Цела година дотурот на стока во Центар нема да смее да се врши од 7.30 до 18 часот


Дотурот на стока во центарот на Скопје и понатаму ќе биде забрането да се врши во период од 7.30 до 18 часот и тоа до крајот на годинава, одлучи Советот на Град Скопје. Практично, Советот ја продолжи важноста на одлуката која стартуваше на почеток на годинава како една од мерките против загадувањето. Одлуката се однесува …

Цела година дотурот на стока во Центар нема да смее да се врши од 7.30 до 18 часот Read More »

СЈО бара затворска казна за Талевска


Специјалното јавно обвинителство се премисли и до скопскиот Апелационен суд вложи жалба, по изречена условна осуда за Ивона Талевска, за даночно затајување на повеќе од 45.000 евра. Како што информираат од СЈО за правосудство.мк од повисокиот суд се бара да ја преиначи условната казна и да и досуди ефективна затворска казна.Во жалбата се бара и …

СЈО бара затворска казна за Талевска Read More »

СЈО се откажа од обвинителниот акт за „Сопот“


Специјалното јавно обвинителство се откажа од обвинителниот акт за случајот „Сопот“, бидејќи според деталните анализи што ги направило ова Обвинителство не постојат докази дека обвинетите го сториле делото за кое се товарат. Според специјалната јавна обвинителка Катица Јанева нема докази со кои може да се утврди обвинението за обвинетите. Судот одлучи да ги ослободи и да го …

СЈО се откажа од обвинителниот акт за „Сопот“ Read More »

Бањите подготвени: Првата група што ќе ги користи брои над 800 пензионери


Четирите бањи во Македонија „Дебарски Бањи-Цапа. “Бања Банко, Катланковска Бања и Негорци се целосно подготвени престој и квалетни услуги за македонските пензионери кои оствариле право на бањско климатската рекреација. – Првата група од над 800 пенизонери во бањите ќе пристигне на 23 март. Се надеваме, како и во изминатите години пензонерите да бидат задоволни од …

Бањите подготвени: Првата група што ќе ги користи брои над 800 пензионери Read More »

Жбогар: Законот за јазиците ќе ги подобри односите во земјата и ќе ја врати реформската агенда


Донесувањето на законот за јазиците ќе ги подобри односите помеѓу заедниците и ќе ја врати земјата на реформската агенда, е оценка на евроамбасадорот Самуел Жбогар, подвлекувајќи дека ЕУ се оптимисти во спроведувањето на законот. Шефот на делегацијата на Европската унија во Македонија одговарајќи на новинарско прашање околу законот кој минатата недела беше донесен во Собранието …

Жбогар: Законот за јазиците ќе ги подобри односите во земјата и ќе ја врати реформската агенда Read More »

Се бара идејно решение за враќање на корзото во Ѓорче Петров


Општина Ѓорче Петров планира да го оживее некогашното корзо. За таа цел општинарите распишаа конкурс за избор на идејно решение за шеталиштето во реонскиот парк „Ѓорче Петров“. Се бараат идеи за дизајнирање четири типски монтажни објекти, за дизајн на урбана опрема (улични светилки и канделабри), за дизајн на клупи, корпи за отпадоци и заштитни столпчиња. …

Се бара идејно решение за враќање на корзото во Ѓорче Петров Read More »

Коѕиас в четврток доаѓа во Скопје со нацрт-спогодбата на 20 страници


Околу 55 параграфи, со сите отворени прашања, сместени на 20 страници, ги содржи грчката нацрт-предлог спогодба меѓу Македонија и Грција, соопшти грчкото радио „Атина 984“. Новинарка на радиото наведува дека нацрт предлогот е подготвен од грчкото МНР, опширно разгледан меѓу премиерот Алексис Ципрас и Никос Коѕиас, а ги содржи точките што ги најави и самиот …

Коѕиас в четврток доаѓа во Скопје со нацрт-спогодбата на 20 страници Read More »

Заев: Лично ќе ги заштитам децата на пратениците


Децата на пратениците, лично јас, а и сите околу мене ќе ги заштитиме, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со протестите пред домовите на пратениците на СДСМ поради изгласувањето на Законот за употреба на јазиците. – Протестот е уставно право и дозволиво е протестирање на граѓаните и тоа е право …

Заев: Лично ќе ги заштитам децата на пратениците Read More »

Заев вели дека снимката за „Поткуп“ била нецелосно објавена


Адвокатите на Зоран Заев на почетокот на денешното рочиштето за „Поткуп“ побараа од судот јавноста да присуствува на гледањето на снимките како доказ, бидејќи според нив снимките кои беа објавени на „јутјуб“ биле нецелосни. Обвинителите од СЈО се против ова барање. Обвинителката од СЈО Валентина Бислимовска кажа дека станува збор за класифицирани материјали, што се …

Заев вели дека снимката за „Поткуп“ била нецелосно објавена Read More »

По инцидентите и нападите врз пратениците: Се раѓа ли политички екстремизам?


