Иванов: Целиот процес наликува на личен договор меѓу Заев и Ципрас


Претседателот Ѓорге Иванов го прими денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров, при што разговарале за последните случувања околу преговорите меѓу Македонија и Грција околу името. На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, Димитров усно го информирал шефот на државата за последните случувања поврзани со разговорите за прашањето за разликата околу името, без притоа …

Иванов: Целиот процес наликува на личен договор меѓу Заев и Ципрас Read More »

Бошњаковски: Заев испрати замолница до Вартоломеј, не е барано бришење на зборот „македонска“


Премиерот Зоран Заев има испратено замолница до вселенскиот патријарх Вартоломеј за решавање на долгогодишното црковно прашање и во неа не е побарано бришење на зборот „македонска“, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Ова, потенцираше, е еден вид придонес што сметаме дека треба да биде даден кон решавање на овој долгогодишен црковен проблем. Сите останати информации …

Бошњаковски: Заев испрати замолница до Вартоломеј, не е барано бришење на зборот „македонска“ Read More »

Независни Грци не отстапуваат од ставот против сложено име и терминот Македонија


Коалицискиот партнер во грчката Влада, партијата Независни Грци, не отстапува од цврстиот став против сложено име и вклучен термин Македонија во името на нашата земја. Оваа позиција, уште еднаш ја потврдија членовите на партијата говорејќи за грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Заменик министерот за земјоделство, Василис Кокалис, портапролката на партијата, Мадалена Пападопулу …

Независни Грци не отстапуваат од ставот против сложено име и терминот Македонија Read More »

Заев: Блиску сме до можно решение на спорот со името


Блиску сме до можно решение на овој процес, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашање за разговорите за името на седницата за пратенички прашања. – Според мене, блиску сме до можно решение на овој процес и верувам дека треба да бидеме внимателни до самиот крај. Јас се трудам да информирам комплетно се до таму …

Заев: Блиску сме до можно решение на спорот со името Read More »

Заев: Никој не побарал промена на името на МПЦ


Никој ниту побарал ниту некој може да го смени името на Македонската православна црква. Не е тема на дилема или на дебата името на МПЦ, потенцира премиерот Зоран Заев денеска на седницата за поставување пратенички прашања. Појасни дека со писмото до Вселенската патријаршија побарал помош, како што кажа, околу конечно решавање на црковниот спор што …

Заев: Никој не побарал промена на името на МПЦ Read More »

СЕММ: Новинарите да работат професионално и во интерес на јавноста


Советот за етика во медиумите денеска ги презентираше јавно одлуките по три жалби, од кои во две констатирал повреди на одредбите од Кодексот на новинари, а во една не. Притоа, оттаму посочија дека тие се добар приказ кога новинарскиот производ ги има сите елементи, кога се поаѓа од јавен интерес, а кога тој се користи …

СЕММ: Новинарите да работат професионално и во интерес на јавноста Read More »

Заев: Не разговараме веќе за Илинденска Македонија


Бидејќи грчката опозиција го одби предлогот „Република Илинденска Македонија“, не разговараме веќе за тој предлог, одговори премиерот Зоран Заев на пратеничко прашање на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието.  -Блиску сме до можно решение во спорот за името со Грција. Треба да бидеме внимателни да не се наштети на процесот- рече Заев.

Женевиев Дариесек: „Нон-пејпер“ е работен документ без официјална важност


Женевиев Дариесек, државен секретар во Министерството за вооружени сили на Република Франција рече дека „нон-пејперот“ е работен документ кој нема официјална важност. Таа ова го кажа како одговор на новинарско прашање денеска во Битола на заедничката прес-конференција со министерката за одбрана Радмила Шекеринска. -Да се зборува за еден работен документ што нема никаква официјална важност, …

Женевиев Дариесек: „Нон-пејпер“ е работен документ без официјална важност Read More »

Шекеринска: Фокусирани сме на решение, нема да дозволиме невнимание тоа да го уништи


Фокусирани сме на решение, на шанса за нашата држава, и нема да дозволиме невнимание тоа да го уништи, изјави денес во Битола, заменик претседателот на Владата и министер за одбрана Радмила Шекеринска, а во врска со текот на преговарачкиот процес меѓу Република Македонија и Република Грција. Шекеринска потврди дека двата министри договориле рамка за добро …

Шекеринска: Фокусирани сме на решение, нема да дозволиме невнимание тоа да го уништи Read More »

ЈСП воведува бесплатен превоз до Средно Водно и Македонско село


Автобуската линија број 28 која вози од Транспортен Центар до Нерези/Македонско село ќе биде бесплатна за време на викенди во сабота и недела и во денови на државен празник. Оваа одлука е донесена од Советот на Град Скопје со цел промовирање на градските историско-културни знаменитости. „Истовремено, донесена е одлука автобуските линии со број 25А (Автомакедонија …

ЈСП воведува бесплатен превоз до Средно Водно и Македонско село Read More »

ОЈО обезбедило нова снимка од нападот врз пратеникот Села во Собранието на 27 април


