тоа и официјално почна постапката за претстојното објавување нов повик за субвенции за авиокомпании кои ќе оперираат од скопскиот и охридскиот …

Нов повик и нови критериуми за субвенциониран авиопревозник Read More »

Компромисни решенија како Деркоски се враќаат како бумеранг


Шрапнелите од „бомбите“ во Кривичниот суд погодија две личности кои на директен или индиректен начин се поврзани со референдумското изјаснување. Првата, Оливер Деркоски, раководи со институцијата надлежна за спроведување на референдумот (ДИК). Вториот, Владимир Божиновски, е координатор на Институтот за политички истражувања чии анкети, како и сите сондажи од тој тип, го рефлектираат расположението на …

Компромисни решенија како Деркоски се враќаат како бумеранг Read More »

Случај „Монструм“: Заштитениот сведок препозна неколкумина од обвинетите


Со исказ на заштитен сведок во Кривичниот суд во Скопје, денеска, по пауза од речиси месец и половина, продолжи судењето за предметот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство, за петкратното убиство кај Смилковско езеро, сторено на 12 април 2012 година. Заштитениот сведок на денешното рочиште кажа дека си останува на исказот даден на претходна постапка. На …

Случај „Монструм“: Заштитениот сведок препозна неколкумина од обвинетите Read More »