И покрај инцидентите и најавите за нонстоп протести, дуото Груевски-Иванов неутрализирано и истрошено. Според политичките набљудувачи, граѓаните се свесни дека имаат поголеми предизвици од тоа да протестираат едни против други. По немилите сцени во Собранието, кога поранешниот премиер Никола Груевски се обиде физички да се пресмета со спикерот на законодавниот дом Талат Џафери и по запалениот …

По инцидентите и нападите врз пратениците: Се раѓа ли политички екстремизам? Read More »

Последен зимски ден, утре почнува пролетта


Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 17:15 часот. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента. Првиот пролетен ден во Македонија ќе трае 12 часа и 5 минути. Сонцето ќе изгрее во 5 часот и 39 минути, а ќе зајде во 17 часот и 44 минути. На првиот …

Последен зимски ден, утре почнува пролетта Read More »

Ќе се прави нова распределба на квотите за лекови


Ќе се бара друг начин како да се распределуваат квотите за лекови на рецепт по аптеките бидејќи поради недостатоци во сегашниот систем се случува граѓаните уште на почеток на месецот да не можат да ја купат својата терапија. Тоа се случува последните три месеци и предизвика револт кај граѓаните и кај фармацевтите. Уште на 10 …

Ќе се прави нова распределба на квотите за лекови Read More »

„Илинденска“ бр. 2 пред широка реконструкција


СДСМ, можеби и ДУИ ќе треба да отстапат по едно министерско место во владиниот кабинет, а и натаму е отворена можноста за воведување вицепремиерско место за спроведување на реформите. Вакви се првичните очекувања од реконструкцијата на извршната власт што премиерот Зоран Заев ја најавува веќе подолго време, а сега повторно ѝ даде гласност – на …

„Илинденска“ бр. 2 пред широка реконструкција Read More »

Доцни филтерот за отровите од „Дрисла”


  Ништо од најавите дека од денеска чадот од согорениот медицински отпад на „Дрисла” ќе се филтрира низ нов систем, кој треба да ги елиминира отровните честитки што се испуштаат во воздухот. Наводно, дождот бил причина за пролонгирање на монтажата на филтерот, брифираат надлежните. Но, потенцираат, дека до крајот на неделава тоа сигурно ќе се …

Доцни филтерот за отровите од „Дрисла” Read More »

ВМРО-ДПМНЕ на улица, Македонија во чекална


Секојдневни протести на улиците, почнувајќи од мај, до повторно враќање на власт е една од стратегиските цели на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Што е тоа што ја поттикна оваа партија пак да излезе на улица? Дали Законот за употреба на албанскиот јазик, кој предизвика големи контроверзии во јавноста и тензии во парламентот? Зошто токму …

ВМРО-ДПМНЕ на улица, Македонија во чекална Read More »

Интервју со Арбен Таравари: Никогаш повторно во влада со Заев


Помина половина година откако седнавте на градоначалничката фотелја во Гостивар. Кога влеговте во кампања, очекувавте ли дека ќе наидете на толкав отпор од страна на СДСМ и на ДУИ, со кои додека го водевте Министерството за здравство бевте и коалициски партнери во Владата? – Сѐ уште не ми се верува! Не можам да верувам, посебно …

Интервју со Арбен Таравари: Никогаш повторно во влада со Заев Read More »

Продолжува судењето на Заев за „Поткуп“


Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за предметот „Поткуп“, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Заев во „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица барал поткуп од околу 160.000 евра од струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачевалиев за легализација на градежно земјиште. Предвидено е исказ денеска да даде Николов Сачевалиев …

Продолжува судењето на Заев за „Поткуп“ Read More »

Се спрема социјален бунт против извршителите


Неколку граѓански и синдикални здруженија најавуваат наскоро протести против извршителите посочувајќи дека тие предизвикале финансиски „геноцид“ на близу 200 илјади граѓани во земјава, додека државата, како што се наведува, е соучесник во осиромашувањето и ограбувањето на граѓаните на кои им се блокираат сметките. Здруженијата „Но пасаран“, „Гласен текстилец“, „Човекот над профитот“ и Конфедерацијата на синдикалните …

Се спрема социјален бунт против извршителите Read More »

Шилегов ќе вработи 8 свои помошници и 60 пожарникари


Градоначалникот Петре Шилегов ќе вработи осум лица во неговиот тим, ова го предвидува програмата за вработувања во 2018 и 2019 година за која утре треба да расправа Советот на Град Скопје. Програмите предвидуваат да се вработат вкупно 133 нови лица, од кои 60 ќе бидат пожарникари во Бригадата за противпожарна заштита, а останатите административци. Всушност, …

Шилегов ќе вработи 8 свои помошници и 60 пожарникари Read More »