Една нова дополнително предложена снимка од Основното јавно бвинителство и две веќе емитувани снимки во Кривичниот суд денеска повторно се гледаа на барање на одбраната на рочиштето за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Република Македонија на 27 април. За случувањата на 27 април обвинети се Кире и Цане Ѓорѓиевски, Оливер Ошавковски, Саша …

ОЈО обезбедило нова снимка од нападот врз пратеникот Села во Собранието на 27 април Read More »

По „проветрувањето“ на владата, на ред се директорите


Незадоволство од работата на одредени директори на јавни и државни претпријатија, како и од некои градоначалници, било искажано на синоќешната седница на Централниот одбор на СДСМ, според информации од партиски извори. Партискиот лидер Зоран Заев, наводно, рекол дека меѓу градоначалниците имало такви кои не работат како што треба и не „фермаат“ ништо. На тоа, според …

По „проветрувањето“ на владата, на ред се директорите Read More »

Владата ќе потроши околу 30 илјади евра за сервисирање на „Мерцедесот“


Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија распиша тендер во вредност од 27.559 илјади евра за одржување и поправка на блиндираниот „Мерцедес“. Во огласот за доделување на договор за јавна набавка стои дека е потребно сервисирање на моторно возило марка „Mercedes Benz“ тип S 600 – Blind. Проценетата вредност без ДДВ …

Владата ќе потроши околу 30 илјади евра за сервисирање на „Мерцедесот“ Read More »

Заев тврди дека нема дефинитивен договор за името


Топло-ладно околу преговорите за името, според премиерот, утврдена е рамката за тоа како ќе се одвива процесот, се знае кога ќе има референдум, но сѐ уште се преговара за конечното име. Премиерот Зоран Заев вчера изјави дека дефинитивен договор за името „Република Северна Македонија“ сѐ уште нема, но Грција и Македонија ги договориле принципите и …

Заев тврди дека нема дефинитивен договор за името Read More »

„Титаник“ одложен за 3 јули: Јанкуловска не дојде во судот


Поради неприсуство на обвинетата Гордана Јанкуловска заради влошена здравствена состојба односно ризична бременост, рочиштето за предметот на СЈО „Титаник“ денеска се одложи за 3 јули. Како што информираше адвокатката на Гордана Јанкуловска, Сања Алексиќ, поранешната министерка за внатрешни работи била спречена да дојде на рочиштето поради состојбата во која се наоѓа, при што достави лекарска …

„Титаник“ одложен за 3 јули: Јанкуловска не дојде во судот Read More »

Вселенската Патријаршија ќе го разгледа македонското барање за враќање во канонски рамки како Охридска архиепископија


Во рамки на надлежностите и прерогативите на Вселенскиот патријарх, ќе биде разгледано и ќе се преземе тоа што е потребно за враќање на црквата на Скопје во канонски рамки под името Охридска архиепископија, соопштија од Вселенската Патријаршија, откако добиле барање и писмо од македонскиот премиер Зоран Заев. Ова барање Светиот синод на Вселенската патријаршија го …

Вселенската Патријаршија ќе го разгледа македонското барање за враќање во канонски рамки како Охридска архиепископија Read More »

Милошоски тврди дека Заев го деградира Димитров за името


Поранешниот шеф на дипломатијата Антонио Милошоски деновиве води своја политичка битка околу преговорите со Грција, која ќе имаше логика како континуитет на неговата политика во врска со спорот – да не е во интерес на Грција и на штета на преговарачката позиција на Македонија. Милошоски вчера преку Фејсбук тврдеше дека премиерот Зоран Заев го деградира …

Милошоски тврди дека Заев го деградира Димитров за името Read More »

Иванов не прифаќа ерга омнес за името и се заканува со вето


За претседателот Ѓорге Иванов не е прифатливо решение за името ерга омнес,соопштија вчера од кабинетотна шефот на државата, пред најавената средба со шефот на дипломатијата на која всушност треба да добие нови информации за преговорите со Грција. Со оваа порака претседателот практично најавува дека нема да го поддржи договорот што, според рамката договорена меѓу министрите …

Иванов не прифаќа ерга омнес за името и се заканува со вето Read More »

Претпладне сончево, попладне грмежи


 Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне во западните и јужните делови ќе има појава на краткотраен локален дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од девет до 16, дневната од 27 до 32 степена. УВ-индексот ќе изнесува 7. Во Скопје сончево и топло, попладне со умерена …

Претпладне сончево, попладне грмежи Read More »

ЦО на СДСМ му дава поддршка на Заев да носи одлуки за спорот со името


Централниот одбор на СДСМ му даде целосна поддршка на претседателот Заев да ги продолжи разговорите и да носи одлуки во врска со спорот за името. Од партијата соопштија на последната седница на ЦО, се разговарало за актуелната политичка состојба во земјава, за разговорите околу проблемот што Грција го има со нашето уставно име, спроведувањето на …

ЦО на СДСМ му дава поддршка на Заев да носи одлуки за спорот со името Read More »